Įmonės archyvo fotografija

Įrankiai: ar mėgėjui verta rinktis profesionalams skirtą gaminį?

Įrankiai: ar mėgėjui verta rinktis profesionalams skirtą gaminį?

Kokybiški įrankiai reikalingi ir profesionalams, ir pameistrauti mėgstantiems žmonėms. Atliekant statybos, apdailos, remonto, kitus darbus neapsieinama be elektrinių ir akumuliatorinių įrankių. Juos renkantis patariama atsižvelgti į techninius duomenis, komplektaciją, garantinės priežiūros sąlygas. Tačiau kaip išsirinkti kokybiškiausią įrankį? Juk nė vienas gamintojas ar pardavėjas nepasakys, kad jų gaminys yra prastas.

Ne tas pats, kur pirkti

Įrankių centrų „Stokker“ produkto specialistas Sergejus Kudriašovas visų pirma rekomenduotų pirkti įrankius specializuotose įrankių parduotuvėse. Paprastai jos oficialiai atstovauja profesionalių įrankių gamintojams, turi kvalifikuotą įrankių pardavimo ir remonto personalą, todėl klientams gali pasiūlyti geriausiai jų poreikius atitinkančius pjovimo, šlifavimo, poliravimo instrumentus, jų priedus, o įrankiams sugedus – originalias atsargines dalis bei remontą.

„Stokker“ pardavėjai nuolat dalyvauja mokymuose Vokietijos Niurtingeno mieste esančioje „Metabo“ gamykloje, o priežiūros specialistai tiesiogiai iš gamintojo gauna informaciją, susijusią su įrankių remontu.

Įmonės archyvo fotografija

Specializuotos parduotuvės, būdamos oficialios gamintojų prekybos partnerės, turi galimybes suteikti išskirtines garantinės priežiūros sąlygas. Pavyzdžiui, įsigytiems „Metabo LiHD partner“ ženklu pažymėtose parduotuvėse „Metabo“ akumuliatoriniams įrankiams suteikiama 36 mėnesių nemokamo remonto paslauga „All in service“. Šios paslaugos išskirtinumas tas, kad 36 mėnesius nemokamai bus šalinami „Metabo“ akumuliatorinių įrankių gedimai ir keičiamos susidėvėjusios dalys.

„Nesvarbu, kad įrankio dalys susidėvėjo – jos bus pakeistos nemokamai, šalinami ir kiti gedimai. Beje, „Metabo“ suteikia trejų metų garantiją akumuliatoriams ir krovikliams. Akumuliatorinių įrankių paklausa auga kasdien, juos vartotojai vis labiau vertina, o patys gamintojai daug investuoja į šį segmentą. Taigi, jei minėtų įrankių akumuliatoriui kas nors atsitiks – pavyks išvengti papildomų išlaidų“, – pabrėžė S. Kudriašovas.

Garantinės priežiūros sąlygos

Specialistas akcentavo ir dar vieną svarbų dalyką – garantinės priežiūros sąlygas. Daugiau nei dešimt metų šioje srityje dirbęs S. Kudriašovas pastebėjo, kad jo praktikoje dar nepasitaikė tokių gamintojų, kurių įrankiai negestų. Genda visi – ir brangūs, ir pigūs. Jei įrankiai naudojami kaip darbo priemonė, daug valandų per dieną – gedimų tikimybė išauga. Žinoma, jei tereikia pakabinti paveikslą arba prisukti spintelės duris –įrankiui tenka žymiai mažesnis krūvis. Tačiau vis tiek labai svarbi yra garantinė priežiūra.

Įrankių gamintojų garantinės priežiūros trukmė ir sąlygos skiriasi: vienu atveju susidėvėjusios dalys bus keičiamos nemokamai, kitu – už tai teks susimokėti. Garantinės priežiūros laikotarpis gali kisti nuo vienų iki trejų metų.

Prieš perkant įrankį reikėtų pasidomėti garantinės priežiūros sąlygomis – jos skelbiamos gamintojų interneto svetainėse. Nuodugniau vertėtų įsigilinti tiems, kurie perka daug įrankių ir juos naudoja kaip darbo priemonę.

„Labai svarbu įrankius prižiūrėti – išvalyti, sutepti jų dalis. Gamintojai skiria daug dėmesio, kad kuo labiau sumažintų įvairių dulkių, smėlio, abrazyvo poveikį įrankio varikliui. Kiek tenka susidurti kasdieniame gyvenime, baigus darbus įrankiai ne visada išvalomi, sutepami, dažnai paliekami likimo valiai – iki kito naudojimo. O kur dar aplinkos temperatūros pokyčiai, drėgmė. Visa tai, be abejo, atsiliepia ilgaamžiškumui“, – pastebėjo S. Kudriašovas.

Dar vienas dalykas, kurį pašnekovas pataria padaryti meistrams ir meistrauti mėgstantiesiems, – prieš naudojantis įrankiais perskaityti jų naudojimo instrukciją.

Galingesnis – atsparesnis

Pasak įrankių centrų „Stokker“ produkto specialisto S. Kudriašovo, renkantis įrankius reikėtų atsižvelgti ir į tai, į kieno rankas jie pateks – į profesionalo ar mėgėjo.

„Įrankius galima suskirstyti į dvi grupes: mėgėjiškus, skirtus buitiniams poreikiams tenkinti, naudojamus tik kartkartėmis, ir profesionalius. Profesionalus įrankis dažniausiai naudojamas kaip darbo priemonė. Tad suprantama, kad turi būti galingas, saugus, atsparus ilgalaikiam krūviui“, – sakė S. Kudriašovas.

Pabandžius tą patį darbą atlikti naudojant mėgėjišką įrankį ir profesionalų, S. Kudriašovo pastebėjimu, juntamas akivaizdus skirtumas – su pastaruoju viskas vyksta daug greičiau ir efektyviau.

Kai priglaudžiate kampinį šlifuoklį prie dirbamo paviršiaus, susidaro didžiulė trintis. Apsisukimų mažėja, įrankis ima dirbti lėčiau, pradeda kaisti, sumažėja jo aušinimas. Visi įrankiai darbo metu kaista. Vieni daugiau, kiti mažiau. Vienintelis dalykas, kuris aušina variklį, – oro srautas. Jeigu oro srauto nėra arba jis mažesnis – variklis ima kaisti. Tai sukelia įvairius gedimus. Tačiau jei elektronika (integruota variklio apsauga) palaiko pastovius sūkius, nepriklausomai nuo krūvio, bus nuolat aušinama. O būtent profesionalių įrankių elektronika palaiko pastovius sūkius. Tokiu atveju darbai atliekami greičiau ir kokybiškiau.

Įmonės archyvo fotografija

Specialistas taip pat pabrėžė, kad pasirinkę galingesnį įrankį niekada nepralošite: toks yra daug atsparesnis didesniems krūviams, kai silpnesni įrankiai dirba ties savo galimybių riba, todėl greičiau dėvisi ir dažniau genda. Įsigijus mažo galingumo įrankį, sutaupytus pinigus vėliau gali tekti skirti jo remontui.

„Įrankio pasirinkimas dažnai prasideda nuo galimybių ir poreikių įvertinimo. Galimybes riboja turimas biudžetas, o poreikius – tik fantazija. Profesionalūs meistrai neturi kito pasirinkimo, kaip tik rinktis patikimus įrankius, nes jiems tai yra darbo priemonė. Tokiu atveju pasirenkami įrankiai, galintys dirbti sunkiausiomis sąlygomis: esant ilgalaikiam krūviui, puolant metalo, smėlio, medžio dulkėms“, – vardijo S. Kudriašovas.

Jei galite sau leisti pirkti brangesnį įrankį – puiku. Vis dėlto, susitelkti tik į kainą – ne pats geriausias sprendimas. Ekspertas patarė visų pirma išsiaiškinti, ką gaunate už sumokėtus pinigus.

Sukti, pjauti ir gręžti

Kokie įrankiai turėtų būti meistrauti mėgstančio žmogaus dirbtuvėje? Šiuo metu populiariausi yra akumuliatoriniai įrankiai. „Jei kalbame apie mėgėjus, visada pravers akumuliatorinis suktuvas ar gręžtuvas, kampinis šlifuoklis, perforatorius ir diskinis pjūklas. Be abejo, parduodamų įrankių pasiūla yra didžiulė, tačiau buityje reikėtų turėti su kuo sukti, pjauti ir gręžti. Tai įrankiai, be kurių neapsieisi, norėdamas surinkti baldus, ką nors montuoti“, – kalbėjo įrankių centro „Stokker“ atstovas.

Įmonės archyvo fotografija

Kalbant apie šiuo metu bene populiariausius akumuliatorinius įrankius, reikia atkreipti dėmesį, kad jų variklis būtų be šepetėlių, turėtų aukštą sukimo momentą, kad į komplektą įeitų keli ličio jonų akumuliatoriai ir viskas būtų sudėta į lagaminą – taip saugu ir patogu įrankį transportuoti bei laikyti.

Turint įrankius su bešepetėliais varikliais nebereikia gaišti laiko ir pinigų susidėvėjusiems šepetėliams keisti. Dažniausiai tokia paslauga būna mokama, tad nenustebkite, jei atnešę akumuliatorinį įrankį su šepetėliniu varikliu remontuoti atsiimdami jį gausite sąskaitą ir už variklio pakeitimą. Visa tai nesvarbu, jeigu įrankiui garantinės priežiūros laikotarpiu suteikiama nemokama susidėvėjusių dalių keitimo paslauga.

Svarbiausi techniniai duomenys

Akumuliatorių talpa nurodoma ampervalandėmis (Ah). Šis žymėjimas būna pateiktas ant akumuliatoriaus korpuso. Kuo didesnė talpa, tuo daugiau darbo galima padaryti, kai akumuliatorius visiškai įkrautas. Optimaliausia akumuliatoriaus talpa – ne mažiau kaip 4,0 Ah. Pavyzdžiui, „Metabo“ įrankių 18 V 4,0 Ah LiHD akumuliatorius puikiai gali būti naudojamas vidutinės galios (25–35 Nm) suktuvuose ar gręžtuvuose, jis kompaktiškas, nesunkus. Visiškai įkrovus šį akumuliatorių galima įsukti daugiau nei šimtą medvaržčių (5 x 60 mm).

Renkantis akumuliatorinį perforatorių ar diskinį pjūklą, akumuliatoriaus talpa neturėtų būti mažesnė nei 5,0 Ah.
Akumuliatoriuose turi būti ličio jonų elementai (celės). Anot S. Kudriašovo, neverta rinktis įrankių su nikelio-kadmio (Nicd) ar nikelio-metalo hidrido (NiMH) akumuliatoriais. Dauguma profesionalių įrankių gamintojų savo įrankiuose naudoja tik ličio jonų akumuliatorius.

Įmonės archyvo fotografija

Esminis dydis, nusakantis jėgą, kuria įrankis atlieka darbą, yra sukimo (jėgos) momentas, nurodomas niutometrais (Nm). Kuo didesnis šis rodiklis, tuo didesnio skersmens ir ilgio medvaržtį galima įsukti. Akumuliatorinių įrankių aprašymuose sukimo momentas apibūdinamas dvejopai: „minkštas“ (angl. maximum torgue soft) arba „kietas“ (angl. maximum torgue hard). Renkantis suktuvą/gręžtuvą, svarbiausias dydis yra „minkštas sukimo momentas“, „kietas sukimo momentas svarbus renkantis tik akumuliatorinius suktuvus arba veržliasukius.

Pavyzdžiui, sukant 6 mm skersmens 180–280 mm ilgio medvaržčius, suktuvo ar gręžtuvo sukimo momentas turėtų būti mažesnis nei 25 Nm. Priešingu atveju suktuvas ar gręžtuvas dirbs ties savo galimybių riba, bus stipriai apkrauta pavara ir variklis, greičiau išsikraus akumuliatorius.

Renkantis akumuliatorinį perforatorių, reikia atkreipti dėmesį į smūgio jėgą, matuojamą džauliais, ir smūgių dažnį. Kuo šie rodikliai didesni, tuo greičiau bus galima išgręžti skylę kietose medžiagose. Lyginant perforatoriaus ir suktuvo ar gręžtuvo, turinčio smūgiavimo funkciją, efektyvumą, neabejotinai pranašesnis yra perforatorius. Jis, skirtingai nei suktuvas ar gręžtuvas, turi atskirą smūgiavimo funkciją, tad juo galima atlikti ir griovimo darbus.

Siekiant išvengti dulkių, kai atliekami gręžimo darbai, patalpose labai naudinga turėti dulkių surinkimo įrenginį, tvirtinamą ant perforatoriaus. Juo pavyks surinkti dulkes nenaudojant dulkių siurblio. Saugų darbą užtikrins pavaros sankaba, kuri saugo perforatoriaus pavarą ir operatorių, gręžimo metu užstrigus grąžtui. O efektyvų gręžimą ar smūgiavimą užtikrina elektroninė sistema, palaikanti pastovius variklio sūkius.

Įmonės archyvo fotografija

Renkantis akumuliatorinį diskinį pjūklą vienas svarbiausių požymių yra pjovimo gylis 90 ir 45 laipsnių kampu bei galimybė naudoti pjūklą kartu su kreipiančiąja liniuote, kuria galima tiksliai atlikti ilgus (nuo 800 iki 5000 mm) pjūvius. Tokiu atveju akumuliatoriaus talpa neturėtų būti mažesnė nei 5,0 Ah. Pjūvio kokybei didelę reikšmę turi tinkamai pasirinktas pjovimo diskas. Informaciją apie rekomenduojamus naudoti originalius pjovimo priedus galima rasti įrankių naudojimo instrukcijose. Ten pat nurodomi priedų užsakymų numeriai, kurie padeda tiksliai parinkti ir užsakyti minėtus priedus.

Daugiau informacijos apie akumuliatorinius įrankius galite rasti: www.stokker.lt, www.metabo.lt.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (60)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų