Įmonės archyvo nuotr.

Atmestinai įrengtas grindinis šildymas gali pridaryti daug rūpesčių

Atmestinai įrengtas grindinis šildymas gali pridaryti daug rūpesčių

Perkantiems namus su daline apdaila grindinis šildymas pateikiamas kaip vienas iš privalumų. Ir retas pirkėjas pasidomi, kaip ir kokie būna sumontuoti vamzdžiai. Patikrinti sudėtinga, nes vamzdžiai užlieti betonu.

Įžvelgia rimtų bėdų

Savamokslis statybininkas Ričardas pirmąjį namą pasistatė sau. Taupydamas pinigus grindiniam šildymui jis nesirinko sertifikuotos vamzdžių sistemos, o nusipirko paprasčiausią plastikinį vamzdį. Anot vyriškio, koks skirtumas, koks vamzdis bus užbetonuotas, svarbu, kad grindys šiltų. Vadovaudamasis tokiu principu, šis meistras namus statė ir kitiems.

Bendrovės „Uponor“, siūlančios vartotojams kokybiškas ir patikimas grindinio šildymo sistemas, techninių sprendimų vadovas Artūras Laukys pripažino, kad apibūdinta situacija kelia nerimą, o panašių pavyzdžių yra išties nemažai.

„Pačiam teko lankytis ne viename pardavimui pastatytame name, kur buvo skelbiama, kad čia yra įrengtas grindinis šildymas. Tačiau pažvelgus į tokią „sistemą“ pirkti namą vargu ar norisi: panaudoti nežinia kokio tipo vamzdžiai, neaišku, kaip jie išvedžioti, kokiais atstumais, kokie kontūrai į kurias patalpas. Dažnu atveju net kolektoriaus nėra, o jei ir yra, tai šis be ventilių, kitų būtinų detalių – akivaizdu, kad netikrintas vamzdyno sandarumas“, – pasakojo A. Laukys.

Be vamzdyno ir reguliuojamojo kolektoriaus, sudėtinė grindinio šildymo sistemos dalis yra patalpų temperatūros kontrolės sistema – jos praktiškai nebūna visuose pardavimui statomuose namuose.

Įmonės archyvo nuotr.

Anot A. Laukio, teisės aktai numato, kad paslėptiems darbams turi būti suteikiama dešimties metų garantija. Kokybiškas vamzdynas pastate turi tarnauti 50 metų – tai reglamentuoja galiojantys vamzdžių EN ISO ir grindų įrengimo EN standartai. Jie nurodo, kokius reikalavimus turi atitikti vamzdynas – vamzdžiai ir jungtys. Taip pat apibūdina, kaip teisingai turi būti planuojama, įrengiama ir eksploatuojama grindinio šildymo sistema.

Reikėtų išvengti klaidų

„Uponor“ techninių sprendimų vadovas A. Laukys atkreipė dėmesį, kad viena dažniausių klaidų montuojant grindų šildymo sistemą – netinkamai paruošiamas pagrindas, blogai įrengiamos kraštinės ir temperatūrinės kompensavimo juostos. Galiausiai vamzdžiai netinkamai pritvirtinami (ne visus vamzdžius galima tvirtinti prie vielos tinklo), viršijami vertikalūs ir horizontalūs nukrypimai.

Tarp dažnai pasitaikančių klaidų – nefiksuojami realūs kontūrų ilgiai, nebalansuojami kontūrai. Reikia atkreipti dėmesį, kad būtini hidrauliniai bandymai dėl sistemos sandarumo, juos reikia protokoluoti. Tik tuomet galima lieti betoną ar kitus skiedinius.

Grindiniam šildymui „Uponor“ rekomenduoja naudoti specialius PE-Xa tipo vamzdžius „Comfort Pipe Plus“. Šių vamzdžių pagrindiniai pranašumai – elastingi lankstūs vamzdžiai su deguonies difuzijos barjero apsauga nuo mechaninio pažeidimo. Gamintojai deklaruoja, kad vamzdžio sieneles galima pažeisti iki 20 proc., jo savybėms tai įtakos neturės. Šie vamzdžiai yra lankstesni už daugumą šildymui skirtų vamzdžių. Dėl savo elastingumo PE-X vamzdis yra atsparesnis užšalimo atveju – tik negalima tuo piktnaudžiauti. PE-X vamzdis patikimesnis nei kiti plastikiniai vamzdžiai esant ir aukštesnei, avarinei vandens temperatūrai. Tai ypač aktualu katilinėse, kuriose sumontuoti kietojo kuro katilai – dingus elektrai sukyla temperatūra ir šildymo įrenginiai perkaista.

Atkreiptinas dėmesys, kad būtina rinktis ne atskirus komponentus – vamzdžius, jungtis, kolektorius, patalpų temperatūros valdymą, o visą vieno gamintojo sistemą, suderintą tarpusavyje, nes tik tokiu atveju galima garantija, kad viskas veiks, kaip turėtų.

„Uponor“ siūlomi sprendimai

Vis labiau populiarėja sprendimas grindinio šildymo sistemą panaudoti ne tik patalpoms šildyti, bet ir vėsinti – naudojant šilumos siurblius galima patalpas ne tik šildyti, bet ir vasarą vėsinti viena sistema ir vienu įrenginiu, vamzdynų sistemoje cirkuliuojant iki 16–19 laipsnių atvėsintam šilumnešiui. Žinoma, tam reikia iš anksto pasiruošti – vamzdynų sistemą reikia planuoti kiek trumpesniais kontūrais ir mažesniu žingsniu (atstumu tarp vamzdelių).

Planuojant, kad sistema bus naudojama ne tik patalpoms šildyti, bet ir vėsinti, reikia parinkti ir tinkamus reguliuojamuosius kolektorius, kurie turi būti atsparūs išorinei korozijai atsiradus kondensatui. „Uponor“ jau seniai rekomenduoja modulinius PRO kolektorius iš poliamido, padengto anglies pluoštu.

Kai sistema naudojama patalpoms vėsinti, patalpų temperatūros kontrolės sistema turi veikti atvirkštiniu principu – cirkuliacija turi būti leidžiama kontūruose tų patalpų, kuriose vidaus temperatūra yra didesnė, nei nustatyta, ir stabdoma tose patalpose, kuriose temperatūra mažesnė, nei norima. „Uponor Smatrix“ laidinė „Walve“ ir belaidė „Base“ kontrolės sistemos tokias funkcijas turi.

Patalpas vėsinant paviršiais (ne tik grindų, bet ir lubų bei sienų) yra labai svarbu eliminuoti rasos taško konstrukcijose atsiradimą – tai daugiausia priklauso nuo patalpos drėgnumo. „Uponor“ rasos taško kontrolę atlieka per „Smatrix“ patalpų termostatus, turinčius drėgmės jutiklius – be jokių papildomų jutiklių pastato konstrukcijose. Tikslesnei rasos taško kontrolei rekomenduojama belaidė sistema.

Bendrovė „Uponor“ planuojantiems įsirengti grindinį šildymą ir vėsinimą siūlo išsirinkti priimtiniausią pagal situaciją sprendimą: optimalią grindinio šildymo konstrukciją, universalius patikimus reguliuojamuosius PRO kolektorius ir plačių galimybių patalpų kontrolės sistemą „Smatrix“.

„Uponor Classic“. Tai populiariausia, lanksti ir greitai bei lengvai sumontuojama grindinio šildymo ir vėsinimo sistema betonuojamai grindų konstrukcijai. „Comfor Pipe Plus“ vamzdžiai (d16, 17, 20) tvirtinami ant vielos tinklo paliekant tarp jų atitinkamą atstumą.

„Uponor Siccus“. Tai sausuoju būdu įrengiama sistema, todėl darbai vyksta greitai, švariai, o juos atlikus iš karto galima įrengti grindų dangą. Ši sistema labiausiai skirta renovuojamiems pastatams, bet tinkama ir naujos statybos pastatuose. „Uponor Siccus“ sistemą sudaro 25 mm montavimo plokštė, šilumos perdavimo plokštė iš aliuminio ir šildymo vamzdžiai (d14). Visa konstrukcija yra lengva – tik 25 kg/m2, įskaitant grindų apkrovos paskirstymo plokštę. Tai didelis privalumas, ypač medinių sijų konstrukcijoms, o nedidelės masės grindų konstrukcija užtikrina greitą reakciją reguliuojant temperatūrą.

Komentarai

 • Kas turi pinigo ir ju neskaiciuoja,tas tegul ir deda ta ju uponor,o kas ju neturi tas deda pigesnes medziagas,kurios atlieka ta pati vaieni.davai visi vazinekim naujais Mersais ar Leksusais,nes visa kita tipo sudas,taip iseitu

  • Vėjai, konkurentų menkinimas, kuo prastesnė WAVIN, Henco, pastaroji
   mūsuose tri dešimtmečius puikiai dirba, o ką pakeitei išmanus valdymas??? Sąnaudas, esu montuotojas, patirtis byloja, kad sudėtingesnė sistema negarantuoja didelės naudos, visi nori paprastumo ir aiškumo, grindinis šildymas nėra toks jautrus reguliavimas, tad paaiškinkite ponas Upanore, ar davikliai palengvins kaštus naudojimo ir įsirengti o… abejoju

   • Algiui – kur straipsnyje minimi konkurentai? kad lyginti sistemas pirmiausia apie ką kalba: kokio tipo vamzdžius siūlo minėtos kompanijos (pardavinėja įvairius…), kaip juos siūlo tvirtinti? Minima 30m patirtis tikrai nėra jų grindinio šildymo srityje – šildymo radiatoriais taip! Patalpų temperatūros kontrolės/valdymo sistema yra sudėtinė grindinio šildymo dalis gyvenamuose pastatuose – norite sakyti kad jos nereikia? Lietuvos STR nurodo kad visos šildymo sistemos turi būti projektuojamos ir montuojamos kad būtų galima valdyti temperatūras atskirose patalpose ! – kad užtikrinti patalpose komfortines sąlygas ir mažinti šildymo kaštus. kontrolė gali būti elementariausia (termostatai ratukiniai/be ekrano, tik temperatūros valdymas, gana netiksliai palaikoma T) arba sudėtingesnė (skaitmeniniai tikslūs termostatai, su daugybę papildomų funkcijų, ne tik šildymas, bet ir vėsinimas, valdymas išvykus) – kokią rinktis tai čia jau kiekvieno požiūrio ir pageidavimo klausimas.

  • kuo važinėti yra kiekvieno pasirinkimas – galima ir kitomis, tik nepatartina su pigiausioms (kledarais – kurie neturi jokių komforto ir saugumo funkcijų) apie kokias kitokias medžiagas kalbama? viskas slepiama grindyse – nereikia patikimmumo? čia turi būti sisteminės dalys: kai sudedama skirtingų gamintojų pigiausios medžiagos, nesilaikoma rekomendacijų kaip taisyklė ir išlenda visos problemos. kas tokiu atveju duoda garantiją? esi montuotojas? – kodėl suinteresuotas klientui sudėti neaišku ką, neaišku kaip ir užprogramuoti jam problemas? reikia suvokti kad grindinio šildymo sistema turi veikti daugelį metų – kai įrengiama sisteminės medžiagos didesnis patikimumas, garantijos, eksplotacija žymiai paprastesnė. pigiai ir gerai nebūna! – viena montuotojų daromų klaidų – pasiūlymas klientui kad padarysiu pigiau bet „tą patį“? su „garantija“ – kokia?

 • Mūsuose koks meistras bedirbtų, privalai kontroliuoti-žiūrėti ar tikrai tas medžiagas sudeda, kurias deklaruoja. Maža dalis meistrų dirba sąžiningai.

 • sexy dating sites
  single chat line free

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų