www.zygintas.com

Trėmimų ir okupacijos aukas pagerbs pusę paros trunksiančiais skaitymais

Trėmimų ir okupacijos aukas pagerbs pusę paros trunksiančiais skaitymais

Prieš 77-erius metus, birželio 14-ąją, 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masinį Lietuvos gyventojų trėmimą į atokias šiaurines teritorijas. Per keletą dienų į gyvulinius vagonus sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Sovietų sąjungai okupavus Lietuvą, per šią okupaciją įkalinta ir ištremta 280 tūkst. Lietuvos piliečių.

Šiandien, Gedulo ir Vilties dieną, tremtinių ir politinių kalinių pavardės nenutrūkstamu srautu bus skaitomos Panevėžyje bei dar devyniuose Lietuvos miestuose.

„Misija Sibiras“ organizuojamos istorinės atminties akcijos „Ištark, Išgirsk, Išsaugok“ metu per 12-a valandų Panevėžyje, Nepriklausomybės aikštėje, o taip pat Šiauliuose, bus perskaityta po 10 tūkst. pavardžių.

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje bus skaitoma po 20 tūkst. pavardžių. Alytuje, Marijampolėje, Mažeikiuose, Jonavoje ir Utenoje bus perskaityta po 5000 pavardžių.

Skaitymai visuose miestuose prasideda vienu metu – šiandien, 13 val.

Ištremtųjų pavardes galės skaityti visi norintieji, taip pagerbdami ištremtųjų atminimą. Pasak „Misija Sibiras“ dalyvės panevėžietės Inesos Ulichinos, Panevėžyje, Nepriklausomybės aikštėje vyksiančiuose skaitymuose laukiami ne tik iš anksto užsiregistravusieji, bet ir tik šiandien apie akciją išgirdę ir prie jos prisijungti norintys žmonės.

Skaitantiesiems bus parengta pakyla ir tribūna. Kad žmogui būtų lengviau sekti pavardžių sąrašą, šalia knygos bus padėta liniuotė. Perskaitęs nurodytą skaičių puslapių, žmogus skaitymų knygoje pasirašys tam, kad kitas eilėje žinotų, nuo kur pradėti skaityti. Jeigu laukiančiųjų eilėje nebus daug, žmogaus bus prašoma skaityti 5–7 psl., jeigu laukiančių daugiau, užteks perskaityti 2–3 psl. pavardžių.

Tokia akcija Panevėžyje rengiama pirmą kartą, tačiau ji jau kelintus metus vyksta didžiuosiuose šalies miestuose. 2016 m. Vilniuje buvo perskaityta 22 000 vardų ir likimų, susijusių su 1940–1941 m. trėmimais. 2017 m. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje buvo skaitoma iš viso 60 000 pavardžių, asmenų, kurie tremti ir kalinti 1944-1949 m.

Šįmet bus skaitomos tremtinių ir politinių kalinių pavardės, einančios atsitiktine tvarka, neskaidant jų pagal konkrečius metus ar miestus.

Skaitymų knygoje surinkta informacija apie Sovietų Sąjungos okupacijos metais suimtus ir ištremtus Lietuvos gyventojus. Duomenys gauti iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų