Idėjos

Galimybės ir nauji sprendimai – kone kiekvieną dieną

Galimybės ir nauji sprendimai – kone kiekvieną dieną

Sparčiai vystantis technologijoms, ypač kompiuterių ir telekomunikacijų pramonei, architektūros ir statybos specialistams iškilo esminis klausimas, kaip jas panaudoti savo srityje. Tenka pripažinti, kad kai kurie novatoriški techniniai sprendimai vis dar gali būti dideliu netikėtumu vartotojams. Taigi, kas yra išmanieji namai, apie kuriuos dar visai neseniai buvo galima tik pasvajoti? Ar visi galime juos kurti ir naudoti?

Siūlo pasitikėti specialistais

Išmaniųjų namų technologijas projektuojančiai, diegiančiai ir įgyvendinančiai bendrovei „Būsto automatika“ vadovaujantis Gediminas Jovaiša patarė apie savo būsto išmanumą pagalvoti kuo anksčiau. Geriausia – namo projektavimo stadijoje arba bent iki apdailos darbų. Kuo anksčiau suprojektuojami išmanieji sprendimai, tuo kokybiškesnį rezultatą gauna užsakovas.

Kita vertus, net jei namai jau pastatyti ir įrengti, vis dėlto verta kreiptis dėl išmaniųjų sprendimų. Technologijos nuolat tobulėja, atsiranda vis įvairesnių sprendimų – specialistai parinks tokį, kuris maksimaliai patogiai ir estetiškai tarnautų namams.

G. Jovaiša ragino nebijoti naujų, visiškai automatizuotų pasiūlymų. „Pasitikėkite ekspertais ir vėliau mėgausitės dešimteriopu komfortu. Pastebėjome, kad dalis gyventojų baiminasi bekontakčio vartų atidarymo ar apšvietimo įjungimo. Šiuolaikiniai sprendimai leidžia padaryti taip, kad šeimininkui grįžus namo atpažįstamas jo veidas arba automobilio numeris ir vartai atsidaro automatiškai. Daliai užsakovų toks sprendimas atrodo per drąsus, tačiau mes paaiškiname, kad vienaip vartai sureaguos, jei šeimininkas grįš įprastu metu po darbo valandų, ir kitaip – jei privažiuos prie namų naktį“, – aiškino pašnekovas.

Dėl komforto

Išmanieji namai – tai ne pavienės programėlės, o bendra sistema, kurioje visi sprendimai veikia suderintai dėl bendro komforto ir ekonomiškumo. Tik įsivaizduokite, kokį chaosą galėtų sukelti pavieniai sprendimai: šildymo sistema šildytų namus, po to vėdinimo sistema atpažintų, kad laikas mažinti temperatūrą ir pradėtų vėsinti patalpas. Taip neturi būti. Todėl geriausia, anot G. Jovaišos, kai būsimi išmanieji sprendimai planuojami dar namo projektavimo metu, apskaičiuojant, kokiais jų privalumais šeimininkai norėtų naudotis.

„Išmaniosios sistemos yra modulinės, kiekvieno sprendimo veikimą užtikrina konkreti įranga. Taupant sprendimus galima diegti pamažu. Svarbiausia, kad iš anksto būtų nutiesti reikalingi kabeliai ir laidai. Jei iš karto nėra galimybių įdiegti visų pageidaujamų sprendimų, galima pradėti nuo telefonspynės, saugumo, šildymo ir vėsinimo sprendimų. Vėliau, atsiradus galimybėms, galima pasirūpinti išmaniuoju apšvietimu ar multimedijos valdymu“, – patarė ekspertas.

Pasak jo, išmaniųjų namų idėjos įgyvendinimas prasideda nuo vizijos ir detalaus projekto, o baigiasi tik visiškai įdiegus, suprogramavus visus įrenginius ir apmokius gyventojus, kaip naudotis. Vėliau galima pagalvoti ir apie tai, kokių papildomų sprendimų norėtųsi.

Energijos taupymas

Saugumas, taupumas, komfortas, individualumas – G. Jovaišos teigimu, tai yra pagrindiniai žodžiai, kuriais galėtume apibūdinti išmaniuosius namus. „Išgyvename puikų laikotarpį, kai supratimas apie išmaniuosius namus nuolat plečiasi, o galimybių ir naujų sprendimų atsiranda kone kiekvieną dieną“, – sakė ekspertas.

Išmanioji šildymo ir vėdinimo sistema žiemą neleis sušalti, o vasarą – kentėti nuo karščių. Išmanieji namai dar iki į juos parvykstant sureguliuos temperatūrą taip, kad būtų komfortiška. Tai ypač patogu ne tik namuose, bet ir poilsinėje sodyboje – pakeliui į ją galima iš anksto įjungti šildymą žiemą arba vėsinimą vasarą, o atsivežtus produktus galima įkelti į norimos temperatūros šaldytuvą“, – vardijo išmaniojo namo privalumus G. Jovaiša.

Pasak jo, išmanusis namas padeda ir sutaupyti. Kad ir kalbant apie apšvietimą: apšviesti bus tik tie kambariai, kuriuose yra žmonių, o apšvietimo intensyvumas ir spalva reguliuojami pagal poreikį. Dažnu atveju užteks pasakyti žodžiu, ko reikia, – šiuolaikinė įranga atpažįsta žmogaus balso komandas.

„Vakare prieš miegą kalbėdamiesi su vaikais galėsite pasirinkti švelnų žalsvą apšvietimą, o švęsdami gimtadienį surengti netgi šviesų šou. Pabusti ryte – švelnioje prieblandoje. Apšvietimas ryškės pamažu, prisitaikydamas prie asmeninio ritmo. Visus nustatymus galima atlikti ir keisti patiems“, – pasakojo G. Jovaiša.

Išmaniuosiuose namuose labai patogu visus elektros prietaisus valdyti viena programėle, dažniausiai iš savo mobiliojo telefono, kuris visada po ranka. Tokiu būdu galima iš anksto įjungti orkaitę ir vos grįžus iš darbo nieko nelaukiant įdėti kepti vakarienę. Vos vieno mygtuko paspaudimu galima pakelti žaliuzes, atitraukti užuolaidas. Kol eisite pasivaikščioti, už jus namus išsiurbs robotas siurblys, o laistymo sistema kieme įsijungs tik tuomet, kai to tikrai reikės.

Specialisto teigimu, išmanieji namai prisideda prie efektyvaus energijos naudojimo ir netgi prie kasdienių pastangų mažinant šiltnamio efektą. Išmaniuosiuose namuose be reikalo nebus įjungti šviestuvai, namai bus šildomi tik tuomet, kai to iš tiesų reikia. Išmanioji vėsinimo sistema pirmiausia uždarys langus, žaliuzes ir užuolaidas ir taip neleis namams įkaisti, o prieš įjungdama vėsinimą įvertins, gal pakaks tik išvėdinti namus. Išmanioji laistymo sistema tikrai neįsijungs, jei vejos dirvožemis bus dar drėgnas arba orų prognozės pranašaus lietų.

Stebėjimas realiu laiku

Pasak G. Jovaišos, saugumas – atskira išmaniųjų namų tema. Šiuolaikiški sprendimai esą ne tik padeda apsaugoti namus nuo įsibrovėlių ar stichinių nelaimių, įvairių įrangos gedimų, bet ir leidžia stebėti kiemo teritoriją. O namai atrakinami tik tiems, kuriuos norima įsileisti.

„Pavyzdžiui, nuotoliniu būdu galima atrakinti vartus atvykusiems giminaičiams arba iš mokyklos grįžusiems vaikams. Biuruose – įleisti tvarkytis atėjusią valytoją ar kurjerį su siuntiniu. Išmanieji vartai atsidarys tik atpažinę jūsų automobilio numerį arba šeimos narių veidus. Visą namo ir kiemo teritoriją galima stebėti realiu laiku, o apie kiekvieną incidentą iš karto gauti signalą ir atitinkamai reaguoti“, – paaiškino specialistas.

Protingo namo gyventojai gali stebėti, kas vyksta namie ar kieme, ramiai žiūrėti, kaip vaikai žaidžia su aukle, ar viskas gerai, ar neliūdi namų augintinis – išmanioji vaizdo kamera automatiškai pasisuks ten, iš kur sklinda garsas arba judesys.

Šiuolaikinės išmaniosios sistemos yra saugios ir stabilios, ypač naudojančios KNX protokolą (KNX – tarptautinis pastatų automatizavimo ir sistemų valdymo standartas) – tai stabiliausiai veikianti technologija, kurios pagrindu veikia daugybė išmaniųjų sprendimų.

„Teiraukitės išmaniųjų namų specialistų, kuriuo protokolu pagrįstas jums siūlomas sprendimas, kurių gamintojų įrangą jie siūlo naudoti“, – patarė G. Jovaiša ir pridūrė, jog klientams suteikiamos visos galimybės pasikonsultuoti dėl išmaniųjų sprendimų veikimo namuose.

Specialistai bet kuriuo paros metu nuotoliniu būdu prisijungs ir kartu įvertins, kas vyksta. Prireikus nuotoliniu būdu padės sutvarkyti nustatymus, kad viskas veiktų pagal namo šeimininkų norus.

Laidų raizgalynės – jau praeitis

Automatizuotos namų valdymo sistemos tampa būsto interjero dalimi. Interjero sprendimai sujungia išmaniąsias sistemas ir estetišką dizainą. Laidų raizgalynės, daug neaiškių mygtukų turintys valdymo elementai keliauja užmarštin?

G. Jovaiša nė kiek neabejoja, automatizuotos valdymo sistemos, nematomi jutikliai ir valdikliai – tai ateitis. Vietoje kelių dešimčių jungtukų namie pakanka vos kelių ar net vieno. Viską galima valdyti tiesiog išmaniuoju telefonu.

„Tik įsivaizduokite, kaip laisvėja dizainerio kūrybiškumas, kai virtuvės stalviršyje įrengtas tik vienas jungtukas, ant sienų kabo ne laidų raizgalynės ir dešimtys jutiklių, o tiesiog meno kūrinys. Kaip iš karto pasikeičia erdvė, kai nematyti nė vieno termostato ar šviesos reguliatorių“, – su užsidegimu kalbėjo „Būsto automatikos“ vadovas.

Jo manymu, kaip automobiliuose atpratome langus atidarinėti sukdami rankenas, taip netrukus ir namuose mygtuko paspaudimu atitrauksime užuolaidas, o papildomo streso nekels nuolat žybsinčios signalizacijos ar dūmų jutikliai.

Būtent išmaniuosiuose namuose, G. Jovaišos įsitikinimu, dizaineriai gali atskleisti tikrąjį grožį. Šiuolaikinių išmaniųjų namų sprendimai eina koja kojon su dizaino madomis, todėl išmanieji prietaisai darniai įsilieja į bendrą namų interjerą, dera formomis ir medžiagomis.

Kaip ir anksčiau buvo minėta, kuo ankstesniame etape pradedami projektuoti išmanieji sprendimai, tuo dailiau jie įsilieja į bendrą namų dizainą. „Prieš akis neturi būti to, ko nenorėtumėte matyti ar kas darkytų bendrą vaizdą. Visi išmaniųjų sprendimų instaliacijų komponentai turi būti tvarkingai įrengti elektros skydinėse, o laidai išvedžioti po apdaila. Išmaniųjų sprendimų matomi elementai gaminami įvairaus dizaino ir iš skirtingų medžiagų, todėl dailiai priderinami prie bendro namo vaizdo“, – pabrėžė G. Jovaiša.

Yra pačių įvairiausių sistemos valdymo elementų dizaino variantų, įvairių medžiagų, tūkstančiai spalvų ir atspalvių – nuo šviesiausių iki tamsiausių, įskaitant natūralių medžiagų imitacijas, pavyzdžiui, medžio arba akmens.

Sistemų valdymo ekranai gali būti blizgūs ir puikiai derėti prie žėrinčių TV ekranų ar virtuvinės buitinės technikos arba būti beveik nematomi, uždengti reikiamos medžiagos skydeliais. Galima rinktis kelių užsakovo pasirenkamų spalvų kombinacijas, kurios puikiai derės prie namuose vyraujančio dizaino ir taps organiška jo dalimi.

Ergonomika – išmaniųjų sistemų pagrindas. Kaip G. Jovaiša sakė, ji prasideda nuo daiktų, kurie visada po ranka, – tai išmanusis telefonas: „Šiuolaikiniai sprendimai yra visiškai automatizuoti, todėl vartotojams nereikia dėti papildomų pastangų – už juos tai daro davikliai, stebintys gyvenimo ritmą namuose ir atitinkamai reaguojantys.“

Planuojant išmaniuosius sprendimus, visi namo valdymo elementai priderinami prie namo gyventojų dienotvarkės ir ritmo: kada jie išvyksta iš namų ir į juos grįžta, kur reikalingas pasitikimo apšvietimas, kur patogiausia išjungti šviesą nakčiai. Visi elementai išdėstomi taip, kad gyventojams būtų kuo patogiau. Seniai praėjo laikai, kai elektros jungtukus elektrikas įrengdavo ten, kur jam buvo patogiausia.

Ar išmaniojo namo interjeras turėtų atspindėti jo išmanumą? Pasak G. Jovaišos, tai kiekvienu atveju priklauso nuo asmeninio pasirinkimo.

„Vieniems patinka, kad išmaniųjų sprendimų valdymo skydeliai švytėtų iš toli ir tuo džiugintų šeimininką. Kiti pageidauja, kad jokių skydelių net nesimatytų, todėl jų spalvos ir dizainas parenkami taip, kad tik šeimininkas žino, kur juos rasti. Kai kuriais atvejais apie namų išmanumą nesužinosite tol, kol jie nenustebins jūsų pasitikdami skambančia mėgstamiausia daina“, – baigdamas pokalbį sakė G. Jovaiša.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų