"Sekundės" archyvo nuotr.

Ugniagesiams jau talkina savanoriai

Ugniagesiams jau talkina savanoriai

Ilgą laiką Panevėžio rajonas neturėjo savanoriškai dirbančių ugniagesių. Dabar jų turi 12, iš kurių 5 nori užsiimti šviečiamąja veikla, o 7 – gesinti gaisrus.

Panevėžio rajono savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Arūnas Blaževičiaus sako, kad savanoriai registruojasi, tačiau kol kas tik vienam teko aktyviau įsitraukti gesinant gaisrus. Už pirmą ketvirtį jis gavo apie 50 eurų. Turint omenyje, kad valandinis įkainis yra apie 5 eurus, dirbta ne vieną valandą.

Gesinti gaisrus savanoriškai šiuo metu rajone pasirengę keturi Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos darbuotojai – vienas A. Blaževičiaus pavaldinys ir du iki tol visiškai nesusiję su ugniagesių darbu.

„Aš manau, kad turi ateiti žmonės, kurie nori, o ne prievarta“, – įsitikinęs A. Blaževičius.

Prieš gerą mėnesį ugniagesiais įsidarbino du jauni vaikinai iki 30 metų ir panašu, kad nesikrato minties padirbėti savanoriškai.

„Visada sakau, jeigu jūsų kaime kils gaisras, vis tiek ateisite padėti kolegoms. Kiti ateina padėti, bet registruotis savanoriais nenori“, – viršininkas sako, kad vis dėlto nėra lengva prikalbinti ugniagesių gelbėtojų laisvu laiku savanoriauti ir už tai užsidirbti papildomai.

Tam koją greičiausiai kiša ir žmonių baimė prarasti darbą. Anksčiau turėta planų, kad daugėjant savanorių komandoje teliktų dirbti vienas žmogus. Likusieji būtų savanoriai. Pasak A. Blaževičiaus, buvo net konkretūs planai, kiek ateis savanorių ir kiek mažės etatinių darbuotojų.

„Buvo pikti, kai suprato, kad komandose dirbs vienas žmogus“, – sako viršininkas.

Pasak jo, kai Panevėžio rajone sudegė suaugęs žmogus ir du mažamečiai vaikai, gesinant gaisrą ne tik dalyvavo Rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos komanda, bet ir trys darbuotojai atvyko pagelbėti laisvu metu. Tuo metu jie nebuvo apdrausti, neturėjo specialių drabužių, o savanoriaudami būtų buvę ir saugesni, ir dar pinigų gavę. Nepaisant to, pasak A. Blaževičiaus, žmonės nesutiko savanoriauti.

„Mūsų žmonės tiesiai pasakydavo – prisirinksite savanorių, tada mes eisime laukan“, – priežastį įvardijo jis.

Viršininkas mano, kad ateityje savanorių atsiras daugiau. Pasikeitus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento valdžiai dirbama, pildomos komandos. Šiemet Panevėžio rajone priimti septyni nauji žmonės, dar du etatai laisvi. A. Blaževičius teigia birželio pabaigoje buvęs respublikiniame pasitarime. Jame kalbėta, kad etatų nereikia mažinti.

„Leido suprasti, kad nieko mažinti nereikia, o savanoriai turi ateiti patys. Jis turi būti savanoris, o ne dėl skaičiaus prievartinis“, – sako jis.

Pagelbėjo daugiau nei dvidešimt kartų

Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojo Arūno Šniukštos teigimu, tapti savanoriais nesiveržiama. Šiuo metu Biržų rajone nėra nė vieno savanorio – nei šviečiančio visuomenę, nei dalyvaujančio gesinant gaisrus.

Rokiškio rajone vienas savanoris gesina gaisrus, Pasvalio rajone pernai buvo du savanoriai, norintys imtis šio darbo, o šiemet jau keturi. Taip pat yra 25 savanoriai, norintys šviesti visuomenę, Kupiškio rajone yra šeši gaisrus gesinantys savanoriai.

Tad Panevėžio rajone daugiausia gaisrus gesinančių savanorių – 7, o Pasvalio rajone – vykdančių šviečiamąją veiklą – 25. Iš viso  apskrityje yra 48 savanoriai. Pasak A. Šniukštos, šiemet savanoriai ugniagesiai į įvykius vyko 23 kartus. Pavyzdžiui, Panevėžio rajone kovą savanoris dalyvavo Karsakiškio seniūnijoje gesinant medinį ūkinį pastatą, birželį – gyvenamą namą, liepą – pirtį, Panevėžio seniūnijoje – gesinant  namą.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų