„Vivacolor“ nuotr.

Svarbiausi kriterijai renkantis lauko medienos dažus

Svarbiausi kriterijai renkantis lauko medienos dažus

Mediniai namai ir šiandien turi daug gerbėjų. Šie ne tik restauruoja senas sodybas kaime ar istoriškai vertingus medinės architektūros pavyzdžius mieste, jie stato naujus rąstinius ar karkasinius pastatus. Mediena tampa dažniausia ir mažosios architektūros ar kiemo elementų statybine medžiaga net tuomet, kai pats namas yra mūrinis. Kad mediniai statiniai ilgai atrodytų estetiškai, būtų tvirti ir funkcionalūs, juos būtina tinkamai apsaugoti nuo neigiamo aplinkos poveikio.

„Vivacolor“ nuotr.

Kas veikia medieną?

Lietuvoje galime džiaugtis visais keturiais metų laikais, tačiau oro sąlygų įvairovė verčia kur kas rimčiau įvertinti aplinkos poveikį mediniams statiniams. Fasadus rudenį merkia nuolatiniai lietūs, o vasarą liūtis keičia kepinanti saulė. Žiemą atlydžio drėgmę pernakt gali nugalėti šaltis ir net speigas, o pavasarį fasadams tenka ištverti permainingus smarkius vėjus.

Norint, kad fasadas gerai atrodytų ne vienerius metus, reikia parinkti tinkamus dažus ir jų atspalvį. Kuo tamsesnė ir ryškesnė spalva, tuo daugiau saulės spindulių ji sugeria ir tuo labiau fasadas įkaista. Tamsūs ir ryškūs atspalviai pietinėje, saulės spindulių labiausiai veikiamoje namo pusėje daug greičiau išblunka ir pakeičia spalvą nei mažiau apšviestose vietose. Dėl to namo išorę patariama dažyti švelnesnėmis, pastelinėmis spalvomis – jų saulė taip greitai neišblukina.

Šiaurinė namo pusė saulės spindulių gauna mažiau, tačiau ją labiau veikia drėgmė, todėl čia didesnė tikimybė veistis pelėsiui, medienos mėliui ir samanoms. Dėmesį reikėtų atkreipti ir į šalia pastato žaliuojančius augalus – kuo arčiau fasado jie auga, tuo labiau jį veikia.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis dažus?

Akivaizdu, jog norint, kad mediniai statiniai ar kiemo elementai atlaikytų tokius meteorologinius kraštutinumus ir išliktų tvirti bei estetiški, jų apsaugos priemonėms ir dažams yra keliami labai aukšti kokybiniai reikalavimai. Medienos dažų sudėtyje turėtų būti medžiagų, stabdančių pelėsio, grybelio, samanų ir kitų mikroorganizmų dauginimąsi. Ant kokybiškais dažais nudažyto fasado turėtų mažiau kibti purvas, o paviršius turėtų būti apsaugotas nuo drėgmės ir temperatūrų svyravimo poveikio.

Renkantis dažus reikia atkreipti dėmesį ne tik į pačios priemonės ypatybes, bet ir į planuojamos dažyti medienos paviršių – tiksliau jo apdirbimo būdą.

Ant šiurkštaus pjautinės medienos paviršiaus dažai laikosi kur kas geriau, deja, ir purvas – taip pat. Tad tokius paviršius patariama dažyti aukštos kokybės dažais, kurie padengia paviršių storesniu sluoksniu ir užtikrina reikiamą apsaugą nuo aplinkos poveikio.

Obliuotas paviršius yra lygus, todėl purvas prie jo kimba mažiau, tačiau ir dažai laikosi silpniau. Tad tokiems glotniems paviršiams specialistai rekomenduoja rinktis ne dažus, o skaidrias dažyves. Šios priemonės ne padengia medieną plėvele, o į ją įsigeria. Taip paviršius apsaugomas nuo aplinkos poveikio, jam suteikiamas atspalvis, tačiau neužgožiama medienos tekstūra. Tačiau šiuolaikinių dažų sukibimas gali būti puikus ir su lygia obliuota mediena.

Specialistai perspėja, kad aukštos kokybės dažai ant medinio fasado vis dėlto išsilaiko ilgiau nei dažyvės. Dažų sluoksnis išlieka maždaug 10–15, kartais – net 20 metų, nelygu medienos atsparumas ir paruošiamųjų darbų kokybė. O dažyvėmis dengtus paviršius perdažyti tenka maždaug kas penkerius metus.

VIVACOLOR „Villa Akva“ – išbandyti Lietuvos klimato sąlygomis

Šiandien dauguma mediniams fasadams skirtų dažų gaminami vandens pagrindu. Tokie dažai yra elastingi, puikiai išlaiko spalvą ir neblunka. Jie neturi nemalonaus kvapo, o nuo įrankių, drabužių, odos ir kitų paviršių lengvai nuplaunami vandeniu, kol neišdžiūvo.

VIVACOLOR pristato idealiai Lietuvos klimatui tinkamus, lauko darbams skirtus vandeninius dažus „Villa Akva.“ Tai matiniai medienos dažai, specialiai pritaikyti namų fasadams, tvoroms, lauko durims, langų rėmams ir kitiems mediniams aplinkos veikiamiems elementams dažyti. Šie dažai sudaro elastingą plėvelę, kuri saugo nudažytą paviršių nuo drėgmės, UV spindulių ir purvo, todėl fasadas užtikrintai išliks tinkamai apsaugotas daugiau nei 10 metų, net jei yra pastatytas pramoninėje aplinkoje.

VIVACOLOR „Villa Akva“ dažais padengto paviršiaus spalva ir blizgesys išlieka nepakitęs. Didžiulis šių dažų pranašumas yra tas, kad jie tinka problemiškiems paviršiams perdažyti, pavyzdžiui, anksčiau dažytiems aliejiniais ar alkidiniais dažais. Jie tinka ne tik obliuotai, bet ypač pjautinei, termiškai apdorotai medienai dažyti.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų