A. Repšio nuotr.

Rojūnuose – akrobatinių sklandytojų debiutas

Rojūnuose – akrobatinių sklandytojų debiutas

Panevėžio rajone veikiančio Rojūnų aerodromo padangę nuo šeštadienio ryto nuspalvino neįtikėtinus triukus demonstruojantys sklandytuvai. Čia jie pirmą kartą Lietuvoje susirungė akrobatinio sklandymo varžybose.

Pirmosios Lietuvoje

Nauja sporto rūšimi Ėriškių kaime įsikūrusi aviacijos organizacija „Žmogus Paukštis“ susidomėjo praėjusių metų vasarą. Tokiu pilotavimu susižavėję Rojūnų aerodromo skrajūnai šį savaitgalį bendraminčius pakvietė į pirmąsias šalyje akrobatinio sklandymo varžybas.

Jose dalyvauja penki pilotai. Daugiau pasikviesti nepavyko –akrobatinį sklandymą propaguoja vis dar labai mažai sportininkų Lietuvoje. Net du iš jų panevėžiečiai, pakankamai ilgą praktiką turintys pilotai Irma Jančiukienė ir Aurimas Bezaras. Jiems kovos pirštinę metė vilniečiai Tomas Kuzmickis, Andrius Šiožinys ir Žilvinas Lidžius.

Visi varžybų dalyviai pristatys tris programas. Viena jų iš anksto žinoma, kitas sudarys konkuruojančių pilotų iš vakaro pasiūlytų 8 figūrų deriniai.

Tokius triukus skrajūnai privalės atlikti sklandant iš 1250 m aukščio ir baigti ne žemiau kaip 20 m iki žemės.

Ruošė čempiono treneris

„Šis sportas, kaip ir sklandymas, yra sugebėjimas išnaudoti gamtos duotą energiją. Turi sklęsti taip, kad spėtum laiku padaryti visą programą ir nesuklysti“, – sakė renginį organizuojančios organizacijos „Žmogus Paukštis“ direktorė, šešiolika metų pilotuojanti Irma Jančiukienė.

Iš Alytaus kilusis moteris dešimtmetį dirba Panevėžio rajone pilote-instruktore-egzaminuotoja. Ji valdo malūnsparnį, lėktuvą ir paskutiniais metais išmoko sklandyti. Sunkiausia šiai pašnekovei iš akrobatinio sklandymo figūrų – „Varpas“. Ją atliekant tenka kristi žemyn ir raityti varpo figūrą.

„Nėra neįveikiamų ar lengvų figūrų, kartais vienos labiau pavyksta, kartais – kitos“, – mano ekstremalė.

Ją ir kolegą, ne vienų motorinio skraidymo varžybų nugalėtoją pilotą A. Bezarą akrobatinio sklandymo varžyboms treniruoja žinomas treneris iš Švedijos Pekka Havbrandt. Šis specialistas vienas geriausių pasaulyje, pernai paruošęs akrobatinio sklandymo čempioną.

O sklandytuvą varžyboms panevėžiečiai įsigijo iš vokiečio – pasaulio vicečempiono.

Per gatvę eiti baisiau

„Treniruojamės nuo balandžio, ruošėmės tiek, kiek kiti per sezoną neskraido“, – apie pasirengimą varžyboms „Sekundei“ pasakojo ir A.Bezaras.

Paklaustas apie pavojų tokiame sporte, pašnekovas tik numoja ranka: per perėją mieste kartais eiti baisiau. Tačiau visiškai nebijo, anot jo, tik kvailiai.

Pirmųjų akrobatinio sklandymo varžybų tikslas išrinkti geriausius keturis sportininkus, kurie rugpjūtį Lietuvą atstovaus pasaulio čempionate Čekijoje. Pasaulyje toks skraidymo būdas jau itin populiarus, o Lietuvoje – dar tik atrandamas. Panevėžietis A. Bezaras jau įregistravo Akrobatinio sklandymo federaciją ir tapo jos prezidentu.

„Sklandymas yra žavus, juo domėjausi dar būdamas jaunas. O pastaruosius penkerius metus vėl svajojau tai išbandyti. Netrukus tokių mėgėjų susibūrė visas ratas“, – kalbėjo pilotas.

Pirmųjų akrobatinio sklandymo varžybų Lietuvoje vakare paaiškėjo, kad po dviejų etapų pirmauja A. Bezaras.

Galerija

 

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų