UAB „EIKE namas“ nuotr.

Sprendimai saugiems namams sukurti

Sprendimai saugiems namams sukurti

Saugius namus sukurti nėra labai sudėtinga. Užtenka pasitikėti profesionalais, kurie suprojektuos ir pastatys svajonių būstą. Tačiau ir užsakovams pravartu žinoti, ko turėtų reikalauti iš projektuotojų, į kurias detales svarbu atkreipti vykstant statyboms. Bendrovės „EKIE namas“ projektų vadovas Žilvaras Čiplys teigia, kad projektuojant reikia atkreipti dėmesį į kritinius konstrukcinius mazgus, galinčius sudaryti keblumų eksploatacijos metu. Priėmus tinkamus sprendimus, nekils grėsmės pastato bei gyventojų saugumui.

Būtina eliminuoti šalčio tiltelius ir sumažinti šilumos tiltelių vertes

„Saugus namas pirmiausia toks, kuriame nekyla grėsmė žmonių sveikatai. Grėsmę gali kelti ne tik silpnos konstrukcijos, dėl kurių kyla pavojus pastato stabilumui. Grėsmę gali kelti nematomi dalykai, kuriuos pajusime tik bėgant laikui“, – kalba Ž. Čiplys.

Anot jo, labai svarbu eliminuoti vadinamuosius šalčio tiltus ir iki minimumo sumažinti nuostolius per ilginius šilumos tiltelius. Šalčio tilteliai – tai namo vietos, kuriose šiluminės izoliacijos eksploataciniai rodikliai yra žymiai mažesni negu kitose pastato vietose. Ilginiai šilumos tilteliai – tai sienų kampai bei skirtingų konstrukcijų susijungimo vietos, tokios kaip pamato ir sienos, sienos ir išorinės perdangos (konsolės), sienos ir stogo, sienos ir langų/durų. Ilginiai šilumos tilteliai didele dalimi lemia pastato šiluminius nuostolius, konstrukcijų paviršiaus temperatūrą, kondensato ar rasos taško susidarymą.

Dėl šalčio tiltelių bei ilginių šilumos tiltelių aukštų verčių ne tik didėja energijos nuostoliai, bet gali atvėsti konstrukcija. Tuomet toje vietoje pradeda rinktis kondensatas, o tai – puiki terpė veistis pelėsiui ir grybeliui. Pelėsis visuomet atsiranda ant drėgno paviršiaus. Jis labai pavojingas žmonių sveikatai, nes sukelia kvėpavimo takų ligas.

Pakankamas ir vientisas izoliacijos storis, tinkamai suprojektuotos pamatų, sąramų ir stogų konstrukcijų sandūros vietos užtikrina, kad šalčio tilteliai bus eliminuoti ir bus sumažintos ilginių šilumos tiltelių vertės. Netinkamai suprojektuoti mazgai didina šalčio tiltelių bei ilginių šilumos tiltelių įtaką.
Projektuodami energiškai efektyvius namus, architektai ir konstruktoriai įprastai žino kritines vietas, kuriose gali susidaryti šalčio tilteliai ar aukštų reikšmių ilginiai šilumos tilteliai, ir konstrukciniais sprendimais juos pašalina ar iki minimumo sumažina jų įtaką. Tokiu būdu užtikrinami minimalūs šilumos nuostoliai, išvengiama konstrukcijų peršalimo ir pelėsių atsiradimo.

UAB „EIKE namas“ nuotr.

„Pelėsis sveikatai tikrai nėra gerai. Pastatų konstrukcijoms jis irgi kenkia. Įprastai tos vietos būna sudrėkusios, o tai kenkia bet kurioms konstrukcijoms: mūras gali pradėti irti, metalas – rūdyti. O apdaila nukenčia vienareikšmiškai“, – pasakoja Ž. Čiplys.

Anot jo, yra technologijų, leidžiančių sumažinti šilumos tiltelių reikšmes. Pavyzdžiui, viena akivaizdžiausių vietų – langų angokraščiai. Anksčiau langai būdavo montuojami pastato sienos konstrukcijoje. Dabar jie montuojami termoizoliaciniame sluoksnyje. Apskaičiuota, kad šilumos nuostoliai per lango ilginius šilumos tiltelius, langus sumontavus termoizoliaciniame sluoksnyje, gali būti iki 7 kartų mažesni už tuos, kurie susidaro lango rėmą tvirtinant vidinėje laikomosios sienos konstrukcijos dalyje, t. y. prieš termoizoliacinį sluoksnį. Montuojant langus ne termoizoliaciniame sluoksnyje atsiranda ir rasojimo pavojus lango bei sienos sandūroje.

Sandarumas ir vėdinimas

Individualiuose namuose dažniausiai pasikliaujama savaiminiu vėdinimu, tam įrengiamos ventiliacijos šachtos. Tačiau per jas oras tik ištraukiamas iš patalpos. Oro pritekėjimu į patalpas dažnai nepasirūpinama.

Anksčiau pakankamas oro kiekis į patalpas patekdavo pro nesandarius langus. Pradėjus montuoti sandaresnius langus, savaime oras į patalpas jau nebepatenka, reikalingas priverstinis oro padavimas. Dažniausios rekomendacijos – atidaryti langus arba jų orlaides. Tačiau tokiu būdu susiduriama su šilumos nuostoliais.

„Jeigu pastate yra kitų nesandarių vietų, pro jas įėjęs oras žiemą atšaldo aplink esančias konstrukcijos vietas. Jos pradeda rasoti, atsiranda drėgmė, pelėsis. Panaši problema gali iškilti ir palikus atidarytus langus mikroventiliacijos padėtyje – atšalęs angokraštis irgi gali pradėti drėkti pelyti. Toks pastatas nebus sveikas, vadinasi – nesaugus sveikatai“, – kalba bendrovės „EKIE Namas“ atstovas Ž. Čiplys.

Trumpam atidaryti langą – irgi ne išeitis. Buvo atlikti CO2 matavimai: gerai išvėdinus maždaug 20 kv. metrų ploto kambarį, uždarius langus ir daugiau nebevėdinant patalpos, palikus jame du žmones, po pusvalandžio oro kokybė jau nebuvo tinkama.

Norint, kad patalpose nuolatos būtų šviežias oras ir nepatirti šilumos nuostolių, būtina įsirengti rekuperacinę vėdinimo sistemą.

Šilumos šaltinis

Kuriant saugius namus, būtina įvertinti ir šilumos šaltinį. Šiuo metu individualiuose namuose dažniausiai įrengiamas dujinis šildymas, kietojo kuro katilai arba šilumos siurbliai.

„Galima užduoti sau klausimą, kuriame name bus saugiau: kur kūrenamas kietojo kuro katilas, kur įrengtas dujinis šildymas ar kur sumontuotas šilumos siurblys? Ar saugu išeiti iš namų palikus įjungtą šaldytuvą (panašiu principu veikia šilumos siurbliai)? O degančią dujinę ar besikūrenančią ugnį? Manyčiau, kad atsakymas vienareikšmis“, – galimus šilumos šaltinius lygina Ž. Čiplys.

UAB „EIKE namas“ nuotr.

Jo manymu, šilumos šaltiniu pasirinkus šilumos siurblį, jį ne tik saugu, bet ir pigu eksploatuoti, palyginti su kitais šilumos šaltiniais.

„Akivaizdu, kad saugių namų sąvoka apima ir tuos dalykus, apie kuriuos ne iš karto pagalvojama. Visgi labai svarbu užtikrinti sveiką aplinką, pasirinkti saugiai eksploatuojamas inžinerines sistemas, išvengti bet kokios įmanomos rizikos. O tai padaryti tikrai įmanoma“, – sako Ž. Čiplys.

Komentarai

  • Na manau saugumo ir privatumo neatsiejama dalis yra vartai…. Mes užsisakėm iš čia http://www.kiemoprojektai.lt/lt/vartai.htm . Labai džiaugiuosi šiuo pasirinkimu. Dabar bent kaimynų šunys po daržus nelaksto.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų