Istorinis siaurukas pūškuoja vis dar be nuolatinio direktoriaus – aistros dėl jo kėdės trunka jau beveik metus. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Siauruko šeimininkės parklupdytos teisme

Siauruko šeimininkės parklupdytos teisme

Egzotikos mėgėjus traukiančio VšĮ „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ laikinasis vadovas Vismantas Užalinskas gali triumfuoti teisme parklupdęs įstaigos dalininkes – Susisiekimo ministerijos ir Anykščių savivaldybės tandemą.

Vilniaus apylinkės teismas pripažino, kad konkursas įstaigos direktoriaus vietai užimti nebuvo skaidrus. Teismas panaikino dalininkių sprendimą vieno patraukliausių Panevėžio regione turizmo objektų vadovu paskirti socialdemokratą Žydrūną Kvedarą.

Antausį gavusios Anykščių savivaldybės vadovai piktinasi, o V. Užalinskas nusiteikęs tiesioginius savo viršininkus ir dar kartą pamokyti. Panevėžio apylinkės teismas ėmėsi nagrinėti „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ laikinojo direktoriaus kitą skundą. Šįkart – dėl per metus jam skirtų dviejų nuobaudų.

Nuobaudas vertina kaip spaudimą

Pernai pavasarį laikinuoju siaurojo geležinkelio įstaigos vadovu paskirtą V. Užalinską dalininkai spėjo iki metų galo nubausti net du kartus.

Pastabos laikinasis direktorius sulaukė už tai, kad nurodė kelio priežiūros vadovui atsiųsti pagalbinį darbininką tvarkyti siauruko Panevėžio rajono teritorijoje. Nors siaurukas turistus vežioja iš Panevėžio į Anykščius ir atgal, Anykščių savivaldybės Teisės skyriaus vedėjo Alfredo Buloto teigimu, direktorius neturėjo teisės siųsti darbininko į panevėžiečių valdas.

Pasak teisininko, pagal trišalę Anykščių savivaldybės, Darbo biržos bei „siauruko“ sutartį tokie darbai galėjo būti vykdomi tik Anykščių rajono teritorijoje.

Antroji nuobauda – papeikimas V. Užalinskui skirtas už tai, kad jis Gintarą Šileikį iš Kultūros turizmo padalinio vadovo kėdės perkėlė į dar neegzistavusias Kelionių organizavimo skyriaus vadovo pareigas ir jam mokėjo atlyginimą. Dalininkai įvesti naują valdymo struktūrą „siauruke“ buvo numatę nuo praėjusių metų rugpjūčio, tačiau G. Šileikį įdarbinti naujose pareigose laikinasis vadovas nusprendė dviem mėnesiais anksčiau. Dalininkai pareikalavo, kad V. Užalinskas dar ir atlygintų esą patirtą žalą: grąžintų įstaigai per anksti įdarbintam G. Šileikiui išmokėtą atlyginimą –1 451 eurą.

V. Užalinskas tikina net neturintis abejonių, kad laimės ir šį teismą.

Jis tikina nepadaręs nė vieno iš jam primestų nusižengimų: rūpinosi tvarkyti visą siaurojo geležinkelio ruožą nuo Panevėžio iki Anykščių, o G. Šileikį iš padalinio į skyriaus vadovus perkėlė prieš tai pasikonsultavęs su Darbo inspekcija.

 

V. Užalinskas mano nuobaudas pelnęs ne dėl to, kad blogai būtų dirbęs. Esą taip Anykščių valdžia galėjo siekti, kad šis nebesibylinėtų teisme dėl konkurso į siaurojo geležinkelio įstaigos direktoriaus vietą.

„Tos nuobaudos greičiausiai buvo spaudimas man, kad atsiimčiau iš teismo dokumentus“, – įtaria V. Užalinskas.

Trikdė klausimai

Tarp Panevėžio ir Anykščių pūškuojančio legendinio traukinuko reikalai persikėlė į sostinę, kai pernai rudenį V. Užalinskas kreipėsi į Vilniaus apylinkės teismą įtaręs konkursą į direktorius buvus neskaidrų.

Vismantas Užalinskas nusiteikęs tiesioginius savo viršininkus dar kartą pamokyti. Panevėžio apylinkės teismas ėmėsi nagrinėti jo skundą dėl per metus skirtų dviejų nuobaudų. U. Mikaliūno nuotr.

Vismantas Užalinskas nusiteikęs tiesioginius savo viršininkus dar kartą pamokyti. Panevėžio apylinkės teismas ėmėsi nagrinėti jo skundą dėl per metus skirtų dviejų nuobaudų. U. Mikaliūno nuotr.

Iš keturių kandidatų vadovauti šiam Panevėžio ir Anykščių turistų traukos centrui V. Užalinskas liko antras. „Siauruko“ dalininkės Susisiekimo ministerija ir Anykščių savivaldybė laimėtoju paskelbė buvusį Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją, socialdemokratą Žydrūną Kvedarą.

Kad konkurso iš tiesų būta abejotino, praėjusią savaitę pripažino ir Vilniaus apylinkės teismas. Jis patenkino V. Užalinsko prašymą panaikinti konkurso rezultatus. Tiesa, šalys dar turi 30 dienų tokį sprendimą apskųsti aukštesnės instancijos teismui.

Prašyme teismui V. Užalinskas buvo nurodęs, kad pretendentus į „siauruko“ direktorius vertinusi abiejų dalininkių komisija buvo šališka, pats konkursas vyko nesilaikant aprašo, kandidatams pateikti skirtingi klausimai, kai kurie jų net nesusiję su konkursu.

„Manęs komisija klausinėjo, kodėl kažkada manęs nerado darbe, kur tuo metu buvau, ką veikiau. Konkurse tokių klausimų tikrai neturėjo būti. Kaip galiu po jų sklandžiai dėstyti mintis apie įstaigos veiklos planus? Kiekvienas po tokių klausimų sutriktų“, – stebisi V. Užalinskas.

Apkaltino plagijavimu

Teismas atkreipė dėmesį, kad laimėtojo Ž. Kvedaro komisijai pateiktas veiklos planas labai panašus į parengtąjį V. Užalinsko. Jame netgi sutapo kai kurios klaidos.

Kad įstaigos veiklos viziją Ž. Kvedaras galėjo nuplagijuoti, V. Užalinskas teigia pastebėjęs tik tuomet, kai teismas jam leido susipažinti su bylos medžiaga.

„Veiklos planas nėra visas nupiltas, bet kai kurie jo punktai nurašyti kone pažodžiui. Tikriausiai komisijos nariai dėl to man ir nenorėjo duoti susipažinti su konkurso medžiaga“, – įtaria V. Užalinskas.

Plagijavimu įtartas Ž. Kvedaras, teisme sulaukęs klausimo apie nusirašinėjimą, pareiškė, kad galėjo būti ir atvirkščiai – tai V. Užalinskas nusižiūrėjęs jo darbą.

Vis dėlto pastarasis trejų metų strateginės veiklos planą „siauruko dalininkams“ buvo pateikęs dar pernai pavasarį, vos paskirtas laikinuoju įstaigos vadovu, o konkursas į direktoriaus vietą vyko gerokai vėliau – pernai rugpjūtį.

Iš to V. Užalinskas spėja, kad Ž. Kvedarui ruoštis kovai dėl direktoriaus vietos galėjo padėti ir patys dalininkai, galbūt įteikę jam laikinojo direktoriaus parengtą įstaigos darbo viziją.

Jei teismo sprendimas nebus apskųstas, Susisiekimo ministerija ir Anykščių savivaldybė bus priverstos iš naujo skelbti konkursą „siauruko“ direktoriaus vietai užimti. Su dalininkėmis besibylinėjantis V. Užalinskas neslepia nusiteikęs jame vėl dalyvauti.

„Susisiekimo ministerijoje darbuotojų, kurie pernai sprendė siauruko klausimus, nebėra. Su dabartiniais sutariame puikiai, mūsų vizijos, kaip turi dirbti siaurukas, sutampa“, – mano laikinasis įstaigos vadovas.

Suabejojo teismu

Vis dėlto V. Užalinskui durys į direktoriaus kabinetą gali atsiverti dar negreitai. Teismą prieš savo valdomos įstaigos laikinąjį direktorių pralaimėjusios Anykščių savivaldybės vadovai nenusiteikę skubėti.

Šiuo metu atostogaujantis Anykščių meras Kęstutis Tubis teigia praėjusią savaitę paskelbto teismo sprendimo dar nė neskaitęs. Vis dėlto meras neslepia tokios baigties nesitikėjęs.

„Ar skųsime, atsakysime, kai išnagrinės sprendimą mūsų teisininkai. Viešosioms įstaigoms vadovauja dalininkai, ne teismas. Ir už veiklos organizavimą atsakingi irgi dalininkai. Man tiesiog keista“, – komentavo K. Tubis.

Anykščių savivaldybės teisininkai tvirtina taip pat abejojantys, ar buvo įvertintos visos aplinkybės.

„Teismo sprendimas stebina. Labai abejoju, ar toks sprendimas yra teisiškai pagrįstas“, – mano Teisės skyriaus vedėjas A. Bulotas.

Kautųsi ir dar kartą

Panevėžio specialiojoje mokykloje-daugiafunkciame centre direktoriaus pavaduotoju ūkio reikalams dirbantis Ž. Kvedaras irgi turi teisę skųsti teismo sprendimą, atėmusį iš jo „siauruko“ direktoriaus postą. Ar taip ir padarysiantis, jis dar svarsto.

Aukštaitijos siaurajame geležinkelyje šešiolika metų išdirbęs Ž. Kvedaras teigia esąs nustebintas jam mesto šešėlio dėl veiklos plano plagijavimo.

„Kol dirbau „siauruke“, kasmet dalininkams teikdavau trejų, penkerių, net dešimties metų planus įvairiausiais pjūviais. Nenoriu kaltinti V. Užalinsko, kad rengdamas savo planą į anuos žiūrėjo. Konkurse visi keturi kandidatai apie tą patį kalbėjom: eismo saugą, infrastruktūros gerinimą ir turistų trauką“, – sako Ž. Kvedaras.

Jei vis dėlto dalininkams teks vėl skelbti konkursą į „siauruko“ direktorius, jis neslepia vėl sieksiantis šitų pareigų.

„Savaime aišku, kad dalyvaučiau“, – nusiteikęs Ž. Kvedaras.

Pretenduoja į šeimininkus

Užvirusias aistras dėl „siauruko“ vadovo kėdės netrukus gali tekti malšinti jau ne vien Susisiekimo ministerijai ir Anykščių savivaldybei. Tapti šio vieno patraukliausių turizmo objektų regione dalininkėmis yra pareiškusios norą ir Panevėžio miesto bei rajono savivaldybės.

„Kurioziška, kai pusė siauruko infrastruktūros yra mieste ir rajone, o mūsų kieme šeimininkauja kiti“, – sako Panevėžio meras Rytis Račkauskas.

Visgi Panevėžio savivaldybė sutiktų tapti viena iš siauruko šeimininkių su sąlyga, kad ši įstaiga ir toliau gautų valstybės finansavimą.

Komentarai

 • Užalinskas to plano net neskaitė, pasiėmė Kerbedžio parengtą, paskutiniame lape pavardę pakeitė ir išsiuntė.

  • Visišką briedą, tamstą, parašėte – Kerbedis su dokumentais nedraugauja

  • pritariu Jums, o ir pamatėme, ko verti teismai. Šis ponas jau vien dėl susireikšminimo negali dirbti vadovu, kiek skandalų jau įvyko jam vadovaujant.

 • Dalininkų vietoje vertinčiau ne tik kandidatų planus, bet ir asmenines savybes.

  • Atsakyti
 • gaila, kad dėl kažkieno ambicijų kenčia siaurukas… Na bet kaip sakoma – laikas savo parodys, kas teisus kas ne.

 • ne taip seniai VU dirbo Jaukuruose santechniku. Direktorius pasokojo, kaip neskaniai ten baigė karjerą…

 • Ale ir sugeba tas ponas Kvedaras savivaldybės įmonėse vis darbo gauti. Kodėl privatus verslas jo nepasiima? Kodėl savivaldybės įstaigos vis dar yra kaip špitolės buvusiems?

Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų