Ar Vorutos pilis liks tik makete?

Vorutos pilis. Senovėje be rangovų buvo geriau?

Vorutos pilis. Senovėje be rangovų buvo geriau?

Istorikams bandant bent apytiksliai nustatyti Vorutos pilies vietą, iki šiol išsakyta net keliolika viena kitai prieštaraujančių šios pilies lokalizacijos versijų

Istorikas T. Baranauskas ir archeologas G. Zabiela, remdamiesi šalia Šeimyniškėlių piliakalnio tekančio upelio (Varutis, Varutė, Varelis, Variukas) ir Vorutos pilies pavadinimų panašumu, rašytojo A. Vienuolio perteikta vietos gyventojų žodine tradicija bei archeologinių tyrimų duomenimis, Vorutą siūlo lokalizuoti dabartiniame Šeimyniškėlių piliakalnyje (Anykščių rajone), kuriame XIII a. viduryje ir antrojoje pusėje stovėjo tipiška medinė valstybinė pilis, pastatyta apie XIII a. vidurį.

2016 m. gegužės mėnesį Anykščių rajono savivaldybėje buvo pasirašyta sutartis su medinės Vorutos pilies statybų rangovais. Viešojo pirkimo konkursą laimėjo UAB Povilo Gurklio firma, kurios specialistai turi 18 metų statybų, rekonstrukcijos ir restauravimo darbų patirtį.

„Medinės Vorutos pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statybų projektas – netipinis, reikalaujantis kokybiško ir kruopštaus darbo, puikaus statybų rangovo pasiruošimo. Džiaugiamės, kad konkursą laimėjusios įmonės specialistai turi kultūros paveldo objektų rekonstrukcijos ir restauravimo srities patirties. Ji medinę pilį leis statyti derinant su archeologiniu paveldu ir unikaliu kraštovaizdžiu“, – tuomet sakė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.

Senovės lietuviai, nežinoję žodžio „rangovas“, pilis statydavo greičiau ir kokybiškiau.

2017 m. sausio mėnesį pranešama, kad UAB Povilo Gurklio firma atsisako projekto. Oficialiai teigiama, jog rangovas savo nuožiūra pakeitė projektą, o pasitelkti ekspertai įvertino, kad būsimo statinio konstrukcijų tokie pamatai neatlaikys. Su rangovu Anykščių savivaldybės administracija nutrauks pilies statybų sutartį ir jis greičiausiai bus įpareigotas išsitraukti sugręžtus pamatus. Kitaip tariant, turės palikti piliakalnį tokį, koks jis buvęs.

Pirmajam pilies statybų etapui iš Anykščių rajono biudžeto buvo skirta 308 tūkst. eurų. Kol kas išleista 17 tūkst. eurų – kita suma liko neišnaudota rajono biudžete.

Anykščių mero Kęstučio Tubio teigimu, kai su UAB Povilo Gurklio firma sutartis bus nutraukta, bus skelbiamas naujas konkursas ir ieškoma naujo rangovo.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų