„Ruukki“ nuotr.

Plieninė stogų danga

Plieninė stogų danga

Nuo senų laikų valstiečiai ar smulkesni bajorai savo stogus dengdavo skiedromis, šiaudais ar čerpėmis, o bažnyčios, didesni dvarai ar ūkiniai pastatai būdavo dengiami vario, žalvario ar cinkuota skarda. Ši šimtmečius menanti tradicija (tik naudojamos medžiagos gerokai patobulintos) išlieka populiari ir šiomis dienomis – ypač tai pastebima pasižvalgius po Skandinavijos šalis bei reprezentacines Lietuvos vietas: miestų ir miestelių senamiesčius, dvarus, pilis, bažnyčias ar netgi moderniosios architektūros objektus.

Plieninė stogų danga

„Ruukki“ nuotr.

Tvirta ir lengva

Plieninė stogų danga yra lengva ir nesunkiai apdorojama, tokiai dangai sumontuoti nereikia ypatingų stogdengio įgūdžių ar įrankių, tad darbas atliekamas sparčiai. Kiekvieno lakšto ilgis apskaičiuojamas ir gamykloje nupjaunamas pagal konkrečios stogo vietos, kur jis bus tvirtinamas, ilgį.

Norintiems stogo dangą montuoti patiems siūloma nedideliais lakštais parduodama plieninė danga. Tokius lakštus daug paprasčiau įsigyti, gabenti, laikyti statybvietės sandėlyje, užkelti ant stogo.

Plieno lakštai yra tvirti ir lengvi, todėl įrengiant stogą nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtų medinių gegnių ir grebėstų konstrukcijos. Renovuojant stogą, esamos konstrukcijos paprastai irgi nereikia keisti – pakanka tik įvertinti, ar išlaikyta stogo plokštumų geometrija, ją apžiūrėti ir montuoti lakštus.

Priežiūra ir valymas

Plieninėms stogų dangoms beveik nereikia priežiūros – jos nepelija, nekerpėja ir nesamanoja. Ant jų ilgai nesilaiko sniegas, medžių šakelės, spygliai. Tačiau jeigu šalia auga dideli medžiai, tuomet patartina reguliariai iš lietaus latakų šalinti sąnašas.

Spalvos ir ilgaamžiškumas

Kokybiškų plieninių lakštų spalva ir estetinis vaizdas išlieka ilgai, nes jų viršutinis sluoksnis padengtas polimeru. Pavyzdžiui, patikimi gamintojai poliesteriu dengtoms dangoms suteikia 10 metų estetinių bei 30 metų techninių savybių garantiją, o aukščiausios kokybės klasės dangoms – net iki 20 metų estetinių ir 50 metų techninių savybių garantiją.

Plieninių stogų dangų spalvų pasirinkimas labai didelis, tačiau populiaresnės yra natūralios, prie kraštovaizdžio labiau derančios spalvos.

Forma ir raštai

Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso dangos profilio rašto pasirinkimo galimybės. Čerpių imitacijos profiliai tinka visiems ne mažesnio nei 14 laipsnių nuolydžio stogams. Esant mažesniam nuolydžiui, galima rinktis trapecinius profilius (nuo 9 laipsnių) arba klasikinius profilius su užlankais (nuo 7 laipsnių). Maksimalus plieninės stogo dangos nuolydžio kampas neribojamas, neretai trapeciniai ar klasikiniai profiliai naudojami ir kaip sienų danga.

Klaidingi įsitikinimai

Dažnai baiminamasi, kad, uždengus stogą plienine danga, lyjant bus girdimas triukšmas. Specialistų nuomone, jei stogas ar palėpės perdanga bus tinkamai apšiltinta, triukšmo namo viduje nesigirdės. Šiltinant dažniausiai naudojamas bent 20–25 cm mineralinės ar stiklo vatos sluoksnis, kuris puikiai izoliuoja ir garsą.

Žmonės dažnai mano, jog metalinis stogas vasarą greitai įkaista, tačiau taip nėra, jei stogas yra apšiltintas ir tarp šilumos izoliacijos ir stogo dangos yra taisyklingai įrengti ventiliacijai skirti oro tarpai. Vėdinamas oro tarpas būtinas visada, nesvarbu, kokia danga dengiamas stogas. Kuo stogo danga labiau įkaista, tuo oras greičiau kyla į viršų ir išeina lauk, todėl įkaitęs oras neužsilaiko, o šiluma per storą šiltinamąjį sluoksnį negali patekti į pastato vidų.

Plieninė stogų danga

„Ruukki“ nuotr.

Kokybės aritmetika

Renkantis stogo dangą, reikėtų atsižvelgti ne vien į dangos kvadratinio metro kainą. Pirmiausia vertėtų sudaryti išsamią visų medžiagų ir darbų sąmatą. Suskaičiuoti reikia viską: medinei konstrukcijai reikalingų medžiagų ir darbų kainą, stogo dangos ir jos dengimo darbų kaina. Labai svarbu įvertinti ir įvairių priedų – lietvamzdžių, latakų, sniego užtvarų, įvairių tvirtinimo detalių ir kt. – kainas.

Viską susumavus, lengva įsitikinti, kad stogų dangos lakštų kaina sudaro gana nedidelę sąmatos dalį, tačiau gera stogo išvaizda, ilgaamžiškumas ir garantijos, pasirinkus kokybiškesnę plieninę dangą, padidėja kone dvigubai. Renkantis plieninę dangą, labai svarbu, kad plieno lakštai iš abiejų pusių būtų padengti pakankamo storio cinko sluoksniu – ne mažiau kaip 275 g/m². Taip pat stogų dangoms turi būti naudojamas specialios markės tvirtas plienas. Rinkoje yra pardavėjų, siūlančių pigesnes plienines dangas, pagamintas iš kiniškos ar kitokios neaiškios kilmės stogams nepritaikytos žaliavos.

Bene didžiausią kokybiškų plieninių dangų gamybos patirtį turi Skandinavijos šalių gamintojai, jie yra išlaikę tvirčiausias tradicijas ir išpuoselėję aukščiausias technologijas. Patikimumą garantuoja tik tie gamintojai, kurie kontroliuoja visą plieninės stogų dangos gamybos procesą: turi savo metalo liejyklas, gamybai naudoja pažangiausius, nesusidėvėjusius profiliavimo įrenginius. Norint išvengti apgaulės, patartina visuomet reikalauti garantinės knygelės ir gaminio kokybę įrodančių dokumentų.

Stogų saugos elementai

Daugelis namų savininkų patiria sunkumų, kai reikia užlipti ant stogo ir išvalyti kaminą, lietaus latakus arba sumontuoti anteną. O žiemą ant stogų dar susidaro ir pavojingos sniego sankaupos…

Vos keli lietaus lašai stogą paverčia čiuožykla, todėl neįrengus saugos priedų bet kokie darbai ant stogo yra nesaugūs. Nesaugu ir žmonėms, žiemą einantiems pro namą ar sustojusiems po tokiu pavojingu stogu. Nuo sniego nuošliaužos gali nukentėti ir automobiliai, dekoratyviniai augalai arba kieme esantys daiktai.

Plieninė stogų danga

„Ruukki“ nuotr.

Svarbiausia – žmogaus saugumas

Skandinavijos gyventojams sunku suvokti, kaip privataus namo stogas galėtų būti montuojamas be stogo saugos elementų. Lietuvoje šie komponentai sparčiai populiarėja, dabar vis mažiau namų be šių svarbių priemonių. Naudojant stogų saugos priedus, daug patogiau ir saugiau išvalyti kaminą ar saulės kolektorių, sureguliuoti anteną ir atlikti kitus darbus.

Populiariausi saugos priedai yra įvairios kopėtėlės (sieninės kopėtėlės, stogo ir avarinės kopėčios). Ant stogų, kurių nuolydis didesnis nei 7 laipsniai, turi būti įrengti dar ir tilteliai.
Žiemą, kai stogų dangą užkloja sniego kilimas, tirpstančios nuošliaužos gali būti itin pavojingos praeiviams. Stogų saugumą užtikrina gana paprastos ir labai patogios sniego užtvaros, dar vadinamos sniego gaudyklėmis. Šios patikimos priemonės ne tik apsaugo praeivius nuo netikėtos sniego griūties, jos neleidžia sužaloti lietvamzdžių bei latakų. Sušalusio sniego nuošliaužos jų nesulanksto ir nesulaužo.

Ant stogų, kurių nuolydis daugiau nei 7 laipsniai, o karnizo aukštis 7 m ir daugiau, taip pat ant aukštesnių nei 10 m pastatų privaloma įrengti ne mažesnio kaip 0,6 m aukščio atramas (apsaugines tvoreles).

Stogų saugos priedai tinka individualių namų, kotedžų, daugiaaukščių namų, poilsio paskirties, mokyklų ir kitų visuomeninės paskirties pastatų stogams, nesvarbu, koks yra stogo dangos tipas. Gaminiai gali būti tik cinkuoti arba cinkuoti ir dažyti populiariausiomis spalvomis milteliniu būdu.

Saugos elementus geriausia įsigyti ir montuoti dengiant stogą – taip išvengiama klaidų. Jei vis dėlto tai daroma vėliau, renkantis šiuos saugos elementus, nurodomas stogo dangos tipas, nes reikia parinkti ir atitinkamas tvirtinimo detales.

Rinkai pateikta naujovė – apsauginės tvorelės kartu su sniego užtvaru. Šia dvigubą apsaugos priemonę daug patogiau montuoti vienu kartu nei po vieną. Be to, ir stogo vaizdas estetiškesnis.

Stogų saugos komponentus nesunku sumontuoti ir pačiam, gamintojai yra paruošę išsamias instrukcijas.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų