Panevėžys švenčia Laisvės gynėjų dieną

Panevėžys švenčia Laisvės gynėjų dieną

Sausio 13-oji apšlakstyta beginklių žmonių krauju, tačiau kartu tai Lietuvos laisvės ir vienybės diena, visam pasauliui parodžiusi, kad žmonių ryžtas, tikėjimas ir begalinis laisvės troškimas nenugalimas jokiais ginklais.

Nors šeštadienio popietę spaudė nemenkas šaltukas, daugybė panevėžiečių rinkosi į Laisvės aikštę dar kartą prisiminti, kokia svarbi Sausio 13-oji mūsų šaliai ir pagerbti tuos, kurie atidavė savo gyvybę už laisvę. Simboliškai šių didvyrių garbei į dangų buvo paleisti balti balionai – tikėjimo ir vilties simboliai. O trimis salvių šūviais Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariai pagerbė Lietuvą, jos žmones ir laisvės gynėjus.

Miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas, sveikindamas visus susirinkusiuosius, teigė, kad pasaulis prieš beveik tris dešimtmečius apie lietuvių ryžtą ir drąsą sužinojo pamatę mus Baltijos kelyje. Nepraėjus nė pusantrų metų šį užsidegimą kovoti dėl savo laisvės pamatė ir sausio 13-ąją. Tik šįkart šis ryžtas buvo kitoks. Laisvė buvo aplaistyta krauju, tačiau ši diena yra ne gedulo, o didelė visos tautos šventė.

“Pasaulį apskriejo abejingų negalinčios palikti nuotraukos: po tanko vikšrais miela mergina, prieš riaumojančią mirties mašiną stovintis beginklis vyras. Begalinis ryžtas ir tikėjimas prieš prievartą ir smurtą. Tada nugalėjome. Laimėjome, nes ir be ginklų buvome stipresni. Laimėjome, nes smurtą ir agresiją nugalėjome begaliniu tikėjimu, viltimi ir Tėvynės meile. Apgynėme laisvę. Bet laisvė visada turi savo kainą ir deja, dažnai ji nuplaunama patriotų krauju. Ir tada savo kraujo auką ant laisvės aukuro sudėjo 14 drąsių Lietuvos žmonių. Na, o šiandien švęskime apgintą laisvę. Laisvę, kuri leidžia mums rinktis, kurti, kuri leidžia mums būti savimi, o ne tuo, kuo mus nori matyti kiti. Ši diena, tai kiekvieno mūsų pergalė ir kiekvieno mūsų įsipareigojimas”, – sakė R. M. Račkauskas

Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas, sveikindamas panevėžiečius su Sausio 13-ąja, visiems linkėjo iš naujo atrasti tą vienybės jausmą, kuris palaikė tautą tomis šaltomis sausio dienomis prieš 27-erius metus. Žmonės dalijosi ne tik karštos arbatos puodeliu, bet ir savo širdžių šiluma.

Jeigu tąkart žmonės būtų sakę „aš“, o ne „mes“, gal tos laisvės ir nebūtume iškovoję. Todėl tai yra ir mūsų vienybės šventė“, – teigė L. Vodopjanovas.

Ginklas – vienybė

Sausio 13-oji – jau istorija, tačiau daugelis šias istorijos pamokas išgyveno savaip. Į Laisvės aikštę susirinkę panevėžiečiai atviravo, kad to tragiškojo sausio įvykiai palietė beveik kiekvieno šeimą. Ne fiziškai, o dvasiškai ir kaskart minint šią svarbią datą iškyla prisiminimai bei išgyventas siaubas.

Panevėžietė Vanda Rapševičienė prisiminė, kad tomis dienomis buvo labai baisu. Tai vienur, tai kitur aidėjo šūviai, bet žmonės drąsiai rinkosi prie pašto ar net autobusais važiavo į sostinę.

pati stovėjau prie pašto. Norėjau važiuoti ir į Vilnių, bet vyras neišleido, baimindamasis, kad dar mažas mūsų vaikas neliktų be mamos. Nors pati karo nemačiau, bet buvo labai baisu, kai Pajuostėje pradėdavo šaudyti. O dar ta nežinia. Todėl Sausio 13-oji man pirmiausia yra šventė širdyje, jeigu tik leidžia sveikata, visada ateinu į valstybinių švenčių minėjimus“, – atviravo V. Rapševičienė.

Panevėžietis Vytautas tomis lemtingomis dienomis taip pat budėjo prie pašto padalinio Panevėžyje. Jo teigimu, nuotaikos buvo slogios. Sovietų sąjunga iš savo tautų kalėjimo paleisti gražiuoju nenorėjo nieko. Bandymai išsivaduoti iš sovietinio jungo Čekoslovakijai ir Vengrijai baigėsi didžiuliu kraujo praliejimu, tad mažai kas tikėjo, kad ir mums pavyks be ginklų pasiekti laisvę. Tačiau žmonės ryžtingai stojo į nelygią kovą.

Laimėti prieš tokią sovietinę imperiją be ginklų – kone stebuklas, bet kartu ir didžiulis džiaugsmas. Mūsų stiprybė buvo vienybėje, nes visų mūsų tikslas buvo vienas – laisvė. Savo šalį mylintys žmonės įrodė, kad įmanoma net tai, kas atrodė tik nepasiekiama svajonė. Todėl ir šią dieną turime švęsti kaip savo laisvės ir vienybės dieną“, – teigė Vytautas.

Panevėžiečiai po oficialaus Sausio 13-osios minėjimo buvo kviečiami kino centre „Garsas“ žiūrėti nemokamą kino seansą – filmą Š. Barto „Šerkšnas“. O nuo 16 val. – į Laisvės gynėjų dienos minėjimą Sausio 13-osios skvere. Jame numatyta choro „Likimai“, grupės „Kitava“ koncertinė programa, degs atminimo laužas. Karaliaus Mindaugo husarų batalionas vaišins kareiviška koše ir arbata.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų