Unikalios idėjos, virtusios meno kūriniais

Unikalios idėjos, virtusios meno kūriniais

Daugelis įsitikinę, jog visame pasaulyje garsios skulptūros, tokios kaip jausmingasis Mikelandželo „Dovydas“ ar veržlioji „Laisvės“ statula Niujorke, yra tai, ką privalu pamatyti kiekvienam turistui.

Tačiau pasaulyje yra daugybė unikalių kūrinių, į kuriuos vien pažvelgus akimirkai užgniaužia kvapą.

Jeigu vis dar nesiryžtate keliauti ir visa tai pamatyti savo akimis, tiesiog siūlome pasižvalgyti į tai, kas susipina linijose, formose ir jausmuose.

Mustangai fontane

Be daugybės tradicinių ar istorinių meno kūrinių, pasaulyje aptinkamos gana originalios skulptūros, kurias kurdami menininkai neapribojo savęs jokiais formalumais ir standartais. „Las Kolinso mustangai“, Teksaso valstija, JAV. Tai – viena didžiausių pasaulyje arklių skulptūrų grupė. Bronziniai menininko Roberto Glano kurti žirgai yra 1,5 karto didesni už tikruosius mustangus. Tačiau jų dydis nuotraukose gali pasirodyti ne toks įspūdingas dėl šalia stovinčių aukštų pastatų. Prie arklių kojų įrengti specialūs fontanai, kurie imituoja kanopų paliekamus purslus.

„Besilaukiantis kalnas“

Kelyje tarp Medeljino ir Santo Domingo miestelio, Kolumbijoje, didžiulio akmens fone – tarsi įščiose susirietusio kūdikio siluetas. Taip dar negimusio žmogaus pasiruošimą gyvenimui pavaizdavo paminklo autorius Dubianas Monsalvė. Stulbinanti „Besilaukiančiu kalnu“ pavadinta skulptūra, pasak autoriaus, – tai duoklė „moteriai, kuri  suteikia gyvybę, nes gyvenimą privalu skaičiuoti nuo gyvybės užsimezgimo iki pat pabaigos“.

D. Monsalvė skulptūrą baigė 2012 metais, o šiandien ją jau aplankė begalė turistų bei vietinių, kuriuos sužavėjo skulptoriaus talentas ir unikali kūrinio idėja.

Išsilaisvinimo siekis

Ne ką mažiau emocinga skulptūra, pavadinta „Vidinis spindesys“, stūkso Niujorke, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pasak šio meno kūrinio autorės Peidž Bredli, šis jos darbas kartu simbolizuoja įtampą ir išsilaisvinimą, intrigą ir provokaciją. Emociją, sklindančią iš lotoso poza sėdinčios moters, anot menininkės, tik dar labiau sustiprina skulptūros viduje įrengta apšvietimo sistema.

„Aš kasdien gaunu daugybę laiškų! Jaučiu, kad tikrai sėkmingai atlikau savo darbą!“ – sako iš bronzos gabalėlių sulipdytos skulptūros autorė. „Menas nėra pramoga. Menas nėra prekė. Menas yra kultūra. Tai tu ir aš.“

Dž. Lenono garbei

1980-ųjų metų gruodžio 9 diena, Niujorkas. Prie „Dakota Appartement House“ 72-oje gatvėje, ten, kur prasideda Centrinis parkas, sustoja automobilis. Džonas Lenonas ir Joko Ono tą vakarą grįžo iš įrašų studijos. Jie jau skuba į pastatą, kuriame yra jų apartamentai, kai iš tamsos staiga išnyra žmogus. „Ponas Lenonas?“ – klausia nepažįstamasis. Kai buvęs bitlas atsigręžia, blyksteli iššaunamas 38-o kalibro revolveris. „Mane sužeidė!“ – šaukia Džonas Lenonas. Apsipylęs krauju jis šliaužia link „Dakota House“ durų. Žudikas šaudo toliau, kol popžvaigždė nuo 4 revolverio kulkų sukniumba…. Pistoleto, surišto mazgu,  skulptūrą dar 1980-ųjų metų pabaigoje sukūrė švedų dailininkas Karlas Frederikas Reutersvardas. Ši Niujorke stovinti skulptūra tarsi nebyli žinutė nužudytam muzikos grupės „The Beatles“ nariui Džonui Lenonui atminti.

„Batai ant kranto“

Eilės išrikiuotų batų ant Dunojaus upės promenados, Budapešte, yra memorialas, kurį sukūrė Gijula Paueris ir Kanas Togaja. Autoriai sakė, jog savo darbu norėjo pagerbti Antrojo pasaulinio karo, žydų genocido aukas, žuvusias nuo  fašistų milicininkų rankų. Memoriale simbolizuojami prie upės šaltakraujiškai nužudytų aukų batai, kuriuos prieš sušaudymą jiems buvo įsakyta nusiauti.

„Blogas šuo“

Milžiniška Ričardo Džeksono sukurta skulptūra, vaizduojanti ant tvoros besišlapinantį šunį, akimirksniu prikausto dėmesį. Šuo stovi tiesiai prie Oranžo apygardos Meno muziejaus pastato Niuporto paplūdimio šoninės sienos. Niuporto paplūdimyje stūksantis kiek ironiškas meno kūrinys, pavadintas „Blogas šuo“, pasak jo autoriaus, tai užuomina, jog žmonėms derėtų atkreipti dėmesį į savo blogus įpročius. Beje, šis koją pakėlęs šunelis tik laikinas muziejaus eksponatas. Jau gegužę šį žavų milžiną turėtų pakeisti kitas to paties menininko kūrinys.

Siurrealistinis pabėgimas

Australijos begaliniais laiptais į dangų vadinama skulptūra „Sumažinti ir pakilti“ yra nuostabus ir žadą atimantis menininko Deivido Makrakeno darbas. Šis akį traukiantis meno kūrinys leidžia protui klajoti ir įsivaizduoti siurrealistinį pabėgimą. Bet neapsigaukite – tarsi nesibaigiančios ir į dangų vedančios skulptūros išvaizda – optinė apgaulė, tad danguje, įkopę šiais laiptais, vargu ar atsidursite.

Darbas atima dalį žmogaus

Kiekvienas menininkas stengiasi palikti pėdsaką savo mylimo krašto istorijoje. „Les Voyageurs“, arba „Dirbantis žmogus“, menininko Bruno Katalano unikalus kūrinys. Neįprasta ir savo savitumu žavinti skulptūra pastatyta Marselyje, Prancūzijoje, pasak autoriaus, simbolinė – dirbantis žmogus, atsidavęs darbui, atiduoda didžiausią dalį savęs. Tai, anot menininko, ir vaizduoja nykstančio žmogaus siluetas.

Žmogus ir lietaus lašas

Ukrainos menininko Nazaro Bilyko skulptūra „Lietus“ sukurta gan įprastu būdu, naudojant bronzą ir stiklą. Tačiau žvelgianti į dangų didžiulio žmogaus figūra ir ant jos veido užkritęs milžiniško dydžio lietaus lašas nepalieka abejingų. Pasak autoriaus, ši skulptūra turi net keletą reikšmių, įskaitant ir subtilų žmogaus santykį su gamta.

Skulptūra „Lietus“ atrodo aiški, akivaizdi ir suprantama iš pirmo žvilgsnio. Tačiau ši skulptūra, anot menininko, slepia kur kas daugiau – vidinį žmogaus dialogą su savimi, pojūčių paieškas, neatsakytų gyvenimo klausimų laukimą.

Viena iš dešimties „Lietaus“ skulptūrų šiuo metu stovi Kraštovaizdžio alėjoje Kijevo parke. Skulptūrų parke yra net 17 meno kūrinių, kuriuos sukūrė šiuolaikiniai Ukrainos menininkai. Ši ekspozicija jau dabar vadinama viena populiariausių tarp Kijevo piliečių ir miesto svečių.

Šmaikštuolis pokštininkas

„De Vaartkapoen“ skulptūra savo vietą atrado Briuselyje. Šis meno kūrinys visuomenei pristatytas dar 1985-aisiais vienoje iš Briuselio gatvių.  Siužetas išties kiek primena komikso sceną: iš kanalizacijos angos išlindęs jaunas šmaikštuolis nugriauna policininką sugriebdamas jį už kojos. Išties šio darbo tikslas, anot skulptoriaus Tomo Frantzeno, toli gražu ne komiškas. Autorius sako siekęs tokiu būdu įprasminti paprastų žmonių kovą su valdžios grietinėle.

Komentarai

  • Liuks!

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų