M. GARUCKO nuotr.

Slidžioje trasoje išaiškėjo geriausieji

Slidžioje trasoje išaiškėjo geriausieji

Kas yra geras vairuotojas, galima būtų ginčytis iki begalybės. Tačiau kas yra saugiausias vairuotojas, paaiškėjo šį šeštadienį Panevėžio darbo rinkos mokymo autodrome.

Nors daugiau kaip pusė jau tradiciniu tapusio konkurso „Saugiausias Panevėžio apskrities vairuotojas“ dalyvių buvo senbuviai, dalyvaujantys ne pirmus metus ir turintys nemažos patirties, šiemet nugalėjo jaunystė.

Neskubėk ir būsi pirmas

Kaip „Sekundei“ pasakojo Panevėžio darbo rinkos mokymo centro Vairuotojų praktinio mokymo vadovas Vytautas Šakėnas, iš 22 konkursui užsirašiusių dalyvių atvyko 19.

Vairuotojams pirmiausia teko įveikti teorijos egzaminą, po kurio paaiškėjo, kad į antrąjį etapą pateko 9 vyrai ir 2 moterys.

Nors prieš konkursą dalyviams buvo pranešta, kad važiuoti teks mokomuoju automobiliu, atvykus laukė staigmena – trasą reikėjo įveikti net dviem transporto priemonėms: mokomuoju automobiliu bei didžiuliu pikapu, kuris savo gabaritais ir galingumu gerokai skyrėsi nuo pirmojo automobilio.

Panevėžio darbo rinkos mokymo centro Vairuotojų praktinio mokymo vadovas Vytautas Šakėnas. M. GARUCKO nuotr.

Panevėžio darbo rinkos mokymo centro Vairuotojų praktinio mokymo vadovas Vytautas Šakėnas. M. GARUCKO nuotr.

„Saugiausias vairuotojas yra ne tas, kuris greičiausias, o tas, kuris puikiai žino Kelių eismo taisykles ir jų laikosi, – sakė V. Šakėnas. – Kai važiuoja sportininkai, svarbiausia yra greitis, o čia svarbus tikslumas. Jeigu per daug paskubėsi, pasipils klaidos, o kiekviena klaida – plius penkios sekundės, tad jau geriau lėčiau, bet užtikrintai. Lygiai taip pat ir kelyje. Ir sąlygos čia sudarytos labai panašios – lietus, netikėtos kliūtys, slidi danga. Ne tas geras vairuotojas, kuris geba slystantį automobilį suvaldyti, o tas, kuris sugeba važiuoti neslysdamas.“

Jau kelis dešimtmečius vairuotojus vairavimo subtilybių mokantis V. Šakėnas pastebi, kad net ir patyrę vairuotojai daro įvairių klaidų. Dažniausiai jos pasipila, kai iškyla netikėtos stresinės situacijos ar blaškomas vairuotojo dėmesys.

Konkurso metu taip pat buvo galima įsitikinti, kad kalbėjimas telefonu, kad ir laisvų rankų įranga, gali sukelti net avarines situacijas, sulėtinti vairuoto reakciją. Vis tiktai daugelio nelaimių kelyje būtų galima išvengti, jeigu vairuotojai būtų kultūringesni ir pakantesni vienas kitam.

„Pastebiu, kad daugelis kelių eismo dalyvių vairuoja kultūringai. Bet tie, kurie vairuoja naujesnes ir prabangesnes mašinas, arba jaunimas, mėgstantis galingus BMW automobilius, sau leidžia gerokai daugiau. Jie nori išsiskirti, bet dažniausiai išsiskiria eismo statistikoje. Manyčiau, kad kelyje ne vieta rodyti savo išskirtinumą“, – atviravo Vairuotojų praktinio mokymo vadovas.

Konkurso nugalėtojas panevėžietis Justas Čeknys. M. GARUCKO nuotr.

Konkurso nugalėtojas panevėžietis Justas Čeknys. M. GARUCKO nuotr.

Ir darbas, ir malonumas

Nors jaunimas dažnai mėgsta paspausti greičio pedalą, šis konkursas parodė, kad ir jauni žmonės gali vairuoti saugiai ir atsakingai.

Šiemet pirmoji vieta ir net 300 eurų čekis įsigyti naujoms padangoms atiteko panevėžiečiui Justui Čekniui. Jaunas vyras prisipažino, kad tai buvo pirmasis jo pasirodymas „Saugiausio Panevėžio apskrities vairuotojo“ konkurse, tad be galo džiaugiasi savo pergale.

„Prieš kurį laiką dalyvavau geriausio Lietuvos vairuotojo konkurse, kuris vyko Panevėžyje, ir netikėtai laimėjau pirmą vietą. Dabar vėl pirma vieta. Panevėžys man neša sėkmę“, – įsitikinęs J. Čeknys.

Laimėtojas atviravo, kad vairavimas jam yra tiesiog malonumas ir galimybė nuvykti iš taško A į B, nors anksčiau aktyviai dalyvavo slalome, o dabar padeda rengti automobilių sporto varžybas.

„Saugiausias vairuotojas yra ne tas, kuris greičiausias, o tas, kuris puikiai žino Kelių eismo taisykles ir jų laikosi.“

V. Šakėnas

„Kol turėjau galingą automobilį, varomą galiniais ratais, sportuodavau kone kiekvieną savaitgalį, bet vėliau apleidau. Manau, kad teks vėl grįžti, ypač kai taip sekasi“, – geros nuotaikos nestokojo nugalėtojas.

Ant nugalėtojų pakylos užlipo ir Mindaugas Volotkevičius, į varžybas atvykęs su visa palaikymo komanda – šeima. Vyras prisipažino savo jėgas išbandantis jau penktą kartą. Praėjusiais metais laimėjo trečiąją, o šiemet – antrąją vietą. Gal kitąmet pavyks užlipti ir ant aukščiausio nugalėtojų pakylos laiptelio.

„Dalyvauju dėl sportinio intereso. Tiesiog pačiam įdomu pasižiūrėti, ar dar nepamiršau teorijos. Su praktika kiek kitaip, nes jau daugiau kaip du dešimtmečius vairuoju, o pastaruosius metus – 28 tonas sveriantį „Scania“ vilkiką“, – pasakojo M. Volotkevičius.

Antrosios vietos laimėtojas Mindaugas Volotkevičius. M. GARUCKO nuotr.

Antrosios vietos laimėtojas Mindaugas Volotkevičius. M. GARUCKO nuotr.

Proga pasimokyti

Visus metus, kiek tik vyko konkursas, dalyvaujantis Virginijus Kaušakys taip pat neliko be vertingų prizų.

Vos keturiolika sekundžių nuo antrosios vietos atsilikęs V. Kaušakys atviravo, kad konkurse dalyvauja ne dėl pirmų vietų, o gerų emocijų ir noro pasitikrinti save.

„Tiesiog įdomu, o kartu esi priverstas atnaujinti ir savo žinias. Prieš konkursą peržiūriu naujus teisės aktus, pasprendžiu testus. Jeigu ne šis konkursas, vargu ar prisiversčiau atnaujinti žinias. O ir pasivažinėti įdomesniais automobiliais nelabai yra progų“, – sakė vyras.

Beje, V. Kaušakio pėdomis seka ir sūnus. Tik neseniai teises išsilaikęs jauniausias šio konkurso dalyvis Rokas Kaušakys geriausiai įveikė teorinę užduotį ir nedaug pritrūko, kad užliptų ant nugalėtojų pakylos.

Nugalėtojų pakylą papuošė ir damos – antroji vieta atiteko Agnei Martušauskaitei, pirmoji – Rūtai Nedzelskienei. M. GARUCKO nuotr.

Nugalėtojų pakylą papuošė ir damos – antroji vieta atiteko Agnei Martušauskaitei, pirmoji – Rūtai Nedzelskienei. M. GARUCKO nuotr.

Dailiosios lyties atstovės „Saugiausias Panevėžio apskrities vairuotojas“ konkursuose dalyvauja gana pasyviai, tačiau visos išeina su apdovanojimais. Pirmą kartą dalyvavusiai Agnei Martušauskaitei koją pakišo jaudulys, o net penktą kartą savo laimę bandanti Rūta Nedzelskienė nosį nušluostė net kai kuriems vyrams. Automobilių sportą dievinanti moteris prisipažino: net tris metus iš eilės patekti į tolimesnį etapą ir parodyti savo vairavimo įgūdžius koją jai pakišdavo teorija.

„Teoriją visuomet pasikartodavau, bet tikriausiai reikėtų palankyti ir paskaitas. Nors kuo daugiau mokaisi, tuo daugiau klaidų darai. Todėl pasiekimas jau tai, kad perėjau į kitą etapą. Dažnai dalyvauju slalomo varžybose, tad principas panašus, tik čia daugiau kliūčių – vanduo, slidi danga. Man patinka automobilių sportas, tad ir tokiuose renginiuose norisi save išbandyti,“ – sakė R. Nedzelskienė.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų