Kamilio Czaja nuotr.

Urbanistinės architektūros laimėjimas Vroclavo istoriniame centre

Urbanistinės architektūros laimėjimas Vroclavo istoriniame centre

Metų pradžioje penktame pagal dydį Lenkijos mieste Vroclave duris atvėrė itin modernus 50 000 kv. metrų ploto kompleksas. Prie pat istorinės turgaus aikštės įgyvendintas projektas iš kitų statinių išsiskiria įkvepiančiu aptakiu baltu fasadu, dengtu kompanijos „DuPont“ aukštųjų technologijų medžiaga „Corian®“. Net 6000 kv. metrų sudaranti pažangi danga juosia verslo įstaigas, 180 prabangių būstų ir penkių žvaigždučių viešbutį „DoubleTree by Hilton“, siūlantį savo svečiams 189 numerius ir apartamentus su karališku vaizdu į jaukų vidinį kiemą.

Šis elegantiškas pastatas (projektuotojas Izraelio ir Prancūzijos įmonė „Gottesman-Szmelcman Architecture“, vykdomieji architektai studija „JSK Architekci“) šliejasi prie klasikinio mūrinio ekspresionizmo stiliaus pašto pastato ir puikiai papildo kintantį Vroclavo veidą. Ant Oderio upės krantų išsidėstęs miestas akį traukia savo architektūros įvairove ir idealiai atskleidžia šio naujojo OVO centro unikalumą. „Gottesman-Szmelcman Architecture“ siekė pastatą suprojektuoti taip, kad jis atspindėtų gyvenimo mieste sudėtingumą ir kasdienybės spalvas.

Šio neįprasto pastato atsiradimo istorija gana sena – viskas prasidėjo prieš 10 metų, 2006-aisiais. Tai – didelio tarptautinio konkurso rezultatas. Nors darbai buvo pradėti dar prieš 2008 m. finansų krizę, statybos buvo sustabdytos, nes bankai nesugebėjo vykdyti savo finansinių įsipareigojimų. 2012 m., norint tęsti darbus, projektą reikėjo pradėti iš naujo.

„Dirbant architektūros srityje kiekvienas objektas yra unikalus. Ypatingą dėmesį mes kreipiame į kultūrinį miesto kontekstą. Visuomet dalyvaujame plėtojant projekto programą ir manome, kad programa – tai nepaprastai svarbus architektūrinio proceso komponentas, – pasakojo architektas Asafas Gottesmanas. – Dirbdami labiau vadovaujamės koncepcija, o ne iš anksto nusistatytomis stilistinėmis gairėmis. Pagaliau, kaip ir dauguma architektų bei menininkų, esame linkę susikurti problemų ir, mano nuomone, labiausiai mus apibrėžia tai, kaip susidorojame su kūrybos proceso metu iškylančiais techniniais iššūkiais.

Kai pirmą sykį atvykome į Vroclavą, mus pribloškė neįtikėtina architektūros įvairovė bei pliuralizmas. Čia karaliauja kontrastai ir mus sužavėjęs Vroclavo atvirumas“.

Suprojektuoti sklypą, kuriame iškilo OVO centras, užduotis buvo ne iš lengvųjų. Iš vieno šono čia jau stovėjo plytinis pašto pastatas, o palei kitus du driekiasi pagrindinės gatvės – vyksta intensyvus eismas, todėl susidaro daug išmetamųjų dujų. Tačiau kompanijos „DuPont“ sukurta komplekso fasadų danga „Corian®“, būdama neakyto ir lengvai valomo paviršiaus, ilgai išliks nepriekaištingai švari ir graži. O jei kas nutiks išorinių pastato sienų linkiams, remonto darbus bus galima atlikti vietoje, nieko neišmontuojant.

Kamilio Czaja nuotr.

A. Gottesmanas taip apibūdina projektą įkvėpusią idėją: „Tai proceso, pagal kurį plėtojome savo konceptualias gaires, supaprastinimas. Įkvėpti Vroclavo įvairovės, nusprendėme akcentuoti ne šiaip atspindintį, bet kontrastą išryškinantį dialogą.“

Atvira–uždara. Šalia esantis paštas yra tipinis, uždaras viešosios paskirties statinys, turintis aiškias ribas, o „Gottesman-Szmelcman Architecture“ nutarė suprojektuoti atvirą pastatą, susiliejantį su viešąja erdve.

Šviesu–tamsu. Pašto statinys išsiskiria sodriu plytų raudoniu ir detalėmis, o „Gottesman-Szmelcman Architecture“ nutarė pasitelkti baltos spalvos dangą „Corian®“ ir išryškinti šviesos bei šešėlių žaismą. Kita priežastis, nulėmusi pasirinkimą, tai – noras suderinti atliekamą darbą su trimatėje erdvėje modeliuojamais projektiniais sprendimais ir jų realiu įgyvendinimu. „Corian®“ suteikė galimybę išlaikyti projekto dvasią, minimalistines linijas ir tobulai išlenktus paviršius.

Aptaku–aštru. Pašto statinys – tai vientisas tūris aštriais kraštais. Įmonė „Gottesman-Szmelcman Architecture“ savo pastatui norėjo suteikti švelnesnius, labiau neapibrėžtus kontūrus.

Dinamika–statika. Paštas yra klasikinės, pasaulyje paplitusios architektūros (pasikartojančios langų eilės, statinis fasadas) pavyzdys. „Gottesman-Szmelcman Architecture“ savo projektui siekė suteikti judesio ir dinamiškumo. Pavyko pasiekti Vraclovui būdingą rezultatą: pliuralizmo, kontrasto, atvirumo ir dialogo išraišką.

Norint įgyvendinti tokį griežtų formų neturintį projektą, reikėjo alternatyvių statybos priemonių. Kompanija „Gottesman-Szmelcman Architecture“ OVO centro fasadą pasirinko padengti „DuPont“ aukštųjų technologijų danga „Corian®“. Gamybos metu „DuPont“ danga buvo atitinkamai apdorota, po to nugabenta į bendrovę „A & B Consulting“, kuri šiluminio formavimo būdu išgavo reikiamos formos „Corian®“ plokštes. Plokštėms atvėsus, šios paskutinį sykį buvo apdorotos, kiekvieną apdirbant specialiu plačiaformačiu 5D spausdintuvu.

„A & B Consulting“ savininkas Arkadiuszas Maziarzas pasakojo: „Didžiausias iššūkis buvo paties pastato forma. Reikėjo išgauti visus linkius ir geometriją. Sudėtinga buvo ne vien statinio architektūra, bet ir kiekvieno elemento sumontavimas. Viskas turėjo būti tobulai suderinta ir atitaikyta, kad būtų išlaikyti visi tie vingiai ir linkiai. „Corian®“ plokštės buvo sumontuotos taip, kad nesimatytų jokių sujungimų. Tai kuria vientisumo pojūtį ir suteikia struktūrai aptakumo, o būtent tokia ir buvo projektuotojų vizija.“

Danga „Corian®“ naudota įrengiant ir viešbučio interjerą, pvz., elegantišką svečių priėmimo zoną prie registratūros. Tai – objektas, kuriame nuolatos bus milžiniški svečių srautai, todėl labai svarbu, kad viešbutis atlaikytų tokį intensyvų judėjimą ir ilgai išlaikytų gaivią bei švarią aplinką. Šaltos baltos spalvos (Glacier White) „Corian®“ danga taikyta ir pastato fasado apdailai. Tai – idealus pasirinkimas, nes šios medžiagos paviršius atsparus purvui ir bakterijoms. Ši danga naudota ir konferencijų salių sienoms bei vonios kambarių stalviršiams. Akivaizdu, jog, patekusi į tinkamas rankas, ši universali medžiaga gali tapti puikia dizaino priemone.

Universalios medžiagos, puikūs protai ir talentingi specialistai sukūrė nepriekaištingą aplinką, pačiame miesto centre derinančią gyvenamąją, kultūrinę bei komercinę veiklas.

Kamilio Czaja nuotr.

Apie „Gottesman-Szmelcman Architecture“.

Kompaniją daugiau nei prieš dešimt metų įkūrė žinomi architektai Asafas Gottesmanas ir Amis Szmelcmanas. „Gottesman-Szmelcman Architecture“ – tai daugybę apdovanojimų pelniusi pažangi ir inovatyvi architektūros kompanija, turinti būstines Izraelyje (Tel Avive) ir Prancūzijoje (Paryžiuje), tačiau projektus vykdanti visame pasaulyje. „Gottesman-Szmelcman Architecture“ puikiai išmano miestų planavimo, gyvenamųjų zonų projektavimo, mokslinės paskirties statinių ir architekto–užsakovo santykio subtilybes, todėl gali sukurti koncepcijas ir įgyvendinti apdovanojimų vertus projektus.

Apie „JSK Architekci“.

Bendrovę įkūrė ir jai vadovauja Zbigniewas Pszczulny ir Mariuszas Rutzas. Tai – studija, sukaupusi daugelio metų tarptautinę patirtį projektų planavimo ir įgyvendinimo srityse. Bendrovė įdomi savo projektavimo sprendimais bei laikui nepavaldžia architektūra.

Apie „A & B Consulting“.

2003 m. Arkadiuszo Maziarzo įsteigta bendrovė specializuojasi vėdinamųjų fasadų projektavimo bei surinkimo srityse, bendradarbiauja su ES rinkoje pirmaujančiomis kompanijomis bei architektūros agentūromis.

Apie „Corian®“

Pradžioje kompanijos „DuPont“ gaminama itin efektyvi danga „Corian®“ buvo skirta tik virtuvių bei vonios kambarių stalviršiams. Vėliau dėl savo unikalaus funkcionalumo, universalumo ir estetiškumo „Corian®“ įžengė į pasaulyje pirmaujančių interjero dizaino ir architektūros prekės ženklų gretas. Metams bėgant, „Corian®“ virto išskirtine dizaino priemone, kurią galima pritaikyti kone visur. Ši danga naudojama komercinėse, gyvenamosiose, viešosiose erdvėse: virtuvėse, vonios kambariuose, apšvietimo sistemose, namų įrangos automatizavimo sistemose, baldams, fasadams, radiatoriams, jutiklinio valdymo paviršiams sukurti ir pan.

Apie „DuPont“

Nuo 1802 m. kurdama pažangius produktus, medžiagas ir teikdama paslaugas, kompanija „DuPont“ į pasaulinę rinką atneša aukščiausio lygio mokslinius ir inžinerinius sprendimus. Kompanija tvirtai tiki, jog bendradarbiavimas su užsakovais, vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis padės išspręsti net tokius globalius iššūkius kaip visų žmonių aprūpinimas sveikais maisto produktais, priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimas ar aplinkos ir gyvybės saugojimas.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų