Moduliniai vaikų darželiai: mitus griauna įgyvendinami projektai

Moduliniai vaikų darželiai: mitus griauna įgyvendinami projektai

Idėja Vilniuje padidinti vaikų darželių patalpų plotą statant modulinius pastatus iš pradžių sutikta džiaugsmingai. Vėliau atsirado skeptikų, kurie ėmė abejoti modulinių pastatų tinkamumu, pritaikymu vaikų ugdymo įstaigoms. Tačiau įgyvendinti pavyzdžiai parodė ką kitą – moduliniai pastatai atitinka nustatytas normas ir yra puiki alternatyva tradicinei statybai.

Statybai užtenka kelių mėnesių

Nauji moduliniai vaikų darželiai Vilniuje statomi prie lopšelių-darželių „Vandenis“, „Strazdelis“, „Gabijėlė“, „Atžalėlės“, „Gintarėlis“, „Medynėlis“. Skaičiuojama, kad vieno modulinio darželio statyba užtrunka nuo 2 iki 4 mėnesių. Visi suplanuoti moduliniai darželiai bus pastatyti vėliausiai iki metų pabaigos.

Kiekvieno naujo dviejų aukštų modulinio darželio plotas – 800 kv. metrų. Planuojama įrengti 5–6 lopšelio-darželio grupes su visomis būtinomis ir pagalbinėmis patalpomis. Bus įrengtos atskiros zonos persirengimui ir daiktų saugojimui, žaidimams, miegui, valgymui, taip pat sanitariniai mazgai. Sostinėje statomų modulinių vaikų darželių patalpų kokybė atitinka visas higienos normas ir reikalavimus.

Trūko teisinio reglamentavimo

Modulinis statinys – pastatas, sudarytas iš atskirų gamykliškai išbaigtų segmentų – modulių. Tai išardomi moduliai, skirti laikiniems arba nuolatiniams įvairios paskirties pastatams statyti.

Statybos įstatyme, statybos techniniuose reglamentuose atskiros sąvokos ar apibrėžimo „modulinis pastatas“, su tik tokiam pastatui taikomais reikalavimais, šiuo metu nėra. O tai reiškia, kad moduliniam vaikų darželiui ar kitokiam tokios konstrukcijos pastatui taikomi visi statybos techniniuose reglamentuose, higienos normose, teisės aktuose, reglamentuojančiuose esminius statinių reikalavimus, kituose norminiuose dokumentuose nustatyti reikalavimai, kurie būtų taikomi ir įprastinio pastato atveju, nors ne visada tai yra racionalu.

Modulinė statyba Europoje yra plačiai paplitusi, ypač populiari Danijoje. Čia modulinės statybos pastatuose įkuriami vaikų darželiai, poliklinikos, biurai ir parduotuvės. Lietuvoje trūksta socialinių būstų, vaikų darželių ir mokyklų, todėl galima pasinaudoti Skandinavijos patirtimi ir minėtas problemas spręsti ekonomiškai, efektyviai ir taupiai.

Tačiau Lietuvoje dar gajus stereotipas modulinius pastatus tapatinti su statybiniais vagonėliais. Taip, statybiniai vagonėliai yra moduliniai statiniai, tačiau jie dažniausiai būna bazinės komplektacijos ir jų paskirtis yra visai kitokia.

Modulinius statinius gaminančios bendrovės „Ryterna Modul“ rinkodaros projektų vadovas Vainius Gabalis pasakojo, kad moduliniai pastatai gaminami laikantis galiojančių statybos reglamentų, paisoma atitikties galiojančioms energinio naudingumo klasėms. Tokių statinių lyginti su statybiniais vagonėliais tikrai negalima

„Kalbant apie vaikų darželių statybą iš modulių, iš pradžių buvome susidūrę su problema, kad trūko teisinio reglamentavimo, nes nebuvo pakankamai detaliai išnagrinėtas modulinių pastatų pritaikymas specialiems poreikiams. Dėl to modulinių vaikų darželių projektas Vilniaus mieste šiek tiek vėlavo. Tačiau dabar klausimas išspręstas“, ‒ pasakojo V. Gabalis.

Jo teigimu, planuojant modulinius vaikų darželius reikėjo glaudaus architektų, konstruktorių bei užsakovų bendradarbiavimo, kad būtų pasiektas visus tenkinantis rezultatas.

Galimybės – didelės

Moduliniams pastatams, jeigu jie gaminami stacionariam naudojimui, taikomi lygiai tokie patys reikalavimai, kaip ir kitokių konstrukcijų pastatams. Tad kodėl vertėtų rinktis modulinę konstrukciją, o ne, pavyzdžiui, lietuviams labiau įprastą mūrinę?

„Statant modulinius pastatus galima sutaupyti nemažai laiko. Antai skandinavai modulinę statybą pastaruoju metu labai pamėgo būtent dėl šios priežasties. Statybos sklype truktų mažiausiai pusmetį, o gamykloje pagamintus modulinius pastatus vietoje surinkti užtrunka vos kelias dienas. Sutaupytas laikas traktuojamas kaip sutaupyti pinigai“, ‒ paaiškino V. Gabalis.

Lyginant modulinių ir įprastų pastatų kainą, skirtumo gali nebūti, o kai kuriais atvejais, priklausomai nuo komplektacijos ir pasirinktos vidaus įrangos, moduliniai pastatai gali kainuoti daugiau.
Antra vertus, siekiant aukštos kokybės ir aukšto energinio naudingumo, gamybai naudojamos kokybiškos medžiagos – jos yra brangios. Todėl tiems, kurie įsitikinę, jog moduliniai pastatai turi būti pigūs, teks šiek tiek nusivilti.

Modulinių pastatų spektras tikrai didelis: pradedant statybiniais vagonėliais, biurų pastatais, baigiant vaikų darželiais bei gyvenamaisiais namais. Labai dažnai moduliniai pastatai užsakomi kaip paviljonai įvairioms parodoms – toks sprendimas praktiškas, nes tą patį pastatą galima panaudoti ne vienam renginiui.

„Vienas iš įdomesnių užsakymų – modulis vienam viešbučių tinklui. Savo klientams jis siūlė praleisti naktį pasirinktoje miesto vietoje ir tam buvo reikalingas mobilus pastatas. Tai buvo gera rinkodaros atžvilgiu idėja, buvo smagu prie jos prisidėti. Teko girdėti, kad vėliau tas modulis iškeliavo į JAV“, ‒ pasakojo V. Gabalis.

Pasiekia aukštą energinį naudingumą

Moduliniai pastatai – tarsi lego kaladėlės, kurios jungiamos tarpusavyje, iš jų galima suformuoti įvairius tūrius. Įprastai gaminami standartizuoti moduliai, tačiau gali būti gaminama ir pagal individualius užsakovų pageidavimus.

Kalbant apie modulinių pastatų architektūrinius sprendimus, galimybės nėra ribotos, jos – pakankamai didelės. Tam tikri apribojimai atsiranda tada, kai norima didelių erdvių su dideliais tarpatramiais – metalinė modulių konstrukcija ne visada tą leidžia, kartais reikalingos atraminės kolonos. Visa kita yra įgyvendinama, jeigu architektų vizijos nėra ypač futuristinės.

Iš modulinių konstrukcijų „Ryterna Modul“ galima pastatyti iki trijų aukštų dydžio pastatą. Pasaulyje statomi tikrai aukštesni moduliniai pastatai, o pas mus, anot V. Gabalio, tokio poreikio kol kas nebuvo.

„Moduliniai pastatai gali pasiekti pačią aukščiausią energinio naudingumo klasę. Mes daug gaminame skandinavų rinkai, kur taikomi tikrai aukšti energinio naudingumo reikalavimai. Bet mes juos įgyvendiname“, ‒ teigė V. Gabalis.

Modulinių pastatų atitvarų užpildui dažniausiai naudojama mineralinė vata. Išorės apdailos sprendimai gali būti kuo įvairiausi. Dažniausiai naudojamos ventiliuojamiems fasadams tinkančios medžiagos.

Modulinių pastatų vidaus apdaila dažniausiai įrengiama gamykloje – galima patenkinti įvairius poreikius. Kai kurie užsakovai pageidauja dalį apdailos atlikti jau sklype pastatytame name, tokia galimybė, be abejonės, paliekama.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų