Protestuotojai ieškojo siūlomo parko

Protestuotojai ieškojo siūlomo parko

Parką, šalia nebaigtos statyti Pilėnų mokyklos savo jėgomis norinčiai kurti Nendrės–Dainavos bendruomenei nusibodo miesto valdžios kalbos. Šeštadienį būrys ne tik šios, bet ir juos palaikančios „Senųjų Stetiškių“ bendruomenės atstovų susirinko, kaip jie patys vadina, į pikniketą – pikniką su piketo elementais arba piketą su pikniku.

Žmonės išsirengė į tikrą žygį – ieškoti valdžios pasiūlyto idėjoms realizuoti kito parko – vadinamojo Molainių – kurio net ir parku kol kas nepavadinsi. Su šūkiais: „Ieškome milijono“, „Kas ieško, tas neranda“, „Kas parke gyvena“, gyventojai apsirūpino ir tinkama įranga – žiūronais, kad geriau įžvelgtų neesamą parką, matavimo prietaisu, kad būtų galima pamatuoti kiek metrų yra iki parko, parko žemėlapiu, kad būtų galima jį rasti.

Nendrės–Dainavos vietos bendruomenė gegužės pradžioje gavo savivaldybės raštą, kuriame dėkojama už originalią parko idėją bei iniciatyvą gražinti aplinką, tačiau galimybių tą įgyvendinti norimoje vietoje nematoma. Rašte teigiama, kad jų prašoma vieta suplanuota kaip specializuotų kompleksų zona, o želdynų tvarkymo specialusis planas nenumato parko įkūrimo galimybės minėtoje teritorijoje. Be to, rašoma, kad valstybei priklausantį sklypą valdo Turto bankas, todėl savivaldybė nesprendžia šio sklypo pertvarkymo galimybės.

„Sekundė“ jau rašė, kad gyventojai prašė sumažinti dabar parduodamos Pilėnų mokyklos teritoriją ir maždaug hektarą skirti naujai rekreacijai zonai, kurią pasiryžę kurti ir puoselėti patys. Žmonės turi viziją nutiesti takus, suformuoti želdynus, įrengti pojūčių takelius ir pan.

Jų teigimu, anksčiau šalia mokyklos buvo numatytas stadionas ir žalioji zona. Valdžia teisinasi neturinti finansinių galimybių tvarkyti jau esamų parkų, tačiau yra linkusi sutikti, kad Nendrės-Dainavos vietos bendruomenė savo idėjas įgyvendintų prieš daugiau nei dešimtmetį pradėtame, bet taip ir nebaigtame parke tarp J. Tilvyčio, Nemuno, Žygeivių gatvių. Nors čia jau investuota apie milijoną litų, tačiau į parką visiškai nepanašu – teritorija apaugusi krūmynais, medžiais, joje netrūksta šiukšlių. Stūkso suformuoti kalneliai.

Tuo tarpu mokykla šiuo metu nesėkmingai pardavinėjama. Viliamasi, kad pirkėjai susigundys dėl nemažo sklypo, nes vieta patraukli namų statybai. Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna „Sekundei“ yra sakęs, kad bendruomenei atriekus trečdalį sklypo, gerokai sumažėtų galimybės parduoti mokyklą. Be to, sklypo atskyrimo procesas užtruktų bent pusantrų metų.

Žvalgėsi investuoto milijono

Bendruomenės atstovai teigia savivaldybėje girdėję, kad iki naujojo parko tik 500 metrų, tad tyčia patys matavo, kiek iš tiesų. Paaiškėjo, kad atstumas dvigubai didesnis. Be to, virš kilometro susidarė einant gana tiesiai. Turint omenyje, kad jau netrukus kai kurios teritorijos bus užstatytos namais, vėliau kelias dar pailgės. Kaip paaiškėjo, 500 metrų buvo dar gerą kelio gabalą nuo žiedo.

„Oi kaip gražu. Erkės, laba diena“, – šmaikštavo žmonės,  priėję 500 metrų ribą.

Bendruomenės pirmininkė Rima Kaminskienė tam, kuris parke ras gyvūnėlį žadėjo duoti prizą. Jis rastas – vaikų nupieštas ir pavadintas lepečkoju.

„Kaip paparčio žiedo reikia ieškoti. Matyt, ne tuo laiku išsiruošėme ieškoti“, – juokavo žmonės.

Kadangi normaliame parke galima važinėtis dviračiu, Virginijus Benašas ironizavo juo ir važiuosiantis. Deja, dviratį teko tempti per šlapius kemsynus ir brautis per krūmus. Gyventojai juokavo, kad čia ir prerijos, ir dykynė, ir Čepkelių raistas.

„Prieš dešimt metų čia paslėptas milijonas, jei būtų nepasakę, būtume ir nežinoję“, – ragino vieni kitus žvalgytis lobio žmonės.

Nebuvo panašu, kad medeliai ar krūmai sodinti – greičiau patys sudygę. Nuo Žygeivių gatvės pusės buvo sodintų ir net tvorelėmis aptvertų medelių, tačiau greičiausiai sodinti kitoje gatvės pusėje, privačiuose namuose gyvenančių žmonių. Buvo akivaizdu, kad ir žolė čia šienaujama. Šiuos gyventojus nuo šabakštyno, turėjusio būti parku, vaizdo saugo žemių pylimas, o jo apačioje tyvuliuoja bala, pilna kurkiančių varlių, piketuotojų šmaikščiai pakrikštyta tvenkiniu su auksiniais karpiais.

Geriau nei nieko, bet…

Matant, ką įvairūs miesto valdžios vyrai nuveikė per dešimtmetį, gyventojai tvirtino sunkiai tikintys pažadais, kad po kelerių metų čia atsiras tikras parkas. Bendruomenės valdybos narė Lina Petkūnienė įsitikinusi, kad šis parkas Molainių ir Pilėnų gyventojams būtų labai reikalingas, ypač mamoms su vaikais, tačiau ateiti į jį iš Nendrės gatvės būtų gana sudėtinga – toli, o ir reikia kirsti judrią gatvę, tad pažaisti kiek paaugusių vaikų vienų nepaleisi. Tuo tarpu prie namų tame rajone žalios erdvės, kur būtų galima saugiai žaisti labai trūksta.

„Parkas įdomus, netgi netikėtas. Piknikui vietos ieškome, išsirinksime pačią gražiausią, gal po ta žydinčia obelimi įsikursime, bandysime pasistiprinti – kelias ilgas, vietoje žadėtų 500 metrų, mes sukorėme virš kilometro. Akivaizdžiai dvigubai. Žmonės pavargo ir dabar bandysime suprasti, kas čia yra – ar čia dykynė, ar čia milijonas investuotas per dešimt metų. Įtariu, kad po kokių 30 metų galbūt patys medžiai savaime užaugs ir galbūt jau bus parkas“, – ironizavo V. Benašas.

Jo teigimu, atiduoti žemę turtingiems žmonėms statytis privatiems namas nėra teisingas kelias. Dėl to tik didės socialinė atskirtis.

„Kalba, kad socialinę atskirtį reikia mažinti. Tai mažinimas ir būtų, kad bendruomenės turėtų galimybę reikštis ir įgyvendinti idėjas savo vaikų labui. Juolab, kad mokyklos teritorija turėjo stadioną, turėjo rekreacinę zoną ir jos paskirtis šiandieną yra labai svarbi ir reikalingesnė negu prieš kažkiek tai metų“, – sako jis.

Nendrės-Dainavos vietos bendruomenės pirmininkė R. Kaminskienė sako, kad į savivaldybę su parko idėja kreiptasi sužinojus, kad kažką ketinama daryti su mokykla, tačiau teigiama, kad pavėlavo.

„Mes tiesiog laukėme pokyčių. Žadėjo mokyklą, žadėjo ten teismus iškelti, vėl nebuvo aišku, ką darys. Laukėme aiškumo. Jie mums pareiškė, kad pavėlavome, bet palaukite, kodėl mums nepranešė, kodėl nepasakė kad čia bus kažkas daroma? Mes visą laiką turėjome viltį, kad čia bus stadionas, kažkokia žalia zona, kaip ir buvo numatyta berods 1994 metų planuose. O dabar jie teigia, kad pavėlavome. Buvo pasakyta ir taip, kad štai imkite su visu pastatu ir tada darykite, ką norite, dar, kad vaikais prisidengę kažką norime daryti“, – sako R. Kaminskienė.

Jos manymu, savivaldybė pirmiausia turėtų informuoti gyventojus, ką jie turi padaryti, kad mieste būtų geriau gyventi, o ne gyventojai eiti ir klausinėti.

„Pateiksime raštą dėl viešųjų svarstymų, kad mieste viskas turi būti viešai svarstoma, kviečiama į posėdžius, o ne formaliai pateikiamos ataskaitos. Žiūrėsime toliau, nes ta erdvė yra gyvybiškai svarbi“, – sako ji.

Prie Nendrės-Dainavos vietos bendruomenės prisijungusios „Senųjų Stetiškių“ bendruomenės atstovės įsitikinusios, kad būtina palaikyti vieni kitus. Bėdų turi tiek vieni, tiek kiti, tad kuo didesnis palaikymas, tuo daugiau galima pasiekti. Be to, norėta pažiūrėti, kokios problemos kitur – juk šalia mokyklos norėtas kurti parkas būtų įdomus ir gyvenantiems Stetiškėse.

Teks dar pakentėti

Naujasis Molainių gatvės parkas, kurio ieškoti ėjo gyventojai, yra 7,6981 hektaro. Jame dalis darbų atlikta 2006 metais. Kodėl jie sustojo, dabar dirbantiems valdininkams jau sunku atrinkti. Prieš daugiau nei dešimtmetį buvo parengtas parko techninis projektas, tačiau pagal jį rengti parką būtų per brangu – negautų tokios paramos.

Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė sako, kad įvertinus tai, kas truputį atlikta, ką galima panaudoti, perprojektuos. Jos teigimu, prieš daugiau nei dešimtmetį jau buvo pradėtas formuoti reljefas ir bus prie jo prisitaikyta. Tiesa, tai nebus taip greitai.

Projektinį pasiūlymą Regioninės plėtros departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio apskrities skyriui planuojama pateikti iki 2018 metų liepos 1 dienos. Paraišką pateikti planuojama 2018 metų paskutinį ketvirtį, o pasirašyti finansavimo sutartį – 2019 metų pirmą ketvirtį. Projektas būtų įgyvendinamas 2019–2020 metais. Preliminari projekto vertė – 626 275 eurų, iš jų savivaldybės dalis – beveik 94 tūkst.

Galerija

 

Komentarai

 • Geriau būtų prekybos centras toj vietoj, nes pilėnų mikrorajone nė vieno normalaus nėra

  • Atsakyti
 • gal kas nupirks ir padarys LIDL’a ar dar koki prekybos centra.o aplinkiniai , uzsisvajoje gauti hektara parkui, tegul nusiperka is savivaldybes ir sodinasi antra pusi. i savo „pusi“ pirma jie jau atsitrenke…nes nesuprantu ka masto zmones, svaigdami kurti parka. sukaisios keleta medeliu krumeliu ir parkas?? kas priziures ateinancius bent 10 metu? susiejimuose tik pensininkai, na dar kerinke li darbingo amziaus zmones, vaikai, susi kelia truksma, O tai kas , uz kieno pinigus projekta darys parkui, matavimus, pirks zeldynus , parka pasodins, sienaus, sudus sunu kuops? kas pjaus zole? savivaldybe ju „parke“ ar jie, dejuojantys nesuduriantys galo su galu? eilinis kaimieciu blefas…pagal atsiliepi mus suprantu, kaip jie vertina nebaigta del lesu stygiaus ano Molainiu g. parko projekta.balaganscikai…..sekmes,

  • visiškai teisingai. pritariu

 • A kodėl „SEKUNDĖ“ tyli :
  http://panskliautas.lt/architektas-meras-klimpsta-del-architekto-sunaus
  Tauta turi žinoti savo didvyrius.

 • 2006 metais pradėjo, naujo parko teritoriją subuldozeriavo ir numetė.
  Tai ką – yra blogai, kad Meras ir architektūros skyrius po paralyžiaus 13 metų mato reikalingu ir šią miesto plikžaizdę išspręsti? Bolgai, kad tam ketina pasitelkti Europos Sąjungos fondų lėšas iš dar vienos – iki šiol Panevėžio valdininkų neatrastos – programos? Gal Panevėžiui nereikia europinių pinigų? Po 2020 jie beveik baigsis. Nepaimsi – neturėsi. Argi Pilėnams gera ir malonu gyventi, kai jų mikrorajonas remiasi į šabakšynus?
  Kaprizai neišpasakyti: jeigu tvarkys ne po mano langu ir ne po mano balkonu – tada geriau visai nereikia?

 • Tai kad ant plakato parašyta Norim parko. Ar ne parką įrengti ir ketina už europinius pinigus? Gal blogai, kad ne šiemet? Bet šitiek metų niekas apleistos vietos nepajudino – tai ir gerai buvo. Savivaldybė pradėjo tvarkyti, pradėjo europinių pinigų ieškoti – tai gyventojai rėkia.
  Matyt, tikslingai Mozę keturiasdešimt metų savo tautą po dykumą vedžiojo, kai pabėgo iš nelaisvės namų, ir laukė, kada kartos pasikeis.
  O dar sakoma, kad žmogus turi vieną burną, vieną liežuvį ir du smegenų pusrutulius, kad pagalvotų prieš kalbėdamas. Argi ne?

 • Ir kodėl mūsų jaunimėlis, baigęs studijas, stažuotes atlikęs Italijoje, sėkmingai ultramodernius pastatus projektavęs Singapūre, turėtų būti reikalingas Panevėžiui? Tam Panevėžiui, kuris nuo pasaulinio ir nuo Lietuvos lygio atsilikti per ištisus šviesmečius nori, svajoja, tiesiog trokšta?

Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų