Peršalimo ligos pakerta vis daugiau miesto gyventojų. V. Bulaičio nuotr.

Į Panevėžį sparčiai braunasi gripas

Į Panevėžį sparčiai braunasi gripas

Praėjusią ir šią savaitę panevėžiečius į lovas vis dažniau guldo ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Tačiau gripo atvejų skaičiuojama dar santykinai nedaug, tad epidemija neskelbiama.

Dėl šios priežasties viena miesto mokyklų suka galvą, kaip nepažeidžiant teisės aktų geriausiai apsaugoti dar sveikus likusius moksleivius.

Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijos direktorius Remigijus Glinskis nerimauja, kad sergamumas kyla tiesiog akyse. Pirmadienį pamokose nebuvo šiek tiek daugiau nei 22 procentų moksleivių, o antradienį jau sirgo 27 procentai. Praėjusią savaitę mokykloje tik dviejose klasėse sirgo daugiau moksleivių.

Kadangi nutraukti ugdymo procesą leidžiama tik esant gripo epidemijai, pasak direktoriaus, išeičių ieškota ir konsultuojantis su Švietimo ir jaunimo reikalų skyriumi. Galiausiai nutarta patikslinti nesančių moksleivių skaičių (nes vieni jų galėjo vėluoti, kiti – blogai pasijutę, išeiti iš pamokų), ir tik tuomet priimti konkretų sprendimą.

„Greičiausiai, jeigu nebus paskelbta epidemija, bandysime situaciją spręsti atostogų sąskaita, – sakė „Sekundei“ R. Glinskis. – Perkelti bent porą dienų iš pavasario atostogų, kad nenukentėtų ugdymo procesas.“

Kol kas, progimnazijos vadovo aiškinimu, svarstoma apie galimybę atšaukti pamokas dviem dienoms – greičiausiai trečiadienį ir ketvirtadienį, nes dabar semestro pabaiga ir daugelis moksleivių suinteresuoti taisytis pažymius.

„Kartais tos dvi dienos gali išsaugoti daugiau sveikų moksleivių“, – įsitikinęs R. Glinskis.

Kebli situacija

Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas Eugenijus Kuchalskis pripažįsta, kad mokyklų bendruomenėms tenka ieškoti įvairių sprendimų siekiant apsaugoti kuo daugiau vaikų.

Teisiškai ugdymo procesas gali būti sustabdomas, jei į pamokas neateina daugiau nei 20 procentų moksleivių, tačiau, kaip minėta, tai galioja tik per gripo epidemiją. Dabar ji kol kas nepaskelbta. Nepaisant to, pasak E. Kuchalskio, žmogiškąja prasme būtina kažką daryti.

„Kebli situacija“, – sutiko specialistas, paklaustas apie „Ąžuolo“ progimnazijoje susiklosčiusią situaciją. Nors pagal galiojančią tvarką stabdyti ugdymo proceso negalima, kitos išeities gali tiesiog nelikti.

„Man atrodo, reikia rasti optimalų sprendimą, kad nenukentėtų nei vaikai, nei ugdymo procesas – ar atidirbti vėliau, ar atostogų sąskaita, – kalbėjo „Sekundei“ E. Kuchalskis. – Dėl to tarsis bendruomenė, tačiau konkrečių sprendimų jie nėra priėmę.“

Miesto mokyklų gripas dar neištuštino, tačiau specialistai mano, jog jau artėja metas, kai vienoje ar kito įstaigoje ugdymo procesą gali tekti stabdyti.

Pasak vedėjo, kol kas tai vienintelė tokia miesto mokykla. Kitose situacija kiek geresnė – daugiau moksleivių serga tik atskirose klasėse.

Gripo atvejų dar per mažai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento duomenimis, praėjusią savaitę apskrityje didžiausias sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis registruotas Panevėžio mieste. Kone pusė – 47 procentai – susirgusiųjų buvo vaikai iki 18 metų. Trečiąją šių metų savaitę, sausio 15–21 dienomis, regione į ligoninę dėl gripo buvo paguldyta 10 asmenų, iš jų du asmenys 2–17 metų. Prieš savaitę į ligoninę pateko 7 asmenys, tarp jų buvo ir nėščia moteris.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Aušra Lileikytė sako, kad kol kas nėra priežasčių mieste skelbti epidemiją. Nors sergamumas juo ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis jau gerokai perkopęs 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų, pagal reikalavimus epidemija skelbiama tuomet, kai gripo atvejai sudaro 30 procentų.

„Panevėžio mieste gripo atvejų 7,5 procento. Kadangi gripo dar turime nedaug, tad epidemijos dar neketinama skelbti“, – aiškino vedėja.

Nebe už kalnų?

Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba teigia, kad mieste sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis rodiklis siekė 162,85 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Peršalimo ligomis serga 1 504 asmenys, o gripu – 113. Prieš savaitę fiksuoti 135 atvejai 10 tūkst. gyventojų – bendras sergančiųjų skaičius buvo 1 252, o gripu sirgo 35 žmonės.

Pasak M. Burbos, sergamumas didelis, gripo atvejų taip pat daugėja. Jo teigimu, pernai gripo epidemija paskelbta, kai sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis pasiekė kone 250 atvejų 10 tūkst. gyventojų, tačiau gripo atvejai sergamumo struktūroje vis dar nesiekė 30 procentų. Sprendimas skelbti epidemiją, suderinus su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centru, buvo priimtas būtent dėl didelio žmonių sergamumo. M. Burba neatmetė tikimybės, kad taip gali nutikti ir šiemet.

Sveikatos poskyrio specialistams žinoma apie problemą, su kuria susidūrė „Ąžuolo“ progimnazija susirgus daugiau nei 20 procentų mokinių. Pagal teisės aktus, kol nėra paskelbta gripo epidemija, ugdymo procesas gali būti nutraukiamas tik tokiu atveju, kai švietimo įstaigos nelanko daugiau nei pusė vaikų. Per epidemiją šis reikalaujamas procentas mažesnis – 20.

Sparčiai augant susirgimų skaičiui, jau nuo šio penktadienio du kartus savaitėje bus renkamos žinios iš švietimo įstaigų apie vaikų sergamumą. Šie duomenys nėra privalomi, tačiau padeda apsispręsti dėl epidemijos skelbimo. Per epidemiją tokia informacija renkama kasdien.

Svarbiausia – higiena

Panevėžio miesto poliklinikos Šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė pažymi, kad poliklinikoje labai padaugėjo sergančių virusinėmis peršalimo ligomis žmonių. Jos duomenimis, per savaitę šis skaičius išaugo maždaug pusantro karto. Ypač daug sergančių jaunų asmenų, nes vyresnieji, gydytojos manymu, labiau linkę būti namuose, mažiau lankosi žmonių susibūrimo vietose. Tuo metu vaikai, jaunimas eina į mokyklas, darželius ir vienas nuo kito užsikrečia.

Gripo atvejų gydymo įstaigoje taip pat jau fiksuojama, tačiau kol kas nedaug. Tačiau panevėžiečiams primygtinai patariama saugoti savo ir aplinkinių sveikatą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja A. Lileikytė pabrėžia, kad siaučiant peršalimo ligoms reikia paisyti čiaudėjimo, rankų higienos. Čiaudint ir kosint būtina užsidengti nosį ir burną bei naudoti vienkartines nosinaites arba rankų dezinfekavimo priemones. Panaudotas nosinaites – nedelsiant išmesti.

Taip pat reikia stengtis kuo dažniau plauti rankas – ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių. Nešvariomis rankomis nereikia liesti akių, nosies, burnos. Reikia stengtis neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti virusu. Rekomenduojama dažniau vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Aušra Lileikytė sako, kad kol kas mieste nustatyta per mažai gripo atvejų epidemijai skelbti.

Susirgus, būtina likti namuose, neiti į kolektyvus, neužkrėsti kolegų.

Pasak A. Lileikytės, specifinė profilaktika būtų skiepai. Tam, kad susidarytų imunitetas, reikia mažiausiai dviejų savaičių, tačiau, jos manymu, ir dabar gal dar ne vėlu skiepytis, nes susirgimo atvejų dar tik daugėja..

Skaičiai

Visoje apskrityje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis buvo 96,5 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Mažiausiai sergančiųjų praėjusią savaitę registruota Pasvalio ir Kupiškio rajonuose, kur sergamumo rodiklis atitinkamai siekė 17,41 ir 21,73 atvejų 10 tūkst. gyventojų. Rokiškio rajone sergamumas gripu ir ŪVKTI siekė 103,97 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Panevėžio rajone – 30 atvejų 10 tūkst. gyventojų, o gripu sirgo 9 žmonės.

Panevėžio regione praėjusią savaitę gripas buvo diagnozuotas 157 Panevėžio regiono gyventojams.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, sergamumas auga visoje šalyje. Bendras sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis praėjusią savaitę buvo 98,4 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Mažiausias fiksuotas Utenos regione, didžiausias – Alytaus. Dėl gripo į šalies ligonines buvo paguldyti 77 asmenys, o penki iš jų – į Intensyvios terapijos skyrius. Panevėžio apskritis penkta pagal sergamumą po Alytaus, Kauno, Klaipėdos ir Marijampolės.

Komentarai

  • aisku gi ziurekit kas leidziama istatymais sveikata vaiku ne taip ir svarbu laukit kol daugiau susirgs ne jusu gi vaikas uzsikres

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų