(M. Blinstrubytės nuotr.)

Panevėžio duoklė madai

Panevėžio duoklė madai

Ne vieną dizainerių kartą užauginęs  jaunimo šiuolaikinio meno festivalis-konkursas „Išdykęs stilius“  ir vėl džiugino panevėžiečius. 19-tą kartą Aukštaitijos sostinėje organizuojama mados šventė stebino netikėtais dizaino sprendimais ir pažėrė saują naujovių.

Prieš beveik du dešimtmečius „Išdykusio stiliaus“ idėja gimė Panevėžio Bendruomenių rūmų direktorei Sandrai Myškienei.  Pasak jos, tuomet miesto gatvėje buvo galima išvyksti subkultūrų įvairovę, jaunuoliai patys kurdavo drabužius ar bent jau jų detales, tačiau jauniesiems dizaineriams labai trūko paskatinimo ir pagiriamojo žodžio.

„Šešiolikmečiai buvo labai kūrybingi, be mokytojų ar kitų vyresnių žmonių paskatinimo imdavosi iniciatyvos, norėdami išreikšti savąjį vidinį pasaulį. Buvau sužavėta jų noru veikti, todėl nusprendžiau visus miesto jaunuolius sukviesti į vieną būrį, kad šie galėtų pademonstruoti savo talentus. Jau tada žmonės vos tilpo į salę, o jaunuolių akyse matydavau didžiulį džiaugsmą bei norą kurti“, – prisiminė rūmų direktorė.

Bėgant metams, renginys nenustojo augti, jame atsirado naujų konkursų, o prieš kelerius metus „Išdykusio stiliaus“ vairą į savo rankas perėmusi Panevėžio Bendruomenių rūmų kultūrinių renginių organizatorė Jurgita Rimšė mados šventei suteikė dar daugiau spalvų. Savo kolekcijas renginyje pradėjo demonstruoti ne tik moksleiviai, bet ir mados studijas jau turintys, ar jose dirbantys jaunuoliai. „Svarstydama, kuo galėčiau papildyti jau egzistuojančią idėją, supratau, kad moksleiviams labai svarbu iš arti pamatyti profesionalų darbą bei turėti galimybę su jais pasivaržyti. Nors pripažinimą jau pelnę ir dar tik jo siekiantys jaunuoliai varžosi skirtingose kategorijose, visi jie pasirodo vienoje scenoje, o tai labai svarbu“, – įsitikinusi J. Rimšė.

Šiais metais savo jėgas nusprendę išbandyti menininkai galėjo jęgas išbandyti 6-iose kategorijose. Jaunieji bei savo vardą jau turintys dizaineriai varžosi gatvės stiliaus bei avangardo konkursuose, puikiai muziką jaučiantys jaunuoliai – šokio užduotyje, o šiais metais pirmą kartą startavo modelių – manekenų konkursas. Tačiau net ir nuskambėjus paskutiniams renginio akordams, konkursas nesibaigia. Po savaitės rengiama fotografijų paroda, kurioje bus renkami įspūdingiausi šventės kadrai bei apdovanojami jų autoriai.

Durys užsivers?

S. Myškienė džiaugėsi, kad „Išdykęs stilius“ išugdė ne vieną talentingą jaunuolį. Daugybė Bendruomenių rūmų scenoje pirmą kartą pasirodžiusių kūrėjų nenumojo ranka į savo svajones ir šiandien jau gali džiaugtis pelnyta sėkmė.

„Puikiai pamenu, kaip šioje scenoje pasirodė menininkas Tomas Baranauskas, performansų artistė Monika Dirsytė, dar daug kitų talentingų žmonių, kurių vardai jau puikiai žinomi“, – teigė idėjos autorė.

Nepaisant festivalio sėkmės, S. Myškienė ir J. Rimšė prasitarė, kad kitąmet, „Išdykęs stilius“  bus rengiamas paskutinė kartą, tačiau neketina to vadinti liūdna žinia.

„Pasibaigus šiam, prasidės kitas konkursas. Mūsų miesto šūkis garsiai pareiškė, kad Panevėžys atsinaujina, tad atėjo metas atsinaujinti ir mums. Tikrai iš miesto neatimsime madų festivalio, tačiau jis jau bus kitoks“, – prasitarė S. Myškienė.

Noras kurti

Būrį skirtingo amžiaus, stiliaus bei pomėgių jaunuolių sutraukęs konkursas rado vieną visus aktyvius žmonės vienijantį bruožą – norą kurti. „Išdykusiame stiliuje“ pasirodę šokėjai, dizaineriai bei modeliai neslėpė nerimo, tačiau pripažino, kad noras veikti didesnis už laikinas baimes.

Jau antrą kartą renginio duris pravėrusi keturiolikmetė Kamilė pasakojo, kad jos svajonė  – modelio kelias, o „Išdykęs stilius“ padeda to siekti.

„Kai pirmą kartą dalyvavau grožio konkurse Vilniuje, buvau išrinkta pirmąją vicemis ir tai man padėjo dar labiau pasitikėti savo jėgomis. Tada patyriau tokius nuostabius jausmus, kad noriu tą laimę patirti dar ir dar. Kovoti su jauduliu nelengva, tačiau noras eiti pirmyn stipresnis už baimę“, – pasakojo panevėžietė.

Ne ką mažiau prieš pasirodymą nerimavo iš Vilniaus atvykusios vaikų ir jaunimo mados studijos „Mpodiumas“ atstovės. 13 – 16 metų paauglės atskleidė, kad renginiui teko ruoštis keletą mėnesių, per kuriuos netruko ne tik juoko, bet ir nedidelių kivirčų.

„Esame didelė komanda, tad mažų nesklandumų buvo.  Nepaisant to, visuomet buvome vieningos dėl bendros idėjos, visos kūrėme sau tiulio sijonus, pačios juos ir pristatome“, – kalbėjo jaunosios dizainerės.

Renginyje netrūko ne tik mados pasaulio naujokų, bet ir tų, kurie „Išdykusio stiliaus“ duris praveria jau ne vienerius metus. Viena jų – aštuoniolikmetė Emilija, ant podiumu tapusios scenos žengusi jau 7-ą kartą.

„Madų pristatymas man  nebekelia baimės. Jau trečią kartą pasirodysiu ne tik kaip modelis, bet ir drabužių dizainerė. Tikiuosi, kad pavyks įstoti į norimą specialybę ir jau greitai mados industrija taps ne tik hobiu, bet ir profesija“, – vylėsi abiturientė.

Galerija

 

Komentarai

  • Fu kokia nesamonė

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų