M. GARUCKO nuotr.

Panevėžio žydai švenčia Chanuką

Panevėžio žydai švenčia Chanuką

Uždegta pirmoji žvakė

Viso pasaulio žydai pradėjo švęsti net aštuonias dienas truksiančią šviesos šventę – Chanuką. Panevėžyje, Nepriklausomybės aikštėje, sekmadienio pavakare menorą uždegė ir Panevėžio žydų bendruomenės nariai. Bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas pabrėžė, jog ši šventė populiari visame pasaulyje, kur tik gyvena žydai, – jos tradicijos gyvuoja jau daugiau kai 2 300 metų.

Žodis „chanuka“ hebrajų kalba reiškia „atnaujinimą“. Per Chanuką menoroje, dar vadinamoje chanukija, kiekvieną iš aštuonių šventės dienų uždegama po vieną naują žvakę.

„Šiandien čia, Panevėžyje, pagal mūsų istoriją ir tradicijas uždegama pirmoji žvakė“, – kalbėjo G. Kofmanas.

Jis priminė skaudžią žydų tautos istoriją ir legendą, pasak kurios, kadaise atėję užkariautojai – Sirijos graikai sugriovė Jeruzalės šventyklą ir išniekino aliejų, skirtą šventyklos aliejinei lempai uždegti. Nugalėję priešus, žydai grįžo į šią šventyklą ir rado tik vieną indą tinkamos naudoti alyvos. Stebuklingai jos užteko ne vienai, o aštuonioms dienoms.

„Tai ir yra ta šviesa, kuri duoda laisvę, ramybę gyventi. Žinoma, vėliau sekė įvairios peripetijos: holokaustas, karas. Tačiau kad ir kur būtų buvę žydai, jie visuomet švęsdavo Chanuką ir uždegdavo chanukiją“, – kalbėjo G. Kofmanas.

Pasveikino vyriausiasis rabinas

Pasveikinti ir kartu švęsti Chanuką į Aukštaitijos sostinę su keturiomis savo atžalomis atvyko ir vyriausiasis Lietuvos rabinas Šalomas Ber Krinskis, mūsų šalyje gyvenantis jau dvidešimt penkerius metus. Kiekvienais metais dvasininkas vadovauja šiai džiugiai šventei.

„Gyvename sunkiu, labai tamsiu laikotarpiu – vienos tautos kovoja prieš kitas, žmonės prieš žmones, labai daug negatyvo vyksta visame pasaulyje. Kai tiek daug tamsos, kokia gali būti ateities viltis? Jeigu kiekvienas mūsų nešimės su savimi nors menką švieselę, galėsime pasaulį padaryti kur kas šviesesne vieta gyventi“, – kalbėjo Š. Ber Krinskis.

Įveikti tamsą

Vyriausiojo Lietuvos rabino įsitikinimu, net ir nedidelė ugnelė gali prasiskverbti pro didžiausią tamsą. Tik tam reikia vienas kitu rūpintis, džiaugtis pačiu gyvenimu. Pirmąją žvakę iš aštuonių menoros žvakių Panevėžyje uždegė miesto Tarybos narys Alfonsas Petrauskas. Rabinui Š. Ber Krinskiui sukalbėjus šventines maldas, Nepriklausomybės aikštėje suskambo tradicinės žydų dainos, į atskirus – vyrų ir moterų – ratelius susibūrę šventės dalyviai, susikibę už rankų, šoko tradicinius šokius.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų