Pirma pergalė prieš Savivaldybę

Pirma pergalė prieš Savivaldybę

Panevėžio apylinkės teismas grąžino darbą praėjusiais metais iš  miesto savivaldybės dėl reorganizacijos atleistai specialistei Lilijanai Sandienei. Teisybės vis dar ieško penki į panašią situaciją patekę jos kolegos.

Per praėjusių metų reorganizaciją atleidimo lapelius gavo 29 Panevėžio Savivaldybės  darbuotojai. Penki iš jų savo teises nusprendė ginti teisme.

Šių specialistų civilines bylas nagrinėja Panevėžio apygardos administracinis ir Panevėžio miesto apylinkės teismai.

Pastarasis paskelbė pirmąją nutartį dėl vieno minėtų atvejų. Jis iš dalies patenkino buvusios Panevėžio savivaldybės socialinių išmokų specialistės L. Sandienės ieškinį dėl neteisėto darbo sutarties nutraukimo, grąžinimo į pirmesnį darbą, neturtinės žalos, procesinių palūkanų ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo.

„Teismas nustatė, kad struktūriniai pakeitimai Panevėžio miesto savivaldybėje buvo realūs – ne fiktyvūs. Tačiau buvo pažeista ieškovės L. Sandienės pirmumo teisė likti darbe, kai mažinamas darbuotojų skaičius. Nebuvo jokio pagrindo abejoti jos kvalifikacija, darbo įgūdžiais, o likę darbuotojai nebuvo labiau socialiai pažeidžiami už atleistąją. Be to, jos darbo stažas siekė daugiau nei dešimt metų“, –  nuosprendį komentavo Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėja Alvyda Jasaitytė-Pralgauskienė.

Dar ir sumokės

Teismas nusprendė panaikinti 2016 m. rugpjūtį priimtą Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos įsakymą  dėl L. Sandienės atleidimo iš pareigų ir įpareigojo buvusią specialistę grąžinti į darbą.

Be to, jai priklauso 3,8 tūkst. eurų vidutinis darbo užmokestis už visą priverstinės pravaikštos laiką nuo atleidimo iš darbo iki teismo sprendimo priėmimo dienos. Savivaldybės administracijai taip pat teks sumokėti po daugiau nei 30 eurų už kiekvieną darbuotojos priverstinės pravaikštos darbo dieną, atlyginti jai 250 eurų neturtinę žalą ir padengti 1520 eurų teisinės pagalbos išlaidas.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos Panevėžio apygardos teismui.

Tačiau po teismo nuosprendžio savivaldybės administracija dar nebuvo nusprendusi, kaip elgsis. Pasak Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausiosios specialistės Karolinos Grubinskienės, vadovai dar turi laiko pagalvoti: tęsti bylą kitame teisme ar priimti į darbą buvusią darbuotoją.

Trys pasirinkimai

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna tvirtina, kad po teismo nuosprendžio yra trys galimi pasirinkimai: vykdyti nutartį, skųsti ją arba ieškoti taikaus susitarimo su buvusia darbuotoja. Tačiau kol kas darbdaviai dar svarsto, ką daryti.

„Norime susipažinti su teismo bylos medžiaga, liudytojų parodymais, nuosprendžio argumentais ir tuomet spręsime. Dabar susidaro įspūdis, kad buvusių darbuotojų interesai palaikomi labiau. Todėl pavojinga vėl kreiptis į teismą ir ginčytis toliau“, – „Sekundei“ teigė T. Jukna

Pasirengusi grįžti

L. Sandienė į Panevėžio miesto apylinkės teismą išklausyti nuosprendžio neatvyko. Tačiau trečiuoju asmeniu jos byloje dalyvavusi Panevėžio miesto savivaldybės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Dalia Meškauskienė džiaugėsi buvusios darbuotojos pergale.

„L. Sandienė yra pasiruošusi grįžti į darbą. Tik neaišku, kokių veiksmų administracija imsis. Mes nenorėtume toliau leisti pinigų teismams“, – „Sekundei“ teigė Strateginio planavimo, investicijų ir biudžeto skyriuje dirbanti  D. Meškauskienė.

Pasak pašnekovės, po reorganizacijos profesinės sąjungos santykiai su Savivaldybės vadovais tapo sudėtingesni – šie esą ėmė vengti už kolegų teises kovojančių darbuotojų.

„Nors administracija mums pateikė, kad darbą dėl struktūrinių Savivaldybės pasikeitimų paliko 29, mes manome, kad jų buvo šešiais daugiau. Su šiais asmenimis tiesiog pavyko susitarti. Taip pat pastebėjome, kad 40 proc. visų atleistųjų priklausė mūsų profesinei sąjungai“, – tvirtino D. Meškauskienė.

Teismai nesibaigė

Panevėžio savivaldybės darbuotojų profesinė sąjunga ginti teises dėl prarasto darbo padeda ir dar vienai kolegei, iš buvusio Kanceliarijos skyriaus atleistai darbuotojai. Jos byla taip pat jau eina į pabaigą.

Panevėžio miesto apylinkės teismui buvo pateikti keturi panašūs ieškiniai, du iš jų buvo atsiimti. Dar trys buvę Savivaldybės darbuotojai kreipėsi į Panevėžio apygardos administracinį teismą.

Komentarai

 • Dieve dieve kaip gera dirbti valstybinėj įstaigoj – kaip atsisėdai tai taip ir nepajudins nieks. Kažkodėl nesigirdėjo, kad dėl atleidimo bylinėtųsi kokia maximos kasininkė. O todėl negirdėti, kad įstatymai sudėlioti taip, jog privačiame sektoriuje žmogų lengvai atleisti leidžia įstatymai, o vat jau valstybinis sektorius tai jau neliečiamas?

  • Atsakyti
  • Ponas komentatoriau, jei kreipiatės į Dievą, turėtumėte žinoti, kad šis žodis prasideda didžiąja raide.

   • Atsakyti
 • „Dabar susidaro įspūdis, kad buvusių darbuotojų interesai palaikomi labiau. Todėl pavojinga vėl kreiptis į teismą ir ginčytis toliau“, – „Sekundei“ teigė T. Jukna“
  Valstybės karjeros tarnautojas Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna leidžia sau viešai vertinti teisėjų darbą-drąsus vaikinas.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų