Festivalio „Panevėžio literatūrinė žiema" laureatai (iš kairės): poetės Elenos Mezginaitės premiją pelnęs Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas, eseistas, vertėjas Kornelijus Platelis, Julijono Lindės-Dobilo premija apdovanotas Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas, vertėjas Antanas A. Jonynas, Panevėžio savivaldybės Mero premijos laureatė – poetė Regina Katinaitė-Lumpickienė. V. Somovo nuotr.

Panevėžyje karūnuoti žiemos literatai

Panevėžyje karūnuoti žiemos literatai

Dvi dienas rašytojų ir poetų sostine tapęs Panevėžys šeštadienio vakarą atidavė duoklę geriausiems žodžio meistrams. Apdovanoti keturioliktojo tradicinio festivalio “Panevėžio literatūrinė žiema 2018” laureatai ir prizininkai.

Gruodis – ypatingas mėnuo, kvepiantis Kalėdomis ir  „Panevėžio literatūrinės žiemos“ sniegu. Net 70 poetų iš Estijos, Islandijos, Latvijos bei Lietuvos ir šiemet savo kūryba dalijosi G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos  rengiamame tarptautiniame literatūros festivalyje. Šioje žodžio šventėje, kaip visada, netrūko diskusijų, kūrybinių eksperimentų ir giliausio įsiklausymo į garsiai skaitomas tekstų eilutes.

Šeštadienio vakarą kūrėjai ir jų gerbėjai rinkosi į iškilmingąjį baigiamąjį vakarą, kurio metu apdovanoti geriausi festivalio dalyviai.

“Kas kartą kviesdama jus į mūsų festivalį, pati netikiu, kad prisišauksiu – juk jūs paskendę savo knygose, mintyse. Bet imate ir suvažiuojate į Panevėžį. Mūsų miesto ir visos Aukštaitijos vardu labai dėkojame. O vakar netikėtai iškritęs sniegas – tarsi ženklas mums visiems”, – į rašytojus, poetus kreipėsi tradicinio festivalio siela, G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos kultūros renginių organizatorė ir poetė Elvyra Pažemeckaitė.

 Anoniminė poezija

Šį kartą prie apdovanojimo vakaro vairo sėdo poetė Daiva Molytė-Lukauskienė ir poetas, režisierius Alvydas Šlepikas. Negailėdami humoro jie vieną pasakui kitą dovanojo šventės prizus, už kuriuos literatams teko atsilyginti bent vienu kūrybos posmeliu.

Iškilmingą apdovanojimų ceremonija pradėta nuo jauniausiųjų festivalio dalyvių. Keramikės Dalios Svilienės sukurti angelai atiteko penktokei Gabrielei Prismakovai iš „Vyturio“ progimnazijos, J.Miltinio gimnazijos abiturientui Lukui Varanauskui ir Panevėžio rajono Velžio gimnazijos mokinei Eglei Pilkauskaitei.

Po jų sekė itin intriguojantys  anoniminio eilėraščio konkurso nugalėtojų apdovanojimai: „Vaizduotės ir sapnų labirintais realybės link“ (rimto)  ir „ Vaizduotės chimeros: anapus realybės“ (nerimto) kūrėjai. Jų autoriai į garbės sceną pakviesti perskaičius pirmąsias anoniminių eilėraščių eilutes. Rimtame konkurse antrąją vietą pelnė Vainius Bakas, pirmąją laimėjo odę žiurkėms sukūrusi Sarra Poisson.

Nerimto konkurso gretose publiką iki ašarų prajuokino rašytojas Antanas A. Jonynas,  makabriškai aprašęs Kalėdas pasitinkančias tris seseris. Pirmoji vieta šioje kategorijoje atiteko V. Bakui.

 Netikėti šmaikštūs prizai

Po tokių smagių apdovanojimų į priekį pakviesti netikėtų prizų laimėtojai.

Panevėžio stiklo dailininko Remigijaus Kriuko kurtą „Literatūrinės žiemos Riterio rožę“ už eiles laimėjo poetas ir vertėjas Marius Burokas.

„Literatūrinę Jono Meko vardo skrybėlę“ nuo šiol garbingai nešios poetas ir vertėjas Eugenijus Ališanka.

Keramiko Egidijaus Radvensko lipdytas „Literatūrinis obuolys“   skirtas poetui Tomui Petruliui.

„Literatūrinės lapės“  kailis šiltai apglėbė jaunos poetės Gretos Ambrazaitės pečius, kuri pažadėjo dovaną skirti mamai, nes pati yra vegetarė. .

„Žalvarine ranka – segtuvu“ savo kūrybą galės segti poetas Vytautas Kaziela.

Dailininkas Eugenijus Marcinkevičius tapybos darbą skyrė Rimvydui Stankevičiui.

„Filosofiškai literatūrinis šalis“ sušildė poetą  Ričardą Šileiką.

Netikėtas prizas už aristokratišką laikyseną, kasant literatūrinės melioracijos griovį poezijos knygoje „Grimzdimas“ teko poetui, vertėjui, eseistui, „Literatūros ir meno“ vyriausiajam redaktoriui Gyčiui Norvilui.

Dailininkės D. Molytės-Lukauskienės prizas – juodojo gintaro žiedas „Rupūžė“ –festivalio „Panevėžio literatūrinė žiema“ sielai Elvyrai Pažemeckaitei. Ši autorė anksčiau savo bendraminčiams buvo minėjusi, kad rupūžė ypatingai gražus gyvūnas. Jam poetė dedikavusi net kelis eilėraščius.

 Laureatų trejetas

Premiją festivalio dalyviams skyrė ir Panevėžio miesto savivaldybės  – Mero premija, piniginė dovana, įteikta poetei Reginai Katinaitei-Lumpickienei  už eilėraščių rinkinį aukštaičių uteniškių tarme „Tapuolia pūkas aky“. Literatei laudaciją perskaitė poetė Ieva Rudžianskaitė.

Panevėžio mylimos poetės Elenos Mezginaitės premija įteikta Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, poetui, eseistui, vertėjui Kornelijui Plateliui už eilėraščių rinkinį „Įtrūkusios mėnesienos“.  Laudaciją poetui skaitė poetė, literatūros kritikė, kultūros ir meno žurnalo „Nemunas“ vyriausioji redaktorė Erika Drungytė.

Julijono Lindės-Dobilo premija skirta poetui, vertėjui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Antanui A. Jonynui už modernios lyrikos meistrystę ir J. W. Goethe‘s „Fausto“ vertimą. Laudaciją, kurią parašė humanitarinių moklų daktarė Elena Baliutytė, perskaitė Juozo Miltinio dramos teatro aktorius, Auksinio scenos kryžiaus kavalierius Albinas Kėleris.

 

 

 

 

 

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų