Užsikrėsti parazitais galima ir smėlio dėžėje

Užsikrėsti parazitais galima ir smėlio dėžėje

Tikslių tyrimų, kiek Lietuvos gyventojų žarnyne nešioja vadinamuosius helmintus, nėra. Tačiau pastebima, kad pavasarį ir rudenį daugiau žmonių kreipiasi į gydytojus dėl simptomų, kurie būdingi užsikrėtus žmogaus organizme įsiveisusiais parazitais.

Specialistai pabrėžia, kad jais dažniausiai užsikrečiame vartodami neplautus vaisius ir daržoves, nesilaikydami tinkamos higienos, nuo gyvūnų.

Organizmo valymas nuo parazitų yra apipintas įvairiausiais mitais ir alternatyviais gydymo metodais. Daugelis pamirštame, kad prevencija nuo žmogaus organizme gyvenančių kirmėlių yra labai paprasta. Tinkamai laikydamiesi higienos, parazitų galime išvengti. Gera higiena pirmiausia reiškia būtinybę pasirūpinti rankų švara, nes pagrindinis žmogaus parazitų plitimo būdas yra būtent per nešvarias rankas.

Laikantis teisingų higienos taisyklių nepakanka plauti rankų tik po apsilankymo tualete. Rankų švara turėtume rūpintis kas kartą apsilankę viešosiose vietose, pasinaudoję viešuoju transportu, paglostę gyvūnus, turėję tiesioginį kontaktą su žeme ir, žinoma, prieš gamindami maistą ar prieš valgydami.

Naminiai augintiniai, kaip vienas pagrindinių užsikrėtimo parazitais šaltinių, reikalauja papildomos priežiūros ir prevencinio gydymo nuo parazitų. Šunys su išmatomis platina šunų askarides – toksokarus, taip pat kaspinuočių lervas – echinokokus.

Šunų toksokarozė Lietuvoje yra labai paplitusi, echinokokozė – kiek retesnė liga. Nors, prieš kelerius metus atliekant tyrimus Pietryčių Lietuvoje, nustatyta, kad net iki 17 procentų šunų yra šios ligos nešiotojai.

Kad naminiai gyvūnai užsikrėtę šunų ar kačių askaridėmis, dažnai galima pastebėti plika akimi jų išmatose. Įtarus, kad naminis gyvūnas užsikrėtęs parazitais, gydyti reikia ne tik šunį ar katę, bet ir visą su gyvūnu kontaktuojančią šeimą.

Užsikrėsti naminių gyvūnų platinamais parazitais galima ir miesto viešosiose vietose. Pavyzdžiui, jei vieša smėlio dėžė nakčiai nerakinama, tai ryte joje lankosi katės ir šunys, o popiet ten pat žaidžia vaikai.

Gyvenant Lietuvoje ir keliaujant Europoje, yra rizika užsikrėsti keliomis tipinėmis žmogaus parazitų rūšimis, kurios apsigyvena žmogaus žarnyne ir lengvai pasišalina po tinkamo gydymo. Labai reti, išskirtiniai atvejai, kai užsikrečiama netipinių rūšių parazitais, galinčiais pasiekti kitus žmogaus organus, dažniausiai nutinka nesilaikant tinkamos higienos kelionėse po egzotiškus kraštus.

Tam tikru gyvenimo etapu kirmėlių turėjo bene kiekvienas. Tiesioginių simptomų žmogus gali nejusti, gali būti, kad bus nusilpęs jo imunitetas, dėl to gali užklupti dalinė mikrobų infekcija. Tik tuomet, atliekant tyrimus, paaiškėja, kad infekciją nulėmė helmintai.

Jei žmogus parazitų turi daugiau, gali pasireikšti ir tiesioginiai simptomai – odos bėrimai, pūlingi spuogai, alerginės reakcijos, niežėjimas ar tiesiog odos patinimas. Kiti tipiniai apsikrėtimo parazitais požymiai yra mažakraujystė, svorio kritimas ar aukšta temperatūra be realios priežasties. Sausą kosulį, kuris žmogų ištinka be peršalimo, taip pat gali sukelti organizme esantys parazitai.

Žmogaus parazitai organizme nesidaugina. Jais užsikrėtus, į žmogaus organizmą patenka jau subrendę kiaušinėliai, iš kurių išsiritusios kirmėlės gyvena tam tikrą laikotarpį, po kurio natūraliai pasišalina iš organizmo. Jau minėtos askaridės iš žmogaus organizmo pasišalina per metus ar dvejus. Tad net jei gydomės vaistais nuo parazitų, užburtą ratą galime įsukti nesilaikydami higienos ir taip į organizmą įnešdami naujų parazitų kiaušinėlių.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų