"Roto" nuotr.

Mažos detalės turi didelę įtaką langų ir durų kokybei

Mažos detalės turi didelę įtaką langų ir durų kokybei

Posakis apie tai, kad šaukštas deguto gali sugadinti visą statinę medaus, kuo puikiausiai tinka ir langams bei durims apibūdinti. Langui ar durims gaminti gali būti panaudotos brangios profilių sistemos, aukščiausios kokybės stiklo paketas, tačiau prasta furnitūra gali niekais paversti šiluminius rodiklius. Todėl renkantis produktus būtina atkreipti dėmesį į jų furnitūrą ir kitas detales – visa tai lemia kokybišką visumą.

Furnitūros įtaka šiluminiams rodikliams

Siekiant aukštų energinio naudingumo rodiklių, langai vaidina iš tiesų svarbų vaidmenį. Todėl investicija turi būti pamatuota, svarbu neapsirikti ir išsirinkti tikrai kokybišką gaminį. Vienas pirmųjų žingsnių norint tai padaryti – paprašyti gamintojo pateikti gaminio atitikties deklaracijas, kuriose, be visa ko, būtų matyti ir šiluminiai rodikliai.

Pagal galiojančius reikalavimus A+ energinio naudingumo klasės pastatui langų šilumos perdavimo koeficiento vertė Uw turi būti ne didesnė kaip 0,85 W/m² K, A++ klasės – 0,70. Pasyviojo namo standartą atitinkanti Uw vertė yra 0,8 W/m² K iki sumontavimo sienoje ir 0,85 W/m²K po sumontavimo.

Tad, jei iš tiesų ieškote gerų langų, jų šilumines savybes vertinkite sužinoję tris pagrindinius dydžius: stiklo paketo, rėmų ir rėmelio stiklo pakete U vertes, kurios turi didelę įtaką viso lango Uw vertei. Kuo mažesnė šio dydžio reikšmė, tuo geresnes šilumines savybes turės langai.
O kokį vaidmenį siekiant A+ energinio naudingumo klasės turi langų furnitūra? Ar įmanoma pasiekti aukštus rodiklius, jei languose naudojama ne naujausia furnitūra? Vargu. Pasenusios technologijos neleis užtikrinti sandarumo, kuris yra labai svarbus energiškai efektyviame pastate. Suprantama, kad naudojant naujovišką furnitūrą langai ir durys santykinai yra brangesni, tačiau investicija į kokybę tikrai atsiperka.

Labai nesunku patikrinti, ar langų gamintojai naudoja kokybiškus apkaustus ir kitas detales. Paprasčiausiai kokybiškos furnitūros gamintojai ženklina savo gaminius, tad tai nesunku pastebėti. Be to, pasirinkto langų gamintojo galite paklausti, kokių gamintojų ar tiekėjų furnitūrą ir komplektuojamąsias dalis naudoja, ir bus aišku. Blogiausias variantas, jei į šiltus trijų stiklo paketų langus bus sudėtos pigios nekokybiškos komplektuojamosios detalės. Tokie langai greičiausiai nepateisins lūkesčių, bet blogiausia, kad langų trūkumai išryškėja ne iš karto, o praėjus kuriam laikui, gal net ir metams.

Langų montavimo šiltinimo sluoksnyje sistema

Langų angokraščiai įvardijami kaip vienos kritiškiausių vietų, kur susidaro vadinamieji šilumos tilteliai ir patiriama šilumos nuostolių. Kad taip nenutiktų, kad būtų užtikrinta montavimo kokybė, lango atsparumas apkrovoms eksploatacijos metu ir ilgaamžiškumas, Vokietijos koncerne „VBH Holding AG“ buvo sukurta speciali sistema greenteQ Klima Konform, skirta langams montuoti šiltinimo sluoksnyje. Sistemą sudaro vos keturi komponentai, leidžiantys greičiau atlikti montavimo darbus: naujoviški izoliaciniai profiliai, varžtai, klijai ir juosta. Vokietijos Rozenheimo statybos produktų vertinimo ir testavimo instituto laboratorijoje atlikti bandymai ir gauti sertifikatai patvirtino sistemos efektyvumą.

Sistema pritaikyta langų ir durų montavimui iš lauko, vidaus ir su porėmiais. Montavimui su porėmiais naudojami apatiniai 80/90 mm ir šoniniai 90/120 mm profiliai. GreenteQ Klima Konform sistemos pagrindas – itin standūs didelio tankio poliuretano pagrindo profiliai. Medžiaga labai lengva ir lengvai pjaustoma.

Vitrininių stumdomųjų durų „Panorama“ šilumos izoliacijos rodiklis siekia pasyviojo namo parametrą – 0,81 W/kv.m K, be to, durys turi beveik su grindimis lygų slenkstį

Profiliai gerai atlaiko slėgio apkrovas, tinka ne tik langams, bet ir durims montuoti. Poslenkstinis durų profilis ant pagrindo išlaiko 1–2 tonų ilginiame metre slėgį, lango profilis – iki 150 kg slėgį į ilginį ar bėginį metrą. Naudojant šios sistemos profilius eliminuojamas durų slenksčio šilumos tiltelis, kurį sunkiai pavyksta sumažinti naudojant kitas medžiagas.

Profiliai pjaustomi statybvietėje ir prie bet kokios konstrukcijos medžiagos ar langų rėmų klijuojami ir tvirtinami varžtais. Dėl savo elastingumo jie gerai priglunda prie sienos, tad nežymūs sienos nelygumai nedaro neigiamos įtakos.

Sistemos greenteQ Klima Konformsvarbiausios profilių savybės:

* šilumos laidumo koeficientas – 0,04 W/mK;
* medžiaga lengvai pjaustoma ir apdorojama;
* itin tvirta, bet medžiagos laidumo vandens garams vertė Sd – 1,2 m;
* atspari šalčio ir karščio bei kondensato poveikiui;
* nedidelis svoris ir didelis atsparumas slėgiui.

Tarpinės – iš unikalaus medžiagų derinio

Pasiekti itin aukštą medinių langų energinį efektyvumą padeda Schlegel Q-Lon sandarikliai arba tarpinės. Minkšti poliuretano putų sandarikliai buvo išbandyti Rozenheimo statybos produktų vertinimo ir testavimo instituto laboratorijoje. Gauti šiluminio laidumo rezultatai nustebino net ir medžiagos kūrėjus – 0,041 W/m K. Nė vienas kitas rinkoje esantis sandariklis neturi tokio mažo šiluminio laidumo rodiklio.
Schlegel Q-Lon sandarikliai yra pagaminti iš unikalaus medžiagų derinio: poliuretano, polietileno, stiklo pluošto ir kitų. Tarpinės atsparios tempimui, temperatūros svyravimams, apkrovoms, atsistato po jų poveikio ir nepraranda izoliuojančių savybių, gerai izoliuoja garsą.

Pagrindinės langų ir durų sandariklių savybės:

* geriausiai šilumą izoliuojančios tarpinės;
* atsparumas dideliems temperatūros pokyčiams, nekeičia savo savybių nei karštyje, nei šaltyje;
* puikus atsistatymas po deformacijos – suspaudus sugrįžta į pradinę formą;
* stabilumas – mažas tąsumas, atsparumas tempimui;
* lengvai suspaudžiamos – maža suspaudimo jėga, kuriai temperatūros pokyčiai neturi jokios įtakos;
* gerai izoliuoja garsą;
* atsparumas dažams ir dažikliams – standartiniai dažai ir dažikliai neturi jokios įtakos produkto savybėms;
* atsparumas puvimui, grybeliui, UV spindulių poveikiui ar ozonui;
* galimos spalvos – balta, juoda, ruda, pilka ir kitos.

Stumdomosios medžio durys – ir pasyviesiems namams

Pasiekti gerus medinių langų parametrus dėl medžiagos savybių gana sudėtinga, daugelis jų atsisako dėl savybių, darančių didelę neigiamą įtaką visam pastato energiniam efektyvumui. Dabar sprendimas jau surastas. Tai – „Gutmann“ medinės vitrininės stumdomosios durys „Panorama“, kurios ne tik nemažina namo energinių rodiklių, bet ir atitinka pasyviųjų namų standartą. Jų šilumos perdavimo koeficientas – 0,81, rėmų Uf – 1,5 W/m² K. Sistema sertifikuota Vokietijos pasyviųjų namų institute.

„Panoramos“ sistemos durys gaminamos iš klijuotos eglės medienos, o specifinį furnitūros komplektą sudaro speciali stiklo tarpinė „Thermix TX.N plus“ ir „Maco Panorama“ furnitūra, leidžianti montuoti ir stabiliai laikanti net 3,6 metro pločio ir 2,4 metro aukščio stumdomąsias duris.
„Panoramos“ sistemą sukūrusi kompanija „Gutmann“ – vienas iš įmonės „VBH–TBM“ partnerių.

Paslėpti vyriai mažina šilumos nuostolius

Tiems, kurie netiki, kad vyriai gali turėti reikšmės lango sandarumui, verta peržvelgti termovizines langų nuotraukas – ties vyriais beveik visada matomas patamsėjimas, reiškiantis šaltą paviršių ir didesnį šilumos laidumą.

Langų apkaustais prekiaujančios bendrovės „VBH – TBM“ pardavimų vadovas Gražvydas Petravičius sakė, kad uždaryto lango vyrių mechanizmo žirklės suspaudžia tarpinę ir ji netenka dalies savo izoliacinių savybių, darosi laidi orui, pro tokius mikroplyšelius ir išgaruoja šiluma.
Apkaustų gamintojas „Roto“ išsprendė šią problemą – pasiūlė rėme paslepiamus „Roto NT Designo“ vyrius. Jie gali būti montuojami į plastikinius, medinius, aliuminio langus ir balkono duris. Bandymais nustatyta, kad šie vyriai sumažina šilumos nuostolius pro langą maždaug 10 proc. Be to, langai su profiliuose paslėptais vyriais daug estetiškesni, vientisi rėmai gražiau atrodo, valyti daug patogiau, nes nėra plyšelių ir kampų dulkėms kauptis.

„Roto“ siūlo ir kitą inovatyvią sistemą – „Roto Patio Inowa“. Tai nauja, išskirtinai sandari, stilinga ir saugi stumdomųjų sistemų apkaustų sistema. Pažangi jos technologija užtikrina sandarumą net ir intensyvaus lietaus bei smarkių audrų metu ir tylą patalpose net greta judrių gatvių.
Sistemos oro skverbtis atitinka 4 klasę pagal DIN EN 1026/12 207. Atsparumas vandens pralaidumui atitinka 9A klasę pagal DIN EN 1027/12 208, o U vertė – mažiau nei 1 W/m² K.

„Roto Patio Inowa“ apkaustai pritaikomi didelio įstiklinto ploto konstrukcijoms, suteikiančioms patalpoms lengvumo. Konstrukcijos dera prie interjero ir pastato išvaizdos, jos tampa stilingu akcentu loftuose, daugiabučiuose ar individualiuose namuose. Žemas, grindyse sumontuotas slenkstis nesudaro jokių kliūčių išeiti į terasą, o patalpose galima išnaudoti visą erdvę prie lango. „Roto Patio Inowa“ tinka aliuminio, plastiko, medžio ir medžio dengto aliuminio sistemoms.

„Roto Patio Inowa“ mechanizmai valdomi lengvai, tyliai ir be trinties. Visu perimetru išdėstyti fiksavimo taškai užtikrina aukščiausio lygio saugumą, atitinkantį RC2 klasės reikalavimus. Aktyvūs fiksavimo taškai judančiame statramstyje ir sandarinimo tarpinė aplink visą varčios perimetrą dar labiau pagerina saugumo ir sandarumo parametrus.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų