Teisme – Panevėžio mero pergalė prieš etikos sargus

Teisme – Panevėžio mero pergalė prieš etikos sargus

Panevėžio meras Rytis Račkauskas teisme laimėjo dvikovą su etikos sargais.

Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija buvo neteisi, konstatavusi Panevėžio merą supainiojus viešuosius ir privačius interesus, ir panaikino tokį jos sprendimą.

Dabar jau pripažintas neteisėtu etikos sargų verdiktas buvo gerokai išjudinęs Aukštaitijos sostinės politinį laivą. Mojuodama būtent VTEK išvadomis, Tarybos opozicija netgi buvo pradėjusi interpeliacijos merui procedūrą.

R. Račkausko skundą patenkinęs teismas motyvuoja, kad 2016-aisiais Panevėžio savivaldybei paskelbus miesto viešųjų erdvių sutvarkymo idėjų konkursą, jo vertinimo komisijoje meras nedalyvavo ir nepriėmė jokių sprendimų, kurie būtų galėję nulemti laimėtoją bei suteikę jo sūnui Ignui nematerialią naudą.

Iš devynių idėjas vertinusių komisijos narių tik trys buvo Savivaldybės atstovai, kiti – nacionaliniu lygmeniu žinomi ir pripažinti asmenys.

Kad meras negalėjo turėti įtakos išrenkant nugalėtoją, teisme patvirtino ir liudininkais pakviesti du komisijos nariai.

Sąsajų nerado

Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovės spaudai Sigitos Jacinevičienės-Baltaduonės teigimu, teismas atsižvelgė į konkurso eigą bei rezultatus ir tai, kad mero sūnus I. Račkauskas nėra susijęs su pernai balandį miesto Taryboje vykusiu balsavimu dėl miesto viešųjų erdvių sutvarkymo projektų įgyvendinimo. Todėl teismas padarė išvadą, kad merui nebuvo pagrindo šiame posėdyje nusišalinti nuo balsavimo.

Pats R. Račkauskas pergalę teisme vertina santūriai.

„Taip ir turėjo būti. Nors ir kiek gali būti įsitikinęs esąs teisus, bet visada paskutinė instancija yra teismas. Tik gaila laiko, sveikatos, energijos, kurią galėjau atiduoti darbui, bet toks jau mūsų politinis pasaulis“, – kalbėjo meras.

VTEK situacijos nekomentuoja. Komisijos atstovės Eglės Ivanauskaitės teigimu, ar sprendimas bus skundžiamas aukštesnės instancijos teismui, bus galima atsakyti, kai su juo susipažins visi penki komisijos nariai.

Audrą sukėlė opozicija

R. Račkauskas į teismą kreipėsi, kai VTEK, išnagrinėjusi Panevėžio miesto tarybos opozicijos jam mestus kaltinimus, pripažino merą nusižengus tarnybinei etikai.

Opozicija ir etikos sargai merą kaltino interesų supainiojimu motyvuodami, jog jis pernai balandį nenusišalino Taryboje svarstant klausimus dėl Panevėžio Senvagės, poeto J. Čerkeso-Besparnio sodybos ir dėl Skaistakalnio parko bei jo prieigų sutvarkymo projektų įgyvendinimo ir finansavimo.

Visų šių erdvių sutvarkymo idėjų projektus yra laimėjusi mažoji bendrija „PUPA – strateginė urbanistika“. Prie jos pasiūlytos idėjos, kaip turėtų atrodyti šios erdvės, prisidėjęs ir mero sūnus. Tačiau vizija, kaip galėtų atrodyti miestui svarbūs objektai, jis pasidalijo neatlygintinai – nepretendavo ir negavo už tai jokio atlygio.

R. Račkauskas yra ne kartą sakęs, jog VTEK sprendimas pripažinti jį nusižengus politinei etikai buvo absoliučiai netikėtas. Mat Tarybos balsavimas dėl trijų reprezentacinių miesto vietų sutvarkymo niekaip nebuvo susijęs su anksčiau skelbtu idėjų konkursu, kuriame dalyvavo „PUPA – strateginė urbanistika“. Šiais Tarybos sprendimais tiesiog buvo atlikta standartinė procedūra, privaloma, kad Savivaldybė galėtų teikti paraišką ES paramai gauti. Netgi jei meras tuomet būtų nusišalinęs nuo balsavimo, sprendimo tai nebūtų pakeitę – kad būtų teikiama paraiška dėl finansavimo, balsavo dauguma Tarybos narių.

Maža to, kai Taryboje vyko balsavimas dėl Senvagės, Skaistakalnio parko ir J. Čerkeso-Besparnio sodybos sutvarkymo už ES paramą ir prisidedant pačiai Savivaldybei, dar net nebuvo žinoma, kad projektuotoju bus pasirinkta mažoji bendrija „PUPA – strateginė urbanistika“. Savivaldybė tuomet dar tik derėjosi su trijų geriausių projektų autoriais.

Komentarai

 • o opozicija nepainioja interesų ar kitų reikalų?

  • O kiek viešai ir raštu ir žodžiu drabstė purvo tie, kurie valdė valdė ir dar ilgai ilgai valdė – privaldė miestą iki legendinio ,,mersedeso lygio“, kurį baugu ,,pakeisti į arklį“ (cituoju vieną buvusį merą, kalbėjusį apie dabartinės autobusų stoties vaizdą ir tai, kad jam baugu subrendusių pokyčių).
   Mere, miestas Jus palaiko.

   • monika kiekvienas kalbam uz save o ne miesto vardu

    • Palaikau merą, mano kaimynai ir mano šeima ir bendradarbiai palaiko.

     • pasilaikyk savo kelnes,daugiau naudos bus

 • Sveikinimai merui. Ir po nevykėlio kepurę opozicionieriams 😉

 • Reikėtų suskaičiuoti, kiek šis politinių nevykėlių organizuotas šou kainavo mokesčių mokėtojams. Mero, miesto tarybos ir atskirų politikų prarastomis darbo valandomis. Ir patekti jų rinkėjams, kai per rinkimus bus eilinį kartą bandoma prasprūsti į vadžią.

  • Atsakyti
 • ar tai kam nors įdomu, jiems svarbiausia, kad tik mieste nieko gero nevyktų, pagarba Merui atlaikius puolimą

  • Atsakyti
 • Ei, o kur dabar konservatorių ir visų kitų rėkusių vieši pareiškimai, kad šešėlį metė be pagrindo? O gal kuris iš rėkavusių paspaudė merui ranką: buvot, mere, teisus, o man pritrūko teisinės įžvalgos, todėl ir įtarinėjau iš savo nesusivokimo.

  • Konservatoriai pasakys, kad neteisūs? Gal einam žibučių ryt ieškoti, bus arčiau tikrovės 😉

 • kai nesugeba dirbti pradeda šūdą malti – toks runkelių įprotis.

 • Vitaliukas negali nurimti , kad jo laikas jau praėjo, vėl dės visas pastangas , kad sugrįžtu į valdžią, bet jo laikas jau praėjo

 • Absoliučiai tikėta pergalė. Tiesiog padorumu negali patikėti tie, kurie elgiasi kitaip. Juk nuo seno sako, kad kiekvienas pagal savą liniuotę kitus žmones matuoja. Kam susidarė įprotis elgtis nedorai, tas ir kaltina kitus nebūtais dalykais.
  Mere, su artėjančia švente !

 • Miestas tikrai nepalaiko tokio nevykėlio ir savanaudžio (tai savi visais būdais gina) ir reikalauja kuo skubiau atstatydinti. Tegul tai bus pamoka naivuoliams renkantiems tokius „nepriklausomus“ račkauskus ,urbšius ir t.t.

  • Bėk į visas keturias puses, konservatoriau 😉

 • O, ir Vakaris iš ankstaus ryto už visą miestą parašė!.. ir į pamokas susiruošė.

  • Atsakyti
 • Nesuprantu – dauguma čia merą giriat, o Alfa organizuotuose Metų mero rinkimuose net 70 % jį vertina neigiamai. Kaip čia yra?

  • Teisybė akis bado…

 • Tiesiog dabar mieste yra Meras. O iki šiol visi buvo statytiniai. Tai dabar anie ir nervinasi….

 • Ar buvo Lietuvoj kada nors teisingumas? Kiek kartų tesimai beteisdavo, bet visokie girti policininkai ir net nekalbu apie kyšininkus likdavo visiškai teisūs ir teismas juos išteisindavo. Čia dar nebūtinai laimėjo tiesa.

Rodyti visus komentarus (20)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų