Valdžios kontūrai ryškėja

Valdžios kontūrai ryškėja

Telikus vos dviem savaitėms iki naujosios Tarybos starto, baigiamas braižyti būsimos valdžios žemėlapis. Dar vienai kadencijai išrinktas meras Rytis Račkauskas ir jo rinkimuose vesta komanda daugumą lipdo su trimis partijomis.

 

Šios kadencijos Panevėžio savivaldybės taryba skaičiuoja paskutines darbo dienas. Jau balandžio 24-ąją priesaiką duos ateinančius ketverius metus dirbsiantys miesto politikai.

Telikus vos dviem savaitėms iki naujosios Tarybos starto, baigiamas braižyti būsimos valdžios žemėlapis.

Dar vienai kadencijai išrinktas meras Rytis Račkauskas ir jo vestas daugiausia – devynis Tarybos nario mandatus rinkimuose gavęs sąrašas daugumą lipdo su trimis partijomis.

Prie mero komandos į koaliciją jungiasi dar per rinkimų kampaniją paramą R. Račkauskui deklaravę tris vietas Taryboje pelnę valstiečiai ir mero rinkimuose iki paskutinės minutės neutralumą demonstravę po dvi vietas gavę liberalai bei socialdemokratai.

Tokiu atveju daugumą sudarytų 16-iolika Tarybos narių iš 27-ių. Opozicijoje liktų penki konservatoriai-krikščionys demokratai, keturi Seimo nario Povilo Urbšio vesto sąrašo „Kurkime jaukų miestą kartu“ atstovai bei du žalieji.

Pasidalijo vicemerus

Du vicemerų postus, pastaruosius ketverius metus užimtus Alekso Varnos ir Petro Luomano, kitos kadencijos Taryboje turėtų perimti liberalas ir valstietis.

„Mero pozicija buvo, kad vienas vicemeras liberalams, kitas valstiečiams. Pirminis susitarimas, kad liberalams tenka miesto ūkio reikalai, o valstiečiams – švietimo ir socialinė sritys“, – teigė Liberalų sąjūdžio atstovas Valdemaras Jakštas.

Kartu su juo Taryboje liberalams atstovaus ir aktorius Laimutis Sėdžius.

Į vicemero kėdę sėsis aplinkosaugininkas V. Jakštas.

„L. Sėdžius net negalvoja apie ją, lieka galvoti man. Linkstu į tai, kad eisiu į tą poziciją“, – sako V. Jakštas.

Potencialus vicemeras 2000–2002 m. yra ėjęs ir mero pareigas, tačiau tuomet, likus trims mėnesiams iki kadencijos pabaigos, sulaukė interpeliacijos.

Pasak V. Jakšto, jam tenka galvoti apie vicemero postą, mat į miesto Tarybą išrinktas partijos kolega aktorius L. Sėdžius nė nesvarsto liberalams pasiūlytos galimybės jį užimti.

V. Jakštas nuo 1990-ųjų vadovauja Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio valdybai.

Liberalų sąjūdis antrajame mero rinkimų ture laikėsi neutralios pozicijos abiejų kandidatų – R. Račkausko bei Seimo nario Povilo Urbšio atžvilgiu ir deklaravo pergalės atveju eisiantis į koaliciją su bet kurio.

„Protingam rinkėjui labai svarbu matyti, ką veikia jo išrinkti politikai. Ar jie tik viską kritikuoja ir neigia būdami opozicijoje, ar kažką bando daryti, padaro ir tuo gali didžiuotis rinkėjas. Dirbti daugumoje yra sunkiau ir sudėtingiau, nei sėdėti opozicijoje ir kritikuoti nieko nedarant. Žinoma, ne visi kritikai yra rėksniai, yra ir konstruktyvi kritika. Ir būnant daugumoje niekas nedraudžia kritikuoti, jei tam yra reikalas“, – pareiškė V. Jakštas.

Daro politinę karjerą

Kuris iš trijų į miesto Tarybą išrinktų valstiečių kandidatų užims kito vicemero vietą, jį gavusieji irgi flirtuoja vengdami tiesaus atsakymo.

„Šita pozicija teks Kęstučiui Lukoševičiui arba man. Nesame to iki galo suderinę“, – tiesaus atsakymo vis dar vengia partijos Panevėžio skyriaus pirmininkas Deividas Labanavičius.

Visgi logiška, kad valstiečiai mero pavaduotoju norėtų matyti jį, rinkimuose aplenkusį partijos deleguotą nepartinį kandidatą į Panevėžio merus K. Lukoševičių. Trečiasis į Tarybą išrinktas valstiečių sąrašo atstovas Rimantas Narkūnas irgi nėra oficialus partijos narys.

Prieš kurį laiką D. Labanavičius jau turėjo politinio pasitikėjimo postą – miesto Tarybos sekretoriate buvo gavęs mero patarėjo švietimo klausimais vietą. Tačiau partijai panaikinus Panevėžio skyrių, patarėjui teko kraustytis iš Savivaldybės. Šiuo metu D. Labanavičius darbuojasi dviejų Seimo narių valstiečių – Ramūno Karbauskio ir Juozo Rimkaus padėjėju Panevėžio apygardoje.

„Esu Seimo narius informavęs, kad galiu iš šitų pareigų trauktis. Aš savo, kaip jauno politiko, pradžią matau mieste“, – apie planus tapti vicemeru prasitarė D. Labanavičius.

Per rinkimų kampanijos karštinę valstiečiai buvo vieninteliai, nuo pradžios reiškę paramą su P. Urbšiu dėl mero kėdės susirungusiam R. Račkauskui.

Tokia jų pozicija ir trys vietos Taryboje dabar valstiečiams gali tapti korta siekiant politinio pasitikėjimo postų. Į jų rankas veikiausiai bus atiduotas bent vieno Tarybos komiteto vairas.

Dviejų Seimo narių padėjėju dirbantis D. Labanavičius jau pranešęs darbdaviams, kad šias pareigas galintis iškeisti į Panevėžio vicemero krėslą.

Sugrįžta į daugumą

Mero rinkimų antrąjį turą laimėjus R. Račkauskui, iš karto prognozuotą jo komandos, liberalų ir valstiečių, minimalią 14-os vietų daugumą dar dviem mandatais papildys socialdemokratai. Jiems miesto Taryboje atstovaus į pirmąją kairiųjų sąrašo vietą rinkėjų reitinguotas ilgametis „Žemynos“ mokyklos direktorius Romualdas Grilauskas ir į antrąją vietą sąraše jo nustumtas mero posto siekęs verslininkas Ramūnas Vyžintas.

Partijos Panevėžio skyriaus pirmininko Andriaus Busilo teigimu, praėjusią savaitę susirinkusi skyriaus taryba nubalsavo jungtis prie R. Račkausko formuojamos koalicijos. Kairiesiems atitenka švietimo ir socialinę sritis kuruojančio administracijos direktoriaus pavaduotojo vieta. Pasak A. Busilo, į ją skyriaus taryba deleguoja ilgametį dabar jau uždarytos „Senvagės“ mokyklos direktorių Kazimierą Armonavičių.

Skyriaus pirmininkas prasitaria, kad tokie sprendimai taryboje priimti vis dėlto ne bendru sutarimu.

„Buvo taryboje diskusija, ar jungtis prie daugumos, bet didžioji dalis tarybos narių tam pritarė. Tokius klausimus sprendžia skyriaus taryba, o ne pavieniai asmenys. Jei didžioji dalis nusprendė, kad reikia jungtis į daugumą, tą sprendimą privaloma vykdyti“, – pabrėžė A. Busila.

Daugiau svarbių politinio pasitikėjimo postų socialdemokratai vargu ar gali tikėtis.

„Kažin, ar gausime kokio komiteto pirmininko postą, bet, mano žiniomis, R. Grilauskas dirbs švietimo komitete, o kuriame gali būti pasiūlyta dirbti R. Vyžintui, nėra nuspręsta. Faktas tas, kad ir jis dirbs valdančiojoje daugumoje“, – teigė A. Busila.

Durų trankymas nepasiteisino

Socialdemokratai į R. Račkausko suformuotą koaliciją buvo atėję ir prieš ketvertą metų. Tuomet R. Vyžintas buvo gavęs vieną iš dviejų administracijos direktorių vietų.

Vis dėlto kairieji daugumoje teištvėrė vos porą metų. 2016-ųjų rudenį Panevėžio socialdemokratų tuometis pirmininkas Donatas Degenis trenkė pareiškimą apie frakcijos pasitraukimą iš koalicijos. Tokį žingsnį D. Degenis motyvavo tuo, kad valdančioji koalicija neatstovauja Panevėžio miesto žmonių ir bendruomenių interesų ir esą neleidžia to daryti Lietuvos socialdemokratų frakcijos nariams. Meras tokį D. Degenio užsidegimą pasitraukti iš valdančiųjų daugumos aiškino tuo, jog šis įsižeidė negavęs trokštamo vicemero posto.

Panevėžio socialdemokratai K. Armonavičių deleguoja į Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo vietą.

Net ir sukėlusiam triukšmą D. Degeniui šie rinkimai nebuvo sėkmingi – rinkėjai jam nebepatikėjo Tarybos nario mandato dar vienai kadencijai.

Dabartinis socialdemokratų Panevėžio skyriaus vadovas A. Busila yra prasitaręs, jog toks partijos bičiulių žingsnis buvo klaida. Dabar jis teigia esąs nusiteikęs, kad socialdemokratai koalicijoje dirbs iki kadencijos pabaigos.

„Žinoma, per tą laiką galimi įvairūs politiniai reiškiniai, kas ten žino, gali keistis ir pati dauguma. Galbūt meras suras ir daugiau koalicijos partnerių, o gal bėgant laikui ir skyriaus tarybos nuomonė gali keistis. Bet pagal šios dienos matymą turėtume išdirbti visus ketverius metus“, – sako A. Busila.

Komentarai

 • Duokit tiems gaidžiams prie lovio. Gretai irgi šiltą postą duokit ! Bet kur tie gaidžiai moterimis pasirūpins…

  • Pasirūpins Gretute Deividas Labanavičius, juk jie klasiokai, jam tai skyrė postą prieš 4metus.

 • Mazgotės yra tie socialdemokratai. Prie visų valdžių „mazinasi“

  • ne vienas ženklas kad daug stengiasi socialdemokratus privilioti opozicijos pusėn

 • Busila koks tu lyderis ??? Nulenk galvą prieš Degenį. Buvo klaida ir tokių sprendimų vienas pirmininkas nepriima.

  • Atsakyti
  • Blykstelėjo ir sudegė Degenis?

 • Kiek pamenu J. Gaidžiūnaitė buvo frakcijos pirmininkė ir paskelbė apie pasitraukimą. Degenis buvo skyriaus pirmininku, bet Busila pasakė, kad pirmininkas nieko nesprendžia vienas. Straipsnio autorė melagingai pateikia informaciją.

  • ar vėl užsidega Degenis ar kaip kad visada?
   Rinkėjai pasisakė.

 • Prieš tai buvusioje miesto tarybos kadencijoje iš administracijos direktoriaus pavaduotoju Račkausko nežinia už ką išvarytas Vyžintas garsiai paskelbė, kad šioje kadencijoje į daugumą neis . Tai kaip čia dabar išeina, viena sakai, kita darai ????????????????????????????

  • Kam čia taip rūpi socdemų vidinės smulkmenaitės?

 • Jei liberalai ir socdemai eis į daugumą (pas bolševikus) atrodys labai prastai, ypač po to Sekundės sraipsnio apie Vyžintą. Jakštas aplamai nesuprantamas: gal turi atidirbti už įsiskolinimus?

  • tai ir sakau kad socdemu reikės opozicijai

Rodyti visus komentarus (12)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų