Vaikus į žaidimų kambarį atvedę suaugusieji pasirašo sutikimą ir taip nuima visą atsakomybės už pramogaujančių mažamečių saugumą naštą nuo verslininkų pečių. T. Šiaudinio nuotr.

Iš žaidimų kambario – į ligoninę

Iš žaidimų kambario – į ligoninę

Vos prieš savaitę Panevėžyje duris atvėręs žaidimų kambarys vaikams jau aplaistytas krauju. Mažamečiui trauma pasibaigusias pramogas visą gyvenimą primins siūlė galvoje. Susižalojusio vaiko mama guodžiasi, kad berniukui nugriuvus ant nepaminkštintos batuto atbrailos pasekmės galėjo būti kur kas baisesnės.

Papramogauti į Piniavos skersgatvyje atsidariusį žaidimų kambarį Erika Gvozdaitė su sūneliu išsiruošė praėjusį sekmadienį. Anot panevėžietės, jos 8,5 metų berniukui batutai seniai ne naujiena. Panašiuose žaidimų kambariuose šeima yra lankiusis Vilniuje, ne kartą Londone.

„Eidami jau žinome, ko tikėtis. Netgi kelnes movėmės be užtrauktukų, kad nebūtų jokių aštrių daiktų“, – „Sekundei“ pasakojo Erika.

Žaidimų kambaryje mama pasirašė taisykles, sumokėjo 5 eurus už valandą trunkančią atrakciją ir nusiteikė ramiai laukti, kol vaikas pramogaus. Tačiau vos prisėdusi E. Gvozdaitė išgirdo batutų zonoje klykiančius vaikus.

„Mačiau tik daug daug kraujo“, – siaubo pilnas akimirkas prisimena mama.

Mažamečiui trauma pasibaigusias pramogas žaidimų kambaryje visą gyvenimą primins siūlė galvoje. E. Gvozdaitės asm. albumo nuotr.

Anot jos, nelaimė įvyko, kai berniukas nuo batutų apsaugos zonos šoko į paminkštintų kubelių, vadinamųjų kempinėlių, duobę. Nors žaidimų įrangą jungiančios konstrukcijos privalo būti paminkštintos, taip apsaugant vaikus nuo susižalojimų, pasak E. Gvozdaitės, vienoje vietoje metalo sijos atkarpa tebuvo aptraukta oda. Į ją berniukas ir trenkėsi visa jėga pakaušiu.

Išvežė greitoji

Vaikui iš prakirstos galvos plūdo kraujas. Anot Erikos, žaidimų kambario darbuotoja tesugebėjo atnešti vaistinėlę. Dėti tvarsčius ir kaip nors pristabdyti kraujavimą išsigandusiai mamai suskubo padėti ne personalas, o vaikus į žaidimų kambarį atvedę žmonės.

E.Gvozdaitė pamena, kaip darbuotoja jai dar mestelėjo, esą dėl traumos patys klientai ir kalti. Anot Erikos, net ir vėliau, kai berniuką jau išvežė greitoji, prižiūrėtojos nė nepasidomėjo, kokia susižalojusio vaiko būklė. Berniukui prireikė medikų pagalbos – pakaušyje liko maždaug 3 centimetrų siūlė.

Darbuotojų apšaukta, esą pati kalta dėl vaiko traumos, E. Gvozdaitė po nelaimės sugrįžo į žaidimų kambarį nufotografuoti nesaugios batuto atbrailos.

Šokiravo požiūris

Panevėžietei nesuvokiama, kaip verslininkai, užsidirbantys iš pramogų vaikams, iki galo nepasirūpino, kad judrius mažuosius traukiantys batutai būtų visiškai saugūs. Motina šokiruota ir jų požiūrio, esą patys tėvai prisiima atsakomybę už tai, kas vaikui nutiks pramogų zonoje.

Nors į žaidimų kambarį vyresni nei 8-erių metų vaikai įleidžiami be suaugusiųjų priežiūros, pakanka atnešti tėvų pasirašytą sutikimą, ką jie ten veikia, darbuotojai stebėti neįsipareigoja.

„Vaikai į tokį žaidimų kambarį ateina, kad pajudėtų, išsidūktų. Nuo batuto į minkštus kubelius krenta bet kaip – nugaromis, šonu. Jie gi neskaičiuoja atstumų iki kampų ir netikrina, kuri atbraila paminkštinta, kuri – ne. Atsitrenkus į tokią kietą siją buvo galima ne tik pakaušį prasikirsti. Mums labai pasisekė, kad vaikas ne stuburą, ne sprandą susižalojo. Man baisu ir pagalvoti, kad šita pramoga galėjo baigtis ir neįgaliojo vežimėlyje“, – pasibaisėjusi mama.

Pasak E. Gvozdaitės, po trauma pasibaigusios atrakcijos jos berniukas įgijo tokių kambarių baimę.

„Nebenori vaikas jokių batutų. Sako, kad šokinėtų nebent Londone. Aš irgi ten būčiau dėl jo rami, nes prižiūrėtojai vaikų nepaleidžia iš akių“, – sako panevėžietė.

Nesaugių vietų ne viena

Verslininkė pripažįsta, jog pilkoji batuto atbraila buvo paminkštinta tik po nelaimės. T. Šiaudinio nuotr.

Jau spėjusį skandalingai pagarsėti žaidimų kambarį vos prieš porą savaičių atidarė dviejų verslininkių įkurta mažoji bendrija „Linksmybių kambarys“.

Jame apsilankius „Sekundės“ korespondentams, batutų zonoje šokinėjo tik keletas vaikų. Juos stebėjo viena mama. Tuo metu dirbusi viena iš bendrijos savininkių Jolanta Račienė klientų laukė registracijos vietoje.

Ant sienos kabo surašytos elgesio taisyklės – tipiškos tokio pobūdžio žaidimų kambariams. Po tokiomis pačiomis duodama pasirašyti ir vaikus atvedusiems suaugusiesiems.

Mažuosius iki 8-erių metų privalo palydėti už juos atsakingas pilnametis asmuo. Vyresniems pakanka tiesiog atnešti tėvų ar globėjų pasirašytą sutikimą. Parašas po juo reiškia, kad žaidimų kambario darbuotojai neprisiima jokios atsakomybės už mažuosius klientus. Pavyzdžiui, vienas iš punktų skelbia, jog pasirašęs asmuo supranta, jog „MB „Linksmybių kambarys“ nėra atsakinga už žalos, kuri kilo dėl taisyklių nesilaikymo ar netinkamo laikymosi, neatsargaus ar pavojingo elgesio, atsiradimą ir atlyginimą“.

Taisyklių, privalomų žaidimų kambario lankytojams, net 33-ys. Kad vaikas išmoktų tinkamai šokinėti, jas turbūt turėtų mokytis savaitę. Iš surašytų taisyklių galima suprasti, kad įrenginiai nėra tokie jau nepavojingi fiziškai išsikrauti atėjusiems vaikams. Pavyzdžiui, įspėjama, jog negalima šokti ant apsaugų zonos, nes „apsauginiai kilimėliai yra kieti ir galite susižeisti kojas, kelius, nugarą, alkūnes“. Taip pat perspėjama šokinėti tik batuto centre, nes „jei krisite ant apsauginių detalių, galite susižeisti“.

Atsakomybės neprisiima

J.Račienė tvirtina, kad E. Gvozdaitės sūnelis susižalojo irgi dėl savo kaltės.

„Jis darė atbulą salto, kas draudžiama pagal žaidimų kambario taisykles. Nuo batuto padaręs vieną salto į priekį šoko į kempinių duobę. Po to atsistojęs ant krašto darė salto atbulas ir trenkė galvą į apsaugos siją. Pas mus yra kameros, viskas nufilmuota“, – „Sekundei“ tvirtino J. Račienė.

Visgi nors taisyklės draudžia salto, taip pat lipti ant batuto kambario sienų, viršuje esančių apsaugų, verslininkė pripažįsta, kad draudžiamus dalykus išbando ne vienas. Pasak J. Račienės, vaizdo kamerų užfiksuotoje medžiagoje matyti, kad berniukas iki nelaimės elgėsi esą netinkamai – darė salto, lipo, kur negalima. Tačiau ar žaidimų kambario darbuotojos vaiką arba jo mamą įspėjo, J. Račienė negali atsakyti.

„Nežinau, ar kolegė matė, ką vaikai daro. Mes gi fiziškai nepajėgiame sužiūrėti, čia pilna žmonių“, – teigė verslininkė.

Anot jos, vien šokinėjimo vietų yra vienuolika, bet tuo pačiu metu vaikai siaučia ne tik ant batutų. Žaidimų kambario prižiūrėtojos atsakomybės už pasekmes neprisiima.

„Atlydėję asmenys atsako už vaikų saugumą. Aišku, mes irgi nesėdime, nesvajojame ir paukštukų neskaičiuojame. Bet fiziškai negalime stovėti prie batutų, stebėti, ką vaikai veikia, ir dar registruoti ateinančiuosius. Nėra taip, kad ištisai mes prižiūrėtume vaikus“, – aiškino J. Račienė.

Žaidimų kambario įkūrėja mano, jog su susižalojusio vaiko mama tinkamai atsiskaityta – jai grąžinti 5 Eur.

„Vaikas pašokinėjo tik kelias minutes, neišnaudojo visos valandos. Bet neturime dėl ko daugiau tartis – berniukas nesilaikė saugaus elgesio taisyklių, po kuriomis mama pasirašė“, – sakė J. Račienė.

Pasitikėjo gamintoju

Visgi verslininkė pripažino, kad po nelaimės susirūpinta batutų įrangos saugumu – sija, į kurią galva trenkėsi atbulas vaikas, jau paminkštinta porolonu.

„Net neįsivaizdavome, kad taip galėtų nutikti. Mes gi pirmą kartą atidarėme žaidimų kambarį. Jei būtume žinoję, kur kokie kampai turi būti apsaugoti. Mums atrodė, kad čia viskas saugu. Įrangą sumontavo gamintojai iš Lenkijos. Jie pagamino, atvežė, sustatė. Mes patys nieko nedarėme“, – kalbėjo J. Račienė.

Prašymo išsiaiškinti, ar naujosios pramogų zonos vaikams įkūrėjai ir prižiūrėtojai iš tiesų nėra atsakingi už savo lankytojų saugumą, sulaukė ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Panevėžio skyrius. Tačiau, jo vedėjo Antano Šleivio teigimu, pasikeitus higienos normoms, tokių žaidimų kambarių saugumą vertinti turi Visuomenės sveikatos centras. Vakar jam ir persiųstas skundas.

„Mes nesikratome darbo. Jei Visuomenės sveikatos centrui bus reikalingos mūsų išvados dėl kokių nors dalykų, esame pasiruošę padėti“, – teigė A. Šleivys.

 

Komentarai

  • Apskritai tie žaidimų kambariai Lietuvoje kažkoks nesusipratimas – nei prižiūrėtojų, nei atsakingų už saugumą.

  • Išties liūdna dėl tokio verslininkų požiūrio, svarbiausia pelnas, bet apie vaikų saugumą nepagalvojama. Jeigu tai būtų kur Amerikoje, jie visą gyvenimą tam berniukui mokėtų žalą, o čia net atsiprašyti nesugebėjo, tipo patys kalti. Bet juk į tokius vaikų žaidimo kambarius ir einama išsidūkti, o ne kaip į muziejų tik pasižiūrėti. Gėda dėl tokių verslininkų.

  • Visada įvykus nelaimei atsako kažkas kitas tik ne tėvai: tai šuo ,tai pardavėja,tai kaimynas tai auklėtoja tik gink dieve ne patys tėvai.Susimastykim vieną kartą.

  • […] žaidimo kambario elgesio taisyklių ir dar atbulą salto, todėl yra pats kaltas dėl nelaimės(apie šią situaciją daugiau galite skaityti čia […]

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų