T. Šiaudinio nuotr.

Panevėžiečiams apie mokslą – kitaip

Panevėžiečiams apie mokslą – kitaip

Mokslas nuobodulį kelia tik tada, kai jo nesugebama tinkamai pateikti. Tuo dar kartą įsitikino būrys panevėžiečių, regėdami sprogimus bei dūmų kamuoliais virstantį vandenį.

Į Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultetą dienai atvykęs didžiausias Baltijos šalyse mokslo centras „AHHAA“, įkurtas Tartu mieste Estijoje, atskleidė įdomiąją bei daug kam nematytą mokslo pusę. Žmogaus bei gyvūno vidaus organų modelių demonstracijos, galimybė pasėdėti ant nusmailintų vinių kėdės bei gausybė eksperimentinių šou vertė aikčioti ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius. Į renginį atvykę panevėžiečiai galėjo išvysti, kaip beveik -200 laipsnių celsijaus azoto skystis pirštines paverčia į skutelius, o susimaišęs su verdančiu vandeniu, skystą vandens pavidalą paverčia rūko debesimis. Pasirodymuose netrūko ir ausį rėžiančių garsų, kai specialių dujų pripildytas balionas sukėlė ne ką mažesnį skambesį, nei patrankų gaudesys.

„Vyturio“ progimnazijos pirmokus į renginį atvedusi Renata Radzevičienė džiaugėsi galimybe netradiciniu būdu suteikti mokiniams žinių.

„Esu įsitikinusi, kad visi matyti eksperimentai paskatins vaikus dar labiau siekti žinių ir pažinti pasaulį, kuriame gyvename. Ir man pačiai tokie renginiai kelia ne ką mažesnį susidomėjimą“, – „Sekundei“ teigė R. Radzevičienė.

Jai pritarė „Saulėtekio“ progimnazijos dailės mokytoja Vitalija Balčiūnienė. Penktokus į renginį atvedusi pedagogė juokavo, kad sužinojus apie išvyką, pirmoji vaikų reakcija buvo džiaugsmas dėl galimybės praleisti pamokas. Visgi pedagogė tikisi, kad gautos žinios paskatins juos dar noriau versti vadovėlių puslapius.

„Pamatę įvairius sprogimo bei degimo triukus, vaikai jau klausinėja, kada patys galės tai pabandyti ir kada prasidės fizikos pamokos“, – pasakojo pedagogė.

Į mokslo populiarinimo renginį rinkosi ne tik mokytojai su auklėtiniais. Savo atžalą atvedusios Dianos Michailovos nuomone, jei dar mokykloje būtų įmanoma pamatyti bent dalį tokių eksperimentų, vaikų mokymosi rezultatai pagerėtų.

„Vaikai liko sužavėti. Ir man tie triukai labai patiko. Tikrai nepamenu, kad mokykloje būtų vykę kas nors panašaus“, – pasakojo moteris.

Padeda išmokti

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto dekanė Daiva Žostautienė neslėpė džiaugsmo galėdama išbandyti neįprastus eksperimentus. Anot jos, mokslas dažnai įsivaizduojamas lyg didelis baubas, nors taip neturėtų būti.

„Neretai žmonės sąvoką „mokslas“ suvokia kaip kažką labai sudėtingo ar net nuobodaus. Tačiau, jei pabandytume su juo susipažinti artimiau, pastebėtume, kad tai labai įdomus, patraukus ir interaktyvus pasaulis. Pastebiu, kad studentai neretai pavargsta paskaitose klausyti teorinių pasakojimų, o interaktyvūs bandymai padeda gerokai greičiau įsiminti žinias“, – sako D. Žostautienė.

Mokslo centro atstovė Sailė Magi jau ne vienerius metus kartu su komanda keliauja po užsienio šalis skleisdama žinią apie mokslo naujoves bei lengvą būdą semtis žinių. Anot jos, kuriant centrą norėta vaikus ištraukti iš klasių bei atskleisti, kas slepiasi po visokiomis neaiškiomis formulėmis.

„Savo rankomis atlikę įvairius eksperimentus, vaikai ir suaugusieji nustemba, prisimena, kad viso to mokėsi mokyklos suole, iš naujo atranda pamirštus vadovėlius“, – džiaugėsi centro atstovė.

S. Magi pasakojo, kad įdomusis mokslas skirtas ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Kūrybinės dirbtuvės, galimybė išbandyti akių chirurgo vaidmenį, pasivažinėjimas dviračiu keliasdešimties metrų aukštyje ant plono lyno bei kitos linksmybės net visko mačiusius suaugusiuosius priverčia pažvelgti į pasaulį kitomis akimis.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų