dav

Panevėžiečiai kuria išmaniąją sistemą, padėsiančią taupyti šilumos energiją

Panevėžiečiai kuria išmaniąją sistemą, padėsiančią taupyti šilumos energiją

Atšalus ir iškritus gausiam sniegui, galvos skausmu tampa išaugusios sąskaitos už šildymą. Jų priežastis – ne tik temperatūros pokyčiai, bet ir neefektyvus šilumos energijos panaudojimas. Tyrimai rodo, kad net 86 proc. Panevėžio miesto pastatų yra nerenovuoti ir energetiškai neefektyvūs – šiluma eikvojama pro nesandarius langus, duris, sienas. Švaistant šilumos energiją išauga pastatų išlaikymo kaštai, teršiama gyvenamoji aplinka.

Šias problemas spręsti ėmėsi Panevėžio mechatronikos centro tyrėjų komanda. Ji sugalvojo nestandartinį būdą, kaip taupyti šilumą atsižvelgiant į kiekvieno pastato unikalias savybes ir šilumos eikvojimo tendencijas. Pasitelkę savaime besimokančio dirbtinio intelekto technologijas mokslininkai sukūrė universalų algoritmą pastatų šilumos duomenims analizuoti. Algoritmas jau išmėginamas Panevėžio kolegijoje ir „Minties“ gimnazijoje.

Mechatronikos centro direktoriaus Donato Pelenio pasakojimu, abiejose įstaigose buvo įdiegti mikrokompiuteriai, temperatūros, šilumos debeto ir drėgmės matavimo, mobiliojo ryšio bei kiti įrenginiai. Jų renkamiems duomenims apdoroti žmogaus nereikia – visą darbą nuotoliniu būdu atlieka dirbtinis intelektas. „Šildymo sezoną analizuodama didelius kiekius duomenų, sistema galiausiai išmoks pati pateikti rekomendacijas, kur ir kaip konkrečiame pastate optimizuoti šilumos vartojimą. Tokią sistemą bus galima siūlyti panaudoti modernizuojant darželių ir mokyklų šilumos energijos tiekimo valdymą. Pati sistema nėra brangi, o miestui ji leistų sutaupyti ne vieną šimtą tūkstančių eurų“, – tikina D. Pelenis.

Tyrėjų komanda algoritmą ketina tobulinti iki pat šildymo sezono pabaigos, jų progresą ir rezultatus galima sekti interneto svetainėje www.panevezys4.lt. Panevėžiečių sukurtai metodologijai pasiteisinus, ją būtų galima išvystyti iki produkto, kuris spręstų pastatų energinio efektyvumo iššūkius, aktualius visai nekilnojamojo turto rinkai.

Komentarai

  • ateikite į Vaitkaus 3, duosiu gerų minčių.

  • Vėl durnelių paieškos? Nemulkinkit žmonių. Prieš keletą metų visa tai jau buvo ir nemažai kvailelių kibo ant to kabliuko. Jei tokie prietaisai pasitvirtintų, juos kaip mat pradėtų naudot pasaulinių mastu.

    • Atsakyti
  • Tai kaip bus sprendžiama nuo sovietinių laikų išlikusi problema, kai virš kai kurių šiluminių trąsų tirpsta sniegas ir kovą žaliuoja žolė?

  • Svarbu kuria, bando. Pavyks nepavyks, tereikia džiaugtis, kad nesėdi vietoje. Senuose pastatuose taupyti sudėtinga, nes nėra šilumos izoliacijos, lauko sienos peršąla jei neatliktas remontas ir neapšiltinta storu sluoksniu iš vidaus. Manau jei už šildymą mokėtume pagal konkretų buto sunaudojamą kiekį, daugiau stimulo būtų taupyti. O dabar net automatiniai jungikliai ne visur yra, sena ir rizikinga elektros instaliacija

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų