Įmonės archyvo nuotr.

Bituminės čerpės – mažai priklausomos nuo laiko ir atmosferos poveikio

Bituminės čerpės – mažai priklausomos nuo laiko ir atmosferos poveikio

Stogas, dažnai pavadinamas namo kepure, yra viena matomiausių konstrukcijų. Todėl jo estetikai skiriama daug dėmesio. Tačiau svarbūs ne tik estetiniai sprendimai. Stogas saugo nuo vėjo, šalčio, saulės ir kritulių, tad net nedidelės klaidos montuojant dangą gali sumažinti komfortą, o vėliau pareikalauti papildomų lėšų klaidoms ištaisyti.

Viena svarbiausių ypatybių – ilgaamžiškumas

Bituminės čerpės – viena optimaliausių stogo dangų, vertinant pagal kokybę ir ilgaamžiškumą. Žinoma, ir kainą. Ilgaamžiškumo šiai stogo dangai suteikia sudėtis: pagrindas yra iš stiklūno, aplieto aukštos kokybės bitumu. Kitaip tariant, stiklo pluoštas armuoja čerpę, suteikdamas jai ilgaamžiškumo. Viršutinis čerpės paviršius yra padengtas spalvotais mineraliniais pabarstais, kuris ne tik saugo paviršių nuo atmosferos reiškinių ir išorinio užsidegimo, bet ir suteikia unikalią spalvą.

Specialistai atkreipia dėmesį į dar vieną svarbią bituminių čerpių dangos savybę – ji sugeria triukšmą. Architektas Gintaras Čaikauskas teigia, kad įkyrus lietaus lašų beldimas į stogą gali sutrikdyti šeimos poilsį – tai ypač aktualu namuose, kuriuose auga maži vaikai, nes jų miegas yra itin jautrus. Kadangi ši danga yra elastinga, krituliai amortizuojami, o išorės triukšmas dėl kelių bituminių čerpių sluoksnių neutralizuojamas, tad namuose papildomų garsų nesigirdi. Be to, žiemą banguotos čerpių linijos sulaiko susikaupusį ant stogo sniegą nuo netikėto nusileidimo – ir galimų traumų.

Įmonės archyvo nuotr.

Bituminės čerpės plačiai naudojamos tiek naujoje statyboje, tiek atnaujinant pasenusius namus. Techniniai medžiagos duomenys užtikrina stogo dangos patikimumą ir ilgaamžiškumą – 10–50 metų, o pačios aukščiausios klasės laminuotoms bituminėms čerpėms gamintojai suteikia net 60 metų ilgaamžiškumo garantiją.
Bituminių lanksčiųjų čerpių savybės nekinta esant dideliems temperatūros svyravimams: nuo 50 laipsnių šalčio iki 110 laipsnių karščio. Lietuvoje tamsi stogo danga vasarą gali įkaisti maždaug iki 80 laipsnių, tačiau uždengus stogą bituminėmis čerpėmis nereikės jaudintis dėl temperatūros svyravimų įtakos stogo dangai. Šildant saulei, viena ant kitos užleistos ir papildomai mechaniškai pritvirtintos (prikaltos vinimis) čerpės tarpusavyje sulimpa, taip sudarydamos dvigubą ar net trigubą hidroizoliacinį sluoksnį, garantuojantį stogo hermetiškumą.

Bituminės čerpės nekaupia statinės elektros, neįsimagnetina ir nepritraukia žaibų. Dėl didelio atsparumo ugniai čerpės neįsidega net ant jų patekus atvirai liepsnai. Naujametę naktį savo kieme galite drąsiai leisti fejerverkus – dėl degimą nepalaikančių priedų bituminės čerpės tikrai neužsidegs.

Stogo forma – ne kliūtis

Bituminės čerpės – elastinga danga iš nedidelių įvairios formos lakštų. Apatinė pusė padengta SBS gumos-bitumo klijuojamu sluoksniu ir apsaugine plėvele. Montuojant nuo bituminės čerpės juostos apatinės pusės nuplėšiama apsauginė plėvelė ir juosta priklijuojama prie pagrindo. Bituminės čerpės prie pagrindo tvirtinamos tik vinimis, papildomai dar suklijuojamos tarpusavyje. Dėl nedidelių matmenų ši danga puikiai tinka sudėtingiems, lenktiems paviršiams, kur su kita danga pasiekti norimo rezultato beveik neįmanoma, arba susidaro labai didelė medžiagos išeiga.

„Tikri, grynieji architektūros stiliai niekada nesensta, neišeina iš mados ir nepraranda vertės – jie tiesiog keičia vieni kitus, išlikdami pasaulio kultūros istorijos ir civilizacijos raidos ženklais. Laikui bėgant, stilių grynuolių vertė tik kyla, tad tai – patikima nekilnojamojo turto investicija, prilygstanti meno kūriniams. Gaila, kad dar ne visi šių dienų pastatų statytojai tai supranta“, – sako architektas G. Čaikauskas.

Įmonės archyvo nuotr.

Anot jo, bituminių čerpių panaudojimas stogo dangai šiais laikais susijęs su projektuotojų sumanymais, statybinėmis technologijomis bei ekonominiais skaičiavimais. G. Čaikauskui savo projektuose irgi teko naudoti šias medžiagas, kai reikėjo suformuoti gana sudėtingos geometrijos stogo formą, kurią padiktavo plastišką gamtos kontekstą atspindintis architektūros sprendimas. Objektai gana sėkmingai eksploatuojami jau daugiau nei penkiolika metų.

Gali puošti ne tik stogą

„Statant ir įsirengiant namą, įprastai daugiau dėmesio skiriama interjero estetikai, patogumui ir koloritui. O namo išorei dažniausiai priskiriamos tik funkcinės savybės – kad namas būtų iš kokybiškų medžiagų ir neeklektiškas. Tačiau retas žino, kad net stogo čerpių spalvos pasirinkimas turi didelės įtakos namo energetinei klasei. Stogas dažniausiai užima didžiąją namo eksterjero dalį ir gauna daugiausia tiesioginių saulės spindulių, todėl nuo parinktų dangos medžiagų priklauso, kiek saulės šilumos pateks į būsimus namus. Ir čia stogo dangos spalva griežia pirmuoju smuiku“, – sako bendrovės „Mida LT“ bituminių čerpių pardavimų vadovas Baltijos šalims Povilas Smaliukas.

Bendrovė „Mida LT“ bitumines čerpes siūlo ne tik stogams – pateikiamas ir sprendimas fasadui. Anot P. Smaliuko, sumanymas gaminti bitumines fasado čerpes kilo matant, kad gyventojai stogui skirtas čerpeles naudoja ir kitoms namo dalims uždengti.

Įmonės archyvo nuotr.

„Stogui ir fasadams skirtos bituminės čerpės bemaž niekuo nesiskiria – jų sudėtis, techniniai duomenys yra tokie pat. Skiriasi tik raštas, kuris yra pritaikytas fasadams ir primena klinkerio plyteles“, – tvirtina specialistas.

Fasado apdailai skirtų bituminių čerpių didžiausias pranašumas, kaip ir stogams dengti skirtų čerpių – ilgaamžiškumas ir atsparumas atmosferos poveikiui. Taip pat ir tai, kad dirbant sutaupoma laiko. Mat jos greitai dengiamos ant paviršiaus, o darbui atlikti nereikalingi specialūs įgūdžiai. Galiausiai, verta atkreipti dėmesį į tokios apdailos kainą – jos santykis su kokybe yra vienas geriausių.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (94)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų