Sodininkų bendrijos ūžia it pažadintų bičių aviliai – sodininkus apstulbino gautos sąskaitos už atliekų tvarkymą ir žinia, jog atliekų vežėjams prasiskolinę dar ir už 2017-uosius. M. Garucko nuotr.

Sodininkus įsiutino mokestis už šiukšles

Sodininkus įsiutino mokestis už šiukšles

 

Artėjant metų šventėms, sklypų Panevėžio rajono sodininkų bendrijose savininkai loštelėjo iš netikėtumo. Nors per gyvenimą soduose nėra matę šiukšliavežių, sodininkai sulaukė sąskaitų už atliekų vežimą ne tik už šiuos, bet ir praėjusius metus. Iš savo sodų į miestą maišelius su šiukšlėmis vežiojantys sodininkai atliekų tvarkytojams turės sumokėti tarsi iš jų tos atliekos jau daugiau nei metus būtų buvusios tvarkingai renkamos.

Atliekų tvarkytojai tvirtina, jog ne dėl jų kaltės sodininkams teks sumokėti už negautą paslaugą. Esą patys kalti, kad soduose nerado vietos konteineriams.

Paįstrio seniūnijos Šeškų kaime sodą turinti Rima apstulbo pašto dėžutėje aptikusi Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro išrašytą 9 Eur sąskaitą: 7,20 Eur už šiuos metus ir dar 1,80 Eur skolą už praėjusiuosius. Pradžioje ji įtarė sąskaitos už atliekų vežimą iš sodo sulaukusi per klaidą, vėliau pasijuto tarsi būtų atvirai apiplėšiama.

„Sode negyvename. Mes ten tik vasarą leidžiame, o žiemą tenuvažiuojame pažiūrėti, ar nieko nenutikę. Sodininkų bendrijoje nėra nė vieno konteinerio. Net abejoju, ar skelbimų lentoje yra buvusi informacija apie rinkliavą už atliekų išvežimą. Neturime nė jokių sutarčių su vežėjais. Kas nuolatos soduose gyvena, turi konteinerius ir sudarę sutartis su vežėjais, bet tokių mažai. O dauguma – tikrieji sodininkai ir jie šiukšles išsiveža“, – stebėjosi Rima.

Apmokestino du kartus

Panevėžyje bute gyvenanti, sodą tik šiltuoju sezonu telankanti Rima svarsto, kad ir labai norėdama neturėtų iš ko prikaupti šiukšlių. Sode susikaupusias žaliąsias atliekas ji, kaip ir visi sodininkai, krauna į komposto dėžę, o vieną kitą šiukšlę išveža į konteinerį mieste.

„Gyvename bute, mieste mokame mokesčius ir dėl to neprieštaraujam. Bet kodėl reikia apmokestinti du kartus? O jei turi žmogus butą, sodą ir dar namą – jau gaus tris sąskaitas? Koks skirtumas, ar pietus bute suvalgysi, ar atsivežęs į sodą. Vienu metu juk neįmanoma šiukšlinti keliose vietose“, – atliekų mokesčio surinkimo tvarka Rimą ir stebino, ir piktino.

O jau visiškai jai nesuprantama sąskaitoje įrašyta 1,80 euro skola. Tvarkingai mokesčius mokanti panevėžietė nė įsivaizduoti negali, už ką ir kada tapo skolininke.

„Tą paprastą, eilinį žmogų prisimena tada, kada reikia mokėti mokesčius arba balsuoti. Tada jis tampa svarbus“, – išvadą padarė Rima.

Šturmuos Savivaldybę

Karsakiškio seniūnijos sodininkų bendrijoje „Startai“ sodininkaujanti Irena irgi kraipo galvą svarstydama, mokėti tuos prašomus 9 eurus už nesuteiktą paslaugą ar dar palaukti.

„Nuostaba didžiulė gauti tokią sąskaitą“, – sureagavo Irena.

Ji irgi tvirtina neturinti už ką mokėti – žaliąsias atliekas kompostuoja, o iš miesto į sodą atsivežto butelio vandens tarą parsiveža.

„Rinkliava apskaičiuota vadovaujantis Registrų centro duomenimis – įlindo į Registrų centrą, pamatė, ką žmonės turi, ir dabar mokėti?“ – logikos pasigedo Irena.

Mokestis, diskriminuojantis sąžininguosius – taip rinkliavą už atliekų tvarkymą įvertino sodininkų bendrijos „Žilvitis“ valdybos narys.

Šioje bendrijoje iš 324 sodų savininkų tik 15-iolika yra nuolatos gyvenantieji. Jie už atliekas moka atskirai. Kiti, pasak „Žilvičio“ pirmininko Henriko Čepaičio, gyvena Panevėžyje.

„Tie, kas sąžiningi, rūpestingi ir susitvarkę sodo sklypo nuosavybės dokumentus, gavo sąskaitas, o kas savo turto nėra įregistravęs Registrų centre, pavyzdžiui, sodo namelio statybų nebaigę jau gal dvidešimt metų, dabar ir nemoka“, – absurdišką situaciją mato pirmininkas.

H. Čepaitis bei dar keturių Panevėžio rajone esančių sodininkų bendrijų – „Beržo“, „Pavasario“, „Girelės“ ir Kaubariškio – atstovai rengiasi dėl sodininkams pritaikyto mokesčio už atliekas eiti aiškintis į rajono Savivaldybę ir pas Seimo narius.

Šokiravo suskaičiuotas turtas

Panevėžiečio Petro Mureikos šeima sulaukė dviejų sąskaitų už Piniavoje šalia vienas kito esančius du sodų sklypus. Viena sąskaita žmonai, kita – uošvei.

P. Mureiką apstulbino įrašas, jog dvinarė rinkliava apskaičiuota vadovaujantis Registrų centro nekilnojamojo turto ir gyventojų registro duomenimis.

„Kodėl jie kapstosi po mūsų duomenis Registrų centre? Kokiu teisiniu pagrindu tą daro, kas jiems tą leido?“ – asmens duomenų apsaugos pažeidimą įžvelgia P. Mureika.

Sąskaitas nurodyta apmokėti iki šių metų pabaigos. Panevėžietis kol kas pataria žmonai ir uošvei to nedaryti. Petras svarsto, jog švelniausiu atveju būtų galima sutikti sumokėti pastoviąją rinkliavos dalį – 3,89 Eur. Bet jis nemano privalantis pakloti dar 3,31 Eur už kintamąją dalį. Mat šioji turi būti skaičiuojama už suteiktą paslaugą – iš sodininkų bendrijos išvežtas šiukšles. P. Mureika tikina, jog to niekada nėra buvę.

„Apskaičiuota mokėti už visus kalendorinius metus, nors mes sode pasirodome geriausiu atveju nuo kovo vidurio iki spalio pabaigos. Žaliąsias atliekas kompostuojame, kai kurie sodininkai patys jas išveža į priėmimo aikšteles. Kitas šiukšles išsivežame į miestą ir metame į konteinerį, už ką mieste ir sumokame. Sode nėra jokių konteinerių. Nei su bendrija, nei su kiekvienu fiziniu asmeniu vežėjai neturi sudarytų sutarčių. Už ką mokėti, jei to darbo per metus nė karto neatliko?“ – mokėti už orą nenusiteikęs P. Mureika.

Kalti sodininkai

Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro (PRATC) sąskaitų šią savaitę sulaukė 4 962 sodų Panevėžio rajone ir 625 garažų savininkai.

PRATC direktoriaus Gintauto Ulio teigimu, vienai sodo valdai atliekų išvežimas kainuoja 7,20 Eur per metus. Į sąskaitas įrašytoji 1,80 Eur skola yra mokestis už dar 2017 metų paskutinį ketvirtį.

„Dvinarė rinkliava įvesta 2017 spalio 1-ąją. Suma už paskutinį tų metų ketvirtį buvo per maža ir įmonei nebuvo racionalu siųsti gyventojams sąskaitas, todėl ją įrašėme dabar“, – aiškino G. Ulys.

Anot jo, sąskaitos sodininkams ir garažų Panevėžio rajone savininkams išsiųstos remiantis rajono Tarybos sprendimu įvesti dvinarę rinkliavą už atliekų tvarkymą. O tai reiškia, kad atliekų tvarkytojas su paslaugos gavėjais neturi pasirašyti sutarčių.

Tačiau direktorius sutinka, kad sodininkų nepasitenkinimas, jog verčiami mokėti už negautą paslaugą, iš dalies teisingas.

„Didžiausia bėda, kad sodininkai negavo paslaugos, o sulaukė sąskaitų. Bet soduose ir šiandien konteinerių nėra ne todėl, kad vežėjas jų nenorėjo pastatyti ar kad negalėtų išvežti. Per pirmininkus informavome bendrijas, kad surastų konteineriams vietas, susiderintų jas su vežėju, o jis atveš, pastatys ir aptarnaus. Bet daugelis tų vietų taip ir nesusirado. O mes neturime teisės sąskaitų nesiųsti“, – sodininkams priekaištauja G. Ulys.

Nors dėl maždaug metus galiojančios dvinarės rinkliavos už atliekų tvarkymą netyla nepasitenkinimas – ir verslas, ir gyventojai piktinasi mokantys už paslaugą, kurios negauna, G. Ulys teigia jau dabar matantis, kad tokia sistema pasiteisino. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Šiukšlių kalnai išaugo

Nors dėl maždaug metus galiojančios dvinarės rinkliavos už atliekų tvarkymą netyla nepasitenkinimas – ir verslas, ir gyventojai piktinasi mokantys už paslaugą, kurios negauna, ir šiukšles, kurių nesukaupia, G. Ulys teigia jau dabar matantis, kad tokia sistema buvo veiksminga. Anot jo, Panevėžio rajone surenkamų atliekų kiekis išaugo kone dvigubai. 2017-aisiais mišrių komunalinių atliekų rajone išvežta apie 3 800 tonų, o 2018 m. – daugiau nei 7 000 tonų.

Iš viso rajone buvo išdalyta apie 3 000 konteinerių.

„Iš šių skaičių matyti, kad maždaug 40 proc. dabartinių mūsų klientų nesinaudojo atliekų vežėjo paslaugomis, o kur veždavo šiukšles – kitas klausimas“, – sako PRATC direktorius.

Sukūrė bendrą sistemą

Rinkliavą už atliekų tvarkymą patvirtinusios rajono Savivaldybės Architektūros skyriaus specialistės Sigitos Biveinienės teigimu, dvinarę kainą už komunalinių atliekų tvarkymą susigalvojo ne vietos specialistai. Savivaldybes tą padaryti įpareigojo Vyriausybės patvirtinti teisės aktai. O jose numatyta, kad mokestis skaičiuojamas pagal nekilnojamojo turto rūšis.

S. Biveinienės nuomone, tokia tvarka – ir logiška, ir teisinga.

„Šiukšlės atsiranda iš buities. Ji be žmogaus neegzistuoja. Turintis penkias trobas triskart daugiau atliekų prikaupia nei gyvenantis pusėje namelio. Ne vienas sodininkas, kai pradedi ramiai diskutuoti, pripažįsta, kad į sodą atsiveža, ko nebenori namuose naudoti. O kai sode daiktas pavargsta, išveža į nemokamai atliekas priimančią stambiagabaričių atliekų aikštelę. O jos priklauso PRATC. Todėl egzistuoja bendra sistema, sukurta, kad būtų patogi kiekvienam gyventojui“, – aiškino S. Biveinienė.

Vis dėlto ažiotažą keliantys gyventojai veikiausiai pasieks, kad rinkliavos skaičiavimo tvarka būtų peržiūrėta. S. Biveinienė pripažįsta šiuos metus buvus ganėtinai sunkius.

„Apibendrinę metus matysime, ką reikėtų taisyti, tobulinti, keisti. Gal atsiras iš PRATC pasiūlymų, vežėjas matys trūkumų. Nesame genijai ir tobulų dokumentų nepavyksta iš karto parengti“, – teigė specialistė.

Visgi, jos nuomone, nors ir labai prieštaringai rinkliava įvertinta, ji davė naudos.

„Kai atliekos buvo surenkamos pagal sutartis su gyventojais, visi buvo tokie šventi ant debesies krašto sėdintys angelai, bet pasakykite, kodėl tuomet įvedus rinkliavą, surenkamų atliekų kiekis išaugo dvigubai?“ – pažymi S. Biveinienė.

Komentarai

 • iteisintas reketas

 • H.Čepaitis galėtų nenusišnekėti. Mano sodas skaitosi nebaigta statyba ir yra nepriduotas. Sąskaitą su 9 Eur gavau taip pat….

 • Esu sodo pirmininkas, ir niekas nei man, nei salia esanciu sodu bendriju pirmininkams nepranese apie jokius siulymus pastatyti konteinerius.
  Tai registraves sodo nameli registru centre daugiau siukslina, nei tas kuris jo neiregistravo?
  Saskaitoje parasyta, kad galima pristatyti pazyma apie negyvenama nameli ir nereikes moketi kintamosios dalies, taciau kas turi parasyti pazyma ir kam ja pristatyti, ir ar bus perskaiciuota sakaita, niekas nezino.
  Nuo sestadienio netyla mano telefonas, ir as, kaip pirmininkas turiu atsakineti ir isklausyti sodininku nepasitenkinima, o sakaitoje nenurodytas joks tel nr. kuriuo galimetu gauti informacija. Zinoma, viska permeskime pirmininkams,
  Zino, tik tiek, kad reikia sumoketi, o uz ka niekas negali paaiskinti.

 • Ar nereikėtų šį reikalą paduoti į teismą…

 • Idiotai, bukagalviai…. Jau visai tie valdininkėliai supainiojo vietomis kūno vietas… Koks mokestis???? Mūsų sode niekas jokių atliekų nerenka. Bendrų
  šiukšlių konteinerių nėra. Tai ką -jie nori, kad mes jiems mokėtume už orą-už paslaugas, kurių neatliko? Taigi, čia viešas apiplėšimas. Įsivaizduokit, jeigu parduotuvėje nieko nepirkčiau, bet vis vien reikėtų susimokėti. Kažkoks absurdas. Sodininkai, susiburkime, nes dar yra Žmogaus tesės, Vartotojų teisės ir t.t.

  • Turiu ir garažą rajone. Taigi šiukšlinu vienu metu trijose vietose. Didesnių idiotų, priimančių tokius spręndimus dar paieškoti reikėtų…O gal čia tas pats kaip su vaikų teisėmis – nemoka spręndimo vykdyti.

 • Turim paveldėtą sodybą,joje niekas negyvena.Nedeklaruotas nė vienas asmuo. Elektra atjungta.Mėginau įrodyti, kad niekas ten negyvena. Pasakė, kad namas stovi, vadinasi reikia mokėt. Mokesčiai už šiukšles metams 24 eurai.

  • Atsakyti
  • Atsiprašau už klaidą

   • Atsakyti
 • Tiesiog reikia pinigų, tai tokiu būdu sugalvojo pasipinigauti. Įdomu kiek tie mūsų nebūtas atliekas rinkę visus metus vairuotojai gavo algų? Kiek išnaudojo kuro atliekų surinkimo mašinos? Ko gero reikėtų darbo ir mokesčių inspekcijos patikrų? Kiek supratau, nebūtas šiukšles rinko kiekvieną savaitę. Turėjo nemažos sumos per tuos metus su trupučiu susidaryti. Užjaučiu atliekų surinkimo centrą, šitiek „darbo“ turėjo. Ir dar nenorime užsimokėti… Išeitų, kad čia MUMS, sode dirbantiems tik kelis mėnesius per metus, turėtų būti gėda?

  • Atsakyti
  • NEMOKĖKIME JOKIŲ JŲ , BE JOKIOS LOGIKOS , SUGALVOTŲ MOKESČIŲ . SODUOSE JOKIŲ BUITINIŲ ATLIEKŲ NĖRA , PER TIEK METŲ NEMATĖME- NES NEGYVENAME. ATVAŽIUOJAME TIK DARBUS PADIRBTI IR VĖL IŠVAŽIUOJAME.
   MAT , PASIPINIGAUTI SUGALVOJO. GALVOJA, KAD SODININKAI ČIA BEDIRBDAMI TURI DIDELĖS NAUDOS. MŪSŲ SODUS VALDO PIRMININKAI IR JEIGU JIE PASAKĖ, KAD JOKIŲ ŠIŪKŠLIŲ KONTEINERIŲ NEBUS- TAI IR NEBUS.

 • Čia gi įstatymais įteisintas žmonių reketavimas. kaip galima mokėti už paslaugą kuri nesuteikiama.

 • Įteisintas reketas ir ne kitaip.Kas pūva-į kompostą,o jei kokią šaką nupjaunu-kepdamas šašlyką sukūrenu/o gal ir už šašlykines reikės mokėti?/.O jei suvalgau sviestą,grietinę ar išgeriu pieną-sudedu į maišelį ir dedu į virtuvės šiukšlių kibirą/juk tuo pačiu metu negaliu būti dviejose vietose/ už kurio turinį moku nemažą mokestį.Ir tas pasakymas-„už nekilnojamo turto rūšis“.Atsiprašau-jei per žiemą stovintis namelis ar sodo sklypas dar ir prišiukšlina.Tai Valstybės mastu įteisintas reketas,kai nesinaudojęs paslauga turi mokėti.Va,kad „Švaros komanda“ su savo mašinomis laužo už mūsų pinigus suremontuotus kelius-va jie tai turi mokėti.Kai tuos kelius remontuos Valstybė-tada tegul ir važinėja.O dabar naudojasi mūsų keliais.

  • Atsakyti
  • Švaros komanda mielai nevažiuotų į sodų bendrijos teritoriją, jei sodininkai stumtų konteineriukus nors iki pagrindinių gatvių

 • Jei rinktu siuksles,nieko pries netureciau, o dabar nieko nedaro ir ima pinigus. Reikia paduoti i teisma.

 • Savo jėgomis statėme sodus, garažus rinkliavų pagalba taisėme kelis, dabar atsirado „gudročiai“ nieko neveikdami pasipinigauti ir sukūrę sau šiltą vietelę ramiai gyventi kitų sąskaita. Be jokių diskusijų sugalvojo tarifus ir pasidengdami įstatymais- lobti.

 • sutikčiau mokėti už paslaugą, bet ne už reketą, lupikavimą už nieką, nes šiukšlių jie nevėžė.Ne nemokėsiu aš jam, ne, ne, kad ir kaip jis norėtų.

 • Reketas ir tiek. Ką dar sugalvos?

  • Atsakyti
 • Tai kad atsiuntė sąskaitą susimokėti,nors gyvenime sodo nesu turėjęs ir neturiu.

  • Atsakyti
 • Rajono savivaldybė sugalvojo kaip iš oro pasidaryti pinigų. Visur šiukšlina žmonės pas juos nekilnojamas turtas. Tai tas kuris gyvena name su 16 asmenų šeima prisiukslins žymiai mažiau, nei tas kuris vienas turi 4 sodo sklipus su vasarnamiais. O šiaip visiems sodininkams kurie gyvena mieste ir jau moka už šiukšles turi užversti skundais rajono savivaldybė ir rašyti seimo kontrolieriui

 • gavau popiergali be jokiu parasu,atseit mokek 9 eurus,bet uz ka uz kokia paslauga,jei as i soda tik vasara pora kartu nuvaziuoju,gal ir uz tai kad saule sviecia paprasysit,valdzios klerku cinizmas jau beribis,negalvoju moket ,tegu duoda iteisma.

 • Tas atliekų mokestis – totali nesąmonė visoj Lietuvoj. Va dėl to žmonės turėtų streikuoti, o ne dėl mokytojų atlyginimų.

 • Piniavos sodų bendrijos pirmininkas gyvena sodo namelyje du šeima keturių asmenų,o moka už šiukšles už vieną asmenį.

 • PRATC direktorius Gintautas Ulys spręsdamas savo įstaigos problemas , užkrauna sodininkams, galimai, ieškosi sau pajamų. Mes, sodininkai , nesutinkame su nežinia už kokias paslaugas išrašytais kvitais atbuline data? Turi būti peržiūrėti šitie veiksmai su nepagrįstais reikalavimais- tai vykdoma atvira sodininkų apgaulė, kaip genocidas. Tie sodininkai, kurių pagrindinė gyvenamoji vieta mieste, apsimoka už šiukšles. Į sodus pradeda atvažiuoti tik apie balandžio mėn. pabaigą. Atvažiuoja vieną ar du kartus per savaitę, padirba darbus , pasibaigus dienai-išvažiuoja. Jokių šiukšlių soduose negamina. Konteineriai nereikalingi, nes ką atsiveža , tą ir išsiveža. O žalioji masė – dedama į kompostą . Už kieno šiukšles norite apmokestinti sodininkus? Mes, sodininkai, nesutinkame su Jūsų reikalavimais. Neatmetama galimybė, kad sodininkai kreipsis į aukštesnes institucijas, dėl Jūsų sprendimo panaikinimo.

  • Manau, kad ši Vyriausybė gerai padarė, kad apmokestino sodus, garažus, butus. Sklinda kalbos, kad ir lauko tualėtai bus apmokestinti, nes teršia aplinką ir t.t. Trumpai tariant, tai dabartinės valdžios padėka rinkėjams… Kitą kartą gal būsite protingesni, išsirinksite geresnius politikus o ne tokius kokius dabar išsirinkote. Jeigu nesugebėsite atskirti pelų nuo šiaudų, tai greitai ir už kakutį didelius pinigus mokėsite…

   • Deja,įstatymas priimtas 2013 m.,šiuo atveju kalti buvusieji valdžioje, tuo pasinaudoja uolūs vykdytojai,norėdami pasipildyti kišenes neatlikdami jokių darbų.Reikia visiems susivienyti,kad esantieji valdžioje atšauktų tokius absurdiškus įstatymus.Manau reikia išnaudoti visus būdus,vienas iš jų-peticija.

 • Metu gale pritruko pinigu ir sugalvojo siusirinkti! Be sutarciu ir net neteikdami paslaugu! Musu seima 3 zmones apmokesdono 5 kartus !!! Uz buta (cia sutinku), uz 2 sodus ir uz 2 garazus!! Cia trys zmones tiek prisiukslina??? Nei vienam sode siukliu niekas neisveza!

  • Sunku turtingiems žmonėms… 🙂

   • Atsakyti
   • Kur cia jum tie turtai vaidenasi? Kodel turi zmones moket uz neteikiamas paslaugas?

 • Miesto šiukšlių konteineriai pastatyti ant, tam tikslui įrengtų, spec. aikštelių ir išvežus šiukšles, apie konteinerius tvarką padaro spec. darbuotojas, o sodininkams liepiama patiems jas pasiruošti ir pasikviesti UAB ,,Švaros komandą“, kad pastatytų konteinerius, o šiukšles apie juos, susitvarkyti patiems ir konteineriai, būtų išvežami, tik kas 3-ią savaitę. Miesto konteineriai pastatyti Valstybinėje žemėje, o sodininkai turi savoje teritorijoje tai padaryti, o jei dar yra šalia kitos sodų bendrijos, tai kodėl nepasinaudojus kaimynų konteineriais ir nepaerzinus savo kaimynų, juk konteineriai nuomojami, valdiški. Statyti konteinerius už sodo teritorijos, net nėra vietos, nes žemė yra ūkininkų ar miškininkų !!! G R A Ž U, AR NE !!!???

  • Atsakyti
 • Manau kad politikams atsibodo sėdėti Rajono Taryboje. Sjūlau sekančiuose rinkimuose nebalsuoti nei už vieną ten sėdinti Tarybos narį, tam, kad jie ilgai prisiminų mus visus su savo išgalvotomis tinkliavomis. Kiek jie čia gali tyčiotisiš mūsų su savo tinkliavomis?

 • Sodus daugiausia turi pensininkai,kadangi pensijos šiek tiek pakilo,kai kas sumastė,kaip tuos pinigus atimti-kitaip ir nepavadinsi,kai reikalaujama mokėti tiesiog už orą.

 • Susivienykite ir rasykite peticija. Gana mum durniais laikyti. Gana pinigus atimineti is pensininku. Visi sodininkai vienykimes ir vaziuokime prie Seimo su sakemis !

  • Atsakyti
 • ULY, spyga gausi, ne pinigu !

 • NEMOKĖSIU už paslaugą, kurios negavau. Jokios sutarties nepasirašiau, konteinerių neturiu ir nesu sode deklaravusi savo gyvenamosios vietos. Tai už ką turiu mokėti….

Rodyti visus komentarus (34)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų