Pedagogams veriasi naujos galimybės

Pedagogams veriasi naujos galimybės

 

Mažėjant mokinių skaičiui ir darbo krūviams, o mokyklose sukantis reformoms, mokytojams ir darželių auklėtojams veriasi galimybė nemokamai įgyti antrą kvalifikaciją. Tiesa, su tam tikrais reikalavimais.

Nors pedagogams, ypač dirbantiems nedidelėse mokyklose, kuriose darbo krūviai maži ir trūksta tam tikrų sričių mokytojų, tai leistų mokyti dviejų ar daugiau dalykų, papildyti žinių bagažą dar viena specialybe nesiveržiama.

Panevėžyje tokių darbuotojų, kurie po mokymų iš dalies išspręstų specialistų švietimo įstaigose trūkumą, atsirado 11, o rajone – nė vieno.

Įgyti reikiamų kompetencijų bus pradedama jau šiais mokslo metais. Mokslai truks iki pusantrų metų, jie bus finansuojami ES ir nacionalinio biudžeto lėšomis. Per trejus metus visoje Lietuvoje numatoma finansuoti 821 studijų vietą.

Norintiesiems keisti kvalifikaciją ir ateiti dirbti į mokyklą ar darželį, keliami tam tikri reikalavimai. Jau dirbantis mokytojas gali įgyti papildomą kvalifikaciją tik tam tikrose srityse: gamtos mokslų (fizika, chemija), tiksliųjų mokslų (matematika, informatika), ikimokyklinio ugdymo ar pradinio ugdymo. Pirmumas bus teikiamas kandidatams, kurie pateiks švietimo įstaigos ar švietimo skyriaus vadovo rašytinį įsipareigojimą užtikrinti mokytojo darbo krūvį pagal įgytą kvalifikaciją.

Projektas taip pat sudaro papildomas galimybes įgyti pedagogo kvalifikaciją krašto apsaugos ar vidaus reikalų sistemos darbuotojams, planuojantiems dirbti švietimo įstaigoje, „Renkuosi mokyti“ programos dalyviams ir mokyklose dirbantiems ne pedagoginiams darbuotojams, turintiems gamtos, tiksliųjų mokslų sričių, inžinerinį išsilavinimą ir kurie dirba arba toliau ketina dirbti mokykloje.

Pretendentai jau pateikė paraiškas dalyvauti atrankoje, tačiau kurie pateks, išaiškės per 15 darbo dienų.

Nuo pavaduotojos iki plaukimo instruktorės

Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Gabrėnienė sako, kad mieste įgyti antrą kvalifikaciją panoro vienuolika žmonių ir tai nėra mažai.

Tarp jų ne vien pedagogai. Vyriausiosios specialistės teigimu, pedagogo kvalifikaciją, kurios neturėjo, nori įgyti teatro mokytojas. Viena matematikos mokytoja papildomai siekia įgyti informacinių technologijų mokytojo kvalifikaciją. Aštuoni asmenys pageidauja dirbti ikimokyklinio ugdymo auklėtojais. Jų dabartinis darbas labai įvairus. Pasak A. Gabrėnienės, tai ir dabar dirbančios auklėtojos padėjėjos, turinčios aukštąjį išsilavinimą, sekretorė-apskaitininkė, direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams, priešmokyklinio ugdymo pedagogai, plaukimo instruktorė. Dar viena ikimokyklinio ugdymo auklėtoja nori įgyti pradinio ugdymo mokytojo kvalifikaciją.

A. Gabrėnienės nuomone, vienuolika norinčiųjų įgyti antrą kvalifikaciją yra nemažai. Ar visi bus priimti mokytis, paaiškės netrukus.

Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Algirdo Kęstučio Rimkaus nuomone, rajone nesulaukta nė vienos paraiškos veikiausiai dėl to, jog mokytojų trūkumo kaimo mokyklose bent jau šiuo metu ir nėra.

Tikslieji nesuviliojo

Nors jau kurį laiką šnekama, kad netrukus mokyklose itin trūks tiksliųjų, gamtos mokslų mokytojų, tačiau didelio susidomėjimo būtent šiomis sritimis nesulaukta. Pasak A. Gabrėnienės, priežastis galėtų būti ir ta, kad mokslas bus finansuojamas iš ES lėšų ir į juos pretenduojantiesiems keliami tam tikri reikalavimai. Vienas jų, kad pirmumo teisė suteikiama pateikiantiesiems mokyklos vadovo rekomendaciją. Darbdavys turi įsipareigoti užtikrinti mokytojo darbo krūvį pagal įgytą kvalifikaciją. Jos manymu, įvedus etatinį mokytojų apmokėjimą, išpildyti tokią sąlygą direktoriams nėra taip paprasta – sunku prognozuoti, kas laukia mokyklų.

Tačiau Panevėžiui tokie mokymai galėtų išspręsti ikimokyklinio ugdymo pedagogų trūkumo problemą. Nors šiuo metu kol kas tik vienas darželis ieško laikinam darbui pedagogo, tačiau švietimo strategai numato, kad per ateinančius metus tokių atsiras daugiau. Pasak A. Gabrėnienės, pernai prieš naujus mokslo metus reikėjo 5–6 pedagogų. Vėliau jų stygius taip pat buvo juntamas. Savivaldybės turima informacija rodo, kad miesto lopšeliuose-darželiuose dirba 12 pensinio amžiaus pedagogų, turinčių ikimokyklinio ugdymo specialybę. Tad prognozuojamas šių specialistų poreikis jau netolimoje ateityje.

Poreikis dar nežinomas

Kiek šiais mokslo metais miesto mokykloms reikės gamtos, tiksliųjų mokslų pedagogų, kol kas sunku pasakyti. A. Gabrėnienės teigimu, birželį dar tik renkami duomenys – mokyklų vadovai dėlioja mokytojų darbo krūvį kitiems mokslo metams. Šiandien Panevėžio mokyklos ieško trijų matematikų, dviejų informacinių technologijų mokytojų, trijų kūno kultūros mokytojų, vieno biologijos mokytojo, vieno pradinių klasių ir vieno muzikos mokytojo.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų