M. Garucko nuotr.

Į bažnyčią minias sutraukiančios tradicijos gali nelikti

Į bažnyčią minias sutraukiančios tradicijos gali nelikti

Net ir didžiausi miegaliai šiandien stengėsi nepraleisti svarbiausio metuose – Šv. Velykų – ryto bažnyčiose.

Minios tikinčiųjų dalyvavo tradicinėje Rezurekcijoje – Dievo atgimimą simbolizuojančioje procesijoje, kurios, dvasininkų nuomone, po dešimties metų gali ir nebelikti.

Šaltoką Velykų sekmadienio rytą ramybė sukaustė visus Panevėžio pakraščius. Pasiekus miesto centrą galima suprasti, kad gyvybė šiandien persikėlė čia. Į visas bažnyčias plūdo ir jaunimo, ir vyresnių žmonių minios.

Skambiais varpų dūžiais į iškilmingas Velykų pamaldas 7 val.ryto kvietė Panevėžio Šv.Apaštų Petro ir Povilo bažnyčia. Čia vyko Rezurekcija, kuri, pasak šių Dievo namų klebono Romualdo Zdanio, yra įspūdingiausia Velykų ceremonija. Jų metu vyksta procesija: nešama monstrancija, prisikėlusio Kristaus figūra, raudona stula perjuostas kryžius, skamba varpai. Procesiją lydi dvasininkai ir tikintieji eidami apie bažnyčią tris kartus bei giedodami velykines giesmes.

“Pačios gražiausios pamaldos per Velykas ryte, kai vyksta procesija, einama aplink bažnyčią. Tai labai sena lietuvių kultūros dalis, kaip ir lenkų, kuri kitur jau naikinama. Bijau, kad po dešimties metų jos galime nebeturėti ir mes”, – sakė kartu su  kitais dvasininkais eisenoje dalyvavęs klebonas R.Zdanys.

Velykų rytą Panevėžio bažnyčiose minios tikinčiųjų sveikino prisikėlusį Kristų. M. Garucko nuotr.

Velykų rytą Panevėžio bažnyčiose minios tikinčiųjų sveikino prisikėlusį Kristų. M. Garucko nuotr.

Prisiminimai iš vaikystės

Iškilmingą procesiją lydėjo pučiamųjų orkestras ir minia tikinčiųjų. Jie gyva juosta apjuosė visą bažnyčią.

Po pamaldų pakalbintas eisenoje dalyvavęs Kazys Pakarklis pasakojo, kad nuo vaikystės jo mintyse gyvas Velykų rytas, kai kartu su tėvais apie  5 val. ryto keldavosi ruoštis į šv. Mišias, kurios prasidėdavo po poros valandų. Visa šeima, anot jo, pasipušdavo gražiausiais rūbais ir pėstute traukdavo į bažnyčią, pakeliui sveikindami ir apkabindami kaimynus, pažįstamus.

“Atsimenu, kokios pilnos būdavo bažnyčios, mes, mažieji, nieko nematydavome tarp suaugusiųjų. Tačiau giesmės tverdavo už širdies ir dūkti ar muistytis nebesinorėdavo. O gaivaus oro įkvėpti leisdavo ir pakylėdavo procesijos. Būdavo gražu: daug vėliavų su kaspinais, daug žmonių”, – pasakojo panevėžietis.

Sekmadienio rytą panevėžiečius į maldos namus kvietė velykinių varpų gaudesys. M. Garucko nuotr.

Sekmadienio rytą panevėžiečius į maldos namus kvietė velykinių varpų gaudesys. M. Garucko nuotr.

Laukia margučių

Jaunesni pašnekovai Velykų rytą daugiau sieja su savo šeimomis. Į bažnyčią palydėję tėvus ir senelius, jie laukia vaišių stalo ir kiečiausių margučių varžytuvių.

Vilija Katelienė džiaugėsi šiemet radusi įdomių būdų kiaušiniams numarginti. Juos šiemet spalvino iš šilkinių kaklaraiščių.

Panevėžietė Raimonda su vyru į Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią atėjo pavėlavę, jie procesiją žiūrėjo iš tolėliau. Tačiau ši ceremonija jiems, kaip visada, padėjo pajusti šventės dvasią. O namuose laukiantys pusryčiai esą dar labiau pakels nuotaiką.

Velykų iškilmės minėtoje bažnyčioje ir Kristaus Karaliaus katedroje šiandien dar vyks 12 ir 18 valandomis. Švč. Trejybėsbažnyčioje – 12 ir 18 val.

Komentarai

  • Labai gražus traipsnis

  • Tikrai. Nauja sekundes zvaigzde. Sekmes jai. Kontrimaviciute uzsipolitizavo ir tapo dvaro freilina, laikas i parastes. Galima lazintis del jos straipsniu. Tai jau nebe ziniasklaida o valdziagyra.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų