Patys tėvai mano, kad iš naujoviškų „vaiko pinigų“ dalybų nauda bus minimali. Created by Pressfoto - Freepik.com nuotr.

Vaiko pinigai – gausesniam šeimų ratui

Vaiko pinigai – gausesniam šeimų ratui

 

Seimas patvirtino, kad nuo kitų metų visi vaikai, nepriklausomai nuo tėvų pajamų, gaus vadinamuosius vaiko pinigus iki 18 metų, o jei mokosi – ir iki 21-erių.

Skirstančios socialinę paramą savivaldybės kol kas dar tiksliai nežino, kiek joms tam prireiks lėšų ir kiek vaikų jas teks paskirstyti. Tačiau viliasi, kad didesnė dalis šeimų prašymus teiks internetu ir išvis neskubės to daryti.

Kitais metais vaiko pinigai sieks nuo 30 iki 58,5 euro per mėnesį – atsižvelgiant į šeimos finansinę padėtį ir vaikų amžių bei skaičių. Nepriklausomai nuo tėvų pajamų vaikams bus mokama 30 eurų išmoka. Jei šeima daugiavaikė, ji dar gaus priedų ir per mėnesį išmoka sudarys 58,5 euro už vaiką iki dvejų metų ir 42,2 euro – už vyresnius vaikus.

Papildomas išmokas gaus ir mažesnes pajamas gaunančios šeimos. Jei šeimos pajamos vienam nariui bus mažesnės kaip 183 eurai, bendra išmoka už vaiką iki 2 metų bus 58,5 euro bei 45,2 euro – už vyresnius.

Taip pat planuojama panaikinti lengvatą, kuria naudodamiesi vaikus auginantys tėvai galėjo susimažinti pajamų mokestį. Neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką siekia 200 eurų, tokiu būdu dirbantiems tėvams už kiekvieną vaiką grįždavo iki 30 eurų – tai yra praktiškai ta pati išmoka.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis yra sakęs, kad iki šiol galiojusia lengvata tik iš dalies galėjo pasinaudoti mažas pajamas gaunančios šeimos ir ji nebuvo efektyvi

gyvenantiesiems skurdžiau. Taip nutinka, jei tėvai gauna minimalią arba dar mažesnę algą.

Skubėti nebūtina

Ministerija skelbia, kad prašymus vadinamiesiems vaiko pinigams nuo sausio 1-osios bus galima teikti ir elektroniniu būdu – per socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt. Žmogus galės prisijungti vienu iš trijų būdų, kuris pasirodys patogiausias. Svarbu tai, kad dėl šios išmokos nebūtina kreiptis iš karto po Naujųjų. Ji bus grąžinama už dvylika praėjusių mėnesių. Kitaip tariant, net ir kreipusis kitų metų gruodį šeima atgautų išmokas už visus metus – nuo sausio 1 dienos. Be to, tikėtina, kad iš karto po Naujųjų dėl sistemos pritaikymo prie pokyčių ir nepavyktų pateikti prašymo.

Iš valstybės biudžeto vaiko pinigams administruoti žadama skirti apie 4,5 mln. eurų (šiemet buvo numatyta 1,1 mln. eurų).

Šalies valdžia turi planų, kad iki 2020 metų vaiko pinigai sieks 100 eurų.

Išaugs krūvis

Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Paškevičienė sako kol kas išsamiai dar nesusipažinusi su pokyčių niuansais. Šiuo metu rajone vaiko pinigus gauna 2 700 vaikų, o iš viso gali būti apie 6 800, kuriems tokia išmoka priklausytų nuo Naujųjų metų. Kiek tam prireiks lėšų, irgi kol kas nežinoma, nes ne visi gaus po 30 eurų – bus ir gausiančiųjų didesnes išmokas.

Pasak A. Paškevičienės, nuo Naujųjų metų dvidešimčia eurų planuojama didinti valstybės remiamas pajamas, šiek tiek didėja ir minimali alga.

„Viskas didėja ir labai sunku prognozuoti, kai nežinoma, kiek žmonių bus žemiau tos ribos, kurie gali gauti didesnę išmoką“, – sako vedėja.

Ji nemano, kad susidarys ilgos norinčiųjų pateikti prašymus eilės. Visų pirma, nustatytas ilgas laikotarpis, per kurį galima kreiptis, be to, ir dabar jau nemaža dalis žmonių prašymus pildo elektroniniu būdu.

„Tai jauni, vaikus auginantys žmonės, jie moka naudotis šiuolaikinėmis technologijomis“, – sako A. Paškevičienė.

Be to, prašymus galima pildyti ir dvylikoje rajono seniūnijų bei skyriuje. Tad net ir pildant popierinius prašymus, srautai pasiskirstytų. Visgi darbo krūvis, pasak vedėjos, išaugs, nes teks apdoroti gerokai daugiau prašymų.

Dabar vieną ar du vaikus auginančios šeimos vaiko pinigus gauna tik tuo atveju, jeigu jų pajamos vienam šeimos nariui yra mažesnės nei pusantro valstybės remiamų pajamų dydžio, tai yra 153 eurai. Išmoka vaikams iki dvejų metų yra 28,50 euro, o vyresniems – 15,20 euro. Daugiavaikių šeimų pajamos nevertinamos – išmokos mokamos nepriklausomai nuo jų.

„Mūsų jaunos mamos skaičiavo, kad nauda bus minimali, nes dirbantiesiems bus naikinama mokesčio lengvata. Tai daugiau pajus nedirbančios, taip pat daugiavaikės šeimos“, – sako A. Paškevičienė.

Pataria neskubėti

Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Socialinių išmokų poskyrio vedėja Zita Ragėnienė sako, kad kol kas neskaičiavo, kiek vaikų mieste gautų vaiko pinigus. Jos teigimu, kai bus paskelbtas priimtas įstatymas, žiūrės, kokios nuostatos, kas keičiasi, tada įvertins, kas laukia.

Šiuo metu sulaukiama daugiau popierinių prašymų, bet tai, pasak jos, natūralu. Dalis žmonių kreipiasi dėl kompensacijų už šildymą ir paprastai tai daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, kurie itin mažai naudojasi kompiuteriu. Besikreipiantieji dėl išmokų vaikui, dėl vienkartinės išmokos gimus vaikui, dėl pinigų mokinio reikmenims įsigyti sėkmingai naudojasi socialinės paramos informacine sistema.

„Manome, kad didžioji dalis pareiškėjų rinksis sistemą – ji suderinta, gerai veikianti. Be to, kalbame apie kategoriją žmonių, auginančių vaikus. Jiems tikrai įvairios programos ir naudojimasis kompiuteriu yra prieinamas ir kasdienis dalykas“, – sako Z. Ragėnienė.

Tiesa, darbo specialistams bus daugiau. Kol kas nežinoma, ar tai bus vienkartinis prašymų teikimas ir to užteks, ar reikės dažniau tai daryti. Tai paaiškės, kai bus paskelbtas prezidentės pasirašytas teisės aktas. Z. Ragėnienė priminė, kad nebūtina kreiptis iš karto sausį.

„Socialinių pašalpų gavėjai yra viena grupė, bet didžioji šių išmokų gavėjų dalis bus dirbantys žmonės, kurie supranta, kaip tvarkomi dokumentai. Jeigu pirmas pateiksi prašymą, dar nereiškia, kad labai daug laimėsi. Galbūt savo laiko daugiausia ir prarasi norėdamas pateikti prašymą kuo skubiau. Jeigu palauksi mėnesį kitą, tada gal per penkias minutes ir susitvarkysi“, – pataria neskubėti ji.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų