V. Auzinis (dešinėje) Panevėžyje ne naujokas – tarptautinėje fotografijos bienalėje jo darbas pelnė pirmąją vietą. M. Garucko nuotr.

Teisė į pasaulį žiūrėti kitaip

Teisė į pasaulį žiūrėti kitaip

Panevėžio dailės galerija pravėrė duris į paslaptingą trumpas akimirkas amžinybe paverčiantį žymaus Latvijos menininko Vilnio Auzinio fotografijos pasaulį.

 

„Rekonstrukcija“ – pirmą kartą Aukštaitijoje viešinčio, latvio fotomenininko V. Auzinio fotografijų paroda . Miesto gyventojams ir jo svečiams savo darbus pristatantis autorius yra ne tik žymus kūrėjas, bet ir parodų kuratorius, Latvijos bei tarptautinių fotografijos, dizaino, kultūros organizacijų narys ir ekspertas.

Spalvotų fotografijų parodoje „Rekonstrukcija“ eksponuojama 27 dviejų skirtingų formatų darbai. Konstruktyvizmo ir estetikos idėjos paveikto autoriaus fotografijose daugiausia užfiksuoti Latvijos sostinės Rygos motyvai.

Latvijos menininkas pasakojimais apie savo aplinką, iš anksto matydamas viziją, turėdamas idėją ir vedamas noro visą tai papasakoti, o ne tik užfiksuoti aplinkos motyvus, kuria naują istoriją.

„Ši fotografinių vaizdų kolekcija yra dedikacija tiems, kurie sukūrė vizualinį konstruktyvizmo mąstymą, pirmiausia – latvių dailininkui Gustavui Kluciui, ir svarbiam pasaulinės kultūros faktui, kad būtent fotografija svariai prisidėjo prie konstruktyvizmui būdingų bruožų formavimosi“, – savo kūrybos anotacijoje teigia parodos autorius V. Auzinis.

Menininko teigimu, fotografijos gebėjimas išsaugoti nuostabą ir žavėjimąsi galimybe modeliuoti realybę, nesuardant jos, turėjo didelės įtakos įvairesnių kompozicijų, nei iki tol vizualiniame mene dominavusi piktorealizmo estetika, sukūrimui.

„Dabar mes gyvename paveldėto kultūrinio konstruktyvizmo aplinkoje ir labai retai susimąstome apie tai, kad jis yra svarbus šios epochos bruožas ir kartu nepamainomas naujų galimybių generatorius“, – teigia fotografas V. Auzinis.

Galerija

Panevėžyje – savas

Vilnis Auzinis gimė 1948 metais Rygoje. Latvijos dailės akademijoje studijavo dizainą, vėliau baigė fotografijos ir kinematografijos studijas Maskvos kultūros institute.

Parodose pradėjo dalyvauti dar 1979 metais. Jo kūrybiniame bagaže – personalinės parodos Latvijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Graikijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, JAV ir kitose šalyse.

Šio fotografo kūrinių yra įsigijęs ne tik Latvijos, bet ir Tokijo fotografijos muziejus (Japonija), Santa Barbaros meno muziejus (JAV), jo darbams neabejingi ir privatūs kolekcininkai.

V. Auzinis yra dirbęs fotografijos muziejuje, iki šiol dėsto ir keliose skirtingose mokymosi įstaigose.

Menininko darbai gimsta kaip gana lengvai atpažįstamų vaizdų atkartojimai, turintys netikėtumo efektą – jis fotografuoja pasukdamas fotoaparatą 45 laipsnių kampu – taip užfiksuoti fragmentai sudėlioja įstrižaines į susikertančias kompozicijas. Įstrižainės iš pradžių gali pasirodyti labai dekoratyvios, tačiau paskui atsiveria niekaip technologijomis nepaveiktas vaizdas.

Kaip patikino parodos kuratorius, Panevėžio fotografijos galerijos vedėjas Sigitas Laurinavičius, autoriui nėra svetimos klasikinės fotografijos dogmos, o nesinaudojimas nuotraukų padirbimo programų galimybėmis – asmeninis pasirinkimas.

Parodos „Rekonstrukcija“ kuratorius sakė, jog menininko iš Latvijos išskirtinumas yra perėjimas iš dizaino, kinematografijos srities į fotografiją.

„Tiek jo pats mąstymas, tiek kūryba tampa skirtingų sričių, patirčių lydiniu.“

S. Laurinavičius pastebėjo, jog autoriaus polinkis į konstruktyvistinį mąstymą pasireiškia arba gali būti pamatytas iš visai tarpusavyje su tuo nesusijusių detalių, pavyzdžiui, įamžinant tvoreles, telefono būdeles.

„Autorius užsiima tyrinėjimais ir ieškojimais – užtenka tik paversti galvą ir viskas pavirsta pusiau formaliu formų žaidimu suvokiant, kad tai yra tiesiog geometrinės sandaros. Pati estetika grindžiama formų struktūra ir tai fotografo darbuose labai jaučiasi“, – paaiškino S. Laurinavičius.

2017-ieji metai menininkui atnešė ir prizinę – pirmąją – vietą Panevėžio tarptautinėje fotografijos bienalėje „Žmogus ir miestas“.

Vilnio Auzinio fotografijų paroda „Rekonstrukcija“ Dailės galerijoje veiks iki rugsėjo 29 dienos.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų