Įmonės archyvo nuotr.

Kaip įsirengti saulės jėgainę ant namo stogo: ekspertas pateikė 7 žingsnių planą

Kaip įsirengti saulės jėgainę ant namo stogo: ekspertas pateikė 7 žingsnių planą

Pasaulyje sparčiai populiarėjant alternatyvios energijos šaltinių naudojimui, vis daugiau lietuvių taip pat domisi aplinkos tausojimu ir renkasi švarią – saulės – energiją. Tačiau žmonės, svajojantys įsirengti saulės jėgainę ant namų stogo, neretai nerimauja, kad procesas gali labai užsitęsti. Ekspertai tvirtina, kad projekto išskaidymas mažais žingsneliais gali padėti rezultatą pasiekti greičiau ir paprasčiau. Skaičiuojama, kad iki 5 kW galios saulės jėgainei prireiks vos 7 žingsnių.

1 žingsnis. Poreikių ir vietos įsivertinimas

Kiekviena šeima turi savus elektros energijos vartojimo įpročius, todėl pirmasis žingsnis – pasiskaičiuoti namų ūkio elektros suvartojimą per metus arba mėnesį. Tai padės nuspręsti, kokio galingumo saulės jėgainę montuoti ant stogo. Kartu ekspertai pataria įvertinti ir stogą – jo pusę, pasvirimo kampą. „Lietuvoje pačios optimaliausios pasaulio pusės saulės modulių išdėstymui yra pietūs, pietryčiai ir pietvakariai. Tiksliau, norint turėti efektyviausiai veikiančią saulės jėgainę, nuo pietų pusės nereikėtų nukrypti daugiau nei 50 laipsnių. Tiems, kurių stogas yra orientuotas į rytus ar vakarus, siūloma sistema „rytai–vakarai“, kurios efektyvumas siekia ir 80–85 proc.“, – teigia bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės energijos projektų vadovas Kostas Dryžas.

Kostas Dryžas. (Įmonės archyvo nuotr.)

2 žingsnis. Jėgainės rangovo pasirinkimas

Antrasis žingsnis naujosios saulės jėgainės link – pradėti žvalgytis patikimo rangovo, galinčio ją kokybiškai įrengti. Svarbu atkreipti dėmesį, kad įmonė galėtų ne tik įrengti jėgainę, bet ir pateikti deklaraciją apie tai, kad ši atitinka visus reikalingus techninius reikalavimus. K. Dryžas pataria atidžiai pasidomėti kiekviena akį patraukusia bendrove. Įsitikinti, kad ji suteiks garantiją ir montavimo darbams, ir įrangai. Rangovas taip pat turi būti finansiškai stabilus, turėti bent minimalią patirtį statant jėgaines bei Valstybinės energetikos inspekcijos atestatą, patvirtinantį, kad gali dirbti su iki 1000 V įtampą siekiančiais elektros įrenginiais. Būtent dėl visų šių detalių jėgainės rangovo paieška gali užtrukti net apie 4–5 savaites, todėl ją verta pradėti kuo anksčiau.

3 žingsnis. Komunikacija su skirstomaisiais tinklais

Ieškant jėgainės rangovo, lygiagrečiai vertėtų pateikti paraišką Energijos skirstymo operatoriui (ESO). Paraiška prašoma gauti sąlygas saulės jėgainei prijungti, ESO pateikia atsakymą po 3 darbo dienų. „Paraiška ir jos patvirtinimas – lyg susitarimas tarp ESO ir gaminti ketinančio vartotojo. Šiuo žingsniu taip pat nustatoma, ar prijungiant saulės jėgainę bus reikalinga tinklų rekonstrukcija – dažniausiai tinklas būna pajėgus ir papildomų darbų nereikia. Tiesa, jeigu pakeitimų ir prireikia, ESO suteikia informaciją, ką daryti toliau, kiek reikės laukti, kol saulės jėgainė galės būti saugiai prijungta prie tinklo“, – sako K. Dryžas.

4 žingsnis. Jėgainės rangos darbai

Išsirinkus rangovą ir susitarus su skirstomaisiais tinklais, prasideda darbai. Ekspertas atkreipia dėmesį, kad jeigu saulės jėgainę ketinama įrengti ant namo, kuris dar tik statomas, galima iš anksto pasirūpinti paprastesniu montavimu. Tokiu atveju patariama į stogo ar namo konstrukciją integruoti laidų pervedimo kanalą iki įtampos keitiklio vietos. Taip pat K. Dryžas pastebi, jog dirbdami didele apkrova, įtampos keitikliai sukelia į tylų zvimbimą panašų garsą, panašų į automobilių krovimo stotelių, todėl juos verta montuoti nuošaliai. Iki 5 kW galios saulės jėgainės montavimas gali užtrukti iki 2 darbo dienų. Ant stogo įrengiama apie 15–25 vnt. modulių – tikslus skaičius priklauso nuo jų galingumo ir matmenų. Pavyzdžiui, „Elektrum Lietuva“ įprastai montuoja apie 16 polikristalinių 300 W galios modulių, kurie yra labiau pritaikyti Lietuvos oro sąlygoms. Jėgainę sumontavus, ESO pateikiama rangovo deklaracija, patvirtinanti jėgainės galią ir kokybiškus, teisės aktus atitinkančius, darbus.

Įmonės archyvo nuotr.

5 žingsnis. Sutartis su ESO

Įrengus saulės jėgainę, K. Dryžas pataria vėl grįžti prie komunikacijos su ESO ir suderinti bei pasirašyti elektros energijos prietaiso sumontavimo sutartį. Šis žingsnis – gana paprastas. Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius sutarties punktus. Pavyzdžiui, būtinai pasirinkti gaminančio vartotojo planą, išstudijuoti galimus atsiskaitymo planus ir išsirinkti labiausiai tinkamą. Tiesa, pasirinktą planą galima paprastai pakeisti kartą per metus.

6 žingsnis. Dvipusė elektros energijos apskaita

Sudarius sutartį su ESO, laikas įrengti ir dvipusės elektros energijos apskaitos prietaisą. Jis paprastai įrengiamas ESO apskaitos spintoje arba toje vietoje, kur yra kliento elektros skaitiklis. Dvipusės elektros energijos apskaitos prietaisas turi dvi paskirtis. Pirmoji – skaičiuoti saulės jėgainės pagamintą elektros energiją, kuri yra nesunaudota iš karto ir atiduota į ESO paskirstymo tinklą pasaugoti. Antroji – skaičiuoti iš elektros tinklo pasiimtą elektros kiekį, kai saulės jėgainė gamina nepakankamai elektros energijos, pavyzdžiui, naktį.

7 žingsnis. Pozityvi elektra namams

Paskutinis žingsnis, žinoma, yra saulės jėgainės paleidimas, kad gamintų elektros energiją vartojimui ir saugojimui tinkle. Jėgainę paleisti – paprasta, naujam gaminančiam vartotojui tereikia įjungti automatinį jungiklį, esantį namo paskirstymo skydinėje arba prie įtampos keitiklio, kai ESO sumontuoja dvipusį skaitiklį.

Nepasimesti procese ir sklandžiai įgyvendinti saulės jėgainės įrengimo projektą padeda „Elektrum Lietuva“ ekspertai. Jei turite papildomų klausimų ar norite pasitarti, saulės energijos projektų vadovas Kostas Dryžas kviečia susisiekti ir pažada, kad mėgautis pozityvia saulės energija galėsite dar šią vasarą.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (54)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų