Artimiausiu metu pastoliai turėtų iškilti dar prie aštuonių Panevėžio daugiabučių, tad dar daugiau šeimų galės džiaugtis atnaujintais namais. V. BULAIČIO nuotr.

Renovacijos tempai nelėtėja

Renovacijos tempai nelėtėja

Vasario pradžioje paaiškėjo, kiek daugiabučių gyventojų atsiliepė į paskutinį Aplinkos ministerijos kvietimą ir spėjo parengti investicinius planus.

Kaip ir buvo galima numatyti, norinčiųjų gyventi modernizuotuose ir atnaujintuose namuose gerokai daugiau nei tam numatyta investicijų.

Rikiuos į eilę

Įvertinus pateiktus planus jau kovo viduryje bus sudaryti sąrašai namų, kurie dar šiais metais bus pradėti modernizuoti. Panevėžys, palyginti su kitais didžiaisiais miestais, atrodo gana kukliai, mat nebuvo spėta atlikti kai kurių darbų, tačiau padėti pamatai tolesniam renovacijos etapui.

Kaip teigė Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta, iš 50 šalies savivaldybių gautos 577 paraiškos. Aktyviausios buvo Kauno miesto ir Trakų rajono savivaldybės (atitinkamai 56 ir 48 paraiškos). Taip pat aktyvumu išsiskyrė Plungės rajono savivaldybė (26 paraiškos), Vilniaus savivaldybė (23), Palangos (21), Utenos rajono savivaldybė (22 paraiškos). Apskaičiuota, kad šiems projektams įgyvendinti reikėtų 252 mln. eurų, o valstybės paramos poreikis yra apie 98 mln. eurų. Tačiau iš viso numatyta skirti tik 150 mln. eurų paskoloms ir 50 mln. valstybės paramai, kompensuojant 30 proc. investicijų, tenkančių energinį efektyvumą didinančioms priemonėms.

Taip pat numatoma apmokėti visas projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas bei padengti nepasiturinčių gyventojų renovacijos dalį.

Tad įvertinus, ar visos paraiškos atitinka kvietime nustatytas sąlygas, bus sudarytas bei paskelbtas einamaisiais metais finansuojamų atnaujinimo (modernizavimo) projektų sąrašas. Pirmumas bus teikiamas Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programoje dalyvaujantiems projektams. Kiti kriterijai – aukštesnė energinio naudingumo klasė, efektyvumas, namo dydis, gyventojų aktyvumas pritariant investicijų planui. Jeigu taip atsitiktų, kad pateikta paraiška nepateks į finansuojamų projektų sąrašą, ji bus įtraukta į rezervinį sąrašą ir daugiabutis renovacijos sulauks kitais metais.

„Gautų paraiškų skaičius rodo, jog artimiausiais metais daugiabučių renovacijos mastai Lietuvoje išliks panašūs, tai yra kasmet vidutiniškai atnaujinama po 500 namų. Kaip rodo pastarųjų metų patirtis, tai yra optimalu, siekiant užtikrinti tinkamą daugiabučių namų atnaujinimo kokybę ir nesukelti papildomų įtampų šalies statybų bendrovėms bei kitoms įmonėms, dalyvaujančioms daugiabučių renovacijos rinkoje,“ – tvirtino V. Serbenta.

Trumpas atokvėpis

Panevėžys, deja, tokiais renovacijos mastais, kaip kiti didieji miestai, pasigirti negali. Būsto energijos taupymo agentūrai iš miesto buvo pateiktos 8, o iš rajono – tik viena paraiška.

BETA Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistės Daivos Gailiūnienės žiniomis, norinčiųjų renovuoti savo daugiabučius buvo ir daugiau, tačiau nespėta laiku parengti investicinių planų. „Palyginti su visomis šalies savivaldybėmis, Panevėžys pasirodė gana kukliai. Rajone pateikta tik viena paraiška, bet čia jau atnaujinti beveik visi dideli daugiabučiai, o mieste, kiek žinau, daug kas nesuspėjo atlikti visų reikalingų darbų“, – teigė D. Gailiūnienė.

„Mes būsime jam jau pasirengę, turėsime paruoštus investicinius planus. Daugiau laiko ir resursų galėsime skirti tiems, kurie norės į renovacijos procesą įsitraukti kitais metais. Niekur nepavėluosime.“

G. Ruzgys

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Arvydas Šatas įsitikinęs, kad skaičiai neatspindi tikrosios situacijos. Per priešpaskutinį Aplinkos ministerijos kvietimą norinčiųjų atnaujinti savo daugiabučius buvo gerokai daugiau, nei miestui skirta kvotų.

Pakviesta buvo 19 daugiabučių, bet vėliau prisijungti galėjo dar 7, kurie jau buvo pasirengę ir pasitvirtinę investicinius planus. „Per paskutinį etapą buvo atnaujinti ar jau baigiami darbai 28 daugiabučiuose. Tai nemaži skaičiai. Iš viso mieste renovuoti 127 daugiabučiai iš 570, vadinasi, penktadalis jau renovuota. Paskutiniu etapu pateiktos 8 paraiškos, dar tiek pat namų dėl tam tikrų nenumatytų kliūčių nespėjo parengti investicinių planų. Tad čia tik lengvas atokvėpis prieš kitą renovacijos etapą“, – mano A. Šatas.

Pritrūko laiko

Daugelį Panevėžio daugiabučių administruojančio Panevėžio butų ūkio direktorius Gintaras Ruzgys patvirtino: norinčiųjų renovuotis buvo dvigubai daugiau, tačiau paskelbus konkursą investiciniams planams rengti, taip ir neatsirado, kas galėtų imtis šio darbo. Visi kvalifikuoti investicinių planų rengėjai jau buvo prisiėmę kitų darbų.

„Mūsų pagrindiniai kriterijai buvo tie, kad investicinių planų rengėjas būtų kvalifikuotas, turėtų rekomendacijas, neviršytų nustatytos kainos lubų ir darbus atliktų laiku. Nurodėme, kad darbai turėtų būti atlikti per mėnesį, bet tikriausiai tai buvo per trumpas laiko tarpas“, – apgailestavo G. Ruzgys.

Tik per antrąjį investicinių planų rengimo konkurso etapą buvo rastas laimėtojas, parengsiantis investicinius planus 8 daugiabučiams. Nors ir nespėta įšokti į nuvažiuojantį renovacijos traukinį, tačiau bus pasiruošta būsimam Aplinkos ministerijos kvietimui.

„Mes būsime jam jau pasirengę, turėsime paruoštus investicinius planus. Daugiau laiko ir resursų galėsime skirti tiems, kurie norės į renovacijos procesą įsitraukti kitais metais. Niekur nepavėluosime“, – teigė G. Ruzgys.

Komentarai

  • Kodėl tik p. Ruzgys pastoviai pasiruošęs renovuoti namus? O kur kiti ? Ar galima sužinoti kas daugiausia paruošia investicinių projektų ir kodėl? Ar kas skaičiuoja namo likutinę vertę prieš renovaciją?

  • Pono Ruzgio prasta komanda. Tingi dirbti, todėl ir vėluoja.

    • Vat as irgi tokios nuomones. Manau, jei Butu ukis butu nemiegojes su viesaisiais pirkimais investiciniams projektams, butu ir daugiau namu isoke i tarukini, o dabar, du menesius vyksta viesieji pirkimai.

  • Savivaldybe visai nedirba del renovacijos. Nekalbama su pirmininkais. Jei ko paklausi, tai amzinai nieko nezino, siuntineja vieni pas kitus, jokio suinteresuotumo, kad Panevezyje butu daugiau renovuotu namu, Kodel nieko nedaroma del kvartaliniu renovaciju, Mato gi, kd keli gretimi namai ruosiasi investicinius, tai junkit, bus kvartaline.

    • išlindo pilypas iš kanapių! Nebėra durnių kas dykai mėtytu pinigus, renovuotu griūvenas. Susitvarkykite šilumos ūkį, langus, duris, nusidažykite šilumą taupančiais dažais ir turėsite, beveik, tą patį rezultatą be milijoninės paskolos.O, kad Savivaldybė nedirba tai tiesa.

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų