Permainos. Senasis Panevėžio autobusų stoties pastatas pradeda skaičiuoti paskutiniuosius gyvavimo metus. V. Bulaičio nuotr.

Senosios Panevėžio stoties neliks

Senosios Panevėžio stoties neliks

Panevėžyje po ilgų diskusijų vis dėlto duotas startas autobusų stoties atnaujinimui. Tarybos narių balsų dauguma pritarta, kad prieš daugiau nei pusę amžiaus sumūrytas dabartinis stoties pastatas būtų rekonstruotas ir pritaikytas visai kitoms reikmėms.

Keleivius keis verslininkai

 Daug dešimtmečių čia šurmuliavusius keleivius ateityje pakeis turistai ir pradedantieji verslininkai. Po rekonstrukcijos čia iš Laisvės a. persikels Turizmo informacijos centras, o iš Kranto g. – Verslo konsultacinis centras. Po tuo pačiu stogu taip pat būtų įrengta erdvė miesto gyventojų bendruomenių veiklai.

Atnaujinti stoties pastatą numatoma už Europos Sąjungos paramą. Skaičiuojama, jog tam prireiks preliminariai 861,2 tūkst. Eur. Iš jų 732 tūkst. Eur – ES lėšos, po 64,6 tūkst. Eur – valstybės ir miesto biudžeto.

Kad gautų finansavimą, Panevėžio savivaldybė paraišką Centrinei projektų valdymo agentūrai turi pateikti iki gruodžio 31-osios.

Vaizdas keisis iš esmės

Senajame pastate įkurdinus turizmo organizatorius ir verslo konsultantus, keleiviams žadama pastatyti naują stotį. Šiai numatyta vieta valstybiniame žemės sklype tarp dabartinio įvažiavimo į autobusų stotį ir vadinamojo alyvų skverelio. Po tokių kardinalių permainų pastarojo vietoje atsirastų stoties peronas, o dabartinių autobusų aikštelių vietose – naujas parkas.

Tiesa, Savivaldybei rengiant paraišką dėl senojo pastato pertvarkymo, dar nėra aišku, kas, kada ir už kieno lėšas statys naująjį.

Savivaldybės ir privačios įmonės, žadėjusios už 700 tūkst. Eur pastatyti naują stotį mainais už greta „Iki“ prekybos centro esančią automobilių stovėjimo aikštelę, sandorį sustabdė Panevėžio apygardos prokuratūra, įžvelgusi, jog gali būti pažeistas viešasis interesas.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Juknos teigimu, kol kas svarstoma būsimosioms statyboms gauti 500 tūkst. Eur. Europos Sąjungos paramą, o kitą dalį pridėtų Savivaldybė iš savo biudžeto.

Trumpikes – į laikrodžius

Panevėžio autobusų stoties atnaujinimo klausimas pastaruosius mėnesius miestą kaitino dar net smarkiau nei Savivaldybę sudrebinęs korupcijos skandalas.

Tarybos opozicija kėlė klausimą, ar racionalu statyti naują pastatą, užuot restauravus senąjį ir po vienu stogu sutalpinus keleivius bei planuojamas perkelti įstaigas.

Opozicijos atstovė Gema Umbrasienė ragino rekonstravus tam palikti esamą pastatą, o alyvų parkelyje, pasak politikės, architektai galėtų sugalvoti „kokią super-duper idėją, kad ir didelius šachmatus“.

Atsisakyti idėjos statyti naują stotį valdančiuosius ragino ir liberalsąjūdininkė Zita Kukuraitienė, užmojams kardinaliai pakeisti esamą vaizdą pritaikiusi rusišką folklorą. „Machniom trusy na časy (keičiam trumpikes į laidrodžius)“, – posėdyje rusiškai prabilo Tarybos narė.

Klausimą dėl senojo pastato rekonstrukcijos siūlė atidėti socialdemokratas Donatas Degenis.

Vis dėlto, nepaisant be mero Ryčio Račkausko vadovavimo likusiems valdantiesiems prognozuotos suirutės, dauguma išlaikė vienybę. Sprendimą kelis dešimtmečius keleiviams tarnavusį stoties pastatą rekonstruoti, pakeičiant ir jo funkciją, palaikė 20 Tarybos narių, susilaikė šeši opozicijos atstovai, prieštaraujančiųjų nebuvo.

Sukritikavo „kultūrnamio“ idėją

Siūlymus rekonstravus senąjį pastatą jį pritaikyti ir bendruomenės reikmėms, o dalį palikti stoties funkcijai, T. Jukna vadina pasenusiu matymu.

„Visiškas kaimo požiūris, kai į kultūrnamį sukišama viskas, kas telpa, ir visiems gerai, svarbu vėliavą iškelti, kad darbą padarėm. Savivaldybės tikslas atnaujinti miesto centrą iš esmės. Vieną kartą teturime tokią galimybę, tai pastatykime modernų pastatą, atitinkantį europinio lygio autobusų stotims keliamus reikalavimus, ir miestas juo naudosis ne vieną dešimtmetį“, – teigė T. Jukna.

Anot jo, 2015-aisiais svarstytas variantas rekonstruoti pastatą pritaikant jį bendruomenės reikmėms ir paliekant kamputį atlikti stoties funkcijai. „Tada tai buvo išsigelbėjimas kokiais nors būdais gauti ES lėšų sutvarkyti stočiai“, – aiškino pavaduotojas.

Anot jo, dabar, atsiradus ES finansuojamai darnaus judumo programai, atsivėrė galimybės gauti lėšų naujų stočių statyboms. Visgi T. Jukna įsitikinęs, kad efektyviausia būtų buvę naują stotį patikėti pastatyti privačiam investuotojui, mainais jam atiduodant automobilių stovėjimo aikštelę.

„Tuo keliu nebepavyks eiti, todėl dabar svarstomas variantas statyti ES ir Savivaldybės biudžeto lėšomis“, – sako pavaduotojas.

Tarybos posėdžio išvakarėse palaikymą stoties atnaujinimo projektui, kai senasis pastatas rekonstruojamas, o už kelių šimtų metrų statomas naujas modernus, išsakė Lietuvos architektų sąjungos Panevėžio skyriaus architektų-urbanistų tarybos dešimt narių.

Komentarai

 • Nuo pat kadencijos pradžios ištisus tris metus su autobusų stotimi, su sklypu šalia iki ir t.t., vyko ir tebevyksta povandeniniai žaidimai, tik gyventojams smegenų plovimo priemonės vis kitokios pasirenkamos.

  • Atsakyti
  • Be galo dziaugiuosi, kad nubalsavo naujos stoties statybos kelią. Panevėžiečiai verti atsinaujinusio miesto! Prašau kas žino paskelbkite kas balsavo prieš argi susilaikė. Žmonės turi zinoti savo „Herojus“.

   • UŽ (20)

    Balčiūnas Arūnas
    Čeponis Algis
    Gaidžiūnaitė Janina
    Josas Tomas
    Kukuraitienė Zita
    Kuzmienė Galina
    Lukoševičius Kęstutis
    Luomanas Petras
    Masiliūnienė Loreta
    Petrauskas Alfonsas
    Račkauskas Rytis Mykolas
    Sankauskas Rimantas
    Simėnas Daumantas
    Staugaitis Valdas
    Vadopolas Povilas
    Valkiūnienė Birutė
    Varna Aleksas
    Vasiliauskaitė Vitalija
    Viržintas Virginijus
    Viržonis Darius

    SUSILAIKĖ (6)

    Degenis Donatas
    Ivonaitis Albinas
    Leliukas Mantas
    Ridikas Rimantas
    Šileikis Gintaras
    Umbrasienė Gema

    PRIEŠ (0)

    • O kur Satkevičiaus, Grėbliūno balsavimas? Tai ką, sėdi salėje ir nebalsuoja???? Ką tada veikia????????????

     • tarybos visi koncervai = pries pazanga ?

    • Pagaliau. Senai jau reikėjo stotį tvarkyti,o nelaukti kol visiškai sugrius.
     Nebebus gėda pasakyti, kad važiuoju autobusu iš Pnevėžio. Puikiai padirbėjo, ačiū organizatoriems.

    • Jooooooooooooooooooooo susilaikėliai pasimato…

    • Nuoširdžiai dėkui atsakingiems politikams, kurie balsavo UŽ. Ypač gerbiu MERĄ. Vyras moka pastovėti už idėją.

     • Tris kartus valio už korupcijos skandaluose besimurkdanti merą !!!

    • oho šeštiorkė

    • sarase va matosi kad, susilaike valstybes zeme uzemes dembavos kunigaikštisteje vienas, nukrites nuo dviracio kitas, laisvas nuo laisves iki laisves trecias, ytariamas daktaras, nebera sarase visai prie nieko sedeti besipratinancio teisiamo statusa dabar tais turincio Vitalijaus

     • Atsakyti
 • Pagaliau!

  • SUPER!

   • Šventiška nuotaika ir didelis pasidžiaugimas!

    • Būtent. Dėkui.

 • Turesime nauja stoti su aikstele autobusams net 25 aru sklype :)Nera net kur sustoti su masina atvaziavus pasitikti gryztanciu autobusais.

  • Nuo kada autobusų stotyje automobiliai sustojinėja? Nu galvoti reikia, o ne aklai priešintis.Kaip nepatinka bambekliai. Už bambėjimą pencijas sumažinčiau.

 • O kodėl kažkoks pavaduotojas Jukna komentuoja?
  Juk taryba paskyrė l.e.p. merą-VARNĄ- ko tas tyli? Ar bijo sūrį išmesti?

  • Donce, čia tu?

 • norėčiau tiesiog sužinoti, iš kur tas noras tiek kenkti Panevėžio atsinaujinimo projektams, iš kur tas baisus pyktis ant tų, kurie tik stengiasi ir dirba, iš kur tokia pagieža? Ir dar, ar gali kas atsakyti į paprastutį klausimą, kodėl iki šios valdžios ničniekas net pirštelio nepajudino, kad būtų sutvarkyta pati baisiausia Panevėžio vieta – stotis su visa jos aplinka ( smirdančiais ir teršiančiais autobusais miesto centre, sukiužusiu asfaltu, baisiomis duobėmis ir t.t.)? Kur buvo iki šiol praitieji politikai? kas trukdė teikti idėjas? Kas trukdė dirbti Panevėžio labui? O gal tai baisus apsileidimas – dėl to pikta, o gal idėjų trūkumas – dėl to pikta?????

  • Atsakyti
  • Kol kas teisėsauga tik galimon korupcijon įsivėlusį merą atnaujinimo, apie kokį kitą atsinaujinimą Panevėžio mieste jus čia kalbate, miesto gyventojams sunku suprasi

   • Atsakyti
 • Kad tai galima padaryti moderniai pilna ir kaip ne bernužėlio iš kaimo T.Juknos reikalas. Iš kur jis toks garantuotas , kad taip negalima? Tempia guma ir laukia griztant Baltiches Hause.

  • Atsakyti
  • Miesto architektų taryba pritaė, specialistai ir turi lemiamą žodį pasakyti. Siuvėjas siūva, kepėjas kepa, o architektų urbanistų taryba sprendžia miesto išplanavimo reikaluose.

   • ten architektūrinių močiūčių ir senelių susirinkimas. Ką pasako tą ir pritaria.

    • Atsakyti
    • ..konstatavo visų galų specas

     • Atsakyti
 • Konservams ant zlasties dar ir stotis bus? 😉 Teks aplink nauja stoti kelioms moterytems raudant suktis,, kaip vakar aplink savivaldybe

  • YES! FAKTAS!

 • opozicija stipriai argumentuoja
  „kokią super-duper idėją, kad ir didelius šachmatus“, „Machniom trusy na časy (keičiam trumpikes į laikrdrodžius)“
  Ostapas Benderis tyliai kamputyje rūko

  • super-duper-muper-šuber-lufer-fiber-driber- viber-kliver-mober-loker-zoper-toker-buger-slumer-gluner-bliter-puzer-knuger—————– bliūder.

  • ): ): ):

 • Puikus projektas. Kodel mes Lietuvai visada toki pikti ir priestaringi ir visur maneme matyti korupcija ir seseli. Nes dar esame homo sovieticai ir mums tas mastymas ir ikaltas: verslininkas lygus banditas, privataus investuotojas lygus mafijai.

Rodyti visus komentarus (31)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų