Panevėžio „Dūdų vasaros“ festivalyje skambėjo žymūs skandinavų muzikos klasikų kūriniai

Panevėžio „Dūdų vasaros“ festivalyje skambėjo žymūs skandinavų muzikos klasikų kūriniai

Pučiamųjų muzikos festivalis Panevėžyje jau įrodė, kad pažadas kas mėnesį pradžiuginti klausytojus bent vienu atvykusiu profesionaliu kolektyvu vykdomas, net jei ir mėgėjų kolektyvai stebina savo pasiekimais.

Jau atsiranda atsiliepimų, jog dalis „Dūdų vasaros“ festivalio klausytojų norėtų vien pramoginės muzikos, pagal kurią būtų galima pasišokti. Visiems muzikiniams skoniams ir amžių grupėms įtikti sudėtinga. Festivalis orientuotas ir į pažintinę-šviečiamąją orkestrinės muzikos programą. Kiekvienas atvykstantis Lietuvos ar užsienio kolektyvas panevėžiečiams ir miesto svečiams parenka įdomiausius, vertingiausius kūrinius nuo pasaulio klasikos iki koncerto pabaigai pateikiamų populiarių nuotaikingų melodijų, tad šokiams vietos ir galimybių yra.

Praėjusį penktadienį festivalyje svečiavosi legendinis norvegų pučiamųjų instrumentų orkestras, net keletą metų iš eilės buvęs geriausiu Europos orkestrų tarpe. Lietuvai ir Panevėžiui priimti tokio aukšto lygio kolektyvą didžiulė garbė.

„Stavanger Brass Band“ (vadovas Allan Withington) – itin aktyvus orkestras. Dažnai kreipiasi į Norvegijos kompozitorius, užsako naujus kūrinius kolektyvui, taip plėsdamas repertuarą ir žanrų įvairove keldamas profesionalumo lygį. Stavangerio miesto orkestras groja ir šiuolaikinę, ir sakralinę, ir džiazo muziką. Tai labai novatoriška ir kūrybinga suburtų muzikantų grupė, kuri tapo varomąja Norvegijos orkestrų jėga. Tokia reputacija atvėrė kelią kvietimams groti prestižiniuose renginiuose, festivaliuose ne tik Norvegijoje, bet ir tarptautiniu mastu. Nuo 2000-tųjų kolektyvas jau aplankė Angliją, Škotiją, Jungtines Valstijas, Nyderlandus, Japoniją, Prancūziją, Latviją ir Lietuvą. Latvijos ir Lietuvos aplankymas itin skatina šių Baltijos šalių orkestrų plėtrą. Tądien 14 val. jauniesiems muzikantams Panevėžio muzikos mokykloje vyko meistriškumo kursai, kuriuos vedė šio orkestro muzikantai.

Skinantis apdovanojimus orkestras

Kolektyvas yra laimėjęs 9 Norvegijos nacionalinius apdovanojimus. Šio pučiamųjų orkestro paskutinieji dideli laimėjimai – 2015-tų metų Norvegijos čempionato didysis prizas ir atstovavimas Europos pučiamųjų orkestrų čempionate Norvegijoje 2016 m. lapkritį. Pastarasis čempionatas kasmet pritraukia daugiau nei 50 geriausių Europos kolektyvų. Stavangerio vario dūdų orkestras yra Europos pučiamųjų instrumentų orkestrų konkursų nugalėtojas nuo 2011-tų iki 2015-tų metų.

Panevėžys išgirdo pasaulio klasiko, norvegų muzikos dainiumi vadinamo Edvardo Grygo kompozicijas, šiuolaikinių skandinavų muzikos autorių kūrinius ir jų aranžuotes.

Renginį filmavo iš Vilniaus atvykę televizijos operatoriai, kompozitorius Kazys Daugėla… Iškart po koncerto svečių orkestro vadovas Allan Withington, kuris 2001-aisiais buvo apdovanotas John Henry Isles medaliu už pagalbą Europos vario dūdų orkestrams, o 2009-aisiais įkūrė dirigentų mokyklą, sutraukiančią talentus iš viso pasaulio, buvo kalbinamas LRT žurnalistų.

Labai džiaugiamės visais, kurie vertina „Dūdų vasarą“, organizatorių idėjas, pastangas, atvykstančių kolektyvų muziką.

Birželio mėnesio dūdų penktadienius pradės Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokyklos orkestras (vadovas Rimantas Valančauskas). Tad kaip visada 17 val. maloniai laukiame Jūsų Laisvės aikštėje.

Organizatorius – Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija (LBBA).

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų