„Effekt“ iliustr.

„ReGen Villages“ – alternatyva stichiškai urbanizacijai

„ReGen Villages“ – alternatyva stichiškai urbanizacijai

„Visame pasaulyje miesto gyventojai sunkiai dirba, kad apmokėtų hipoteką, elektros energijos, vandens, šildymo, vėsinimo sąskaitas, įsigytų maisto. O mes norime sukurti tokias gyvenvietes, kurios dirbtų už žmogų, gamintų švarią energiją, jose būtų auginamas ir gaminamas sveikas maistas. Ir visa tai – už prieinamą žemės kainą didmiesčių priemiesčiuose“, – sako Kopenhagoje įsikūrusios architektų studijos „Effekt“ įkūrėjas Sinus Lynge.

„ReGen Vilages“ gyvenvietės modelis

„ReGen Vilages“ gyvenvietės modelis, „Effekt“ iliustr.

Almerėje, netoli Amsterdamo (Nyderlandai), 2017 metais duris atvers pirmasis 25 namų „ReGen“ kaimelis, kuriame bus gaminamas maistas iš čia pat vietoje užaugintos žaliavos, naudojama kaimelyje pasigaminta energija ir perdirbamos susidariusios atliekos. Ir tai nieko nuostabaus, nes jau kaimelio pavadinimo pamatinis žodis „regeneracija“ rodo, jog čia viskas atnaujinama arba sukuriama iš naujo.

Ilgainiui planuojama kaimelį išplėsti iki 100 namų, atitinkančių pasyviųjų namų standartus. Jame veiks žemės ūkio, atliekų tvarkymo centrai, bus gaminama atsinaujinančioji energija, nutiestos naujos gatvės.

„Effekt“ iliustr.

  • Projektas: kaimeliai „ReGen Villages“
  • Projekto autoriai: Jamesas Ehrlichas (JAV) ir studija „Effekt“ (Danija)
  • Pirmoji gyvenvietė: 25–100 namų
  • Vieta: Almerė (Nyderlandai)

Vizija

Šį bendruomenių modelį su savarankiška, tvaria energijos bei maisto gamybos sistema sukūrė Stanfordo (JAV) universiteto vyresnysis technologas Jamesas Ehrlichas ir architektų studija „Effekt“.

„ReGen“ kaimeliai – tai lanksčios, prie konkrečių sąlygų nesunkiai prisitaikančios gyvenvietės su integruotomis save aprūpinančiomis inžinerinėmis sistemomis“, – teigia J. Ehrlichas. Jo manymu, tokių gyvenviečių kūrimas turėtų padėti išspręsti aktualiausius globalizacijos klausimus – socialinius, finansinius bei tvarios aplinkos reikalus.

„ReGen Vilages“ gyvenvietės modelis

„ReGen Vilages“ gyvenvietės modelis, „Effekt“ iliustr.

„ReGen“ kaimeliai – tai lanksčios, prie konkrečių sąlygų nesunkiai prisitaikančios gyvenvietės su integruotomis save aprūpinančiomis inžinerinėmis sistemomis“, – teigia J. Ehrlichas. Jo manymu, tokių gyvenviečių kūrimas turėtų padėti išspręsti aktualiausius globalizacijos klausimus – socialinius, finansinius bei tvarios aplinkos reikalus.

Kaimelio gyvavimo koncepcijai įgyvendinti pasitelkiamos inovatyvios technologijos. Pirmiausiai tai – „energiškai teigiami“ pastatai, kurie energijos pagamina tiek, kad jos pakanka ne tik šildymui, vėsinimui, apšvietimui, kitoms buitinėms ar ūkinėms reikmėms, elektros energiją naudojantiems prietaisams bei technikai, bet ir elektromobiliui. Energija gaminama tik iš atsinaujinančiųjų šaltinių, todėl apgalvotas ir jos atsargų kaupimas, jei dėl nepalankių aplinkybių ar prastų orų gamybos apimtys sumažėtų arba kuriam laikui visai sustotų.

Ekologiškos „ReGen“ gyvenvietės principinė struktūra

Ekologiškos „ReGen Villages“ gyvenvietės principinė struktūra, „Effekt“ iliustr.

Gyvenvietės poreikiams energiją gamins ne vienas šaltinis: čia suprojektuota ir į vientisą tinklą sujungta geoterminė sistema, taip pat saulės, biomasės bei vėjo jėgainės. Vandens saugyklose bus laikomas surenkamas lietaus bei išvalytų nuotekų vanduo, kuris, tinkamai apdorotas, bus naudojamas augalams laistyti.

Mitybos poreikius turėtų visiškai patenkinti pačioje gyvenvietėje ekologiškai auginami maisto produktai, jų perdirbimas ir gamyba – tam pasitelkiamas ir vadinamasis vertikalus ūkininkavimas, ir akvaponika. Atliekų susidarymo neišvengiama jokioje gyvenvietėje, tačiau šioje jos visos yra perdirbamos. Valomos nuotekos, įdiegtas antrinis vandens panaudojimas, kiti buitinių atliekų perdirbimo būdai (pavyzdžiui, kompostavimas).

Kaimelio namai sukonstruoti su šoninėmis stiklo verandomis, kuriose bus galima kultivuoti sodą. Centrinė kaimelio dalis numatyta bendro naudojimo pastatams, šiltnamiams bei vertikaliems sodams, kuriuose planuojama įdiegti įvairias inovatyvias technologijas ir išauginti didesnį derlių nei tradiciniuose soduose bei daržuose.

„Švari energija, vanduo ir maistas prie pat namų slenksčio – tai mūsų būdas pritaikyti jau egzistuojančias technologijas kokybiškai bendruomenės gyvenvietei suprojektuoti“, – sako architektų studijos „Effekt“ įkūrėjas S. Lynge.

Būdas spręsti visuotines problemas

„ReGen“ kaimelių modelio vertė – ne tik gyvenimo būdo tvarumas ir ekonomiškumas. Kartu tai – socialinis modelis, kuriame formuojama šeimyniškumo, bendruomeniškumo aplinka, pirmiausia vertinami žmogiškieji ryšiai, santykis su gamta bei vartojimo ir gamybos kultūra. Projekto kūrėjai tikisi taip padėti pagrindą visuotiniam ekologiniam gyvenimo būdui.

„Regen Villages“ remiasi tvarumo principais

„Regen Villages“ remiasi tvarumo principais, „Effekt“ iliustr.

2050 metais Žemėje gyvens maždaug 10 milijardų žmonių. Pusė pasaulio gyventojų jau šiuo metu gyvena miestuose. Tikėtina, kad per ateinančius 50 metų į miestus suplūs daugiau nei 2,5 milijardo žmonių. Masinė urbanizacija kelia žemės kainą, kuria sunkumus dėl švaraus vandens, maisto produktų, didėjančio energijos poreikio. Atsaku šioms problemoms gali tapti tokie projektai kaip „ReGen“ kaimeliai, siūlantys apgalvotą alternatyvą stichiškai urbanizacijai.

Nuo „ego“ prie „eko“.

Nuo „ego“ prie „eko“. „Effekt“ iliustr.

Žmonių veikla šiuo metu sukelia 150 kartų didesnį šiltnamio efektą nei prieš šimtą metų. Greitai auganti vidurinė klasė bei gyventojų skaičius tapo problema, o žemės ūkis – varomąja klimato kaitos, biologinės įvairovės praradimo ir aplinkos naikinimo jėga. Maisto pramonės gamybos ir perdirbimo įmonės – didžiulės oro teršėjos, išskiriančios šiltnamio efektą sukeliančias dujas, didžiausios miškų naikintojos, atsakingos už 70 proc. gėlo vandens suvartojimo. Šiuo metu 40 proc. žemės paviršiaus naudojama maisto gamybai, produktai iš vieno pasaulio krašto į kitą vežami ar skraidinami – tai nepamatuotas lėšų švaistymas ir tiesioginė gamtos tarša, o vis tiek kas 7 pasaulio gyventojas eina miegoti alkanas.

„ReGen Villages“ gyvenvietė - tvarios urbanizacijos pavyzdys

„Effekt“ iliustr.

„ReGen“ kaimelių plėtros bendrovė „Effekt“ kaupia lėšas, kurios gaunamos iš nepriklausomų turto fondų, investuojančių į žiniomis paremtus projektus. Bendradarbiaudama su nacionalinėmis institucijomis ir vietos savivaldybėmis, bendrovė įsigyja žemės plotus, po to sudaro kontraktą su to regiono architektų studijomis, statybos bei inžinerinėmis įmonėmis, padedančiomis pritaikyti kaimelio modelį prie vietinių to krašto sąlygų.

Daiva Niccolini

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų