"Freepik" nuotr.

Kas yra kas sriegių pasaulyje

Kas yra kas sriegių pasaulyje

Ar teko kada meistravimo prekių parduotuvėje pardavėjo prašyti „va, šito daikto“, nes nežinojote pavadinimo? Arba nusipirkti ne tai, ką reikia? Taigi siūlome susipažinti, kaip teisingai pavadinti tvirtinimo elementus, dažniausiai atsiduriančius pirkinių sąraše.

Varžtas

Tarp meistrų susiklosčiusi tradicija varžtais vadinti stambiose konstrukcijose – staklėse, mašinose – naudojamus didesnio skersmens – nuo 5 mm – srieginius jungiamuosius elementus. Labai dažnai jų galvutė būna šešiakampė, nors yra ir apskritų, su įduba suktuvo galvutei ar įleidžiama galvute.

Veržlė

Naudojama poroje su varžtu ar kitu tvirtinimo elementu, turinčiu metrinį sriegį, skirta dviem ir daugiau detalių sujungti. Viduje turi sriegį, atitinkantį varžtą. Varžtą ir veržlę kartu laiko sriegių tarpe susidaranti trinties jėga bei tamprumo jėgos, kylančios iš to, kad varžtas ištempiamas, o tvirtinamos detalės suspaudžiamos. Yra specializuotų veržlių, naudojamų, tarkim, baldinėms plokštėms.

Poveržlė

Panaši į veržlę, tik apskrita ir plokščia, neturi sriegių ir yra plokštesnė. Paskirsto apkrovą sriegį turinčiose tvirtinimo detalėse (po varžtu ar veržle). Dar gali būti naudojamos kaip tarpinės, spyruoklės, dilimo atramos, vibracijos slopintuvai (jei guminės), gali nurodyti suveržimo apkrovą ar fiksuoti tvirtinimą.

Srieginis strypas

1–2 m ilgio strypas su metriniu sriegiu per visą ilgį. Veržlės užveržiamos iš abiejų galų. Gali būti trumpinamas iki reikiamo ilgio kampiniu šlifuokliu, tačiau pjūvio vietoje teks pataisyti pažeistą sriegį sriegpjove.

Sraigtas

Šis žodis bendrinėje kalboje dažnai vartojamas visiems srieginiams daiktams pavadinti. Sraigtas – tai tas pats varžtas, metriniu ar kitokiu sriegiu, tik smulkesnis, naudojamas įrenginiuose, baldams surinkti, žaislams ir pan. Sraigtais paprastai meistrai vadina tvirtinimo elementus, kurių skersmuo prasideda nuo 2 mm.

Medsraigtis (medvaržtis)

Sraigtas smailiu galu arba, kad įsigręžtų į medį, sukombinuotas su savotišku grąžtu. Dažniausiai naudojami medsraigčiai su kūgine galvute, įsukama sulig paviršiumi.

Savigręžis

Savigręžių sraigtų sriegiai ir galiukuose esantys grąžteliai pritaikyti kitoms medžiagoms. Tarkim, metalui. Sukant į tam tikro storio metalą, nereikia pragręžti išankstinės kiaurymės.

Savisriegis

Būna savisriegių sraigtų, skirtų medžiui ar metalui. Dažniausiai savisriegiais vadinami tie, kurie naudojami metalui tvirtinti, nes patys į jį įsisriegia, kai būna sukami į iš anksto išgręžtą mažesnio skersmens kiaurymę. Nuo medžiui skirtų savisriegių jie skiriasi sriegių žingsniu ir aukščiu: metalui skirtų sriegių žingsnis tankesnis, o aukštis mažesnis nei skirtų medžiui.

Kaištis

Tvirtinimo elementas, skirtas mūrui. Iš pradžių mūre išgręžiama skylė, į ją įstatomas (ar įkalamas) kaištis, į kaištį įsukamas medsraigtis. Jie gali būti perkami atskirai ir į juos įsukami po ranka turimi sraigtai. Tokiam sujungimui netaikomi sertifikatai, nes medsraigčio sriegis aštrus ir kaiščio viduje esantį plastiką deformuoja visiškai neprognozuojamai. O štai komplektuose kartu su kaiščiais parduodamų sraigtų sriegis yra bukas, kaiščio iš vidaus nedeformuoja. Toks tvirtinimas yra patikimesnis, gaminiui suteikiamas sertifikatas. Nailoniniai (skirti naudoti ir lauke, ir viduj, nes nelūžinėja nuo šalčio) arba polipropileniniai (labiau skirti vidui arba laukui, kai vyrauja teigiamos temperatūros) daugiausia naudojami daiktams prie sienų tvirtinti, o štai luboms dėl priešgaisrinės saugos reikalavimų naudojami metaliniai.

Plieninis (arba žalvarinis) kaištis (gilzė)

Mova su vidiniu metriniu sriegiu, į kurią sukamas varžtas arba srieginis strypas.

Mūrvinė

Į kietą pagrindą (betoną, tankų mūrą, silikatinę plytą ir pan.) kalamas medsraigtis su plastikiniu kaiščiu. Medsraigčio sriegis eglutės formos, todėl įkalamas lengvai, kone vienu smūgiu, o prireikus demontuoti, lengvai išsisuka.

Inkaras (inkarinis varžtas)

Metalinis tvirtinimo elementas, skirtas didelėms apkrovoms. Vidutinėms apkrovoms tinka rankoviniai inkarai, o didelėms – inkarai su žiedeliu. Jų veikimo principas toks: įstačius inkarą į išgręžtą kiaurymę, veržiamas išorėje esantis varžtas. Nuo to inkaro vidiniu sriegiu kyla kūgio formos galinė dalis, išplėsdama inkaro rankovę arba įsisprausdama į žiedelį ir jį išplėsdama bei atlenkdama jame esančius dantukus į išorę. Ir vienu, ir kitu atveju tvirtinimas toks patikimas, kad jo beveik neįmanoma išmontuoti.

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų