Vaišės baigėsi ligonine

Vaišės baigėsi ligonine

 

Po vestuvių šventės Rokiškio rajone bent keturi svečiai atsidūrė ligoninėje – jiems įtariamas salmonelinis enteritas. Manoma, kad apsikrėtusiųjų salmonelioze yra ir daugiau.

Tiriamos dvi įmonės, tiekusios pobūviui maistą, – vieną Kupiškio, kita Panevėžio. Pasak specialistų, visos kaltės versti karščiams čia negalima: net jei maistas laikytas netinkamoje temperatūroje, užkratas maiste jau turėjo būti – šiluma tik paskatino salmoneles daugintis.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos vedėjas Eugenijus Preidis patvirtino, kad medikų pagalbos prireikė keturiems suaugusiesiems – miesto ir rajono gyventojams, dalyvavusiems vestuvių šventėje Rokiškio rajone. Visiems jiems pasireiškė simptomai, panašūs į salmonelinio enterito. Vieno sergančiojo tyrimai patvirtino salmoneliozės diagnozę. Beveik neabejojama, kad ir kitų pacientų tyrimų išvados bus tokios pat.

E. Preidžio teigimu, šiemet tai pirmas toks protrūkis.

Kaltininkus atskleis laikas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Aušra Lileikytės teigimu, vaišės šventei buvo užsakytos iš dviejų maisto tvarkymo įmonių Kupiškyje ir Panevėžyje. Jose jau vyksta tyrimai, aiškinamasi, nuo ko žmonės galėjo užsikrėsti.

Apklausus susirgusiuosius, tapo aišku, jog ligos priežastimi galėjo tapti įvairūs patiekalai: džiūvėsiuose apkepta vištiena, naminės salotos, žuvies kepsneliai, įvairių rūšių tortai, užkandžiai.

A. Lileikytės žiniomis, į gydymo įstaigas kol kas kreipėsi tik keturi asmenys, tačiau neoficialiais duomenimis sergančiųjų yra daugiau – jie veikiausiai gydosi namuose. Taip pat Panevėžio departamento darbuotojai užklausė kitų apskričių įstaigas, ar nesikreipė minėtoje šventėje dalyvavę ir sunegalavę asmenys. Laukiama jų atsakymų.

Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Jūratė Vaitiekūnienė sako, maistą tiekiančiose įmonėse pradėtų tikrinimų rezultatų taip pat teks palūkėti – mėginių tyrimas užtrunka.

O kol kas, J. Vaitiekūnienės teigimu, neturima ir tikslios susirgusių vestuvininkų diagnozės. „Žinome, kad susirgo žarnyno infekcija – vėmė, viduriavo, kūno temperatūra pakilo iki 40 laipsnių“, – sako ji.

Specialistės teigimu, pastarosiomis dienomis vyravę karščiai galėjo prie to prisidėti, bet tik tiek.

„Jei pradiniame etape bakterijų maiste nebuvo, tai jų nebūtų ir šiltai palaikius“, – kad visgi vaišėse būta užkrato, pabrėžia J. Vaitiekūnienė. Jos teigimu, nuo netinkamomis sąlygomis – šiltoje aplinkoje – laikyto maisto apsinuodijama, tačiau tyrimų metų salmonelių nenustatoma.

Nemalonūs požymiai

Užsikrėtus Salmonella enteritidis bakterijomis, pirmieji ligos simptomai paprastai pasireiškia po 12–72 valandų. Negalavimą dažniausiai lydi gastroenterito požymiai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, karščiavimas. Temperatūra nukrenta per 1–3 dienas, tačiau diarėją tenka pakentėti 3–7.

Liga pavojinga tuo, kad dėl karščiavimo, vėmimo ir viduriavimo ligonis netenka daug skysčių ir gali išsivystyti dehidratacija.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamentas įspėja, kad salmoneliozės profilaktikai svarbu laikytis saugaus maisto tvarkymo taisyklių. Visų pirma švaros. Būtina visada plauti rankas prieš ruošiant maistą, kiekvieną kartą po sąlyčio su žalia mėsa, pasinaudojus tualetu ir prieš valgį, o visus virtuvės paviršius, įrankius, indus, kurie buvo naudoti gaminant valgius, kruopščiai išplauti.

Svarbu atskirti žaliavą nuo paruošto maisto. Atskirai nuo kitų maisto produktų reikia laikyti žalią mėsą, paukštieną, žuvį, joms doroti naudoti atskiras lenteles ir peilius arba po sąlyčio su šiais produktais gerai nuplauti vandeniu su indų plovikliu ir išdžiovinti. Šaldytuve svarbu laikyti pagamintą maistą taip, kad jis nesiliestų su žaliava. Būtina termiškai gerai apdoroti patiekalus. Gerai išvirti arba iškepti gyvūninį maistą: iš mėsos ar paukštienos besiskiriantis skystis turi būti skaidrus, bet ne rausvas.

Taip pat maistą būtina tinkamai laikyti: nepalikti kambario temperatūroje ilgiau nei 2 valandas, nedelsiant atvėsinti nesuvartotus arba greitai gendančius valgius, o karštus patiekalus iki pateikimo svarbu laikyti ne žemesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje. Rinktis šviežią, nesugedusį maistą. Valgio gaminimui vartoti tik švarų geriamąjį vandenį, nevartoti nepasterizuoto arba nevirinto pieno ir jo produktų, kruopščiai nuplauti vaisius ir daržoves, ypač vartojamus be šiluminio apdorojimo.

Komentarai

  • Viskas būtų OK,jei – ALKOHOLIO STYGIUS !!!!!

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų