Politikę pribloškė intrigantės etiketė

Politikę pribloškė intrigantės etiketė

„Tikriausiai reikėtų mokinį užmušti ar į darbą ateiti girtai, kad peržengčiau visas etikos ir moralės ribas“, – sako Panevėžio miesto tarybos narė Birutė Valkiūnienė.  Ją kurstant intrigas, skaldant kolektyvą, šmeižiant bei viršijant įgaliojimus Savivaldybės etikos komisijai apskundė politikės darbdavys – V. Žemkalnio gimnazijos direktorius Artūras Totilas.

Skundą dėl mokytojos bei Visuomeninio rinkimų komiteto „P. Urbšys už sąrašą „KARTU“ narės B. Valkiūnienės jos mokyklos vadovas etikos sergėtojams išsiuntė gegužę. Oficialiame rašte autorius kreipėsi dėl šios politikės įgaliojimų viršijimo, etikos normų neatitikimo Tarybos narės etikos kodeksui, sumaišties į kolektyvą įnešimo. A. Totilo kantrybę, pasak skundo, perpildė pedagogės neva kaišomi pagaliai į ratus dėl tolesnių gimnazijos planų.

Surėmė ietis

Direktorius pasakoja, kad šiuo metu ieškoma būdų, kaip naujai ir savitai prikelti V. Žemkalnio gimnaziją. Vienas jos gelbėjimo ratų esą galėtų būti ilgosios humanistinės gimnazijos modelis. Jo esmė, kad šioje įstaigoje mokiniai ateitų nuo penktos klasės ir ugdymas būtų orientuotas į meninį, kultūrinį, asmenybės pažintinį ugdymą. Panašios mokyklos Lietuvoje dabar yra 4.

„Lietuvių kalbos mokytoja ir Savivaldybės tarybos narė B.  Valkiūnienė sąmoningai, intrigantiškai (netiesiogiai), nedalyvaudama diskusijose skaldo kolektyvą, teikia neobjektyvią, šališką informaciją, galų gale viršija įgaliojimus“, – teigiama direktoriaus sukurptame rašte.

A. Totilas taip pat kaltina mokytoją meluojant kolegoms ir juos kurstant. Esą nuo švietimo nutolusi politikė bendradarbiams teikia neteisingą informaciją, kad direktorius nenori mokyti pirmokų ir penktokų, šmeižia jį. O vadovo nuomonę dėl gimnazijos bando kompromituoti rinkdama mokytojų parašus.

„Maža to, pristačius gegužės 15 d. gimnazijos Metodikos tarybai humanistinės gimnazijos sampratą bei aptarus žingsnius šios gimnazijos link <…>per elektroninį dienyną Tarybos narė išsiuntinėjo laišką mokytojams (bet ne visiems ir slapta) – beje, per pamoką!!!“ – savo priekaištus liejo A. Totilas.

Laiške mokytoja tiesiog parašė savo nuomonę dėl siūlomų pokyčių.

V. Žemkalnio gimnazijos direktorius A. Totilas mokytoją B. Valkiūnienę kaltina kenkiant mokyklai.

Direktorius tikina, kad tokiu elgesiu jo darbuotoja tik kenkia gimnazijai. Dėl to vadovas žada savo ir mokyklos garbę ginti net teisinėmis priemonėmis. Toks pat laiškas, be Savivaldybės etikos komisijos, taip pat nusiųstas Panevėžio merui, Švietimo ir mokslo komitetui bei Švietimo ir jaunimo reikalų skyriui.

A.Totilas išsamiau pakomentuoti savo rašto „Sekundei“ nepanoro. Jis tik tikino, kad tai nėra nei skundas, nei kaltinimas, nei koks nors ginčas su B. Valkiūniene.

„Tiesiog kreipiausi į Etikos komisiją, kad ištirtų, ar politikė nepažeidė etikos normų. Noriu žinoti, ar Tarybos narei taip  leistina elgtis“, – teigė A. Totilas.

Ugdymui nepakenkė

B.Valkiūnienė nesupranta, kaip jos darbovietės vidiniai reikalai gali būti susiję su miesto Taryba. Politikė tikina net neįsivaizduojanti tokio direktoriaus elgesio priežasčių. Anot jos, atmosfera įkaito po išsiųsto elektroninio laiško kolegoms. Taip ji atsargiai pabandė įtraukti mokyklos bendruomenę į diskusijas dėl naujo gimnazijos modelio.

„Kaip aš galėjau padaryti darbo pažeidimą, kuriuo esu kaltinama? Per direktoriaus minimą pamoką vyko keliamasis vienuoliktokų lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas. Mokiniams nereikėjo visų dviejų egzamino valandų ir jie baigė darbą kone 20 minučių anksčiau. Tai – stipri klasė, o prieš tai vyko intensyvus pasirengimas patikrai“, – „Sekundei“ aiškino B. Valkiūnienė.

Būtent per tas 20 min., anot jos, ir buvo parašytas direktoriui nepatikęs laiškas.

Kitą dieną politikė pasiėmė atostogas ir visą savaitgalį praleido Ukrainoje. Čia su kitais Savivaldybės atstovais mero įsakymu buvo išsiųsta dalyvauti Europos dienų renginiuose. Tik grįžusi pirmadienį mokytoja suprato, kad direktorius kreipėsi į Savivaldybę.

„Jei direktorius įtarė, kad padariau pažeidimą, pirmiausia turėjo paprašyti mano žodinio ar raštiško pasiaiškinimo. Nesuprantu, kodėl su manimi net nebuvo pasikalbėta, net nebandyta išsiaiškinti situacijos“, – stebisi B. Valkiūnienė.

Tačiau, anot jos, su gimnazijos vadovu nėra jokio bendravimo iki šiol. Susipažinusi su raštu Etikos komisijai ji mano, kad darbdavio kaltinimai paremti tik emocijomis – nėra jokių argumentų ar įrodymų jiems patvirtinti.

„Tikriausiai reikėtų mokinį užmušti ar į darbą ateiti girtai, kad peržengčiau visas etikos ir moralės ribas“, – nuogąstavo politikė.

Cenzūra ir diktatūra

Kreivą gimnazijos direktoriaus žvilgsnį mokytoja prisipažįsta jaučianti jau senokai. Tai esą pastebėjo ir kolegos. A. Totilui drąsesni darbuotojai, pasak B. Valkiūnienės, niekada nepatiko.

„Daug kartų girdėjome direktorių tiesiai sakant mums tylėti, nes jis vis tiek esą sužinos, ką kalbame tarpusavyje. O galiausiai viskas bus taip, kaip jam reikia. Bet tiek metų pradirbę įstaigoje mes natūraliai pasišnekame, pasidalijame savo nuomonėmis. Maniau, kad žodžio laisvė demokratiškoje šalyje jau ne vieną šimtą metų gyvuoja“, – apie diktatūrą gimnazijos kolektyve prabilo pedagogė.

Be to, politikė prisimena, kaip jos darbdavys jai yra užsiminęs apie reikalingą mokytojos įtaką dėl gimnazijos ateities valdžios sluoksniuose. Tačiau to padaryti Tarybos narė tvirtina negalinti.

Pašnekovė nežada palaikyti ir A. Totilo ilgosios humanistinės gimnazijos vizijos. B. Valkiūnienė abejoja, ar bus paprasta iš kitų mokyklų pritraukti penktokus. O humanistinė kryptis esą panaši į V. Mikalausko menų gimnazijos misiją.

„Galbūt geriau būtų ugdymą orientuoti į inžineriją, naująsias technologijas. Šios sritys dabar perspektyviausios. Tai norėjau papasakoti ir savo kolegoms. O viskas pavirto intrigų kurstymu“, – apgailestavo pedagogė.

Po tokios situacijos darbe Tarybos narė pasijuto prastai ir praėjusią savaitę turėjo nedarbingumo pažymėjimą. Jos žiniomis, Etikos komisija planuoja abi konflikto puses taikyti. Bet pati B. Valkiūnienė mano, kad taika gali būti per švelnus sprendimo būdas, ir žada ginti savo reputaciją bei profesinę kompetenciją. Anot jos, tokie dalykai paveikė ir politikės vaikus.

Kolege susirūpinę V. Žemkalnio gimnazijos mokytojai taip pat suskubo ginti lituanistės garbę. Jie parašais paliudijo, kad ši yra teisinga, kompetentinga ir kultūringa. Direktoriaus puolamą B. Valkiūnienę palaikantį raštą Etikos komisijai, Savivaldybei ir miesto merui pasirašė daugiau nei 20 gimnazijos mokytojų.

Tyrimas tęsiamas

Koks bus galutinis Etikos komisijos sprendimas dėl A. Totilo rašto, dar neaišku. Problema svarstyta jau dviejuose posėdžiuose. Paskutinį kartą pasiūlyta tęsti tyrimą bei dar kartą pakalbėti su abiem konflikto pusėmis.

„Kol kas laukiame, kada baigsis politikės nedarbingumas. Diskusijų dėl šio klausimo buvo įvairių, bet komisijoje nusprendėme kol kas susilaikyti nuo bet kokių komentarų. Taigi, kad ir kokią nuomonę norėtume išsakyti, visi laikomės šio nutarimo“, – „Sekundei“ tvirtino Etikos komisijai vadovauti paskirta Panevėžio tarybos narė Gema Umbrasienė.

Konflikto tarp mokytojos ir jos darbdavio direktoriaus aplinkybių komentuoti nenorėjo ir Panevėžio meras Rytis Račkauskas. Jis šiuo metu komandiruotėje ir prisipažino neįsigilinęs į gautą skundą. Tačiau miesto galva pridūrė, kad problemų įžvelgia ir dėl paties mokyklos direktoriaus vadovavimo.

„Turiu ir pats šiokių tokių pretenzijų dėl A. Totilo veiklos, pačios mokyklos perspektyvų. Norėtųsi joje daugiau sąžiningo darbo“, – pabrėžė meras.

Komentarai

 • Valkiūnienė yra kontrolės komitete, tai žino daug ir per daug. Juokingais kaltinimais bando užčiaupti moterį kurios nei papirksi nei nupirksi.
  Po audito sudegė Žemkalnio buhalterė, atidėta direktoriaus atestacija. Šiaip sau?
  Per rinkimus pamačiau kad mūsų bendrabučio Vilties g laiptinės sienos daug tvarkingesnės nei toje mokykloje. Gėda. Gal ir čia paaiškės kokia privati statyba? Reikia FNTT ir STT iš kurios P. Urbšys.
  Vadovaujant visokiems kėvišams ar dirbant pagal kelininkų geležinkeliečių tradicijas nauda būna tik saujelei ponų, o skriauda visai šaliai ir kiekvienam. Direktorių rotacija seniai supuliaves reikalas.
  Tik neigiamai vertinu opozicijos vadovaujamą etikos komisiją kuriai reikia kažkelinto posėdžio nes vis dar neaišku ir neaišku ar peržengė kaip ten tas visas visas visas ribas.

 • Kodel jau prikabinta mokytojai intrigantes etikete?Direktorius sventas zmogus ,o mokytoja ,kuri nebetyli nes toliau taip nebeimanoma ,bandoma uztildyti.Visi klauskime ,o kas yra giliau? O giliau jau FNTT turetu pasiaiskinti!!!

 • O iš kur ši Urbšio Kartu Račkausko ponia žino ką svarsto etikos komisija ? Čia vadinasi skaidru ir objektyvu ?

  • O kaip įmanoma neoinot, kai jos asmenį liečia? Taigi komisija abi puses turi kviesti. Ar grįžtam prie sprendimų už akių?

   • O kaip ji gali žinot, ką komisija ateityje nuspręs ? Kad mėgins taikyti ? Tai tik viena Umbrasiene susitarimo laikosi ? Urbšio daugumiečiai pasakoja viską vienai iš pusių ? Umbrasiene – auuuu, fiksuok.

    • Atsakyti
 • Panevezieciai paremkite sia mokytoja.Valstybeje Panevezyje bus lengviau gyventi ne tik uz Lietkabeli dziaugiantis,bet ir uz tai kad pamazu prades triumfuoti teisybe!

 • Akivaizdu,kad mokytoja zino daug daugiau ,tik isviesinti dar negali.,o gal bijo .Kiek supratau mokykloje jau vyksta auditas ,o jei FNTT prisidetu !!!
  Panevezieciai, Lietkabelis jums dave zaidimu,bet tvirtai pastovekite ir uz tuos kurie nori kad is jusu duonos neatiminetu!!!

 • Sunku prisiminti daugiau davusį žmogų gimnazijoje. Palaikau Birutę!

 • Palaikau savo mylimą mokytoją. Nuoširdžiai dėkoju ne tik už žinias, bet ir už nuolatinį kartojimą, kad mes galime, kad privalome patikėti savimi ir savo jėgomis. Jaunam žmogui tai labai daug. Ačiū.

 • Kuo greičiau atlikti mokykloje buhalterijos, etatų patikrinimą – ir viskas paaiškės.

 • Ar reikalingas ir kam reikalingas yra baimės kupinas mokytojas?

 • Labai nuoširdžiai gaila, kad tokie dalykai vyksta mano Mokykloje ir su mano Mokytoja. Net Universitete man buvo lengva, nes dėstė Mokytoja taip gerai, jog profesoriai gyrė už tvirtus pagrindus. Vienas iš viso nuo egzamino atleido, kai pasisakiau, kad mano mokytoja Birutė. Savo paaugliams vaikams linkėčiau tokios Mokytojos.
  Nejau nėra teisybės?

 • Tai jei ji daug žino, tegu viska viešina o jei bijo – tokia ir kovotoja.

 • Realistui.Paviesinti yra tikrai ka ,bet direktorius kaltina politikavimu,dar kazkuo.,o pats tyli apie kitus dalykus .Realiai uz to slepiasi nukenteje (finansiskai) pedagogai ir gimnazija.Jei rimtai imtusi FNTT tikrai rastu direktoriaus ,,gerio,, sociai.

 • Gaila ,kad mokytojai tik pasirasineja pries puolama mokytoja.Negi jiems patiems baisu pareikalati tiesiai is direktiriaus kas is ju atimta? Mokytojai negi jums neuztenka drasos pastoveti uz save?Negi sovietmetis taip stipriai iskiepijo vergo mastysena?Pagalvokit !!!

 • Noreciau paklausti gimnazijos mokiniu,kodel puolama ju mokytoja?Ka jus galvojate? O GAL JUMS VIENODAI??? Bet turbut suprantat kad ir jus puola ,juk esat tos pacios bendruomenes dalis!!!

 • Nepainiokit musu i savo rietenas.

 • Gimnazija tokias problemas turėtų pirmiausia spręsti savo kolektyve, o ne taškytis purvais viso miesto akivaizdoje. Argi tai padės atgaivinti gimnaziją?! Kažin…

 • Žinau tvirtai,kad nebūna kalta viena pusė,nėra vienos teisybės,o ir ne tas teisus,kuris garsiai rėkia…
  Neginkite nei vienos pusės,bet kalbėtis pirma jie privalo,ne skųstis ar bendrauti per kolegas.Gal gyvenate ne pokario laikotarpiu? Pirmadienį susėskite abi pusės ir akis į akį ,be arogancijos,pasikalbėkite.Iniciatyvą privalo parodyti vyras ir ne oficialiame kabinete,o jau moters darbo vietoje.Uždarykite tuos nedarbingumus,eikite į darbą.Kalbėkitės ir išgirskite ką jums kita pusė nori pasakyti.Abu turite būti vieningi,tikiu,kad ir siekiai dėl mokyklos panašūs.Esate abi pusės teisios.Neneškite „šiukšlių kibiro“ iš darbo.Sėkmės bendruose darbuose.Nesidrabstykite ir lengva bus abiems pusėms.

  • Atsakyti
 • Keistas politikės požiūris ir labai silpna kompetencija. Jei nekalbi viešai per susirinkimus, o slapta per savo darbo laiką, už kurį gauna atlyginimą, siuntinėja laiškelius kolegoms, tai ko stebėtis intrigantės etikete. Ji visiškai pelnyta. Dėl kompetencijos, tai juokinga, kad politikė neskiria baudžiamųjų nusikaltimų nuo etikos prasižengimų. Labai kvailai atrodo.

 • Kol Lietuvoje direktoriai jausis kaip carai, tol žmogaus teisės bus nieko vertos. Kiek istorijų iš įstaigų, įmonių, fabrikų, gamyklų yra paprasčiausiai nutylima?

 • Šimtu, tūkstančiu procentų palaikau Prezidentės pastangas įgyvendinti direktorių rotaciją.

Rodyti visus komentarus (22)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų