Gaisrinė sauga: klaidai vietos nėra

Gaisrinė sauga: klaidai vietos nėra

Daug gyvybių nusinešęs gaisras Londono daugiaaukštyje „Grenfell Tower“ dar sykį iškėlė itin svarbią gaisrinės saugos problemą. Ir priminė kainą, kurią mokame už savo klaidas, jei pasirenkame nepatikimus, pigius ar nesertifikuotus sprendimus.

Viena iš gaisrinės saugos komplekso dalių – dūmų, atsiradusių kilus gaisrui, šalinimo sistema. Anksčiau tokioms sistemoms naudoti cinkuoto plieno lakštų ortakiai galutinai praranda populiarumą. Vietoj jų projektuotojai renkasi saugesnę, atsparesnę ir ekonomiškai labiau pagrįstą medžiagą – kalcio silikato plokštes.

„Kad skardiniai dūmų šalinimo ortakiai būtų atsparesni per gaisrą susidarančioms temperatūroms, jie izoliuojami mineralinės vatos dembliais, – patirtimi dalijasi atestuotas gaisrinės saugos inžinierius, priešgaisrinių sistemų projektavimo ekspertas Martynas Matulevičius. – Tačiau kanalai tampa labai masyvūs, užima pernelyg daug vietos palubėje, jų įrengimo kaina tampa neracionaliai didelė“.

Projektuojant modernius, didesnius gaisrinio saugumo reikalavimus atitinkančius pastatus, kalcio silikato plokščių pasirinkimo poreikis tampa vis akivaizdesnis.

Ši racionali praktika jau įgyja pagreitį ir Lietuvoje. Yra daug gamintojų, siūlančių priešgaisrinius oro tiekimo kanalus, bet jei jau kalbame apie dūmų šalinimo sistemą, tai dydžiu ir atlaikomu slėgiu pasižymintys koncerno „Promat“ ortakiai yra vieninteliai rinkoje.

Įsigali tvarios plėtros principai

Pagal tvarios plėtros principus projektuojant naująjį bendrovės „Telia“ biurų pastatą, šiuo metu kylantį sostinės Saltoniškių gatvėje šalia „Danske Bank“ Globalių paslaugų centro, plieninių ortakių dūmų šalinimo sistemoje buvo atsisakyta. Kad pastatas atitiktų aukščiausius gaisrinės saugos standartus, nuodingų karštų dūmų šalinimo sistemai pasirinkta kur kas saugesnė ortakių medžiaga.

Bendrovės „M.M.M. projektai“ plėtojamas pastatas, suprojektuotas taip, kad aplinkai būtų daromas kuo mažesnis poveikis, atitiks A energinio naudingumo klasės reikalavimus, jam bus siekiama „BREEAM New Construction Excellence“ tvaraus pastato sertifikato. Šiame pastate pirmą kartą Lietuvoje biurų pastato sanitariniuose mazguose bus naudojamas lietaus vanduo, o dešimtadalį visos reikalingos energijos generuos saulės energija.

„Šiame projekte didžiulis dėmesys skirtas ne tik inovatyviems architektūriniams sprendimams, bet ir atsakingam statybos organizavimui, patogių ir šiuolaikiškų darbo vietų statybos metu sukūrimui, komunikavimui su vietos bendruomene. Statybos procesuose taikydama tvarios plėtros principus, projekto vystytoja bendrovė „Mitnija“ deklaruoja įmonės socialinę atsakomybę ir lyderystę“, – teigia BREEAM vertinimą atliekantis bendrovės „Vesta Consulting“ direktorius Evaldas Savickis.

Patikimesnis ir ekonomiškesnis sprendimas

Norint atitikti tvaraus sertifikato „BREEAM New Construction Excellence“ reikalavimus, pastato gaisrinės saugos ventiliacijos kanalų sienelėms pasirinktos nedegios, lengvai pjaustomos „Promatect“ plokštės iš kalcio silikato. „Gaisrinės saugos produktų klasifikavimas painus, standartuose nelengva susigaudyti net gaisrinės saugos specialistui, todėl projektuotojai renkasi patikimą gamintoją. Mūsų kompanijos produkcija ištirta ir išbandyta įvairiausiais aspektais, kiekvienas gaminys ar konstrukcija turi sertifikatus. Ugniai atsparios plokštės „Promatect“ turi ir BREEAM sertifikatą“, – teigia koncerno „Promat“ atstovas Baltijos šalyse Linas Kriščiūnas.

Dūmų šalinimo sistema sostinėje statomame pastate kuriama kiekvienai gaisro zonoje esančiai dūmų sekcijai. Suveikus gaisro signalizacijai, reikiamoje zonoje pradeda veikti dūmų šalinimo ortakiai, kurių paskirtis – pašalinti nuodingus degimo produktus ir pražūtingą karštį iš ugnies epicentro. Šitaip sumažinama gaisro keliama grėsmė, sustabdomas ugnies plitimas, pastate esantys žmonės gauna daugiau laiko saugiai palikti patalpas. Kokybiškai sumontuoti ir gerai izoliuoti dūmų šalinimo ortakiai neretai išgelbėja besievakuojančių žmonių gyvybę.

„Projektuodami „Telios“ biurų pastato priešgaisrinę sistemą, „Promatect“ kalcio silikato ortakius pasirinkome dėl kelių priežasčių, – pasakoja ekspertas M. Matulevičius. – Pirmoji ta, kad dūmų šalinimo kanalą formuojame iš pačių plokščių, visiškai nebereikia naudoti skardos. Taupant garažo aukštį, šią sistemą palubėje galima montuoti tik iš trijų pusių, tvirtinant plokštes tiesiai prie perdangos. Apsauginė sistema lengvai montuojama ir labai praktiška. Mūsų kaimynai Latvijoje ir Lenkijoje jau seniai ją yra pamėgę“.

„Promatect“ sistemas patogu įrengti: du trečdalius visų konstrukcijų galima sumontuoti iš anksto, vėliau jas telieka pakelti į reikiamą vietą ir pritvirtinti. Tarpusavyje jos tvirtinamos paprasčiausiais medvaržčiais. Sistemų privalumas, dar yra ir kartu siūlomos paslaugos: nuodugniai iki pat galo sutvarkyta dokumentacija, profesionalios konsultacijos gaisrinės saugos techniniais klausimais, operatyviai sprendžiami iškylantys klausimai.

Naujajame „Mitnijos“ pastate Vilniuje įrengta „Promatect“ dūmų šalinimo ortakių sistema.

Lietuvoje populiarėjanti praktika

„Promat“ sprendimai yra universalūs, o iš kalcio silikato plokščių formuojami dūmų šalinimo kanalai neturi sau lygių konkurentų.

„Telios“ pastatas Vilniuje nėra pirmasis, kurį projektuojant dėl didesnės gaisrinės saugos buvo pasirinkta moderni dūmų šalinimo sistema. „Promatect“ kalcio silikato plokštės naudojamos ir pastate „K29“ sostinės Konstitucijos prospekte, kuris pripažintas geriausiu biurų pastatu Baltijos šalyse.

Latvijoje 2015 m. duris atvėrė koncertų salė „Lielais dzintars“, galinti priimti 1000 žiūrovų. Jos dūmų šalinimo kanalams taip pat buvo naudojamos kalcio silikato plokštės „Promatect Ls“.

Visus panašius projektus vienijantis vardiklis – taikomi gaisrinės saugos sprendimai, kuriuose pasitelkiamos patikimos, sertifikuotos priemonės.

„Promatect“ priešgaisrinių plokščių privalumai

  • Atsparios drėgmei, todėl drėgnoje aplinkoje naudojamų plokščių fizinės ir eksploatacinės savybės nesikeičia.
  • Neskatina augti pelėsių ir yra atsparios įvairiems kenkėjams.
  • Chemiškai inertiškos ir atsparios atskiestoms rūgštims bei šarmams (tiesa, jas reikėtų saugoti nuo itin koncentruotų chemikalų poveikio).

Galerija

BREEAM

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment method) –pastatų tvarumo ir ekologiškumo įvertinimo metodas. BREEAM sertifikatas rodo, kad pastatas atitinka žaliajam pastatui keliamus visuotinai pripažintus tarptautinius reikalavimus. Tai – ir energijos kiekis šildymui bei vėsinimui, vandens suvartojimas, ir vidaus aplinka (sveikata ir gerovė), ir tarša, transportas, naudojamų medžiagų atitiktis darnos sampratai, atliekų tvarkymas, ekologija, projektavimo ir statybos valdymo procesai.
BREEAM sertifikatus pasaulyje turi daugiau nei 500 tūkst. pastatų, o apie du milijonai jų yra užregistruoti sertifikatui gauti.

Vėsesnio klimato šalyse, tarp kurių yra ir Lietuva, svarbiausias kriterijus, už kurį suteikiama daugiausia BREEAM balų arba kreditų, yra energija, naudojama šildyti, vėdinti, vėsinti, apšviesti. Daugeliu atvejų, kai naudojamos modernios medžiagos bei aukščiausios kokybės inžinerinė įranga, BREEAM sertifikavimui būtini rodikliai pasiekiami savaime.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų