Paroda, skirta verslininko, filantropo daktaro Juozo Petro Kazicko 100-mečio sukakčiai „Dr. Juozo Petro Kazicko gyvenimo istorija“ veiks dar tris savaites. A. Dalindos nuotr.

Panevėžiečiams pasakojama neeilinė filantropo istorija

Panevėžiečiams pasakojama neeilinė filantropo istorija

Išskirtinės asmenybės – filantropo, patrioto, verslininko daktaro Juozo Kazicko gyvenimo istorija turėtų būti ypač įdomi kiekvienam panevėžiečiui.

Kazickų šeima džiaugiasi, kad jubiliejinė Juozo Petro Kazicko (1918–2014) paroda, skirta 100-mečio sukakčiai ir perteikianti jo gyvenimo istoriją, pristatyta ne bet kur, o Panevėžyje, kur jis, šešiolikmetis jaunuolis, pirmą kartą pamatė didžiąją savo gyvenimo meilę, būsimą žmoną Aleksandrą Kalvėnaitę, krepšinį žaidžiančią Panevėžio mergaičių gimnazijos mokinę.

G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje paroda eksponuojama neatsitiktinai. Su rašytoja, visuomenės bei politikos veikėja G. Petkevičaite-Bite Aleksandrą Kalvėnaitę jaunystėje siejo graži bendrystė. Gimnazistė dažnai būdavo kviečiama pietauti pas rašytoją, o pietų metu diskutuodavo apie gyvenimą, kultūrą, moralę.

Aleksandrai Kalvėnaitei-Kazickienei (1920–2011) Panevėžys visada buvo labai svarbus. 1937-aisiais ji baigė Panevėžio mergaičių gimnaziją (dabar Vytauto Žemkalnio gimnazija) ir visą savo gyvenimą palaikė glaudžius ryšius su daugeliu savo klasės draugių ir mokytojų.

Kazickai skyrė paramą suremontuoti gimnazijos palėpę ir joje įrengti skaityklą bei ją aprūpinti kompiuteriais. 2002 metais.

Panevėžyje savo lėšomis A. Kazickienė įsteigė Literatūros premiją savo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojui žymiam kalbininkui Petrui Būtėnui atminti. Panevėžio lietuvių kalbos draugijos iniciatyva Kazickų šeimos fondas 2018-aisiais atkūrė Petro Būtėno premiją ir Aleksandros Kazickienės Pažangos premiją V. Žemkalnio gimnazijos mokiniams.

Gimęs Čiornaja Padinoje, Rusijoje, kur jo protėviai lietuviai buvo ištremti po 1863 metų sukilimo prieš carą, didžiąją gyvenimo dalį J. Kazickas praleido Jungtinėse Amerikos Valstijose. Lietuvoje gyvenęs tik dvidešimt metų, jis niekada neprarado meilės Tėvynei.

Bibliotekos konferencijų salėje galima susipažinti su ekspozicija „Visą Gyvenimą kartu“, kurioje rodomas rašytinis palikimas – J. P. Kazicko laiškai, rašyti žmonai Aleksandrai. A. Dalindos nuotr.

J. Kazickas pragyveno visavertį gyvenimą. 1947-aisiais iš perkeltų žmonių stovyklų Vokietijoje be cento kišenėje atvykęs į Jungtines Amerikos Valstijas, jis 1951 metais apgynė ekonomikos mokslo daktaro laipsnį Jeilio universitete ir pradėjo savo sėkmingą verslą. Kartu su žmona Aleksandra užaugino penkis vaikus, apkeliavo pasaulį užmegzdamas draugystes su įtakingiausiais JAV bei viso pasaulio asmenimis ir visą savo gyvenimą paskyrė Lietuvai.

Šioje parodoje lankytojai susipažins su įvairiomis jo gyvenimo patirtimis. J. Kazickas buvo intelektualas, gabus rašytojas ir oratorius, menų globėjas, sportininkas, entuziastingas fotografas ir sodininkas, o svarbiausia – žmogus, atsidavęs šeimai, nugyvenęs kartu su Aleksandra 70 metų.

1998 metais jis įkūrė Kazickų šeimos fondą – didžiausią savo palikimą Lietuvos žmonėms. Fondas jau parėmė per 100 labdaringų tikslų, įskaitant mokyklų aprūpinimą kompiuteriais, svarbių architektūrinių objektų atstatymą, daugelio Lietuvos istorinių knygų leidybą bei muzikos, šokių festivalių, atspindinčių turtingas šalies tradicijas ir kultūrą, organizavimą.

Paroda „Dr. Juozo P. Kazicko gyvenimo istorija“ Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekos Atrijaus terasoje bus eksponuojama iki lapkričio 3 dienos.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų