Kasmet Panevėžyje modernizuojama apie dvi dešimtys senų daugiabučių.

Projektuotojų darbas – nematomas, bet labai svarbus

Projektuotojų darbas – nematomas, bet labai svarbus

Dažnai manoma, kad renovacijos sėkmė didžiąja dalimi priklauso nuo medžiagų ir darbo kokybės. Tačiau ne ką mažiau svarbu ir tinkamai parengtas techninis projektas. Nors projektuotojų darbas gyventojams dažnai lieka nematomas, modernizavimo rezultatas labiausiai priklauso nuo kokybiško tiesiogiai prie projekto dirbančių specialistų darbo.

Kaip teigė Būsto energijos taupymo agentūros Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas, pirmasis žingsnis renovuojant daugiabutį yra tinkamai parengtas investicinis planas, o antrasis – pagal jį parengtas daugiabučio atnaujinimo techninis projektas. Būtent nuo jo tikslumo ir kruopštumo priklauso ne tik atnaujinimo darbų kokybė, bet ir trukmė. Jeigu projektas bus padarytas atmestinai, gali stoti darbai ar gyventojams teks neplanuotai mokėti už papildomus darbus. Nors dar prieš daugiau kaip aštuonerius metus buvo pradėti rengti tipiniai techniniai projektai, parengti pagal serijinius namus, mat daugelis Lietuvoje esančių daugiabučių buvo pastatyti iš standartinių plokščių su skirtingais elementais, šiai dienai šie projektai sunkiai pritaikomi. Per tuos metus pasikeitė ne tik medžiagos ir technologijos, bet ir gyventojų norai ir lūkesčiai, todėl kiekvienam renovuojamam daugiabučiui yra rengiami individualūs techniniai projektai. Renovuojami daugiabučiai turi būti inžineriškai efektyvūs, taupūs, ilgaamžiai ir draugiški aplinkai.

„Šimtu procentų nukopijuoti tipinį projektą ir pagal jį renovuoti namą neįmanoma, nes kiekvieno namo „ligos“ ir gyventojų norai skirtingi. Tad kokybiškas projektas – viena svarbiausių renovacijos dalių. Kuo detalesnis, tikslesnis, išsamesnis bus techninis projektas, tuo visi darbai vyks sklandžiau“, – teigė E. Petrauskas.

Nuolatinė priežiūra – būtina

Be abejo, vien parengti techninio projekto neužtenka. Labai svarbu, kad projektuotojas iki pat daugiabučio pridavimo domėtųsi, kaip statybininkams sekasi įgyvendinti projektą: ar naudojamos numatytos medžiagos, ar nuosekliai laikomasi projekto sprendinių.

Pasak E. Petrausko, autorinė projektuotojų priežiūra yra būtina rekonstruojant ar kapitališkai remontuojant pastatus, taip pat remontuojant ypatingos paskirties statinius. O renovacija priskiriama paprastajam remontui ir pagal Statybos įstatymą autorinė priežiūra nebūtina. Tačiau renovacija – itin svarbus ir atsakingas procesas, reikalaujantis griežtos darbų kontrolės. Projektuotojai neturėtų apsiriboti vien tik projekto parengimu – jie privalo ir vykdyti priežiūrą.

„Gyvenimas rodo, kad nors renovacija laikoma paprastuoju remontu, ji reikalauja daug nestandartinių sprendimų, ypač kai kalbama apie invaziją į butus. Dažnai būna taip, kad tenka greitai keisti sprendimus, nes neįmanoma padaryti taip, kaip numatyta pirminiame variante“, – sakė E. Petrauskas.

Kartais renovuoti namą yra daug sunkiau nei pastatyti naują. Būna, kad senuose namo brėžiniuose vaizdas vienoks, o realybėje – kitoks. Ne visada galima įvertinti visus niuansus, kartais tik proceso metu pasimato, kad reikia kažką keisti, koreguoti ar patobulinti. Pavyzdžiui, gyventojai balkono sąskaita prasiplatina kambarį, kartais tą daro pusiau nelegaliai. Tad projektuotojas turi greitai reaguoti ir ieškoti galimų sprendimo būdų.

„Vienas dalykas, kai gyvai matai, kitas, kai sėdi prie stalo su senais brėžiniais ir tikiesi, kad viskas yra taip, kaip realybėje. Gyventojams dažnai kyla įvairių klausimų, tad projektuotojai turėtų vietoje paaiškinti savo sprendimus ar priimti kitus“, – teigė BETA specialistas.

Glaudus bendradarbiavimas

Siekiant sutaupyti laiko ir pinigų, siūloma techninį projektą pirkti kartu su rangos darbais. Taip būtų galima išvengti ir kai kurių problemų. Rangovai išsamiau įvertintų objektą, numatytų būtinus darbus, kad renovacijos eigoje neatsirastų nesuplanuotų papildomų darbų, už kuriuos tektų mokėti gyventojams. Pasitaiko, kad projektuotojai suprojektuoja taip, kad statybininkai techniškai negali įgyvendinti. Todėl svarbu, kad projektuotojas glaudžiai bendradarbiautų tiek su rangovais, tiek ir namo gyventojais.

Būna taip, kad techninį projektą daro vienas projektuotojas, o priežiūrą vykdo samdyti projekto priežiūros vadovai. Tačiau tuomet kyla problemų, mat projektas yra autorinis darbas, tad kitas projektuotojas negali jo taisyti, todėl vėl turi kreiptis į projekto autorių. O už papildomus darbus vėl reikia mokėti.

„Projektuotojai turėtų renovuojamą daugiabutį prižiūrėti iki pat projekto pridavimo, kad visas procesas vyktų sklandžiau. Ir patys projektuotojai labiau stengtųsi iš karto daryti kokybišką projektą, kad vėliau nereikėtų jo patiems perdarinėti. Džiugu, kad atvejų, kuomet projektuotojai ne iki galo prižiūri savo projektus, pasitaiko vis mažiau“, – sakė E. Petrauskas.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų