Prieš Panevėžio paveldo sargą sukilo šimtai

Prieš Panevėžio paveldo sargą sukilo šimtai

 

Panevėžio centro vaizdą iš esmės pakeisti turinčių projektų krūvoje įstrigusios Savivaldybės dvikova su vietos paveldo sargų vadovu, regis, pasiekė apogėjų. Nepasiteisinus Savivaldybės bandymams per Vyriausybę ir Seimą suvaldyti Kultūros paveldo departamento Panevėžio padalinio vedėją Arūną Umbrasą, ginti miesto nuo paveldosaugininko stojo šimtai panevėžiečių.

Visas svarbiausias šalies valdžios institucijas – prezidentūrą, Vyriausybę, Seimo pirmininką ir daugiausia vietų Seime turinčios valstiečių ir žaliųjų frakcijos lyderį – Seimo Kultūros komitetui pirmininką pasiekė kreipimasis, kuriuo A. Umbrasas kaltinamas kenkimu „Panevėžio miesto vystymuisi“. Po skandalingu raštu – beveik 400 parašų: kultūros, švietimo darbuotojų, verslo atstovų.

Apkaltino tęstiniu kenkimu

Prezidentei Daliai Grybauskaitei, premjerui Sauliui Skverneliui, Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui ir valstiečių lyderiui Ramūnui Karbauskiui adresuotame rašte prašoma „padėti, kad būtų skirtas kitas, nepriklausomas ir politiškai neutralus, specialistas kultūros paveldo apsaugai Panevėžio mieste“.

Tokį prašymą pasirašiusieji motyvuoja A. Umbraso tęstiniu kenkimu Panevėžio plėtrai ir verslui. Toks kaltinimas grindžiamas įstrigusiu naujos autobusų stoties projektu.

Šalies didmiesčiams sulaukus unikalios galimybės iš esmės atnaujinti savo viešąsias erdves, Panevėžio savivaldybė, gavusi Lietuvos architektų sąjungos Panevėžio skyriaus architektų ir urbanistų ekspertų Tarybos bei miesto Verslo tarybos pritarimą suplanuotai vizijai, 2017-aisiais ėmėsi rengti dabartinės autobusų stoties ir jos prieigų teritorijos detalųjį planą.

Kreipimosi autoriai tvirtina, jog rengdama detalųjį planą Savivaldybė ne kartą susidūrė su Kultūros paveldo departamento Panevėžio padaliniui vadovaujančio A. Umbraso tendencingai kuriamomis dirbtinėmis kliūtimis.

„Baigiamajame etape, kaip ir ankstesnėse proceso stadijose, šis valstybės tarnautojas demonstruoja ypatingą pasipriešinimą miestui išskirtinai svarbaus projekto įgyvendinimui. A. Umbrasas nuo 2018 m. kovo mėnesio nederina pagal jo paties išduotas sąlygas parengto detaliojo plano. Viršydamas įgaliojimus, nuolatos ir tendencingai pateikdamas neįgyvendinamus reikalavimus, vilkina procesą iki pavojingos projekto įgyvendinimo ribos“, – rašoma šalies vadovams.

Dvikova persikėlė į teismą

Dėl A. Umbraso veiksmų Panevėžio savivaldybė anksčiau yra kreipusis ir į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybų priežiūros inspekciją (VTPSI). Šioji, išnagrinėjusi, kodėl paveldo sargas nederina miesto centro naujo detaliojo plano, įpareigojo jį savo sprendimą panaikinti.

Šį Panevėžio savivaldybei palankų inspekcijos sprendimą A. Umbrasas apskundė teismui. Nors paveldosaugininko skundas buvo atmestas, jis vis tiek neįvykdė inspekcijos nurodymo. Dabar jau šioji pati kreipėsi į teismą dėl A. Umbraso rašto.

Neturėdama su paveldosaugininkais suderinto miesto centro detaliojo plano, Savivaldybė teigia negalinti imtis gatvelių rekonstrukcijos, formuoti žemės sklypo naujam autobusų stoties pastatui statyti, neturi teisės koreguoti ir esamos stoties sklypo, kuriame vietoje esamo autobusų perono suplanuotas parkas. Savivaldybė aiškina negalinti formuoti ir sklypo greta esamos stoties numatytam daugiabučiui. Jame planuojama apgyvendinti jaunas šeimas ir miestui reikalingus specialistus. Vien šiems keturiems projektams įgyvendinti iš įvairių šaltinių Panevėžys bandytų pritraukti apie 6 mln. eurų.

„Akivaizdu, kad prarandama daug laiko ir bus pavėluoti projektai. Miestas praranda strategiškai svarbų laiką ES investicijų paramai gauti, autobusų stoties, jos prieigų – gatvelių ir viešųjų zonų, jauniems specialistams skirto daugiabučio pastato techniniams projektams parengti. Itin svarbu, kad detalusis planas būtų kuo skubiau suderintas ir miestą laiku pasiektų ES ir kitos investicijos“, – rašoma 392 panevėžiečių pasirašytame kreipimesi šalies vadovams.

Aukščiausias šalies institucijas pasiekė beveik 400 panevėžiečių pasirašytas raštas, kuriuo A. Umbrasas apkaltintas kenkimu miestui. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Įžvelgia politikavimą

Rašto autoriai teigia galintys įtarti ir A. Umbraso elgesyje įžvelgti ir politinį atspalvį, siekiant politinės naudos „dėl artimų ryšių su oponuojančia puse valdančiajai daugumai miesto Taryboje“.

Paveldosaugininkas praėjusiuose, 2015 m., savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše. Tuo metu šios partijos Panevėžio skyriui vadovavo A. Umbraso sutuoktinė Gema Umbrasienė.

Nors po rinkimų valstiečiai prisijungė prie valdančiosios daugumos, G. Umbrasienė, išsiskyrus keliams su šia partija, liko Tarybos opozicijoje.

Prezidentės, premjero, Seimo pirmininko raštą pasirašiusių panevėžiečių tonas ir reikalavimai ganėtinai kategoriški.

„Esame įsitikinę, kad Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos privalo pareikalauti iš valstybės tarnautojo A. Umbraso realios atsakomybės už daromą nepamatuojamą žalą viešajam interesui, nepataisomą skriaudą miestui, sistemingai trukdant įgyvendinti miestiečiams reikšmingus, svarbius, ilgai lauktus projektus“, – pareiškė keli šimtai rašto autorių.

Raštą tebenagrinėja

Iš Panevėžio gautą reikalavimą Vyriausybė persiuntė svarstyti A. Umbraso tiesioginiams vadovams – Kultūros paveldo departamentui.

Jo pavaduotojas Algimantas Degutis „Sekundei“ teigė, jog šiuo metu raštas tebenagrinėjamas ir sprendimas, ar pradėti tyrimą dėl A. Umbraso veiklos, nėra priimtas.

„Panevėžys nėra išskirtinis. Sulaukiame skundų ir dėl kitų padalinių darbo“, – pažymėjo A. Degutis.

A. Umbraso kėdę bandoma išjudinti nebe pirmą kartą. Dėl to, kad paveldosaugininkas nesutinka pasirašyti Panevėžio centrinės dalies detaliojo plano, vasarą ir pati Savivaldybė šaukėsi pagalbos – nuo Seimo pirmininko, premjero, ministerijų iki Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos.

Ir tuomet skundas sugrįžo į Kultūros paveldo departamentą. Jo tuomečiam laikinajam vadovui A. Degučiui kultūros ministrė Lijana Ruokytė-Jonsson pavedė įvertinti, ar A. Umbraso veiksmuose „nėra galimų tarnybinio nusižengimo požymių dėl nepagrįsto vilkinimo derinant detalųjį planą Panevėžio mieste ir spręsti dėl jo tarnybinės atsakomybės“.

Kolegų tyrimo būta palankaus Panevėžio paveldosaugininkui.

„Ankstesni skundai nepasitvirtino“, – „Sekundei“ kalbėjo A. Degutis.

Pats A. Umbrasas pakomentuoti šios situacijos nesiėmė. KPD Panevėžio padalinio vadovas per dvi darbo dienas nerado laiko atsakyti į klausimą, kaip vertina rašte išsakytas pretenzijas.

Komentarai

 • Ar galima bus iš Umbrasų išieškoti 6mln. kurių miestas negaus?

  • O galima iš Račkausko išieškoti , kad per keturis metus nesugebejo nieko padaryti ir įsisavinti miesto atžvilgiu 20 mln. ES LĖŠŲ . Gal dar ir žala atlyginti Mykoliukui reiks… greit. 🙂

   • Kol savivaldybė pilnai nebus išvalyta nuo korupcijos, tol su projektais geriau neskubėti. Šaunuolis Umbrasas

    • Del autobusu stoties juokiasi visa Europa. Taip p. Umbrasai.

  • Kas tie simtai panevezieciu??? Arestineje issivoliojes Rackauskas ar Pupa ??? Aciu prokurorams kad uzkirto kelia autobusu stoties aferai.

   • O kodel Sekunde neparaso, kad tukstanciai miestieciu nepalaiko korumpuotu valdininku savivaldybeje?

    • Kur tie tukstanciai

   • Geriau afera, nei su.. gabalas miesto centre.

    • Nori ir tu kad tau nubiretu,rok matysi, kaip savo ausis. ŠAUNUOLIS UMBRASAS!, verskit ta rackauska.

 • Kokie šimtai, eilė “klounų” Račkausko , kuriems vietoje smegenelių košė. Va dabar ir išbėgs per ausytes vargšeliams nemastantiems ir nežinantiems įstatymų. Visus skundus akivaizdu rašo tie patys žiopliai ir Meriuko nušalinto architektų “gauja”. Gerai, kad mieste yra bent viena nepaperkama institucija. Apie žiniasklaida iš visi patylesiu , nes protingiems žmonėms ir taip viskas aišku 😉 A NE TAIP!!! Pagatavi atidirbinėti ir sul…….. Mykoliukui visur KUR !!! Amen

  • O ka nuveike tavo vitaliukas ir raudonas poviliukas ???

   • Atsakyti
   • nei dešrelės, nei mėsytės-vien raudonos vėlėvytės!

  • Klaunams rašo leliukas matyt. Nenori leliukas kad panevežiui būtu geriau..

  • Leliukas???

 • Jo patarėjai akivaizdu nepakako parų pasėdėti , nieko gal teks ilgiau , kad susivoktu kuom užsiema .NUSTOKIT RAŠINĖTI NESAMONES fanatikai nelaimingi, kuriems Dievas įskiepijo tik vergauti savo numylėtiniams. Pasake bučiuoti , tai ir bučiuoja !!! SEKTANTAI- ! Susikaiciuokite dienas kiek liko !!! O tada tik Pist iš rogių į griovį ir visks

  • Atsakyti
  • O jus ir toliau ciulpsit morka

   • Atsakyti
   • apsiverksite “ klounai “ greiciau nei rinkimai prasides. Po to dar nusiciulpt patiems morka reiks ,kai vel paru sedes su Mykoliuku, pamirsai matas jau

    • Atsakyti
    • Leliukas???

 • Klounams,iš rašysenos labai į Umbrasienės draugelį panašu.

  • Atsakyti
  • ir prisipažino kvaileliai iš Mykoliuko sektos.

 • Aš pasirašiau, bet atsiemu savo parašą, nes rašiausi visai ne dėl to. Manau didžioji dalis buvo suklaidinti. Netikejau ,kad Jus taip galėjote mane apgauti. Melagiai ir apgavikai.

  • Atsakyti
 • Neberašinėk rašinėlių, nes už tai reikės atsakyti akivaizdu. Kelias slidus iki Demb , nepaslysk. Vamzdziai dar nesibaigė ? Byla taip pat.

  • Atsakyti
 • #Račkauską į darbą!!!

  • Atsakyti
  • Račkauską į muilą !!!

   • Atsakyti
 • autobusu stoties projektas stringa, ir stringa jis del pono umbraso nepasirasymo, per 6 menesius teisesauga nesugebejo merui rackauskui pateikti jokiu itarimu, ar jus suprantate, kad jai teisesauga turetu faktu, meras senai butu suimtas ir uzdarytas, ar byla tokia nesvarbi, kad 6 menesius jokio tyrimo nevyksta. o komentatoriai apsispreskit, AR JUM REIKIA ATNAUJINTOS AUTOBUSU STOTIES AR NEREIKIA, iki siol nei viena valdzia nesugebejo padaryti naujo projekto, cia gi dabar projektas yra, pinigai is es paimti galima, bet kazkokio paraso trukumas, tai ir liksit prie suskilusios geldos miesto centre, ir ne politikuoti cia reikia, kuris meras ar kitas vadovas stoti pastatys, o jau senai ja statyti reikia,garbes uzteks visiems

  • Atsakyti
  • Stotis seniai butų jei ne Meras nušalintas. Viską Rackauskas sužlugdė prieš 4 metus išmetęs projektą . Stotis reikalinga, bet ne pinigus prasiplauti galimai Račkausko “gaujai” architektų

   • Atsakyti
  • Matau, kad negali nusedeti vietoje, tai kiek tau liks nuo tu 6mln., architektu ir valastiečiu zaliuju saika, neilgai jums liko klesteti.

 • Paveldo departamentas čia nei prie ko. Įstatymus skaitykite.

  • Atsakyti
 • Atvėsk, bičiuli, ir susikišk savo didžiąsias raides tarp savo apatinių žandų. Skundą pasirašė gerbiami Panevėžio piliečiai. Umbrasų šeimynėlė anksčiau ar vėliau bus patraukta atsakomybėn.

  • Atsakyti
 • kam tas suderinimas reikalingas??? Gal kas gali paaiškinti iš Račkausko” kiškučių “, kurie jei bent šiek tiek skaito planus ir įstatymus:):):) CIRKININKAI. Užsakytas straipsnis 100%, kiek sumokėjo ???

 • Tiek aistrų… keiksmų… Droviuosi paklausti… O kas nors iš besimojuojančių užmiršo, kad investicijos kaip ir traukinys nelaukia? O Kultūros paveldo departamento Panevėžio padalinio vedėjas Arūnas Umbrasas adekvačiai suvokia, kad gyvena Panevėžyje, kuris gali netekti investicijų? Tas pats vedėjas, kuris ant paveldo objekto stogo leido dešimtmetį ir ilgiau styroti butaforiją-nesusipratimą. Kaip simbolį – virš savo kabineto. Tai ir droviuosi paklausti… Kada blūdo pabaiga?..

 • Ar turite kiek nors sąžinės ir gėdos sakyti apie ES investicijų neįsisavinimą, kai šitaip trukdoma. Baisu Paveldo sargas visą nepriklausomybės laiką sėdi ir nieko neleidžia. Parašykite nors vieną dalyką, ką gero Umbrasai iniciavo Panevėžiui? Nors vieną projektą įvardinkite?

  • Atsakyti
 • Kol melioratoriai ir prokurorai bei leliukai nurodinės kur ką statyti, tol miestas toliau tuštės. Pagarba išdrįsusiems apie tai prabilti.

 • Šlykštus, užsakytas straipsnis. Kur Umbraso nuomonė, dėl ko neleidžiama statyt ar atnaujinti stoties? Vien mėšlas , pilamas ant Umbraso. Ir prie ko čia Leliukas? O straipsnyje jaučiama jau Račkausko chebrytės isterija. Kiek darbų nėra padaryta Panevėžyje. O viduriuojama tik dėl stoties.

  • Atsakyti
  • Taigi. Kur Jūsų Umbraso atsakymas? Pirmyn!

   • Atsakyti
 • Nu nafik toki paveldo sarga su sargiene, sargienes leliuka ir visa klika matancia tik savo interesus… Uz stoti!

 • Umbrrrr….

 • Nesismulkink, Kontrimavičiut, nesismulkink. Prieš Umbrasą sukilo ne šimtai, o milijonai (tie, kurie nepateks į kišenes račkauskininkams)

  • Atsakyti
 • Jeigu Umbrasas toks teisus, kaip čia ūžia dalis komentatorių ir kaip galima būtų daryti prielaidą iš KPD vadovo komentaro, tai kodėl jo skundą dėl statybų inspekcijos nurodymo atmetė teismas ir kodėl dabar ta inspekcija pati kreipėsi į teismą, o jos skundą teismas visgi priėmė nagrinėti.

  • Atsakyti
 • Paveldosaugininkai turi dirbt savo darbą, nežiųrint iš kurios pusės vėjas pučia. Savivaldybei nei vieno istorinio ibjekto nebelieka, kai EU pinigėliais pamojuoja.

  • Atsakyti
 • Kiek žinau yra du autuibusų stoties atnaujinimo projektai vienas – tai senosios kadencijos kitas Mykoliulo chebros.Jeigu galioja pirmasis, antrojo tvirtinti NEVALIA

Rodyti visus komentarus (45)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų