Įmonės archyvo fotografija

Patikimesnis medžio pakaitalas

Patikimesnis medžio pakaitalas

Natūrali mediena ilgainiui turės užleisti vietą medžio ir plastiko kompozitui – tuo įsitikinęs lauko terasų, tvorų ir fasado apdailos srityje besispecializuojančios bendrovės „Tvora“ (www.tvora.eu) vadovas Eugenijus Moskvičiovas. Estijos gamintojo „OneWood“, kuriam Lietuvoje atstovauja bendrovė „Tvora“, medžio ir plastiko kompozito lentos vertinamos dėl patvarumo ir lengvos priežiūros. Žinomo ir rimto gamintojo produktai sėkmingai skinasi kelią į mūsų šalies rinką.

Produktai panašūs, bet skirtingi

Medžio ir plastiko kompozito gaminius siūlo ir kiti tiekėjai, jų galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose. Visi jie skiriasi – ne tik vizualiai, bet ir savo sudėtinėmis dalimis, netgi matmenimis. E. Moskvičiovas pastebėjo, kad dažnai nepakankamai dėmesio kreipiama į techninius parametrus ir sertifikatus. Sertifikatai yra vienas požymių, rodančių, kad produktas – aukštos kokybės, atitinka keliamus reikalavimus. Skirtumų tarp europietiškų ir kiniškų gaminių gausu. Visų medžio ir plastiko kompozito gaminių sudedamosios dalys tokios, kokios yra pavadinime: medis ir plastikas. Patys brangiausi yra priedai. Būtent priedai ir stabilizatoriai turi įtakos gaminio prekinei išvaizdai, ilgaamžiškumui.

Medžio ir plastiko kompozitas (angl. wood polymer composite, WPC) yra ekologiška medžiaga, pagaminta iš medžio dulkių ir aukštos kokybės polimerų – PE. Natūralaus medžio dulkių ir aplinkai nekenksmingų termoplastikinių rišamųjų medžiagų derinys lemia išskirtines produkto savybes, todėl ši darbinė medžiaga yra idealus pasirinkimas daugeliu atvejų. Ypač tinka lauko vietovėse, kur reikalingas stabilumas, ilgaamžiškumas ir lengvas valymas. Šiai medžiagai lygių nėra, kai kalbame apie terasas, balkonus, tvoras ar fasadus.

Taupyti (ne)verta

Savo tinklalapyje (www.kompozitas.eu) ekspertai dalijasi vaizdo medžiaga, kurioje matyti, kaip jie testuoja skirtingų gamintojų produktus. „Greitai paaiškėja, ar verta taupyti. Tiesa, rinkoje yra dvigubai brangesnių nei „OneWood“ kompozito gaminių, tačiau ne kiekvienas gali sau leisti tiek mokėti“, – sakė pašnekovas. Jis taip pat pridūrė, jog „OneWood“ gamykla siekia konkuruoti – savo gaminius eksportuoja ir į Skandinavijos šalis. „OneWood“ gaminiams suteikiama penkerių metų garantija.

Šalyse, kur vyrauja atšiaurus klimatas, medžio ir plastiko kompozito terasinės lentos jau seniai įvertintos. „Pas mus jos irgi nėra naujiena. Pastaraisiais metais jų paklausa išaugo, žmonėms nebereikia aiškinti, kas tai yra. Kartais tenka išgirsti nuomonių, jog gaminiai iš natūralaus medžio, maumedžio ar eglės pigesni. Tačiau pataupius, galutinis rezultatas nebus ilgaamžis. Po penkerių ar dešimties metų medieną teks keisti, šlifuoti ar perdažyti. Pasirinkus medžio ir plastiko kompozito lentas – kaina neišauga“, – teigė E. Moskvičiovas.

Įmonės archyvo fotografija

Kiti gi įsitikinę natūralios medienos nauda, esą ji ekologiškesnė. Specialisto manymu, yra priešingai. Kompozitinės medžiagos gaminamos iš perdirbtų žaliavų. Mažėjant natūralios medienos paklausai būtų išsaugoti miškai. Dar vienas aspektas: kad medienos nepažeistų kenkėjai, naudojamos cheminės medžiagos. Atsižvelgiant į ekologinius veiksnius verčiau rinktis medžio ir plastiko kompozito lentas, juolab kad jos imituoja tikrovišką medžio raštą ir storį. Pastarasis variantas patiks natūralios medienos estetiką vertinantiems žmonėms. Tad ateityje, eksperto manymu, šios medžiagos turėtų dominuoti įrengiant terasas, tvoras ar fasadus. „Miškai mums yra ir bus reikalingi“, – pastebėjo E. Moskvičiovas.

Kompleksiniai sprendimai

Bendrovė savo klientams siūlo lanksčius kompleksinius sprendimus: nuo projekto vizualizacijos, kompozitinių lentų pagaminimo pagal reikiamą ilgį (už tai neima jokių priemokų) iki karkaso suformavimo.

Savo išskirtinumu bendrovė laiko elektroninę skaičiuoklę, kuri per keletą minučių pateikia preliminarią terasos projekto kainą, ja naudotis itin paprasta. Interneto svetainėje www.kompozitas.eu galima virtualiu būdu susiprojektuoti norimą terasą. Visai nebūtina išmanyti montavimo subtilybių ar techninių niuansų – pakaks žinoti, kur ir kokių matmenų terasą norite įrengti. Vizualizacija sukuriama akimirksniu. Galima skaičiuoti dešimtis kartų, dėliojant skirtingus variantus, kol bus atrastas optimalus sprendimas. Išsisaugojus preliminarią sąmatą PDF formatu bei palikus savo kontaktus atsiunčiamas detalus komercinis pasiūlymas.

Įmonės archyvo fotografija

Įrengiant terasos pagrindą ekspertai rekomenduoja rinktis cinkuoto metalo ar aliuminio konstrukcijų profilius, nes jie nerūdija. Klaidą daro tie, kurie pasirenka medinį karkasą. Pati terasa daroma iš medžio ir plastiko kompozito lentų, o karkasas – iš medienos. Bendrame projekte sutaupoma tik nedidelė suma, o po kurio laiko tenka viską išmontuoti, norint pakeisti sutręšusią medieną. Tai galima pavadinti neoptimalia investicija – karkasas turi būti patvarus.
Yra įvairių lauko terasų montavimo būdų, nes kiekvienas atvejis skirtingas. „OneWood“ gali pasiūlyti išskirtinius sprendimus. Vienas jų – polimerinė montavimo masė „QuikSet“. Tai naujoviška, lengva ir patvari dviejų komponentų montavimo masė, kurios pagrindą sudaro greitai kietėjanti sintetinė derva. Masė skirta įvairių formų profiliams iš medienos, plastiko arba metalo montuoti į gruntą. Naudojama tvorų stulpams, įdėtinėms terasų polių detalėms montuoti (srieginis strypas, sijos pagrindas). Tai alternatyva sudėtingiems, nešvariems ir daug laiko atimantiems darbams, kur naudojamas betonas.

„Tereikia padaryti žemėje skylę, pripilti montavimo masės, kuri per dešimt minučių užpildo ertmę. Medžiaga kuo puikiausiai pakeičia betoną. Polį, žinoma, galima ir įbetonuoti. Na, ir trečias variantas – montuoti ant betoninių arba metalinių sraigtinių polių“, – vardijo E. Moskvičiovas.
Jis atkreipė dėmesį, kad montuojant ant sutankinto grunto ar skaldos galima naudoti reguliuojamas plastikines atramas arba betonines specialias platformas.

Dizaino tendencijos – medžio raštai

Pašnekovas pabrėžė, jog šiandien tvorų dizainas smarkiai pasikeitęs. Tautiečiai nesitveria dvimetrinės aklinos tvoros: „Tvoros žemėja, lentelės retėja. Pirmenybė teikiama estetikai, kokybei, ilgaamžiškumui. Privatumas tampa nebe toks aktualus, nes gyvename saugesnėje visuomenėje.“

Paklaustas, kokios lauko terasos dabar yra madingiausios, pašnekovas pastebėjo įsivyravusią tendenciją: dažniausiai pasirenkamos iš medžio ir plastiko kompozito pagamintos lentos, atkartojančios tikrovišką medžio raštą, faktūrą ir storį. Taip pat populiarėja horizontalus tvoralenčių išdėstymas, be medžio rašto, derinant aptvėrimą su moderniais pastatais.

Įmonės archyvo fotografija

„Siūlome pilnavidurį, sustiprintą profilį su medžio raštais. Jis kainuoja brangiau, tad manėme, kad nebus paklausus. Tačiau būgštavimai nepasitvirtino. Klientai, pamatę natūralų medžio raštą, supranta, kad ant tokio gaminio bus labai malonu vaikščioti basomis. Paviršius neslidus, negresia įsivaryti rakšties“, – sakė jis.
E. Moskvičiovas svarstė, jog norint išgauti tokį pat raštą natūralioje medienoje ją tektų sendinti, dažyti, alyvuoti. Tai užima daug laiko, o su medžio ir plastiko kompozitu vienu šūviu galima nušauti du zuikius: bus ne tik gražu, bet ir tvirta.

Fasadų apdailoje taip pat populiaru naudoti fasado dailylentes su medžio imitacija. Lietuviai pamėgo antracito, tamsiai pilką, spalvą. „Esame labiau linkę į tamsesnius, praktiškesnius atspalvius. Tačiau baltos spalvos lentelės su medžio raštu atrodo itin prabangiai. Šalia tamsios spalvos namo įrengta balta terasa su baltu stogu atrodo taip, tarsi kybotų ore. Vizualus kontrastas suteikia puikų efektą. Kai klientai supras, jog medžio ir plastiko kompozito lentos yra patvari medžiaga, kurios nereikia kasmet perdažyti, tikiu, kad dizaineriams ir architektams bus leista sukurti ką nors tikrai įdomaus. Paklausa didės, tikiuosi, kad išdrįsime atrasti šviesesnes spalvas“, – sakė pašnekovas.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (39)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų