Sezoninius darbus renkasi nedrąsiai

Sezoninius darbus renkasi nedrąsiai

Artėjant vasarai vieni planuoja ilgai lauktas atostogas, kiti ieško galimybių papildyti kišenes. Aktyviausi sezoninių darbų paieškose išlieka jauni žmonės. Nors interesantų skaičius jau yra išaugęs, didžiojo srauto įdarbinimo specialistai tikisi po poros savaičių.

Susidomėjimas auga

Panevėžio teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centro skyriaus vedėja Skirmantė Danylienė teigė pastebėjusi, jog vis daugiau jaunimo varsto įdarbinimo įstaigos duris. „Itin didelis susidomėjusiųjų srautas būna gegužės mėnesį, dar nepasibaigus mokslams, ir tęsiasi iki pat birželio vidurio“, – sakė S. Danylienė.

Pasak jos, susidomėjimas galimybe įsidarbinti vasaros sezonu yra jaučiamas kasmet. Antrus metus vyrauja tendencija, jog papildomų darbų jaunuoliai ieško ištisus metus. Į centrą kreipiasi pavieniai asmenys, besiteiraujantys nesunkaus, laikino darbo ir per mokslo metus.

Skyriaus vedėjos pateiktais duomenimis, šiuo metu jaunimo iki 29 metų nedarbo lygis Panevėžio mieste ir rajone yra 5,1 proc., o Panevėžio apskrityje siekia 5,5 proc. Nuo metų pradžios iki balandžio 1-osios dėl galimybės įsidarbinti vasarą kreipėsi apie 20, per pastarąjį mėnesį – iki 30 asmenų.

Nusiteikę draugiškai

Pasak Jaunimo darbo centro atstovės, dauguma darbdavių teigiamai vertina nepilnamečių norą padirbėti, tačiau į savo komandos gretas mieliau priima jau sulaukusiuosius pilnametystės. Darbo vietą siūlantiems verslininkams vasarą reikia papildomų rankų, tačiau įdarbinimo galimybes riboja tiek darbo saugos, tiek darbo specifikos reikalavimai.

„Miesto pramonės įmonės sutiktų įdarbinti nepilnamečius, tačiau atsižvelgiama į tai, ar darbe pasitaikys komandiruočių, ar darbas yra pamaininis, nes nepilnamečiai negalėtų dirbti naktimis. Svarbu ir tai, ar yra naudojami judantys mechanizmai“, – vardijo pašnekovė.

S. Danylienė sako, jog darbdaviai puikiai supranta jauno žmogaus norą turėti veiklos, dirbti ir užsidirbti, savarankiškai planuoti savo finansus. Tačiau pasitaiko, jog neilgai trukus darbdaviams tenka atsisveikinti su didelį entuziazmą ir norą dirbti rodžiusiais jaunuoliais. Dažniausia tokio išsiskyrimo priežastis – neįvertintas krūvis, negebėjimas suderinti savo veiklos.

„Žmogus turi įvertinti savo fizines galimybes, pamokų tvarkaraštį. Bendras pamokų ir darbo laikas negali viršyti darbo savaitės laiko“, – vardijo ji.

Anksčiau, anot pašnekovės, jaunimas labai norėdavo gauti darbą prie kompiuterio. Dabar tai – vis rečiau pasitaikantis pageidavimas. Dažniausiai darbo ieškantys asmenys žino, ką norėtų ir ko nenorėtų dirbti. Kai kurie pageidauja dirbti parduotuvėje, kiti – dalyti skrajutes, jauni vyrai dažnai išreiškia norą pasidarbuoti statybose.

Didelio pasirinkimo Aukštaitijos sostinėje nėra. Dažniausiai darbo vietas siūlo maitinimo, pramonės, žemės ūkio bei apklausas vykdančios įmonės. Kartais pasitaiko ir pramogų srities pasiūlymų, darbuotojų ieško vaikų vasaros stovyklos, vaikų renginių ir laisvalaikio užimtumo organizatoriai.

„Tai būna reti, pavieniai atvejai. Kandidatams taikomi specifiniai reikalavimai: kad gebėtų bendrauti, kurti personažus, būtų meniškos prigimties“, – informavo S. Danylienė.

Patirtis nėra svarbiausia

Darbo patirtis nėra pagrindinis papildomos darbo jėgos ieškančių darbdavių kriterijus. „Jaunas žmogus, moksleivis dažnai neturės tinkamos kvalifikacijos ar profesinės kompetencijos, tačiau jis gali dirbti nekvalifikuotą darbą. Tokiu atveju darbo patirties nelabai ir reikalaujama“, – aiškino Jaunimo darbo centro atstovė. Moteris sakė pastaruoju metu pastebėjusi, jog darbo ieškantys moksleiviai vis dažniau kreipiasi jau turėdami tam tikros patirties. Dažnas jų savo vasaras leidžia ne tingiai atostogaudami prie jūros ar pas senelius kaime, bet užsidirbdami savo poreikiams pinigų.

Pasak S. Danylienės. darbdaviai labiausiai atsižvelgia į tai, kaip siūlomą darbą jaunuolis galės atlikti, o ne į tai, koks įmantrus jo gyvenimo aprašymas. Jeigu siūloma darbo vieta yra pramonės srityje, prie gamybos linijos, potencialiam darbuotojui gali pasitarnauti geras regėjimas. Jeigu darbe reikia ilgai stovėti ar kelti sunkesnius paketus, darbuotojas turėtų būti fiziškai stiprus. Bendravimo gebėjimų turintis asmuo puikiai vykdys apklausas, ruoš įvairius pristatymus, o nepriekaištinga aptarnavimo kultūra pasižymintis žmogus puikiai įsilies į maitinimo, klientų aptarnavimo sritis.

Dienraščio „Sekundė“ korespondentė pasidomėjo, ar vienos iš tinklinių maitinimo įstaigų, veikiančių Panevėžyje, vadovus jau pasiekė norinčiųjų dirbti tik vasaros sezonu prašymai. Paaiškėjo, jog gerų darbuotojų reikia, tačiau interesantų dar nesulaukta. Įmonės atstovė svarstė, jog šiuolaikinis jaunimas yra kiek išlepintas ir reiklus darbdaviui. „Šioji karta daugiau tingi dirbti, tačiau atlyginimo prašo labai didelio. Kartais tai prasilenkia su realybe. Nors yra ir tikrai gerų jaunuolių, kurie kabinasi, nori užsidirbti ir dirba sąžiningai“, – kalbėjo pašnekovė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų