Poezijos versmės po ąžuolu

Poezijos versmės po ąžuolu

Rusenantis laužas, žolę šiurenantis gaivus pavasario vėjas, ąžuolo vainiko pavėsyje susėdę poezijos mylėtojai ir meditacinis paukščių čiulbesys. Tokioje aplinkoje penktadienio popietę vyko tradicinis poezijos festivalis paskutiniojo Lietuvos tarpukario užsienio reikalų ministro Juozo Urbšio tėviškės sodyboje Zaosės vienkiemyje. Čia panevėžiečius eilės subūrė jau septintus metus.

Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“, kasmet rengiamas nuo 1965 metų, Aukštaitijos sostinės neaplenkė ir šįmet. Tradiciškai poezijos skaitymai Panevėžyje prasidėjo Vytauto Žemkalnio gimnazijoje, vėliau šventė persikėlė į Juozo Urbšio tėviškę. Čia iš įvairių savo poezijos rinktinių eiles skaitė Antanas A. Jonynas. Jo poezijos virpesius gitaros skambesiu bei sodriais balsais sustiprino žinomų Lietuvos bardų Olego Ditkovskio ir Sauliaus Bareikio tandemas.

„J. Urbšio tėviškė yra svarbi mūsų kultūrai ir istorijai, todėl man didelė garbė eilėmis su jumis dalytis po žymiuoju Lietuvos ąžuolu“, – į poezijos mylėtojus kreipėsi poetas, Rašytojų sąjungos pirmininkas, vertėjas A. A. Jonynas.

Poezijos skaitymų ,,Po Urbšio ąžuolu“ metu apsilankiusieji galėjo pasivaišinti festivalio akcentu jau tapusia poetine starkakojų sriuba, pagardinta garšvomis ir dilgėlių lapeliais ir ragaujama tik per J. Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centro renginius sodyboje.

Pasiklausę A. A. Jonyno eilių, širdies stygas virpinančių aktorių dainų ir pabendravę jaukioje kultūros paveldu pripažintoje erdvėje poezijos mylėtojai išskubėjo į Bistrampolio dvarą, kur toliau tęsėsi naktiniai poezijos skaitymai.

Kasmetis tarptautinio poezijos festivalio renginys vyksta įvairiose Lietuvos vietose. Per „Poezijos pavasarį“ savo kūrybą skaito Lietuvos ir užsienio poetai, vyksta vakaronės, koncertai, knygų sutiktuvės, laureatų pagerbimo vakarai ir kiti renginiai. Per keletą dienų Lietuvoje surengiama apie penkiasdešimt susitikimų.

Festivalio kulminacija

Šią savaitę laukia ir festivalio kulminacija – ąžuolo vainiko įteikimas laureatui Tomui Venclovai Kaune. Poetui, publicistui, vertėjui, Jeilio universiteto profesoriui Kauno miesto savivaldybės įsteigta Maironio premija bus įteikta už eilėraščių knygą „Eumenidžių giraitė“. Ši knyga praėjusiais metais įtraukta į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkų renkamą kūrybiškiausių knygų dvyliktuką. Premija, siekianti 3000 eurų, kasmet skiriama už geriausią poezijos knygą, išleistą per praėjusius metus. Pernai ji atiteko poetei, vertėjai, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatei Ramutei Skučaitei už knygą „Nepaslaptis tokia balta“.

Baigiamasis „Poezijos pavasario“ renginys šį sekmadienį vyks Vilniaus universiteto Sarbievijaus kieme. Festivalio išvakarėse kasmet išleidžiamas naujų eilėraščių, poezijos vertimų ir esė apie literatūrą almanachas „Poezijos pavasaris“.

Galerija

Komentarai

  • Ačiū ir sėkmės organizatoriams.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų